O Popelce aneb z nechtěného koně šampionem

28. 12. 2018 08:00

Obrázky: 12

Autor: Eva Holubcová Foto: @ twitter gordon lord byrona, racing post, irish field, Nela Rymešová, Martin Lynch Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 2783 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Nikdo ho nechtěl, po prvním dostihu ho chtěli utratit pro téměř fatální úraz a nakonec se stal dostihovou legendou a světoběžníkem. Startoval i v Praze! Byl o něm také natočen film, prostě legenda… Gordon Lord Byron.

O Vánocích je tradicí sledovat v televizi nejkrásnější českou pohádku Popelku, ale pohádky se nejen točí, ony se i skutečně dějí. Dneska vám přineseme jeden takový příběh.

O koni, od kterého nikdo nic nečekal a který překonal zlomeninu pánve, aby se stal celosvětově známým šampionem. Ona Popelka se jmenuje Gordon Lord Byron. Usedněte k ohni a slyšte jeho příběh.

Bylo nebylo, před lety se narodilo malé hnědé hříbátko v Irsku u pana Aldera. Tatínkem byl Byron a hříbě bylo z jeho prvního ročníku. Maminka Boa Estrela neběhala, byť rodina nebyla nejhorší, ale takových je. Karty již na počátku měl rozdán nepříznivě: po nevýznamných rodičích a od malého chovatele. Navíc otec Byron byl jako plemeník v podstatě od počátku odepsaný a nikdy se to nezměnilo.

Jako odstávče byl poslán na dražbu Goffs November Foal Sale 2008, kde se nabízelo i dalších 1253 hříbat. Když se mluví o osudu, často se mluví také o náhodě, efektu motýlího křídla nebo také „sbíhání událostí“. Něco takového se stalo i zde. Na dražbě byla přítomna sekretářka Jessica Cahalan, kterou uvolnil z práce její zaměstnavatel, trenér Tom Hogan.

Jessica měla za úkol vybrat hříbě, které by se se ziskem dalo prodat o rok později. Dostala na to 1700 EUR. Mělo to ovšem jeden háček. Sekretářka nikdy nevybírala koně a v rodokmenech se zřejmě také příliš neorientovala. Malý Byron se jí ale prostě zalíbil a tak ho vydražila. Rozpočet přešvihla o 300 EUR, které musela doplatit z vlastní kapsy. Gordon Lord Byron byl odklepnut za 2000 EUR, a byl převezen do nového domova.

Dočasný domov se mu však stal domovem trvalým, protože kvůli hospodářské krizi se ho nepovedlo prodat. Předvedení hřebce v ringu na další dražbě o rok později bylo katastrofální, a nikdo ho prostě nechtěl. Na následující dražbu pro neběhající dvouleté koně ho už ani pro jistotu nevzali. Celý projekt tedy skončil debaklem a teď co s mladým koněm?

V ten moment do hry vstoupili rodiče Jessicy: Morgan, chovatel ovcí, který přežil rakovinu kostní dřeně; a Mary, která byla po rakovině prsu. Rozhodli se, že si ho nechají a že zůstane v tréninku u Toma Hogana, který byl znám spíše jako trenér překážkových koní; v jeho středisku bylo kolem 70 až 100 koní.

5. července 2010 hřebečkovi naplánovali debut. Mysleli si, že s vypsaným kurzem 33:1 bude slušným tipem, ale dostih se změnil v hroznou noční můru a boj o život. Špatně odskočil a po 100 metrech pro něj dostih skončil. Po pádu přes bariéru si zlomil pánev a od veterináře padla otázka: utratíme ho? Ne. Zkusíme ho zachránit.

A tak Gordon Lord Byron bydlel v boxe vystlaném pneumatikami, aby si nelehnul a nepoškodil si ještě více rozlomenou pánev. Opečovávaný se zotavil natolik, že s ním o rok později podnikli další pokus o dostihy. Odstartoval dobře, ale došel také daleko poslední, čtrnáctý z čtrnácti. Nic nenapovídalo, že do konce roku dvakrát vyhraje a vždy bude do pátého místa z dalších 8 startů. Valach se velmi rychle dostal nahoru a jako čtyřletý již odskakoval do sezóny v listed dostihu. Vyšvihl se do extratřídy pravidelnými starty, naprostou spolehlivostí, bojovností.

Když koncem srpna vyhrál první listed dostih, zamířil rovnou z něj do velmi prestižního Sprint Cupu (Gr.1.), ve kterém byl druhý. Skvělý výsledek nasadil brouka do hlavy jeho týmu. O měsíc později totiž byl ve Francii prestižní Arc-mítink, kde byla vypsána Grupa 1 pro sprintery Prix de la Foret. Jenže to mělo veliké ALE. Celá sranda s účastí koně by vyšla na spoustu peněz a takovou hotovostí prostě nedisponovali. Trenér šel tedy na dražbu s kloboukem v ruce přemluvit některého z movitých lidí, aby výměnou za start v jeho dresu a třetině z vítězné ceny zaplatil startku a cestovné Gordon Lord Byrona. Samozřejmě slíbil vítězství.

Našel se švýcarský byznysmen, který do toho opravdu šel. Neskutečné se stalo reálným a Gordon Lord Byron onen slavný dostih opravdu vyhrál. Strhl tím na sebe pozornost celého dostihového světa a samozřejmě i zájemců o koupi bylo hodně. Nakonec se domluvili s indickým miliardářem dr. Cyrusem Poonawallou, že na koni zakoupí podíl a bude mu platit cestovné a startky po celém světě. Gordon Lord Byron jako sprinter a valach totiž mohl startovat relativně často a také byl velmi dobrým cestovatelem, tudíž kariéře „světoběžníka“ nebránilo vůbec nic, jenom finanční limity jeho tehdejších majitelů.

Ještě v prosinci téhož roku 2012 stihl start v Hongkongu, kde byl krásně čtvrtý. Je třeba si uvědomit, že sprinterské doběhy jsou velmi, velmi těsné, deset koní může dělit doslova jen nos, nos, hlava, nos atd., konkurence je také dosti vyrovnaná. V tomto světle jsou jeho spolehlivé výsledky opravdu úžasné.

Krásné video o hvězdě najdete TADY.

V roce 2013 startoval v Irsku, Dubaji, Anglii, Francii a Hongkongu v 11 startech, třikráte zvítězil a nasbíral pěkná umístění, mj. byl druhý za skvělou Moonlight Cloud na Arc-mítinku a hlavně zvítězil ve Sprint Cupu (Gr.1.).

Jeho tým velice toužil po tom startovat s ním v Austrálii, ale peripetie s karanténou byly úmorné. Dva týdny stál v karanténě v Anglii, poté následovala 29hodinová cesta z letiště Heathrow do karantény v Austrálii. Velké cestování skončilo krásným vítězstvím v hlavním dostihu dne George Ryder Stakes (Gr.1.). V Austrálii zůstal i pro další start o 14 dní později, ale to už byl šestý a nevedlo se ani v následovném startu v Hongkongu. Vše si vynahradil v další polovině sezóny, kde posbíral řadu cenných umístění, včetně zakončení sezóny v Hongkongu.

I v letech 2015 až 2017 úspěšně startoval, v každé sezóně si vyhrál i nasbíral nějaká ta umístění. V poslední sezóně 2018 jako desetiletý bojoval v čele řady dostihů o zisk trofejí, byla zde také tři druhá místa, ale vítězství ne a ne přijít. I to možná bylo důvodem oznámení, že Gordon Lord Byron bude startovat v Praze v dostihu EJC Leram Million.

To strhlo absolutní senzaci, protože kůň jeho kalibru vlastně v Praze nestartoval v novodobé historii nikdy, byť zde běhali a byli připravováni opravdu dobří koně, kteří venku uspěli. Ale ještě nikdo zvenčí – cizinec – sem neposlal Gr.1. koně na start tuzemského dostihu.

Trojnásobný Gr.1. vítěz, světoběžník, mnohaletý etablovaný člen sprinterské špičky, prostě Gordon Lord Byron. Pojem. Přiletěl sem vlastní soukromou dopravou letecky, s vlastním bodyguardem a záběry z živého přenosu ukázaly naprosto v klidu přežvykujícího nevýrazného hnědáka, který se stal senzací dne na letišti v Ruzyni, protože také byl prvním dostihovým koněm sem přepraveným letecky. Sen všech marketingových specialistů, mít takového koně v ČR a na startu!

Gordon Lord Byron v silně obsazeném dostihu doběhl pátý, ale připravil všem návštěvníkům nevídaný zážitek, mnoho lidí přišlo jen kvůli němu. Živoucí legendu, o které byl natočen film Against the Odds, prostě normálně v ČR nemůžete spatřit.

Bylo to skvělé a Gordon Lord Byron vzal tak své majitele, penzisty Cahalanovy, na další úžasný výlet. Jak říkají sami majitelé: „Vzal nás na cestu kolem světa a zpátky“.

Desetiletý Gordon Lord Byron v současné době má bilanci 94 startů – 16 vítězství – 16 druhých míst a 11 třetích míst. Zisk přes jeden milión liber. Prozatím není oficiálně penzionovaný, prý až si řekne sám. Čeká ho poté velmi příjemný, dlouhý důchod v péči jeho týmu, který ho zbožňuje. Vstoupil do legend již dávno a potvrdil opět to, že pokud potkáte správného koně, leží vám u nohou celý svět.

Celá jeho kariéra ZDE.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: