Novinka na trhu: CaniLine - analýza plemenné příslušnosti psa

13. 12. 2017 07:00, Aktualizováno 13. 02. 2018 23:05

Obrázky: 6

Autor: tým Genomie (PR) Foto: archiv Genomie Rubrika: Psi Počet přečtení: 3131 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pomysleli jste si někdy, z jakých plemen se asi skládá váš voříšek? Nebo napadlo vás ověřit si, že pes je skutečně čistokrevný? Náš partner, Laboratoř Genomia, přichází na trh s novinkou – genetickým testem plemenné příslušnosti "CaniLine". Ten je vhodný právě k ověření čistokrevnosti plemene psa nebo ke zjištění skladby plemen psího křížence.

Test dokáže v současné době rozlišit více než 200 plemen psů, na rozšiřování počtu plemen se neustále pracuje. Co je k testu potřeba? Stačí pejskovi provést stěr sliznice ústní dutiny a poslat vzorek do laboratoře.

Jen některé geny jsou vidět

Zjistit plemena, která se podílejí na jedinečném vzhledu a charakteru křížence, je velmi obtížné, i profesionálové dovedou dle vzhledu určit jen asi čtvrtinu plemen rodičů. Psí plemena jsou vzhledově i vlastnostmi velmi různorodá, ale přesto se na rozdílnosti podílí jen asi 2 % psích genů. Vždy záleží na konkrétní kombinaci genů a důležité je porozumět principu dominantních a recesivních genů.

U dominantních genů stačí pouze jedna kopie, aby se daná vlastnost ukázala. Recesivní geny jsou ty, které musí jedinec získat od obou rodičů, aby se jejich vlastnost projevila. Dominantní geny, např. pro krátkou černou srst, povislé ucho nebo kubický tvar hlavy, pak přebijí geny recesivní, jako je dlouhá srst, vzpřímené ucho nebo pálení. Pozorovatele pak ani nenapadne uvažovat o plemeni, jehož základní charakteristiky jsou schovány pod dominantními geny druhého rodiče. Některé rysy plemen, např. zploštělá tvář buldoků nebo extrémně stočený ocas mopsů, zřídkakdy přežijí první křížení. Navíc dominantní rysy lze připisovat doslova stovkám různých plemen, nad rámec těch, o kterých přemýšlíme.

Vezmeme-li v úvahu situaci, kdy se zkříží spolu dva kříženci, výsledkem může být vrh psů, kdy každý vypadá úplně jinak. Narození psi se mohou značně lišit ve své velikosti, tvaru, barvě i charakterových vlastnostech.

Fenky na této fotce jsou si blízce příbuzné. Jistě byste neuhodli, že černá uprostřed a chlupatá napravo jsou sestry

Test CaniLine

CaniLine test od laboratoře Genomia je DNA test, který odhalí plemennou příslušnost tří generací předků. Zjistí, ke kterým plemenům náleží rodiče vašeho křížence, jejich rodiče a dokonce jejich prarodiče. Příspěvek každého detekovaného plemene může tedy mít nejméně 12,5 %.

Poznání kořenů vašeho psa vám pomůže porozumět jeho chování a výživovým a zdravotním potřebám. Test CaniLine dokáže u štěňat kříženců odhadnout pravděpodobnou výšku a hmotnost v dospělosti. To může být užitečná informace při nastavení optimální diety a výběru vhodného krmiva.

Test neslouží k předpovídání chování a agresivity psa. Každý pes je jedinečný a jeho fyzické a behaviorální vlastnosti budou výsledkem několika faktorů, včetně: genetiky, výcviku, manipulace a životního prostředí.

K testování je využívána technika sekvenování nové generace. Test CaniLine zjišťuje 1877 znaků v genomu psa. Tyto znaky jsou pak srovnány s obrovskou databází více než 200 různých plemen psů, obsahujících přes 12 000 vzorků. A je biostatisticky vyhodnocena shoda testovaného vzorku s jednotlivými plemeny.

Ověření čistokrevnosti

Test CaniLine dokáže také ověřit čistokrevnost psa. Vyhodnocuje se, jak se daný pes geneticky odchyluje od genového průměru plemene. Srovnání čistokrevnosti se provádí u psů, kteří mají 7 nebo 8 praprarodičů z jednoho plemene. Byly zjištěny odlišné vzorce DNA téhož plemene v závislosti na jeho specifickém zeměpisném původu, například linie jednoho plemene se odlišují v USA a Velké Británii nebo Austrálii.

Výsledek testu

Ve výsledku testu je grafické znázornění rodokmenu daného psa s vyznačeným procentuálním zastoupením jednotlivých plemen ve třech generacích předků. Součástí výsledku testu jsou také profily zastoupených plemen, předpokládaný hmotnostní a velikostní profil testovaného psa a diplom o původu psa (nenahrazuje průkaz původu psa).

U čistokrevných jedinců je posouzena podobnost jedince s genovým průměrem plemene. Výsledky testu budou dostupné v elektronické podobě, doba vyhotovení testu je přibližně 4 týdny.

Tip pro vás

Test může být velmi originálním dárkem, nabízíme ho ve třech variantách – samostatně, formou dárkové odběrové sady nebo jako dárkový voucher.

 

 

Další podrobnosti k testu CaniLine, včetně seznamu ras a ceny, najdete ZDE.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genomia s.r.o.

Janáčkova 51
32300 Plzeň

 

laborator@genomia.cz
www.genomia.cz
Facebook

tel: +420 373 749 999 nebo +420 373 317 478 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 7-17 hod)
tel: +420 777 907 952 nebo +420 724 028 493 (v pracovní dny volejte přednostně mezi 17-19 hod)

Připojené obrázky

Připojené články

22.03. 2017 05:00 Je třeba se bát genu MDR1?
08.06. 2017 05:00 Testování alergií u koní
28.06. 2017 05:00 Srdeční červi...
23.08. 2017 05:00 Syndrom zvaný headshaking
24.10. 2017 15:00 V laboratoři Genomia proběhne týden slev

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: