Nejoblíbenější plemeníci v letech 2015 a 2016

26. 04. 2017 06:00

Obrázky: 15

Autor: Martina Cerhová Foto: Šárka Votavová Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 11328 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pro milovníky různých žebříčků a tabulek a přehledů zde máme další, tentokrát se zaměříme na oblíbenost plemenných hřebců zapsaných v plemenné knize českého teplokrevníka (dále jen PK ČT) za posledních několik let. A jak jejich oblíbenost změříme? Jednoduše – počtem připuštěných klisen, což je jednoznačný ukazatel jejich oblíbenosti.

Že na využití jednotlivých hřebců má vliv také skutečnost, zda působí v inseminaci čerstvým spermatem, nebo jsou k dispozici pouze formou přirozené plemenitby, všichni víme, ovšem zohlednit tuto skutečnost můžeme pouze jediným způsobem, a to rozdělením hřebců na tyto dvě skupiny. Vliv umístění hřebců na jednotlivých stanicích apod. taktéž nebudeme nikterak zohledňovat, omezíme se proto pouze a jen na čísla, která hovoří jasně.

Za rok 2016 jsou zatím k dispozici údaje pouze o plemenných hřebcích působících v rámci PK ČT, nezahrnují proto např. hřebce působící v rámci PK CS.

Rok 2016 - hřebci v inseminaci

 Nejžádanějším plemeníkem roku 2016 byl jednoznačně holštýnský hnědák 2225 Cola (o: Contender, m: Lasina IV po Lasino), který díky spolupráci SCHČT a Hřebčína Sprehe působí v ZH Tlumačov i letos. V loňském roce připustil celkem 150 klisen, což je krásné číslo, kterého již dlouho žádný z hřebců nedosáhl (takovéto počty klisen pamatujeme u jednotlivých plemenných hřebců naposledy z dob před krizí, tedy než se snižovaly počty chovných a především připouštěných klisen, naposledy se 168 připuštěnými klisnami mohl v roce 2013 chlubit KWPN hřebec a letošní navrátilec do ZH Písek, 1053 Guidam Sohn). V rámci PK ČT připustil Cola 137 klisen. Jeho první hříbata z českých matek jsou již na světě a vypadají velmi slibně.

Druhým nejoblíbenějším plemenným hřebcem loňského roku je další z hřebců zapůjčených do ČR Hřebčínem Sprehe, a to 5171 Lord Weingard (o: Lordanos, m: Weinland po Landadel). Tento oldenburský ryzák, narozený v roce 2001, působí v ZH Tlumačov již od roku 2014 a v Tlumačově je chovatelům k dispozici i v letošním roce. V loňském roce připustil celkem 63 klisen (z toho 55 v rámci PK ČT).

Třetí příčku v našem žebříčku dle počtu připuštěných klisen obsadil hannoverský plemeník 5181 Quaid FRH (o: Quidam's Rubin, m: Vojelza po Voltaire), který nedávno od hannoverského svazu obdržel tzv. Grande-Preis. Quaid FRH působí ve Stáji Mustang a v loňském roce připustil 62 klisen. Majiteli je nabízen pouze pro připouštění v rámci PK CS a hannoverské PK.

 Čtvrtým nejoblíbenějším hřebcem loňského roku byl zástupce ZH Písek, 2187 All Star (o: Arko III, m: Obora's Sun Set po Griseldi L). Tento mladý oldenburský hnědák pocházející z chovu Hřebčína Obora spol. s r.o. připustil celkem 59 klisen (52 v rámci PK ČT). Jen o pět klisen méně svěřili chovatelé dalšímu zástupci ZH Písek, a to holštýnskému matadorovi českých kolbišť, 1001 Cassini's Son-T (o: Cassini I, m: Amica po Lorenz). Ten tak připustil celkem 54 klisen (47 v rámci PK ČT). A trojici píseckých hřebců doplňuje mohutný KWPN hřebec 1942 Warness ZH (o: Warrant, m: Bariness po Larino), který v loňském roce připustil celkem 53 klisen (49 v rámci PK ČT). Všichni tři zmínění hřebci působí v ZH Písek také v letošním roce.

 Je potěšující, že se mezi 10 nejoblíbenějšími hřebci loňského roku umístil také hřebec drezurní. Je jím mladý, letos čtyřletý, 2227 Monaco (o: Millennium, m: Faramelli po Fidermark), který v loňském roce připustil 45 klisen (39 v rámci PK ČT). Ten se v loňském roce zúčastnil 70denního testu a měl tak zkrácenou připouštěcí sezónu. Stejně jako loni, i letos působí v ZH Tlumačov.

Do desítky nejoblíbenějších hřebců loňského roku, kteří působili v inseminaci, se probojoval také letos 21letý holštýnský hřebec 1475 Caruso (o: Caretino, m: Geste po Capitol I) se 42 připuštěnými klisnami (42 v rámci PK ČT), který i letos působí v ERC Pardubice-Mnětice. Dále pak písecký 2049 Go-On T.S. (o: Corlensky G, m: Corolla TS po Air Jordan Z), který připustil 39 klisen (32 v rámci PK ČT), a také oldenburský vraník 1879 Clin d'Or (o: Clinton I, m: Ricena po Landor S), jenž připustil 30 klisen.

Z výše zmíněných 10 hřebců, kteří získali od chovatelů v loňském roce nejvíce důvěry (a tedy klisen), letos není k dispozici pouze Clin d'Or. Ostatní zůstávají ve stejných působištích.


Rok 2016 - přirozená plemenitba

V moderním chovu to mají hřebci, kteří nejsou nabízeni v inseminaci, mnohonásobně těžší. Mnoho majitelů již nechce své klisny k hřebcům vozit, a tak počty klisen, které v daném roce připustí, nejsou tak vysoké. Přesto, jak uvidíte níže, jsou u nás hřebci působící v přirozené plemenitbě, kteří se dají označit za velmi oblíbené.

Nejvíce chovatelů (a tedy jejich klisen) si získal belgický hřebec 1345 Heartbreak ZH (o: Hearbreaker, m: Wide Awake van de Noordheuvel po Darco), který připustil 21 klisen (17 v rámci PK ČT). V letošním roce je chovatelům k dispozici na Farmě Hrnčíř.

S 20 klisnami se o druhé místo dělí holštýnský hřebec Canturino (o: Canturo, m: Raffiness po Mytens xx) v minulosti působící v ZH Tlumačov (nyní v Oldřichově v Olomouckém kraji) a rýnský hnědák 1768 Sandro Classic (o: Sandro Hit, m: Scarlet VDH po Sir Chamberlain), otec loňské vítězky finále přehlídky hříbat ČT a vítěze téhož finále z roku 2015.

 Čtvrtým nejoblíbenějším hřebcem je KWPN 1659 Jimtown (o: Darco, m: Wulia po Amor). Tento v mezinárodním parkurovém sportu úspěšný hnědák připustil celkem 17 klisen. O jednu klisnu méně připustil v loňské roce ČT 2825 Genius Lysák (o: Genius - 11, m: Questa-K po Amoural), následovaný dalším plemenným hřebcem ČT 1478 Cool Paradise (o: Coman, m: Papaya po Phantom), který měl 15 klisen. Shodně po 14 klisnách měli otec vítěze loňského finále přehlídky hříbat Manillon Rouge (o: Papillon Rouge, m: Estrona po Zortin) a hannoverský ryzák Radegast (o: Raphael, m: Wunschtraum H po Wendekreis).

Rok 2015

 Za rok 2015 máme k dispozici nejen přehledy připouštění, ale také počty následně narozených hříbat, což jsou informace, které bychom v zahraničí (např. v Německu) sháněli marně. Bohužel nejsou zatím k dispozici informace o narozených hříbatech v roce 2016 v rámci PK CS - proto také v grafech nejsou počty vidět. Nutno podotknout, že počty narozených hříbat neovlivňuje jen hřebec samotný, ale vliv má samozřejmě i připouštěná klisna a chovatel (může se jednat o klisnu s problémy s reprodukcí, chovatel si říji neohlídá atd., ale klisna nemusí zabřeznout ani při nejlepší péči a snaze chovatele - stále se jedná o přírodu). Přesto nám informace o počtu narozených hříbat z daného množství připuštěných klisen může mnohé napovědět. Jak s tím chovatel naloží, je již zcela na něm.

Rok 2015 - hřebci v inseminaci

Nejoblíbenějším plemenným hřebcem v roce 2015 byl holštýnský šiml Russel II (o: Corofino I, m: Adele po Lincoln), který v rámci PK CS připustil celkem 113 klisen (počet narozených hříbat není zatím k dispozici). Russel II působil v ERC Pardubice-Mnětice a letos již chovatelům k dispozici není.

Druhé místo obsadil KWPN 1942 Warness ZH (o: Warrant, m: Bariness po Larino), který připustil celkem 90 klisen (82 v rámci PK ČT) a z těchto spojení se narodilo 30 hříbat (33 %).

 Třetí místo patří oldenburskému ryzákovi 5171 Lordu Weingardovi (o: Lordanos, m: Weinland po Landadel) působící v ZH Tlumačov, který připustil celkem 80 klisen (79 v rámci PK ČT) a z těchto spojení se narodilo 52 hříbat (65 %).

Čtvrtým nejoblíbenějším plemeníkem byl u českých chovatelů písecký 2049 Go-On T.S. (o: Corlensky G, m: Corolla TS po Air Jordan Z). Ten připustil celkem 75 klisen (60 v rámci PK ČT) a následující rok se mu narodilo 26 hříbat (35 %).

Pátým hřebcem, který v roce 2015 u chovatelů nejvíce bodoval, byl holštýn 1475 Caruso (o: Caretino, m: Geste po Capitol I) - připustil 74 klisen (53 v rámci PK ČT) a z těchto spojení vzešlo 33 hříbat (45 %). Písecký 1001 Cassini's Son-T (o: Cassini I, m: Amica po Lorenz) připustil v roce 2015 celkem 69 klisen (57 v rámci PK ČT) a následující rok se narodilo 31 hříbat (45 %). Hannoverský plemeník 5181 Quaid FRH (o: Quidam's Rubin, m: Vojelza po Voltaire) připustil celkem 60 klisen a bylo z toho 23 hříbat (38 %).

 Hannoverský drezurní hřebec Homburg (o: Hochadel, m: Lady in Black po Londonderry) připustil v rámci PK CS 54 klisen (údaj o narozených hříbatech zatím chybí) a patří mu tak osmá příčka. Jeho tehdejší stájový kolega Little Joe (o: Lordanos, m: Little Rose EW po Chacco Blue) měl 46 klisen (opět chybí údaj o narozených hříbatech).

Holštýnský hnědák 1979 Quentino (o: Quick Fire, m: T-Casina po Cassini I) připustil v roce 2015 celkem 45 klisen (38 v rámci PK ČT) a z těchto spojení vzešlo 20 hříbat (44 %). 2058 Castelano (o: Castelan II, m: Venetia I po Con Air) připustil 36 klisen a následující rok se z těchto spojení narodilo 23 hříbat (64 %).

Jako poslední 3 z nejoblíbenějších hřebců roku 2015 zmiňme v ČR dlouhodobě působící hřebce, kterými jsou Mineral, Aristo Z a Quick Lauro Z. Pro svou barvu mimořádně oblíbený hřebec ČT 718 Mineral (o: Mys xx, m: VČR 619 Myjava po Marin lipský) připustil celkem 26 klisen a následně se narodila 4 hříbata (15 %). Ryzák 2997 Aristo Z (o: Artos Z, m: Cartarise Z po Carthago Z) měl 22 klisen a z těchto spojení vzešlo 13 hříbat (59 %). 1154 Quick Lauro Z (o: Quick Star, m: Laura po Lauriston) připustil 22 klisen a vzešlo z toho 9 hříbat (41 %).

Rok 2015 - přirozená plemenitba

 Nejoblíbenějším hřebcem roku 2015, který byl nabízen pouze formou přirozené plemenitby, byl SF Manillon Rouge (o: Papillon Rouge, m: Estrona po Zortin), který připustil 31 klisen a vzešlo z toho 17 hříbat (55 %).

24 klisen přivedli chovatelé hřebci 1867 Przedswit Jung (o: Dresk, m: 6572 Juta po Jam). Z těchto spojení se následující rok narodilo 17 hříbat (74 %).
Třetí příčku mezi nejoblíbenějšími hřebci roku 2015 obsadil 2015 Tarzan (o: Libero H, m: Feminka po Voltaire), který v rámci PK CS připustil 19 klisen (počet narozených hříbat zatím nebyl zveřejněn).

 Čtvrté místo obsadil 1768 Sandro Classic (o: Sandro Hit, m: Scarlet VDH po Sir Chamberlain) - připustil 17 klisen a bylo z toho 10 narozených hříbat (59 %). Naprosto shodnými čísly se může chlubit také 996 Volonter-T (o: Voltaire, m: Raphaela-T po Raphael).

Šestým nejoblíbenějším hřebcem byl holštýnský hnědák 2765 Cassilius (o: Cassini I, m: Ranka po Landgraf I) - 16 připuštěným klisnám se narodilo 9 hříbat (56 %). Český teplokrevník 1478 Cool Paradise (o: Coman, m: Papaya po Phantom) připustil 15 klisen a v roce 2016 se narodilo 8 hříbat (53 %). Osmým nejoblíbenějším hřebcem pak byl 1659 Jimtown (o: Darco, m: Wulia po Amor), který připustil 14 klisen a narodila se 4 hříbata (29 %).


Portréty plemenných hřebců

Některým z nejoblíbenějších hřebců jsme již věnovali samostatné články v rámci seriálu o teplokrevných hřebcích v českém chovu, jsou jimi:

Další články věnované jednotlivým plemenným hřebcům budou následovat.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: