Novinky v krmivech NUTRIN EQUINE

12. 9. 2017 MVDr. Zuzana Satinská, EEBW - Nutrin s.r.o. Autor fotek: Franz Eugen Köhler, J.M.Garg, pixabay.com

Na letošní výstavě Kůň 2017 v Lysé nad Labem bychom vám rádi představili naše krmiva ve zbrusu novém kabátě. Zapracovali jsme nejen na designu našich pytlů, ale i na tom, co najdete uvnitř. Krmiva jsme vylepšili tak, aby co nejvíce odpovídala potřebám vašich koní jakéhokoli věku a využití. Tak se zastavte u nás na stánku, vše vám rádi vysvětlíme a doporučíme nejvhodnější krmivo právě pro vašeho koně.

Jak jistě víte, všechna krmiva NUTRIN obsahují unikátní GUARDIAN SYSTEM, který podporuje zdraví a celkovou kondici koně. Využívá sílu bylin, kvasinek, vitamínů a minerálů pro ochranu organismu a podporu zdraví. Přídavek přírodních látek na bázi jílu, kvasinek a přírodních extraktů chrání koně před negativním působením mykotoxinů. Zvýšený obsah biotinu podporuje růst kvalitní kopytní rohoviny a přispívá k lepší kvalitě srsti. Ostropestřec je známý svými detoxikačními účinky na organismus koně, podporuje zdravé trávení a díky obsahu omega-3,6 mastných kyselin má vliv na zdraví kůže. Komplex kvasinek Saccharomyces cerevisiae posiluje imunitní systém, podporuje správnou funkci střev a zlepšuje využití krmiva.

Nedílnou součástí GUARDIAN SYSTEMu je i bylinka s názvem Yucca schidigera. Juka je stálezelený strom původem z Ameriky, který dorůstá až 5 metrů. Extrakt z juky se využívá pro své pozitivní účinky na organismus: snižuje bolestivost kloubů a otoky, působí také jako přirozený vyvazovač mykotoxinů. Zlepšuje imunitu a zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Také pomáhá udržovat optimální pH ve střevech, snižuje riziko kolikových onemocnění a má pozitivní vliv na střevní mikroflóru.

Vzhledem k tomu, že naše krmiva dostává i řada koňských sportovců, přemýšleli jsme, jak organismus koně-sportovce podpořit. Lidští sportovci užívají celou řadu doplňků stravy, aby maximalizovali svůj výkon a zlepšili regeneraci po náročných trénincích. Koňský sportovec se od toho lidského příliš neliší, snad jen v tom, že si nemůže vybrat, co si do žlabu nasype. Tak jsme to vyřešili za něj a naši sportovní řadu jsme vylepšili o pár vychytávek z oblasti výživy lidských sportovců....

 L-karnitin se přirozeně vyskytuje v buňkách zvířat, ale je nedostatkový v rostlinách, a tedy i v krmivech pro koně. Je syntetizován z lysinu a methioninu v játrech. Pro jeho syntézu jsou potřeba další nezbytné látky, a to dostatek vitamínu B6, kyseliny nikotinové, vitamínu C a folátu (Zeyner a Harmeyer, 1999).

Karnitin v těle zajišťuje transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes membránu mitochondrií do mitochondriální matrix, kde se účastní procesu betaoxidace a získávání energie z mastných kyselin. Jeho nedostatek tedy vede ke snížení přísunu energie z MK pro buňky kosterní a srdeční svaloviny. Kosterní svaly slouží jako hlavní zásobárna karnitinu v těle (ve svalech je uloženo 200x více karnitinu než je jeho hladina v krvi). Při dlouhodobé vysoké zátěži se množství karnitinu v těle snižuje (endogenní syntéza je nedostatečná) a je proto potřeba ho doplňovat v krmivu. Karnitin z krmiva se vstřebává přes stěnu tenkého střeva do krve, odkud je distribuován k cílovým buňkám (Rebouche, 2004). Karnitin, který se nevstřebá v tenkém střevě, je téměř všechen využit mikroflórou tlustého střeva. Z těla je karnitin vylučován ledvinami, nicméně za normálních podmínek je vyloučeno jen velmi malé množství karnitinu (Rebouche, 2004 uvádí jen asi 5 %). Karnitin je totiž v ledvinách zpětně absorbován. Tato zpětná absorpce se zvyšuje v případech nedostatku karnitinu v těle, což zajišťuje zachování dostatečného množství karnitinu v krvi při jeho nedostatečném příjmu z krmiva. V případě příjmu vyššího množství karnitinu v krmivu se zpětná reabsorpce v ledvinách snižuje. Tento mechanismus zajišťuje zachování normální hladiny karnitinu v krvi.

Zajímavostí je, že po přidání L-karnitinu do krmné dávky poníků došlo ke snížení koncentrace glukozy a inzulinu v krvi po krmení, což ukazuje na zvýšenou toleranci glukozy (Frape, 2010).

L-karnitin najdete v našem krmivu NUTRIN RACING určeném pro koně ve vysoké zátěži a pro koně dostihové.

 Brutnák lékařský, Borago officinalis, je jednoletá bylina pocházející ze Středozemí. Listy a stonky brutnáku obsahují pryskyřice, saponiny, třísloviny a slizy. Má schopnost čistit krev od škodlivin a posiluje srdce a nervový systém. Je prospěšný také v případě onemocnění močových cest nebo při kašli. Staří Římané využívali brutnák jako mírný stimulant (Cointreau a kol., 2013). Brutnák obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin - zejména kyselinu gama-linolenovou (patří mezi omega-6 mastné kyseliny), je také bohatý na železo, vápník, zinek, draslík a vitamíny B a C.

Brutnák najdete v našich krmivech NUTRIN RACING a NUTRIN ENDURANCE určené pro koně ve vysoké zátěži.

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která v těle funguje jako prekurzor serotoninu a podílí se na normálním přenosu nervového vzruchu. Patří mezi aminokyseliny s nepolárním aromatickým postranním řetězcem. Tělo si ho nedokáže samo vyrobit, musí být tedy přijímán v krmení. Z tryptofanu v těle vzniká několik biologicky významných derivátů: serotonin (důležitý neurotransmiter = přenašeč nervových vzruchů), melatonin (hormon, který řídí denní biorytmus) a nikotinamid (vitamín B3, je součástí kofaktorů při tvorbě energie v buňkách). Serotonin je významným přenašečem vzruchů v mozku, kde ovlivňuje jak psychický stav, tak i náladu. Nedostatek serotoninu se projevuje zvýšenou nervozitou, depresí, podrážděností až agresí. Určitá část serotoninu se v mozku metabolizuje na melatonin, který řídí denní biorytmus a podílí se na kvalitě spánku. U lidí proto našlo uplatnění podávání tryptofanu také při poruchách spánku.

 Tryptofan se podílí také na citlivosti buněk k inzulinu a na sekreci ghrelinu (hormon, který ovlivňuje chuť k jídlu). L-tryptofan bývá také doporučován jako doplněk stravy nebo lék u lidí, kteří trpí některými psychickými potížemi (např. úzkost, strach, neklid).

Thiamin (vitamín B1) je důležitou látkou pro některé metabolické pochody v těle (například v metabolismu sacharidů). Nedostatek thiaminu se projevuje sníženou srdeční frekvencí, ataxií, svalovými záškuby, sníženou teplotou končetin, průjmem, oslepnutím a ztrátou hmotnosti. Thiamin hraje důležitou úlohu při přenosu vzruchů v nervové síti. Jeho suplementace normalizuje přenos nervových impulsů a tím zlepšuje koncentraci a snižuje vzrušivost.

L-tryptofan a vyšší množství thiaminu najdete v krmivu NUTRIN CONTROL určené pro koně lehce vzrušivé ve střední až vysoké zátěži.

Mezi bylinkami jsme objevili i pár pokladů, které jsou ve výživě koní nedoceněné. A protože chceme pro vaše koně vždy to nejlepší, rozhodli jsme se pár těchto skrytých pokladů přidat do některých speciálních krmiv...

 Azadirachta indica, anglicky nazývaná neem, v češtině ji můžeme nalézt pod jmény zederach indický nebo nimba. Je to stálezelený strom rostoucí v Indii, dosahuje výšky 15 - 20 metrů. Tato rostlina obsahuje biologicky aktivní látky. Byly izolovány azadirachtin, meliacin, nimbidin, nimbolidy, nimbin, valassin a další. O zederachu se tvrdí, že má účinky např. abortizující, analgetické, anthelmintické, antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé, antivirové, insekticidní, protinádorové, a také působí jako imunomodulátor. Neméně zajímavou je i jeho vlastnost antimikrobiální. Je účinný na řadu patogenů i plísní (například Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Candida, Staphylococcus aureus, Salmonella typhi, E.coli, Klebsiella pneumoniae a další). Olej ze semen vykazuje antimikrobiální aktivitu vůči 14 kmenům patogenních bakterií (Baswa et al., 2001). Vzhledem ke schopnosti vyvolat potrat se nedoporučuje podávání zederachu u březích zvířat.

Zederach indický jsme přidali do krmiva NUTRIN HOOF & COAT určené pro koně se sklony ke kožním problémům ve střední zátěži.

 Kurkuma, nazývaná také jako indický šafrán, se získává z oddenku kurkumovníku dlouhého, jehož domovinou je jižní Asie. Z popsaných účinků můžeme vyzdvihnout například působení antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační, antiseptické nebo digestivní. Kurkuma pomáhá ke zlepšení například při onemocněních kůže, trávicího systému, srdce, jater nebo mozku. Zlepšuje cirkulaci krve a ovlivňuje také hladinu cukru v krvi. Za většinu pozitivních účinků na zdraví je zodpovědný kurkumin - žluté barvivo, které dává kurkumě charakteristickou barvu. Esenciální oleje z kurkumy mají schopnost podporovat imunitní systém (Bagad a kol., 2013).

Kurkumu najdete v krmivech NUTRIN EASY KEEPER, SENIOR a IMMUNITY.

Kelpa, Ascophyllum nodosum, je hnědá mořská řasa, kterou lze nalézt ve vodách severního Atlantiku. Je výjimečná tím, že obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek (např. jód, hořčík, vápník, síru, draslík, železo, zinek, mangan, měď) ve vysoce využitelné formě. Nejčastěji se používá u psů a koček díky své schopnosti eliminovat zápach z tlamy a snižovat usazování zubního kamene. Nicméně i ve výživě koní jistě najde své místo. Nejen z důvodu vysokého obsahu důležitých látek, ale i pro svůj blahodárný vliv na zdravotní stav koně. Má antioxidační vlastnosti, podporuje správné fungování imunitního systému a díky obsahu jódu napomáhá správné funkci štítné žlázy. U lidí se kelpa využívá také při snižování hmotnosti, jelikož napomáhá při spalování tuku, zlepšuje kondici a podporuje detoxikaci organismu.

Kelpu najdete v krmivech NUTRIN HOOF & COAT, EASY KEEPER, CONTROL a IMMUNITY.

V některých krmivech najdete nově i chlorellu a spirulinu - sladkovodní řasu, resp. sinici, které jsou jedinečným doplňkem pro zvířata i lidi. Povídání o těchto superpotravinách, jak se jim v dnešní době říká, si ale necháme zase na příště.

Literatura:
  • Bagad a kol. (2013): Comparative evaluation of anti-inflammatory aktivity of curcuminoids, turmerones, and aqueous extract of Curcuma longa. Advances in Pharmacological Sciences. Vol. 2013
  • Baswa, M. a kol. (2001): Antibacterial aktivity of Karanj (Pongamia pinnata) and Neem (Azadirachta indica) seed oil: a preliminary study. Microbios. 105(412): 183-9
  • Cointreau a kol. (2013): Equine herbs & healing: An Earth lodge guide to horse wellness.
  • Frape, D. (2010): Ingredients of horse feeds, p.90-135. In: Equine nutrition and feeding. ISBN 978-1-4051-9546-1
  • Rebouche, C.J. (2004): Kinetics, pharmacokinetics, and regulation of L-carnitine and acetyl-L-carnitine metabolism. Ann. N.Y. Acad. Sci. 1033: 30-41
  • Zeyner, A. a Harmeyer, J. (1999): Metabolic functions of L-carnitine and its effects as feed additive in horses. A review. Arch. Anim. Nutr., 1999, Vol. 52, pp.

 NUTRIN Equine

Extrudované krmivo špičkové kvality pro všechny typy koní v rozličné zátěži.

Vytvořeno na principech zdravé výživy koní. * Zvýšená stravitelnost a hygienická kvalita krmiva. * Snížení nákladů na krmení díky nižší krmné dávce. * Rychlé a snadné dávkování. * Konzultace a distribuce.

 

 

NUTRIN s.r.o.

Adresa: Zastavilka 60, 518 01 Dobruška
E-mail: obchod@nutrin.cz
www.nutrin.cz
Tel.: +420 491 433 234

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…