Nejlepší sportovci ČJF z Kladrub

4. 2. 2014 Lenka Gotthardová

První únorová sobota roku 2014 se nesla ve znamení mnoha aktivit a ty, které měly spojitost s NH Kladruby nad Labem, se uskutečnily v Hradištku u Sadské a v Praze na Vinohradech. V halových závodech spřežení na Hradištku obsadili jezdci čtyřspřeží Jiří a Radek Nesvačilovi přední místa a ve vinohradském Radiopaláci přezvali nejvyšší ocenění ČJF za loňský rok za týmový výkon na Mistrovství světa ve dvojspřeží v Topolčiankách.

Hradištko

Tradice pořádání halových závodů spřežení v ČR vznikla na počátku roku 2006 a inspirací byla účast kladrubských jezdců spřežení na podobné akci v rámci světové výstavy Equitana v Essenu o rok dříve. Tehdy se Petr Vozáb a Jiří Nesvačil velmi dobře představili v mezinárodní konkurenci, a tak se začalo uvažovat i o české variantě těchto závodů. Poprvé se uskutečnily v březnu roku 2006 v jezdecké hale ve Slatiňanech a od té doby se tam v zimním období každoročně konají. Postupně se k nim přidala řada dalších míst, z nichž největší ohlas mají závody v Jezdecké škole na Hradištku manželů Půlpánových.

Organizátorem je Ing. Jiří Jandl ze Semic a akce bývá velmi hojně obsazená - jak závodníky, tak i diváky, kteří vytvářejí úžasnou kulisu. V atmosféře nabité pozitivními emocemi a napínavým očekáváním se uskutečnilo halové klání i letos a celkem bylo na programu více než 50 startů v několika kategoriích - jednospřeží až čtyřspřeží. Nejsledovanější byla čtyřspřeží. Ve dvojkolové soutěži mezi šesticí zkušených závodníků se po prvním kole ujal vedení Jiří Nesvačil jun. z NH Kladruby n. L. Po druhém kole zůstalo vedení sice u jména Jiří Nesvačil, ovšem v tomto případě s dodatkem senior. Synové J. Nesvačila st. se umístili v letošním zahajovacím soutěžení na 2. a 4. místě. To je i dobrý start do roku, ve kterém by se měli premiérově kvalifikovat na Mistrovství světa v soutěžích čtyřspřeží v rámci Světových jezdeckých her v Normandii.

Radiopalác

Již potřetí se konal jezdecký společenský večer v Radiopaláci na Vinohradech. Jeho hlavní pořadatel Josef Malinovský výborně navázal na tamní dřívější tradici pořádání jezdeckých plesů. Navíc ji dokázal propojit s předáváním tzv. výročních cen České jezdecké federace. V rámci udělování těchto výjimečných ocenění byli jako nejlepší sportovci roku 2013 ve všech disciplínách ČJF vyhodnoceni členové družstva na MS dvojspřeží v Topolčiankách, kde z jednadvaceti zemí obsadili pěkné 7. místo. Patřili k nim Jiří a Radek Nesvačilovi, Martin Gössl a Josef Hrouda. Navíc Radek Nesvačil získal ještě zvláštní pochvalu za nejlepší individuální výkon, když mezi více než sedmdesátkou jezdců obsadil v jednotlivcích vynikající 14. místo. Výborné bylo i dílčí 7. místo Jiřího Nesvačila v maratonu, čímž navázal na skvělé umístění (6. místo) při MS 2 v Kecskemétu v roce 2009.

NH Kladruby nad LabemSoutěže spřežení ve Slatiňanech a v Kladrubech

Takové výkony a ocenění jsou tou nejlepší pozvánkou na další závody spřežení. Příznivci této disciplíny se mohou těšit na halové závody ve Slatiňanech. Letos se konají o něco dříve - již v sobotu 8. března od 10 hodin a to ve stejných kategoriích jako na Hradištku.

Tradiční zahájení sezóny v mezinárodních soutěžích spřežení na evropském kontinentu patří dlouhodobě do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Přes všechny starosti se zásadními opravami hřebčína se podařilo tyto závody udržet a budou se konat od čtvrtka do neděle 24 . - 27. dubna 2014. Přijďte podpořit a potěšit odvážné jezdce soutěží spřežení.