Noví plemeníci v ZH Tlumačov pro rok 2019

20. 02. 2019 06:00

Obrázky: 6

Autor: Martina Cerhová Foto: Votavová Šárka, archiv ZH Tlumačov Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 3083 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

S novou připouštěcí sezónou přichází také noví plemenní hřebci. Zemský hřebčinec Tlumačov si v letošním roce připravil pro chovatele opravdu bohatou kolekci plemeníků a my si nyní představíme několik letošních nováčků. Jsou jimi drezurní hřebec Faustinus a skokoví hřebci Stalypso a Cantinoso.

STALYPSO

(Stakkato – Calypso II – Grand Royal)

Stalypso je letos sedmnáctiletý hannoverský hřebec zapůjčený do ČR z Hřebčína Sprehe. Svou úspěšnou kariéru zahájil ještě v hříběcím věku, neboť zvítězil na dvou přehlídkách hříbat (PZV Ahnsen a Schillerslage, známka 9,3). Následně byl na aukci hříbat ve Verdenu vydražen právě Hřebčínem Sprehe za 55 000 euro. Po úspěšném körungu se v roce 2005 účastnil 30denního testu ve Schlieckau, v němž obdržel v drezurní části hodnocení 8,34, za skokovou část nádherné hodnocení 9,53 a celkovou známku 8,94. V následujících letech se kvalifikoval na Bundeschampionat a startoval na mezinárodních parkurových závodech do 150 cm, z nichž si odnesl vítězství (Dortmund, München-Riem atd.) i umístění (např. Lanaken).

V chovu začal působit v roce 2004. Německé odhady plemenných hodnot jsou nově rozdělovány na soutěže pro mladé koně a sportovní soutěže a Stalypso pro rok 2018 dosáhl na následující hodnoty: parkur 124 (95 %), parkur – mladí koně 141 (95 %), drezura 111 (86 %) a drezura – mladí koně 115 (95 %). Jen v Německu má ve sportu registrováno 549 potomků, přičemž v loňském roce jich sportovalo 225. Celkem 56 potomků startuje ve vysokém parkurovém sportu a 2 potomci ve všestrannosti. Celková suma výher Stalypsových potomků dosahuje více než 562 000 euro.

Mezi v parkurovém sportu nejúspěšnější potomky patří vestfálský plemenný hřebec Samurai (alias Skelton), který letos v lednu zvítězil na mezinárodních závodech CSI Neustadt/Dosse s Tobiasem Meyerem v sedle, a v průběhu loňského roku si připsal několik umístění (např. páté místo ve Wellingtonu – USA s Meredith Michaels-Beerbaum). Coby osmiletý také startoval ve finále ME juniorů a v letošním roce působí jako plemeník v Hřebčíně Sprehe. Dalšími úspěšnými potomky jsou např. oldenburský valach Salitos (om: Cordalme Z, parkur 160 cm), oldenburský valach Silberpfeil M (om: Calido I, parkur 150 cm), hannoverská klisna Summersby (om: Landadel, parkur 160 cm), hannoverský valach Starfighter (om: Contendro I, parkur 160 cm), oldenburská klisna Stalypsa (om: Grannus, 155 cm), Stand by Me (om: Landadel, parkur 150 cm) a další.

Stalypso má doposud körováno 16 synů, k nimž patří například Spitfire Z, Stakkadero (om: Espri, parkur 1,45 m), Stakkino (om: Alexis Z, parkur 1,35 m), Sugar Ray, Superior, Skelton (zmíněný výše), Sakrileg (nejlepší skokový hřebec jihoněmeckého körungu v Mnichově v roce 2010 a vítěz 30denního testu v Mnichově, aktuálně parkur 1,45 m), Stanton (prémiovaný hřebec ve Verdenu v roce 2009, parkur 1,45 m), Stationär, Straviaty (rezervní vítěz OS körungu v roce 2009, zisk Ia hlavní prémie v roce 2011, parkur 1,40 m), Stylist (rezervní vítěz meklenburského körungu v roce 2009, nejlepší skokový hřebec, parkur 1,40 m) a další. V německém chovu také působí na 157 jeho dcer.

Na české chovatelské scéně Stalypso zaujal díky své dceři Stelle Artois (m: 53/751 Nifa po 2644 Fou D`Amour), která zvítězila na přehlídce hříbat ve Svržně v roce 2017. V roce 2016 byl třetím nejlepším hřebečkem finále přehlídky hříbat ČT Let’s Go SL, jehož matkou je klisna La Staluna právě po Stalypso. I v českém sportu startuje několik Stalypsových potomků. Letos šestiletý valach ČT Starlington (om: Quidam's Rubin) z chovu JŠ Valdštejnská obora má na svém kontě již několik vítězství a umístění v soutěžích všestrannosti do stupně L (mj. i ze Strzegomi), a dvanáctiletý vestfálský valach Sitting Bill (om: Dinard L) pro změnu i start na MČR.

Stalypsovým otcem je Stakkato (po Spartan), hannoverský hřebec roku 2007, který po mnoho let patří k nejlepším německým skokovým plemeníkům. Bylo tomu tak i v roce 2018. V odhadech plemenných hodnot patří k nejlepšímu 1 % skokových plemeníků v Německu (156 / 99 %), což rozhodně podtrhuje i fakt, že se spolu s ním mezi TOP 1 % umístili také jeho synové Salito (147/90 %), Sampres (148/73 %), Stakkato Gold (159/92 %), Stanley (153/86 %), Stolzenberg (146/97 %) a Stakko (145/75 %). Stakkato Gold se navíc stejně jako jeho otec může pyšnit titulem „hannoverský hřebec roku“, on ovšem z roku 2015. O významu Stakkata coby plemeníka vypovídá také fakt, že hannoverský chovatelský svaz uděluje mladým skokovým hřebcům, kteří v uplynulém roce absolvovali výkonnostní zkoušky hřebců coby nejlepší svého ročníku, tzv. Stakkato-Preis.

 

FAUSTINUS

(Fürst Heinrich – Starway – Istanbul)

Faustinus je sedmnáctiletý oldenburský vraník rovněž zapůjčený do ČR z Hřebčína Sprehe. Během své kariéry plemeníka působil i v ZH Dillenburg. V roce 2005 úspěšně absolvoval 30denní test v Neustadt/Dosse s hodnocením 8,41 za drezurní část, 8,27 za skokovou část a celkovou známkou 8,39. V roce 2006 následoval 70denní test opět v Neustadt/Dosse, z něhož vzešel Faustinus coby nejlepší hřebec. S celkovým hodnocením 136,44 s přehledem zvítězil, zvítězil také v drezurní části s hodnocením 143,64 a ve skokové části byl pátý s hodnocením 117,16, a to z 38 účastníků. Následovaly první starty v soutěžích pro mladé koně do L, z nichž si odnesl celkem 6 vítězství a několik umístění, a v roce 2007 také kvalifikace na Bundeschampionat. V roce 2006 byl Faustinus při příležitosti oldenburských dní hřebců vyznamenán Ib hlavní prémií pro drezurní hřebce.

V Německu má ve sportu registrováno 79 potomků, přičemž 5 z nich startuje ve vyšším drezurním sportu. Jeho asi nejznámějším potomkem je nejspíš Fashion Designer OLD (om: De Niro). Ten coby čtyřletý zvítězil na zemském šampionátu v Rastede, startoval ve finále Bundeschampionatu a po svém prodeji do USA, kde jej začal sedlat Cesar Parra, se stal šampionem pětiletých, v kategorii šestiletých byl třetí a v roce 2017 byl nejlepším mladým drezurním koněm USA! Za zmínku stojí ale také např. ryzák Valenta’s Fantast (om: Landor S) startující v GP drezuře, valach Fiorello (om: Karon), Fagostino (om: Rubinstein I), oba startující v soutěžích do Inter I, či Petit Noir (om: Rubinstein I) startující v St. Georges. Že se ale Faustinovi potomci nemusí zaměřovat jen na drezuru, ukazuje například oldenburský valach Franz 141 (om: Aircraft) startující úspěšně v parkurových soutěžích. Čeští fanoušci drezurního sportu znají z tuzemských drezurních obdélníků dvojici Leiterová Barbora a Fabregas (Faustinus – Rubinstein I) s výkonností T.

Faustinovým otcem je vestfálský vraník Fürst Heinrich (po Florestan I). Ten se může pyšnit celou řadou körovaných synů (více než 50) a také v chovu působících dcer (jen v Německu jich je zapsáno 588). Jeho syn Fürstenball patří k nejlepšímu 1 % drezurních plemeníků Německa (OPH 162/98 %). Co je ale podstatné, je otcem také úspěšných drezurních koní, např. Woodlander Farouche (om: Dimaggio, dvojnásobná vítězka MS mladých drezurních koní), Fürstano (GP), Fiero (GP), Fürst Sinclair, plemenní hřebci Fürst Wilhelm, Fürst Wettin, Fürsten-Look a další.

Z Faustinovy rodiny pochází také například plemenní hřebci Ravel (po Mahagoni) a Rockefeller (po Consul).

 

CANTINOSO

(Canoso – Lantino – Carthago)

Cantinoso je mladý holštýnský hřebec, který 26. února 2019 oslaví třetí narozeniny. Vše má tak teprve před sebou, ovšem již nyní se má čím chlubit, neboť na zweibrückenském körungu získal v loňském roce prémii.

Jeho otcem je Canoso (po Catoki). Holštýnský hřebec, který úspěšně startoval v těžkých parkurech i na mezinárodních závodech. Kromě Cantinosa má ještě další čtyři körované syny. Patří k nim i letos sedmiletý Canoletto (om: Lavaletto) sbírající vítězství a umístění v soutěžích pro mladé skokové koně nebo Case (om: Silvio I). Ve sportu má Canoso 89 potomků, z nichž 9 se prosadilo ve vyšším parkurovém sportu. K nejúspěšnějším patří Christiano 15 (om: Compliment), Campitelli (om: Casall), Canwero (om: Quidam’s Rubin) nebo Camarero 2 (om: Calato).

Cantinosovou matkou je holštýnská hnědka Enna II, jejímž otcem je holštýnský hřebec Lantino. Ten byl v roce 2008 rezervním vítězem holštýnského körungu, kde se předvedl jako všestranný hřebec a upoutal nejen kvalitním skokovým projevem, ale také pohybem. V roce 2009 absolvoval 30denní test, kde obdržel vynikající známku za skok, a to 9,37. V průběhu testu byl výborně hodnocen za charakter, ochotu k práci, jezditelnost a temperament. V roce 2010 skončil v 70denním testu v silné konkurenci 48 hřebců na čtvrtém místě s hodnocením 124,75 (drezurní část 115,95 a skoková část 123,59). Následovaly úspěšné starty v parkurovém sportu, a to včetně mezinárodních závodů. Doposud má körovány 3 syny a v Německu má ve sportu registrováno 36 potomků. Mezi nejúspěšnější patří Lanthaga 2 (om: Carthago, parkur 1,35 m), Lantinus 8 (om: Coriolan, parkur 1,35 m) nebo Lucky Strike (om: Calando I, parkur 1,40 m). V českém chovu působil Lantino od roku 2014, jeho první potomci se tak v českém sportu teprve představí. Jeho hříbata se ovšem prosadila. V roce 2015 zvítězila ve finále přehlídky hříbat ČT jeho dcera Lantina (m: Tilia po 2765 Cassilius) a druhé místo obsadila 91/50 Nestea (m: 11/393 Noemi po 1154 Quick Lauro Z).

Bába Havina je matkou také skokana Quantero (po Quantum) s vl. výkonností 1,50 m v parkuru a úspěšné skokanky Lady Mackbeth DH (po Limbus, parkur 1,60 m, její dcera Valente DH Z má výkonnost 1,45 m v parkuru). Otcem báby je legendární plemeník Carthago Z. Ten byl nejen úspěšným parkurovým koněm (s Josem Lansinkem startovali na OH v letech 1996 a 2000, posbíral mnoho vítězství a umístění v GP po celém světě), zazářil ale především v roli plemeníka. K jeho nejúspěšnějším potomkům patří například plemenný hřebec Mylord Carthago, Classix Girl, Campus, Kira III, Cristallo a další.

Otcem prabáby Annakondy je českým chovatelům velmi dobře známý plemenný hřebec Renommee (po Ramiro).

Cantinoso pochází z holštýnského kmene (rodiny) 242. Z té pochází plemeníci jako například Ahorn, Alcatraz, Con Cosmos (působící v ČR), Riostro, Joost, Crumble, Caitano a řada dalších.

 

I Zemský hřebčinec Tlumačov pořádá přehlídku plemenných hřebců, a to v sobotu 9. 3. 2019. Srdečně proto zve všechny chovatele.

Připojené obrázky

Připojené články

06.02. 2019 06:00 Noví plemeníci stáje Hapax pro rok 2019

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: