O Global Champions Tour podruhé

6. 12. 2018 07:00

Obrázky: 5

Autor: Eva Holubcová Foto: © https://sporthorse-data.com/ Rubrika: Skokové ježdění Počet přečtení: 794 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Minule jsme si řekli něco o vzniku Global Champions Tour a jeho dávnější historii do roku 2012. Dnešním článkem navážeme v povídání o finalistech a třeba i nalákáme na jeho pražské finále, které je už příští týden!

Volně navážeme na předchozí článek, kde jsme skončili u Edwiny Tops-Alexander s koněm Itot Du Chateau, kteří dominovali soutěži v letech 2011 až 2012.

Dalšími dvojnásobnými vítězi se stali Scott Brash s Hello Sanctos; tato úžasná dvojice excelovala v letech 2013 až 2014. Scott Brash se narodil ve Skotsku a svého prvního poníka dostal ve svých sedmi letech a už od svých deseti let se zúčastnil parkúrových soutěží. Na absolutní vrchol se dostal velice záhy, jeho prvním Grand Prix koněm byl Intertoy Z (Interadel). Členem olympijského zlatého týmu byl totiž v roce 2012, když mu bylo pouhých 27 let, v dalších dvou letech vyhrál Global Champions Tour, byl bronzový ve World Cupu roku 2014 a v evropském šampionátu roku 2013 byl v zlatém týmu a bronzový v individuální soutěži. Skvělá kariéra!

Hodně toho dosáhl díky Hello Sanctos, který byl koupen jako hotový špičkový závodní kůň za hodnotu 2 miliónů liber. Koně mu na konci roku 2011 koupili sponzoři Lord a Lady Harrisovi a Kirkhamovi a dvojice hned v dalším roce vyhrála týmové OH v Londýně. Kromě Hello Sanctos Scott jezdil a jezdí např. Hello M’Lady (Indoctro), Hello Mr President (Comme d'Api Junior Eez), Bon Ami (Pavarotti van de Helle), Ursula XII (Ahorn) a další. OH v Riu 2016 se bohužel nezúčastnil, protože se mu zranili oba dva špičkoví koně, Hello Sanctos i Hello M’Lady, samozřejmě to vyvolalo mnohé dohady, ale nedalo se nic dělat. Mnoho olympiád má jistě ještě před sebou :-) Na své FB stránce má Scott přes 85 tisíc fanoušků a vy se k nim můžete též přidat.

Hello Sanctos (Quasimodo van de Molendreef x Nabab de Reve x Fier de Lui) je valach belgického teplokrevníka a patří do PK SBS. Originálním jménem se však jmenuje Sanctos Van Het Gravenhof. Tento špičkový skokan miluje bonbony Polo, umí mezi soutěžemi relaxovat jak málokdo a pak podat jako vždy nadstandardní výkon. Po vítězství na OH 2012 v týmech vyhrál Global Champions Tour dvě sezóny za sebou, evropský šampionát v týmech 2013 a za sebou má nespočet skvělých umístění na mezinárodní scéně. Skvělá kariéra byla bohužel přerušena sérií vleklých drobných zranění v roce 2016, díky čemuž se nezúčastnil OH v Riu. Problémy ho pronásledovaly i další sezónu, i přes účast na závodech, která byla však přerušena dalším výpadkem od března 2017 a dá se říci, že až teprve nyní, od října 2018, je zpět na scéně ve věku 16 let.  Hello Sanctos má v sobě vysoké procento plnokrevné krve 45,51 %.

  • Scotta s Hello Sanctos z roku 2013 můžete vidět na videu zde.

 

Luciana Diniz a Winningmood získali prvenství v roce 2015. Luciana Diniz je původem Brazilka, která dětství strávila ve své rodné zemi. Má skvělý koňařský původ, její otec je hráč póla a matka osminásobnou šampiónkou Brazílie v drezúře. Jezdit začala v osmi letech, ve své zemi se stala dětskou šampiónkou a od 18 let jezdí profesionálně a reprezentuje Portugalsko. Vlastní stáje založila později. Jedná se o velmi inteligentní ženu, která plynně mluví pěti jazyky a také provozuje projekt G.R.O.W., více o ní si můžete přečíst v přeloženém rozhovoru. My jenom poznamenáme, že Luciana Diniz má impozantní kariéru, krom série vítězství v Grand Prix soutěžích to je účast na OH v Athénách 2004 a OH v Londýně 2012, účast ve finále World Cupu 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014 atd. A někdy mezitím stihla mít dvojčata :-) Jejími nejlepšími koňmi jsou, kromě Winningmooda, Fit For Fun (For Pleasure) či Lennox (Lifestyle).

Winningmood (Darco x Cassini I x Ladalco) neboli Winnie, oficiálně plným jménem Winningmood van de Arenberg, je belgický teplokrevník, kterého na mezinárodní scénu přivedl Ludo Philippaerts. Vyhlédnul ho už jako odstávče, kdy si zakoupil polovinu podílu na něm a druhou polovinu dokoupil později. V koni se viděl a Winnie všechna očekávání naplnil. V roce 2009 ho oslovil Edouard de Rotschild, že by koně rád koupil pro Lucianu. Teprve tomuto kupci koně prodal a nově vzniknuvší dvojice se výborně doplňovala. Winningmood do důchodu odešel až letos na jaře ve věku 19 let, na plný úvazek se bude věnovat kariéře plemeníka na Haras du Meautry ve Francii. U nás jeho sperma ještě jako mladého hřebce kdysi nabízelo ERC Mnětice. 

 

Švéd Rolf-Göran Bengtsson a Casall ASK byli vyhlášeni vítězi roku 2016. Rolf se narodil roku 1962 ve Švédsku a zpočátku kombinoval práci jako mechanik a ježdění koní po řadu let, ale od roku 1986 přešel na full-time ježdění. Účastnil se čtyř olympiád: Atlanta 1996 s Paradiso, Atény 2004 s Mac Kinley (stříbrné družstvo), Peking 2008 s Ninja la Silla (druzí v jednotlivcích) a Londýn 2012 s Casall ASK, dále nasbíral řadu umístění ve světových a evropských nejvyšších soutěžích a samozřejmě i vítězství v Grand Prix. Za jeho nejlepší koně lze považovat Tepic La Silla (Akteur), Ninja La Silla (Guidam), Casall ASK, Pialotta (Pilot x Akitos xx) a Mac Kinley (Goodwill).

Casall ASK (Caretino x Lavall I x Raimond) je holštýnský hřebec a plemeník s 48,63 % krve A 1/1 z rodiny 890 a byl jako dvouletý koupen holštýnskou PK a prošel úspěšně licentací. Jeho příprava na sportovní kariéru však neprobíhala dle představ představitelů PK a nakonec na něj povolali Rolf-Görana Bengtssona a podařilo se! Rolf hřebce rozvinul přesně na tu úroveň, kterou od něho očekávali, a dvojice společně na mezinárodní scéně patřila k těm nejlepším od roku 2012, zúčastnili se OH v Londýně 2012, získali bronz v týmech na evropském šampionátu a 4. místo v individuální soutěži, byli čtvrtí na WEG v Caen 2014 a roku 2016 vyhráli Global Champions Tour. Mezitím se samozřejmě umisťovali a vítězili v Grand Prix soutěžích. Casall ASK se s kariérou rozloučil v nejlepším a na vrcholu svých sil v osmnácti letech, když se v květnu 2017 zúčastnil Global Champions Tour kola v Hamburku.

 

Holanďan Harrie Smolders a Emerald vyhráli sezónu 2017. Harrie Smolders se narodil roku 1980 a jako všichni ostatní začal s ježděním v mládí, ale velkou konkurencí byl fotbal, takže se v šestnácti letech jako teenager rozhodoval mezi dvěma sportovními láskami svého života. Zvítězilo jezdectví a Harrie Smolders, přezdívaný „létající Holanďan“, se na mezinárodní scéně objevuje od roku 2000. Zvítězil či umístil se v mnoha Grand Prix, byl také čtvrtý s týmem na evropském šampionátu, ale vrcholem dosavadní kariéry je rozhodně vítězství v Global Champions Tour, i přes účast na OH v Riu 2016. Mezi jeho nejlepší koně zatím patřili kromě Emeralda ještě Don VHP Z (Diamant de Semilly), Jackson Hole a Regina Z.

Emerald (Diamant de Semilly x Carthago x Lys de Darmen) je hřebec belgického teplokrevníka, celým jménem Emerald van't Ruytershof, s 44,14 % krve plnokrevníka. Již v šesti letech se stal rezervním šampiónem na Mistrovství světa mladých koní a o pouhých pět let později již reprezentoval Holandsko na OH v Riu 2016 a mimo jiné byl druhý ve finále World Cupu. Emerald také působí jako plemeník.

  • Vidět Emeralda spolu s létajícím Holanďanem můžete v tomto videu.

Letošní rok má jasného vítěze ještě před posledním kolem v Praze v podobě dvojice Ben Maher a Explosion W. Ben Maher se narodil roku 1980 ve Velké Británii a jezdí od svých osmi let, již jako mladý jezdec reprezentoval Británii a v kategorii mladých jezdců umožnil Británii získat týmové zlato na evropském šampionátu roku 2004. Od té doby soutěží na mezinárodní úrovni a Británii reprezentoval na OH v Pekingu 2008 a Londýně 2012, v letech 2009, 2011 a 2013 pak i na evropských šampionátech. Největším dosavadním životním úspěchem bylo samozřejmě týmové zlato z OH. Jeho nejlepšími koňmi byli/jsou Tripple X, Cella, Winning Good … Explosion W ale vypadá jako doposud nejlepší kůň s neomezeným potenciálem.

KWPN valach Explosion W (Chacco-Blue x Baloubet du Rouet x Sultan) se stal Global Champions Tour šampiónem v pouhých devíti letech a ještě před sebou má určitě dlouhou a zářnou kariéru. Pro Bena Mahera byl koupen v roce 2016 a tato dvojice je teprve na počátku událostí.

  • Vidět je spolu můžete nejen příští víkend v Praze, ale i tady ve videu.

 

Global Champions Prague PlayOffs je jedinečná sportovní akce, při níž se v Praze představí nejlepší parkuroví jezdci a koně světa. Hlavní město České republiky se tak stává jednou z exkluzivních destinací, které jsou zapojené do prestižní série Longines Global Champions Tour a Global Champions League.

Do největší parkurové soutěže v dějinách zbývá v parkurovém skákání Global Champions Prague PlayOffs 2018 zbývá pouze týden. Koná se ve dnech 13. až 16. prosince v pražské O2 areně, kde budete mít možnost vidět šampióny v akci.

Připojené obrázky

Připojené články

28.11. 2018 06:00 Co je Global Champions Tour

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: