Nové výzkumy geneticky podmíněných poruch u fríských koní

19. 06. 2018 16:00

Obrázky: 2

Autor: Gabriela Rotová Foto: Gabriela Rotová Rubrika: Odborné studie Zdroj: BMC Veterinary Research Překladatel: Gabriela Rotová Počet přečtení: 1434 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Nový výzkum, který byl publikován koncem dubna letošního roku univerzitou v belgickém Gentu, osvětluje příčiny vzniku některých onemocnění, které se ve zvýšené míře objevují u plemene fríský kůň.

Fríský kůň je, pravděpodobně v důsledku inbreedingu, zatížen několika geneticky podmíněnými onemocněními. Genetické pozadí onemocnění bylo prokázáno například u diastrofického dwarfismu (generalizovaná dědičná porucha enchondrální osifikace - snížená sulfatace proteoglykanů chrupavčité matrix, kdy vznikají atypické chodrocyty a chrupavka není mechanicky odolná) nebo hydrocefie (hydrocefalus je stav, při kterém dochází k akumulaci mozkomíšního moku v mozku). U obou těchto onemocnění byla detekována mutace genu podílejícího se na glykosylaci proteinu a v populaci fríských koní se ve zvýšené míře vyskytuje.

V posledních letech se několik studií zaměřilo i na další onemocnění, zdá se, že rovněž geneticky podmíněná, která jsou s plemenem fríský kůň spojována. Jedná se o megaoesofagus (dilatace jícnu - abnormální rozříření jícnu), rupturu aorty a žaludku.

Nejnovější výzkum, který se ukutečnil na Gentské univerzitě v Belgii naznačuje, že u těchto onemocnění zřejmě hraje klíčovou roli kolagen. Studie vycházela ze srovnání vzorků od 17 fríských koní a 17 koní v teplokrevném typu.

U testované skupiny fríských koní byla zjištěna zvýšená hladina piridinolinu (molekula podílející se na tvorbě příčných můstků mezi kolagenními vlákny typu I a II, která vzniká z aminokyseliny lysinu a lze ji detekovat v moči, slouží jako marker kostní resorpce) v moči.

Zdá se, že právě tento rozdíl v metabolismu kolagenu u fríských koní vysvětluje abnormality měkkých tkání (ruptura aorty, žaludku, megaoesophagus), které se u fríských koní ve zvýšené míře vyskytují.

Na závěry, které by bylo možné aplikovat v chovu, bude nutné ještě čekat.

Predispozice fríských koní pro tyto výše zmiňované poruchy si ale samozřejmě zaslouží zvýšenou pozornost nejen veterinárních lékařů, ale i chovatelů.

Výzkumný tým: Veronique Saey, Richard Ducatelle, Siska Croubels, Siegrid De Baere, Stijn Schauvliege, Gunther van Loon a Koen Chiers z belgické univerzity v Gentu; a Jonathan Tang z University of East Anglia v Anglii. Studie byla publikována 25. 4. 2018.

Kompletní text studie je v anglickém jazyce k nalezení zde.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: