Nové české koňské plemeno - "Severočeský mustang"

1. 03. 1998 00:00

Autor: Michael Kafka Spoluautoři: Michael Kafka Foto: Terra TV Liberec Rubrika: Pomozte koním Zdroj: Terra TV Liberec - I. Berka Počet přečtení: 11454 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Následující hrůzná odstrašující reportáž byla odvysílána dne 13. 2. 1998 v Televizních novinách na programu TV NOVA. Vlastní text reportáže se nám podařilo získat přímo od jejího autora, p. Ivana Berky z Terra TV Liberec.

V Horním Podluží u Varnsdorfu žije v neutěšených podmínkách stádo koní. Pečuje o ně chovatelka, která sice láskou k těmto zvířatům překypuje, ovšem evidentně na ně nestačí. Je sama a nemá ani potřebné finance k udržení přijatelných podmínek k chovu těchto koní. Zvířata tedy trpí a podle našich informací jsou takto týrána již více než 5 let.
Dnes již zdegenerované trosky koní jsou nuceny žít v drsných podmínkách. Pokud prší či sněží, jsou koně bez možnosti přístřešku. Žijí v bažinatém terénu. Nyní jsou odkázáni pouze na to, co si sami ve sněhu vyhrabou. Chovatelka jim nezajistila ani řádné napájení a krmení. Záměrem samozvané šlechtitelky je vytvoření odolného plemene koně, tedy jakéhosi severočeského mustanga. Krevní zkoušky, odčervování, úprava kopyt nebo jakákoli veterinární péče nebyla koním nikdy prováděna. Zvířata se navíc nekontrolovaně rozmnožují, čímž je porušován zákon o plemenitbě. Hříbata z hladu pojídají výkaly svých matek. Špičkový chovatel koní pan Rašín tvrdí, že "koně mají zdánlivě plná břicha, ovšem dá se to přirovnat k africkým dětem."
Podle veterináře zvířata zatím přežívají jen díky mírnému průběhu zimy. Kojící klisny nejsou schopny bez náležité péče přežívat a dochází zde i k úhynům. Mrtvá zvířata nejsou náležitě likvidována. Podle místních občanů je majitelka nechává zkrmit svým psům. V bezprostředním okolí byly místními občany nalezeny i lebky, které by mohly způsob likvidace mrtvol koní potvrdit. Jeden ze svědků říká, že "zhruba 5, 6, 7, 8 jich bylo". Zda byly koňské, nemohl potvrdit.
Obec Horní Podluží sice nařízení k odebrání zvířat pro týrání obdržela již v roce 1993, ovšem učinila tak pouze přes jednu zimu. Jen dobytek. Koně však majitelce zůstali (pozn. red.: starosta obce lhal, když tvrdil, že byli odebráni i koně). Dále problém s týráním považovala za okrajový. Okresní veterinární správa v Děčíně prohlásila stav zvířat za dobrý i když neprovedla náležité zdravotní zkoušky. Krevní testy, koprologická vyšetření, atd...
Rozhovor reportéra s pomocnicí chovatelky:
          red.: "Odebíral jim krev?" (pozn. red.: myšleno veterinář koňům) 
          odp.: "Proč by jim měl brát krev? To už by museli padat na kolena!?"
          red.: "Aby se zjistilo, že jsou zdraví!"
          odp.: "Vy tomu rozumíte! Kolik let jste strávil u koní?"
          red.: bez odpovědi...
Názor pana Valeše, předsedy Ligy na ochranu zvířat: "Nevidím jiné řešení nežli odebrání zvířat, opravdu nevidím..."

Podle sdělení pana Berky měla tato reportáž takový ohlas, že mu neustále volají lidé s myšlenkou jakýmkoli způsobem těmto koním pomoci... ...je to od veřejnosti samozřejmě velice hezké, ale musíme si uvědomit, že nebýt této reportáže, možná by všechny tyto koníky potkal osud nejsmutnější. Nemluvě o tom, že takovýchto rádoby chovů je u nás určitě více, jen se do jejich interiérů zatím nedostala televizní kamera, která by rozvířila hladinu dění povolaných úřadů, a ty byly nuceny začít dělat svoji práci.
Osud výše uvedených koníků se samozřejmě pokusíme i nadále sledovat. Žádáme tímto všechny, kteří o nějakém podobném týrání vědí a nechtějí kontaktovat přímo redakce televizí, napište nám.

CELÁ CAUSA POKRAČUJE!!!
   
          Jak jste mohli vidět opět na TV NOVA, v publicistickém pořadu "Na vlastní oči", vysílaném v podnělí 30. března, zájem o hornopodlužský případ neopadává. Věc týraných koní dostává spád a k dispozici je více názorů a konkrétních jmen. Jelikož se nám zatím nedaří nakontaktovat paní Evu Vlčkovou, redaktorku tohoto příspěvku, nabízíme Vám alespoň jakési resume dalšího dílu tohoto odstrašujícího koňského seriálu:  
   
          Konečně se dovídáme, kde a hlavně jak paní Jitka Paseková, majitelka oněch "šlechtěných" koní žije. Příliš komfortu její obydlí nenaskýtá - maringotka, jejíž střecha je z interiérové části doslova obložena půlkami silonových láhví proti zatékání dešťové vody. Kromě tohoto domečku na kolečkách toho případný návštěvník příliš nevidí - prototyp malé kůlny s nevelkou zásobou krmiva, nedokončené hrazení a koně, toť vše. Paní Pasekové se tento způsob bydlení také nezamlouvá, 20 kilometrů od Horního Podluží má prý větší statek se stájemi - sem se přesunula pouze proto, že na jejím bývalém působišti bylo již všechno spaseno.  
          Chovatel koní pan František Rašín, který celou věc na podzim rozpoutal, i nadále tvrdí, že koně jsou doslova týráni, a to např. takovými věcmi, jako je tahání pneumatik. Navrhuje proto okamžité odebrání koní majetelce. Oproti tomu pan Karel Kopecký, starosta obce, a nejbližší sousedé paní Pasekové tvrdí /opak minulé reportáže/, že nikdy neviděli, že by koně byli týráni nebo dokonce nějakého uhynulého koně. Paní Paseková prohlašuje, že než jí "koně odebrat, raději je usmrtit, a to včetně jí samotné".  
          Dle tvrzení veterináře a ing. Zdeňka Burdy, CSc. z Ochrany přírody koně strádají, není to však kritické, jak bylo patrné z první reportáže. "Paní Paseková neodhadla své možnosti", je nutné zlepšit výživu, dobudovat ohrady... ...koně nebudou odebráni...  
          Z ničeho nic se před televizní kamerou objevuje pár domorodců, kteří prohlašují, že se stanou neplacenými brigádníky, aby paní Pasekové pomohli - dokončí ohrady a postaví jí lepší provizorní bydlení než je maringotka.  
   
          Co k tomu dodat nakonec? Nyní již skutečně záleží na nestranném pozorovateli, čemu a komu uvěří. Bohužel...

S laskavým svolením redakce Terra TV pro web zpracoval Equichannel.cz.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: