Novinka ve vzdělání pro milovníky „těžké páry“

27. 01. 2005 00:00

Autor: Jindřiška Svobodová Foto: Helena Görnerová Rubrika: Koňské školy a instituce Počet přečtení: 7729 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Lanškrounská škola otevírá nové možnosti
SZeŠ a SOŠ Lanškroun rozšiřuje výuku chovu koní o speciální část „Chov chladnokrevných koní“. Téma, považované za minulost, dostává od letošního září prostor ve škole, která progresivně uvažuje do budoucna a vidí souvislosti v mnoha oborech. O důvodech, které vedly k těmto změnám, hovoří ing. Jiří Hřebíček, vedoucí učitel praxe.

Vídám vás často na prezentacích školy při různých příležitostech a při soutěžích chladnokrevných koní jste působil jako ředitel závodu. Zároveň působíte jako "styčný důstojník" zemědělské školy v kontaktu s Cechem profesních kočích "Orlicko". Jaké jsou zde souvislosti?

Vyrostl jsem na vesnici a můj děda s potahem pracoval. I později jsem navštěvoval chovatele chladnokrevných koní - je nás dost,kterým učarovala mohutnost a krása, na první pohled mylně zařazených flegmatiků. Přesto mám vztah i k ostatním plemenům.Proto jsem byl i u zrodu studijního směru, který má letos desáté výročí.

Lanškrounská škola nabídla jako první vedle středoškolského vzdělání s maturitou ještě vzdělávání v sedle, kdy nám u zrodu tohoto zaměření hodně pomohla Česká jezdecká federace jako nejvyšší sportovní instituce. Naše škola měla od prvopočátku výchovný cíl vzdělávat zájemce o směr "Chov koní a jezdectví" tak, aby zhodnotili koně jako chovatelský produkt. Zájemci o jezdecký sport se mohou vyžít v sedle a získat, podle úrovně znalostí a hlavně dovedností, "licenci jezdce", tj. oprávnění samostatně provozovat jízdu na koni. Současně k tomuto vzdělání patří všestranné využití těchto krásných zvířat bez ohledu na plemennou příslušnost. Má zde místo i chladnokrevný kůň, který pomohl lidem jako nepostradatelný pomocník dosáhnout toho, co dnes lidstvo využívá.

Pokud se chceme vracet k přírodě a řešit otázky venkovského regionu, včetně jeho údržby, je nutné patřičně vzdělávat i budoucí obyvatele těchto lokalit. Zde má svoje nezastupitelné místo i chladnokrevný kůň, stejně jako v minulosti využívaný převážně pro tažnou sílu. Kočí vždy patřil k těm,kterého si všichni vážili a potah byl jeho chloubou. Vedle chovů koní, sloužících pro zájmovou činnost a relaxaci, nacházejí naši studenti uplatnění při přibližování dřeva a při různých pracích s potahem. Je naší povinností přiblížit zájemcům o profesi kočí specifické české dovednosti a znalosti. Na naší škole by měl vyrůst chovatel, který vrátí do venkovského regionu koně spolehlivého a ochotného pracovat.

Od kdy bude mít škola tuto činnost zařazenu do výukových osnov?

Od nového školního roku 2005-2006 chceme pro dobrovolné zájemce upravit stávající výukové programy, hlavně v praktickém ježdění, kde vedle základů jezdectví v nižších ročnících chceme posílit od druhého ročníku počet hodin ve prospěch nácviku činností s těžkým potahem. Již nyní se naši studenti učí základům činností v zápřeži.

Počítáte i s vybavením ve prospěch tohoto rozšíření výuky a s pořízením živé "pomůcky"?

Pan ředitel přislíbil zakoupení jednoho chladnokrevného koně a počítáme se sponzorskou výpomocí Cechu profesních kočí "Orlicko", kde máme příslib zapůjčení ještě druhého koně do páru. Na naší škole pracuje kolega, který vyučuje tematický celek, týkající se zapřahání a práce s potahem. Již od února 2005 je v zájmovém kroužku umožněno stávajícím studentům zdokonalit se v tomto oboru.

Jakým způsobem budete realizovat praxi?

Studenti absolvují praxi přímo v terénu, u chovatelů, provozujících živnost kočího. Pro začátek nám přislíbil pomoc již zmíněný Cech, zajišťující i zázemí v ubytování a stravování. K praktickému výcviku je možné využít třech týdnů odborné praxe ve třetím ročníku a po domluvě i prázdninové praxe mezi druhým a třetím ročníkem.

Dá se říci, že zde je možnost vzdělání a chovatelského uplatnění i pro ty středoškoláky, kteří mají zájem se profesionálně zabývat chovem koní a nemají třeba fyzické předpoklady pro jezdectví, nebo dostatek odvahy?

Nejedná se o fyzické předpoklady a odvahu, tu musí mít spolu s odříkáním a láskou ke koním všichni. Prostě ne každý se chce stát vrcholovým sportovcem. Někteří naši studenti žijí v regionech, kde útlum zemědělské výroby dává prostor pro práci v lesním hospodářství, údržbě krajiny, rekreaci nebo pro příjem z turismu.

Všude je mnoho povídání o programech na výrobu obnovitelné energie. Za přispění společnosti mohou, při vhodných dotačních podporách, i chladnokrevní koně psát dějiny a připravovat budoucnost.


Další fotografie: 

Připojené články

16.06. 2003 00:00 Chladnokrevní koně - perspektiva bez podpory a s otazníkem

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  Závidím

  19:55 - 27. 01. 2005

  Tak to je něco, co tu opravdu chybělo!!!! Jak já bych se teď přihlásila do Lanškrouna....Bohužel už jsem jaksi mimo školní docházku.

 • 2.

  Bomba!

  22:52 - 27. 01. 2005

  Věčná škoda, že to nepřišlo před dvěma rokama :-(( Je to fantastický. Koukám že se Lanškroun pěkně zvedá. Nedalo by se absolvovat aspoň nějakou externí praxi kurz pro dospěláky?

 • 3.

  Výborný nápad

  09:48 - 28. 01. 2005

  Mám velkou radost z Vašeho počínání. Mrzí mě jediné - že jsem už pár let ze školy venku. Nezvažujete nějaké kurzy nebo semináře pro starší ročníky? Jsem přesvědčená, že by se našlo hodně zájemců. Jezdeckých škol je dost, ale už dlouhou dobu se pokouším najít někoho, kdo by byl ochoten vyučit kočího.
  Každopádně přeju hodně zdaru a kdybyste zvažovali
  nějakou "večerní" školu, dejte prosím vědět.

 • 4.

  Náplň?

  13:42 - 28. 01. 2005

  Mohli byste mi sdělit, jaká bude náplň nového oboru?A bude s maturitou nebo bez?Syn by měl zájem pokračovat v tradici, kterou nám v rodině komunisti zrušily, ale až za dva roky.Děkujeme.

 • 5.

  Ke kurzům pro "starší"

  14:10 - 28. 01. 2005

  Reaguje na 3.

  Dotazy na vzdělávání "ne školou povinných" se nám množí, zajisté budeme moci udělat něco i s tím. Pomohly by nám vaše představy (večerní pravidelná škola? intenzivní několikadenní kurz? víkendové seznamovací kurzy? atd.), můžete je zde zanechat...

 • 6.

  Přidávám se

  17:08 - 28. 01. 2005

  s dotazem na vzdělávání dospělých s ubytováním. Asi se nebudu živit s koněm v lese ale rád si rozšířím obzory. Jsem z Prahy. Děkuji. Vaší práci zdar, má to smysl.

 • 7.

  Re: Ke kurzům pro "starší"

  12:52 - 31. 01. 2005

  Reaguje na 5.

  Za sebe bych dal prednost bud nekolikadennimu intenzivnimu kurzu, nebo nekolika na sebe navazujicim vikendovym akcim. Hlavni duvod proti "vecerni" skole je samozrejme jasny - prace pres tyden na druhem konci republiky.

 • 8.

  Re: Náplň?

  11:00 - 11. 03. 2005

  Reaguje na 4.

  Středoškolské s maturitou, na úrovni zemědělského podnikatele s rozšířením chovu koní o chladnokrevníky a jejich užití.

 • 9.

  Re: Ke kurzům pro "starší"

  11:07 - 11. 03. 2005

  Reaguje na 7.

  Chov koní Hradčany očekával zájem i z řad "nemládeže", na uvedených stránkách je kontakt pro bližší informace.

 • 10.

  Re: Bomba!

  11:09 - 11. 03. 2005

  Reaguje na 2.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: