Noví plemeníci stáje Hapax pro rok 2019

6. 02. 2019 06:00

Obrázky: 7

Autor: Martina Cerhová Foto: Votavová Šárka, Cerhová Martina, archiv Sprehe Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 3021 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Stáj Hapax, která v loňském roce příjemně překvapila mnoho chovatelům tím, že se zařadila mezi připouštěcí stanice, neusíná na vavřínech. Nejen, že loni nabídla chovatelům velmi zajímavou kolekci plemenných hřebců, pro letošní rok ji rozšířila o další tři skokové a jednoho drezurního plemeníka. Pojďme si je tedy představit.

HE’S BLUE

(Mr. Blue – Heartbreaker – Spartan)

He’s Blue je letos sedmiletý hřebec plemene KWPN, který se může pyšnit vítězstvím v loňském finále KMK pro šestileté hřebce a valachy a dosaženou výkonností ST* (135 cm) v parkurovém skákání.

Jeho otcem není nikdo menší než Mr. Blue, hřebec patřící mezi nejlepší skokové plemeníky světa. Stačí zmínit několik jeho potomků a fanoušci parkurového sportu mají jasno: plemenný hřebec Zirocco Blue VDL, plemenný hřebec Plot Blue, VDL Groep Sapphire B, plemenný hřebec Mr. Europe, Casper van Spieveld, Dana Blue, Celena VDL a takto bychom mohli pokračovat, neboť Mr. Blue je otcem řady mimořádně úspěšných skokových koní.

Matkou He’s Blue je KWPN ryzka Alina (STB ELITE, IBOP-(SPR), PROK). Ta je také matkou valacha Eclips (po Warrant) startujícího na mezinárodních parkurech na úrovni 135 cm.

Její otec, legendární KWPN hřebec Heartbreaker (po Nimmerdor), rovněž patří mezi nejlepší skokové plemeníky světa (v roce 2015 byl v žebříčku WBFSH na šestém místě) a v roce 2016 byl vyhlášen KWPN koněm roku. Sám úspěšně sportoval na mezinárodní úrovni, co jej ale proslavilo více, je jeho mimořádně skokově nadané potomstvo a také synové působící v chovu. Že se ale umí prosadit i coby otec matek, dokazuje například olympijský vítěz Hello Sanctos, ale také řada jeho vnuků působících v chovu (např. Cornet Obolensky).

Prabába Galina (po Grannus) dala dva vynikající skokové koně: plemenného hřebce Spartacus TN (po Stakkato), který má na svém kontě vítězství a umístění z řady VC (např. Oslo, Lipsko, Ženeva), a hannoverského valacha Elton John (po Acorado I), který rovněž úspěšně startoval na mezinárodních GP závodech. Mimochodem, otcem báby je hannoverský hřebec Spartan, tedy otec vlivného skokového plemeníka Stakkata.

Z této rodiny vzešli i další plemenní hřebci, jako jsou např. hannoverský Spitfire (po Stolzenberg), Come to Win (po Cornet Obolensky), ECL Corvo (po Coronas, parkur 1,50 m) nebo českým chovatelům známý Genius (po Gepard), ale také řada sportovních koní.

Za zmínku stojí také fakt, že He’s Blue v sobě nese nejen potřebné a vlivné plnokrevné geny, ale také angloarabskou krev, a to jak ze strany otce, tak i matky.

He's Blue není nositelem WFFS genu.

 

JOKE OF THE YEAR

(Baloubet du Rouet – Cornet Obolensky – Quidam de Revel)

Letos pětiletý KWPN hřebec Joke of the Year se může chlubit nejen originálním jménem, ale také původem, který je kombinací těch nejlepších skokových genů současnosti. V loňském roce úspěšně absolvoval 80denní test PK CS a od letošního roku tak může působit v plemenitbě.

Jeho otcem je ryzák Baloubet du Rouet, kterého snad ani není třeba představovat. Je legendárním skokovým koněm, který s Rodrigem Pessoou patřil k nejlepším. Namátkově připomeňme např. zlato a bronz z OH, trojnásobné vítězství ve Světovém poháru atd. I Baloubet du Rouet se dokázal prosadit v chovu a patří k nejlepším plemeníkům světa (v roce 2017 byl v žebříčku WBFSH sedmý, v letech 2012-2013 žebříčku kraloval). Jeho štafetu a místo mezi deseti nejlepšími skokovými plemeníky světa postupně přebral jeho syn Balou du Rouet (2018 devátý, 2017 sedmý a je zároveň 4. nejlepším plemeníkem světa roku 2018 pro všestrannost). Z v nejvyšším parkurovém sportu úspěšných potomků Baloubeta jsou nejznámější plemenní hřebci Chaman a Taloubet, dále Stella de Preuilly, Barnetta, G & C Arrayan a další.

Otcem matky je Cornet Obolensky, čtvrtý nejlepší skokový plemeník světa let 2018, 2017 a třetí z roku 2016. I on patří k plemeníkům, kteří se prosadili ve vysokém mezinárodním parkurovém sportu (zlato z ME, účast na OH). Jeho potomci jej ale překonali, a to je přesně to, co si chovatelé od plemeníků přejí. Tedy aby dali potomky minimálně stejně kvalitní, jako jsou oni sami, optimálně ještě lepší. A to se Cornetovi povedlo. Čest mu dělají například plemenný hřebec Cornado I, dále Clooney 51, plemenný hřebec Comme Il Faut, Colestus, Cornet’s Balou, Cornet d’Amour, Coree a řada dalších. Z vnoučat pak například hřebec Chianti’s Champion.

Pravým bratrem báby je hřebec Urano M startující na mezinárodních parkurových závodech do 1,45 m a polobratrem pak licentovaný hřebec Acontender (po Contendro).

Otcem báby je další významný skokový plemeník, Quidam de Revel. Z jeho nejslavnějších a nejúspěšnějších potomků současnosti zmiňme například plemenného hřebce Verdi TN N.O.P., Sterrehof’s Calimero nebo Sultane des Ibis. V nejvyšším parkurovém sportu jich září celá armáda. Quidam de Revel patří rovněž k oblíbeným a vyhledávaným otcům matek.

Z rodiny hřebce Joke of the Year pochází řada sportovních koní, ale také plemenní hřebci, jako například Redford (po Rebel I Z).

Joke of the Year není nositelem WFFS genu.

 

SAN SCHUFRO

(Sandro Hit – Don Schufro – Rubinstein I)

San Schufro je letos šestnáctiletý oldenburský tmavý hnědák, který získal prémii na NRW körungu v roce 2005. O dva roky později úspěšně absolvoval 30denní test ve Schlieckau a v roce 2008 se kvalifikoval na Bundeschampionat. Následovaly starty v drezurních soutěžích do Intermediaire I, a to včetně mezinárodních startů s juniorkou Kristin Biermann (druhé a třetí místo v Saumur ve Francii).

Ve sportu je aktivních několik desítek San Schufrových potomků, z nichž nejúspěšnější je zatím jedenáctiletá Shiva (om: Dresemann) startující na mezinárodních drezurních závodech do Intermediaire I a dvanáctiletý valach Sullivan (om: Diamond Hit, Prix St. Georges). Körován byl doposud jeden z jeho synů, a to Steiner von Strelitzer Hof (om: Starway).

San Schufrovým otcem není nikdo menší než Sandro Hit, druhý nejlepší drezurní plemeník světa let 2018, 2017 a třetí roku 2016. K jeho nejúspěšnějším potomkům současnosti patří Salvino, Sir Donnerhall II OLD, Selten HW, San D’Or, Showtime FRH, Sancette a další. Mimochodem, Sandro Hit se coby otec umí prosadit i mimo drezurní obdélníky. Jeho syn Santano II vybojoval týmový bronz na OH v Riu ve všestrannosti. Sandro Hitova matka Loretta je rovněž matkou plemenných hřebců Royal Hit (po Royal Dance) a Diamond Hit (po Don Schufro), což je sedmý nejlepší drezurní plemeník světa v loňském roce.

San Schufrovou matkou je oldenburská tmavá ryzka Dubiola. Ta je také matkou pravého bratra San Schufra jménem San Schufro II a jejich pravé sestry Sarana CDS startující v drezurních soutěžích s juniorskou jezdkyní. Dubiolina dcera Siola (po Sir Donnerhall I) je matkou plemenných hřebců Sezuan’s Donnerhall (po Sezuan), mj. vítěze 14denního i 50denního testu, a Vivaldi’s Donnerhall (po Vivaldi). Další Dubiolina dcera, Sibiola po Sir Donnerhall I, je matkou plemenného hřebce Don Furitello (po Fürstenball) a klisny Fürst Fantasia, matky hřebce Destare (po Danciano) vydraženého za 81 000 euro.

Otcem matky je další významný drezurní plemeník, Don Schufro (po Donnerhall). Jedná se o mezinárodně úspěšného drezurního koně (dánský mistr z roku 2008, bronz ze soutěže družstev z OH 2008 atd.) oblíbeného chovateli po celém světě. Z jeho nejlepších potomků zmiňme například úžasné klisny Weihegold OLD, Diva Royale, dále pak Dona Darwina, Dorinu a další. Z vnuků pak nesmíme opomenout trojnásobného vítěze MS pro mladé drezurní koně, plemenného hřebce Sezuan (po Zack).

Z rodiny San Schufra pochází nejen skokoví a drezurní koně, ale také další plemenní hřebci jako například Almati, Uruguay nebo Calvaren.

 

CASSAL OIL TEAM

(Casall – Ramiro Z – Landgraf I)

Cassal Oil Team je impozantní holštýnský hřebec českým fanouškům skokového sportu velmi dobře známý. Ve svých patnácti letech se od letošního roku ovšem vydává také na dráhu plemenného hřebce.

Svou bohatou sportovní kariéru, na níž ho provázeli jezdci Rudolf Doležal, Natálie Roučková a Gabriela Hájovská, zahájil například třetím místem ve finále KMK pro čtyřleté hřebce, v kategorii pětiletých byl o rok později čtvrtý. Následovaly starty na tuzemských i mezinárodních parkurových kolbištích do T* (145 cm).

Jeho otcem je výjimečný holštýnský plemeník Casall (po Caretino). Ten má v holštýnském chovu výsostné postavení a není divu, vždyť je zároveň také třetím nejlepším skokovým plemeníkem světa roku 2018. Casall holštýnský chov úspěšně reprezentoval na OH v Londýně, ME v Herningu, Světových jezdeckých hrách ve Francii a mnoha GP a soutěžích Global Champions Tour (na svém kontě má vítězství v GP Londýn, Doha, Paříž, Řím atd.). Svého času patřil k nejlepším skokovým koním světa. Pokud bychom měli jmenovat nejúspěšnější Casallovy potomky ve sportu, pak jsou to např. Chesall Zimequest (nejúspěšnější skokový kůň světa roku 2016), Cita, Caracas, Casello, H&M Chilli Willi, Casall a další. Ve vysokém parkurovém sportu má přes 200 potomků, několik jich ale sbírá úspěchy také na drezurních soutěžích. Pyšnit se může také početným potomstvem v chovu, vždyť körováno bylo více než 70 jeho synů a např. jen v Německu má v chovu zapsáno 486 dcer. Casallova bába Maltia je mimo jiné také bábou plemenného hřebce Cesano II (po Caretino).

Matka Cassala Oil Team, holštýnská hnědka Diana XII, dala také körovaného Cool Water (po Calando I) a klisnu Equitano Casilla (po Campione, parkur 1,40 m). Je také bábou valacha Clintaul (1,45 m), klisny Campari W (1,45 m) a klisny Calvady Z (1,35 m).

Otcem matky je legendární holštýn Ramiro. Toho mnoho fanoušků parkurového sportu zná především coby otce úspěšné klisny Ratiny Z, ale Ramiro dokázal úspěšných sportovních koní zplodit skutečně mnoho a dodnes je v původech sportovních i chovných koní vyhledáván.

Bába Mariana je matkou plemenného hřebce Rocket Star.

Cassal Oil Team se může pyšnit prvotřídním holštýnským původem doplněným o cenné plnokrevné, angloarabské a SF geny. Vždyť hřebci jako angloarabský Ramzes, SF Cor de la Bryère, plnokrevný Cottage Son xx, Ladykiller xx, Landgraf I a další tvořili dějiny moderního chovu sportovních koní.

Z holštýnského kmene (rodiny) 703 pochází kromě jiného také hřebci Bachus, Carinjo, Conner, Landprinz I a II, Lipton, Mephisto a další.

 

A protože je vždy nejlepší vidět plemenné hřebce na vlastní oči a udělat si vlastní názor, stáj Hapax srdečně zve všechny chovatele na přehlídku plemenných hřebců, která se bude konat dne 10. 3. 2019 od 14:00 v Roubíčkově Lhotě.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: