Nový partner: "Boty pro koně"!

17. 12. 2013 08:00

Obrázky: 10

Autor: EQCH redakce Spoluautoři: Alena Vostatková Foto: archiv Aleny Vostatkové Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 11642 Počet komentářů: 6 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Zajímali jste se někdy o botičky pro koně? A chyběly vám opravdu prověřené informace z praxe? Už nebudou. Máme pro vás atypický vánoční dárek v podobě nového partnera EQUICHANNELu. Každý měsíc vám bude o botkách psát Alena Vostatková a její projekt "Boty pro koně". Postupně vám prozradí, jaké boty pro koně mají výhody, který kůň je potřebuje a jaké vybrat, aby seděly zrovna tomu vašemu. Doufáme, že vás tenhle dárek potěší :-)

Boty-pro-koně.cz se zabývají ochranou kopyt. Obouváme koně všech plemen a různého využití, jak sportovního, pracovního, tak i rekreačního.

Jak to všechno začalo?

široký výběr botJiž několik let se aktivně zabývám bosými kopyty, snažím se majitele koní navést na mnohem zdravější cestu v péči o koně a jejich kopyta. Zde je totiž potřeba zaměřit se mimo úpravy kopyt i na stravu, pohyb a prostředí. S využitím koně také v některých případech vzniká i potřeba ochrany kopyt. Doporučuji tedy zdravější variantu ochrany kopyt, a to boty pro koně.

Kopyto v nich může optimálně fungovat a bota ho nijak neomezuje a neškodí. Výhodou také je, že je kůň nosí jen po dobu nezbytně nutnou - rehabilitace, závod, vyjížďka atd., po zbytek času je naboso.

Měřítkem pro opravdu zdravá, silná kopyta je, že kůň naboso a bez jezdce (bez ochrany kopyt) je schopen projít jakýkoliv terén bez bolesti. Zatížení jezdcem již některým koním může způsobovat problémy. V takovém případě není nic jednoduššího, než koni vybrat padnoucí boty a vyrazit!

široký výběr botBoty pro koně? Proč?

 • Bota chrání kopyto i v těch nejagresivnějších terénech, hlavně těch nepřirozených, jako je práce na asfaltu/betonu.
 • Velkou pomocí budou boty koni v případě, že přechází naboso, nebude tak mít problém po sundání podkov s terénem, jezdec bude moci svého koně bez obtíží jezdecky využívat.
 • V případě kopyt nemocných nebo deformovaných jsou boty a jejich individuální speciální vypodložení doporučovány hlavně jako rehabilitační prostředek v léčbě.
 • Boty mají výhodu, že je kůň nosí jen dobu nezbytně nutnou.

Boty pro koně? Ale které vybrat?

 • Všechny boty kromě těch terapeutických lze použít na rekreační vyjížďky a krátké vzdálenosti. Všechny jsou perfektně voděodolné, lze s nimi procházet potoky a bahnité terény. Na rekreaci převážně doporučujeme boty typu Old Mac´s G2, Equine Fusion a Renegades.
 • Na dlouhé tratě (endurance) doporučujeme Easyboot glove, Easyboot glue-on Easyboot Epic a Renegades.
 • Boty pro léčbu doporučujeme Easysoaker, Rx a Equine Fusion.
 • Výběr bot tedy záleží jak na tvaru a velikosti kopyt daného koně, tak i na následném použití.

takové normální zkoušení bot...Boty pro koně? Jak vybrat ty, které koni nejlépe padnou?

Vybrání a napasování těch správných bot pro daného koně a jeho kopyta může být někdy obtížné. Občas se setkáváme i s tím, že je nutné vyzkoušet několik typů botiček, popř. botky vypodložit, dát vložky, abychom vybrali ty správné. Jen rozměr kopyt nemusí vždy stačit.

Rozhodující může být celkový tvar, úhel a způsob pohybu koně... Každá bota má své specifikum a každý jeden model boty se hodí pro různého koně.

Proto je pro nás důležité mít široký sortiment modelů bot, jen tak jsme schopni uspokojit potřeby koní i jejich majitelů. Disponujeme tedy nejširší nabídkou modelů a nabízíme možnost zkoušení a pasování botiček přímo ve vaší stáji, přímo na místě vyzkoušíme, jaký model bude nejvhodnější pro vašeho koně.

barevné variantyBoty pro koně? Jsou opravdu nutné?

Chtěla bych zdůraznit, že pokud je kůň schopen se zatížením jezdcem přejít jakýkoliv terén bez citlivosti a bolesti - troufám si tvrdit, že boty nejsou třeba.

Jsou-li boty třeba..

Naším cílem je vybrat pro vašeho koně nejvhodnější model bot, který bude perfektně sedět a chránit tak jeho kopyta. Náš sortiment bot se odvíjí od nejlepších zkušeností s kvalitou modelů a vhodnosti použití.

Něco málo z praxe...

Tato malá ponička se schvátila a nyní probíhá její rehabilitace, botičky jí pomohou se pohybovat pohodlněji a napomohou zrychlení ozdravného procesu. Vzhledem k velikosti a tvaru kopyt jí kromě Equine Fusion neseděly ostatní modely. EQF mají tu výhodu, že je může kůň nosit jak při rehabilitaci, tak i při práci.

schvácená ponička

Tato kobylka je zdravá, má krásná, pravidelná, kulatá kopyta. Samotná chodí v terénu bez větších obtíží, ale s jezdcem se v terénu vyhýbá kamenitým cestám. Dle tvaru a velikosti měla majitelka na výběr mezi Old Mac´s G2, které již má pro svou druhou kobylku. Nakonec pěkně seděly i botky Renegades.

Kobylka s pravidelnými, kulatými kopyty, boty zvoleny pro ochranu kopyt na kamenitých cestách.

Ptejte se našeho nového partnera! Zajímá vás něco ohledně bot pro koně a jejich využití? Nevíte si rady s výběrem? Neváhejte se zeptat! Třeba pod článkem.

Majitelka poslední kobylky si také stěžovala na neuvolněný pohyb po tvrdém, ale zároveň chtěla boty, se kterými může dělat jak drezurní práci, skákání, tak i účastnit se místních honů. Taktéž jsme byli omezeni ve výběru velkým rozměrem kopyt klisny, Renegades by neuspokojily a tvarově tedy nejlépe vyhovovaly Old Mac´s G2, které mají nejdrsnější vzor podrážky.

Pro tuto klisnu byly zvoleny boty značky Old Mac´s G2


Boty-pro-kone.czBoty-pro-koně.cz...

...se zabývají ochranou kopyt. Obouváme koně všech plemen a různého využití, jak sportovního, pracovního, tak i rekreačního.

Boty-pro-koně.cz
Zdravá ochrana kopyt

www.boty-pro-kone.cz
Facebook: https://www.facebook.com/BotyProKone
Alena Vostatková, e-mail: info@boty-pro-kone.cz, telefon: +420 - 604 787 711

Připojené obrázky

Připojené články

12.04. 2012 12:00 EQUICHANNEL.cz spouští partnerský projekt

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. rem

  boty versus kopytní mechanismus

  11:44 - 17. 12. 2013

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak funguje bota na kopytní mechanismus? Mohu si to představit jako dočasná zámková podkova? Lze jí i takto použít? děkuji za odpověd Jílková

 • 2. lala54

  Boty vs. mechanismus

  12:47 - 17. 12. 2013

  Velmi zjednodušeně..mechanismus kopyta může optimálně fungovat za předpokladu, že je kůň bosý, tzn. bez podkov železných přibitých nebo jinak upevněných. Kopyto a vnitřní struktury jsou při dopadu vystaveny obrovským silám a je nezbytné, aby bylo kopyto schopno pružit a roztáhnout se, byť je to nepatrné, je to velmi potřebné. Bota, protože není na kopytu nijak napevno zafixovana, takze nijak neskodi. Určitě je nejlepší, aby kopyto pravovalo bosé, ale někdy je třeba pomoci botou (nepohodlí, nemoc, přechod z podkov). Nejlepší funkci kopyta zajistí asi flexibilní bota Equine Fusion : http://www.boty-pro-kone.cz/alenkavostatkova-yahoo-com-au/eshop/3-1-EQUINE-FUSION

 • 3. Tosca

  Výdrž

  15:35 - 21. 12. 2013

  Boty rozhodně nejsou levnou záležitostí, zajímalo by mě kolik v průměru vydrží. Předpokládám, že u rekre koně, který chodí na procházky do lesa asi hodně, ale jak je to u sportovního koně? Jsou opravitelné, nebo se nosí do rozpadnutí? Zajišťujete servis a pomoc při výběru?

 • 4. lala54

  Výdrž

  20:24 - 21. 12. 2013

  Dobrý den, nabízíme ve svých službách pasování a zkoušení přimo ve stáji- zde jsou trasy a podmínky: http://www.boty-pro-kone.cz/alenkavostatkova-yahoo-com-au/7-PASOVANI-A-ZKOUSENI-BOT-TRASY ! Opotřebení je individuální, v závislosti na terénu, rychlosti a již zmíněné frekvenci. Pro představu - jízdní policii vydrží 9-12 měsíců, nebo sportovkyni, která jezdí každý den 1,5 roku. Rekre jezdec 2 a více let.. Další dotazy vítáme!

 • 5. Stefachris

  Boty a bláto

  13:57 - 13. 11. 2014

  Jen by mě zajimalo jak se boty chovají když je velké bahno? Nedostane se bahno nebo písek za botičku a nedře koně??

 • 6. lala54

  Boty a bláto

  17:51 - 16. 11. 2014

  Reaguje na 5.

  Dobrý den, drobné nečistoty, jako je prach se dovnitř boty dostat mohou, ale spadnou na dno boty a koně neodírají, alespoň si na to jejich uživatelé nestěžují :)..

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: