Nejen kůň potřebuje „údržbu“

29. 11. 2011 19:00

Obrázky: 2

Autor: Katka Lipinská Spoluautoři: Katka Lipinská, Houštecká Hanka Foto: Katka Lipinská Rubrika: Výstroj jezdce a koně Počet přečtení: 17855 Počet komentářů: 10 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 2 krát

Zima na krku, dlouhé tmavé večery a počasí, které klade zvýšené nároky nejen na naši i koňskou tělesnou schránku a pevnou vůli, ale i na výstroj, které moc nesvědčí ani vlhko a bahno, ani mrazy. Proto dnes v posledním článku podzimního tématu měsíce probereme údržbu „cajků“ s Hankou Houšteckou z prodejny Equiservis. (Nebojte, není to maskované PR :-).

Sice znám nadšence, kteří krom koně i jeho výstroj opečovávají s radostí a láskou, ale rozhodně mezi ně nepatřím a troufám si odhadnout, že nebudu jediná, koho zajímá, jak udržet koňské „cajky" čisté a funkční co nejdéle s minimem stráveného času. Zejména v tomhle období, kdy navlhlé a od bahna je skoro všechno. Takže pojďme na to.

Co vadí kůži

Největší investicí je sedlo, tomu bychom proto měli věnovat nejvíce pozornosti. V první řadě mě v tomto ročním období zajímalo, jestli mu (respektive kůži obecně) vadí přechody do mrazu venku: „Pokud je kůže suchá a skladovaná v místnosti nad nulou, nemělo by jí vadit, když se vezme na nějakou dobu na mráz. Problém je, pokud je kůže vlhká. Voda v mraze zmrzne a může narušit strukturu kůže. Kůži obecně nedělá moc dobře vlhko, snadno i chytá plíseň. Takže pokud navlhne, je potřeba ji vysušit. Vláčnost se udrží mazáním."

kuzeJak často? Mělo by se třeba v zimě, když je vystavená větší změně teplot a vlhkosti, mazat častěji?
„Doporučuje se mazat jednou týdně. Mazání kůži i impregnuje, takže je potom odolnější proti vlhkosti. Zejména levnější uzdečky jsou vyrobené z nekvalitní kůže, materiál je rozdrcený a znovu slepený dohromady. Pak má kůže tendenci praskat, hlavně v ohybech nebo kolem dírek. Tam mazání hodně pomáhá, čím nekvalitnější kůže je, tím častěji by se měla mazat."

Je jedno jaké mazání? Asi by takhle na zimu tedy nemělo obsahovat vodu?
„Mazání jsou různá a ta kvalitnější zpravidla poznáš, lépe se vstřebávají, nezůstane ti na kůži mastný film. Ale vodu by obsahovat nemělo žádné, to měla naposledy Indulona..i tou se mazávalo..:-) V létě to nevadilo, v zimě to té kůži dobře nedělalo."

Jasně, Indulonou jsme mazávali, to pamatuju.:-) Dobrá tedy, takže vodu na kůži co nejméně. Jak nejlíp (a samozřejmě co nejjednodušeji:) vyčistit cajky od špíny? Třebabočnice od bahna nebo nedejbože kožené chrániče?
„Sedlovým mýdlem. Sedlové mýdlo se může použít s vodou, ale není potřeba žádné důkladné namáčení, spíše jen použijte vlhký hadřík. Mýdlo se nemusí z kůže oplachovat, na rozdíl od naší živé pokožky a normálního mýdla, mrtvé kůži zbytky sedlového mýdla nijak neublíží. Pak by se kůže měla nechat vyschnout a promazat - není nutné promazávat až vyschlou kůži, může být vlhká, ale pak by se měla nechat doschnout. Existují i sedlová mýdla ve spreji, tam je to úplně nejsnazší, nastříká se sprej a špína se hadříkem setře."

Žádnou speciální údržbu pro zimní období tedy nepotřebuje?
„V zimě je pouze třeba dávat větší pozor na to, aby kůže skutečně vždy vyschla, nezůstávala vlhká."

Co když sedlo nebo uzdečku promočím, třeba v lijáku? Asi není úplně dobrý postup hodit ho ke kamnům nebo na topení, že?
„To není, kůže by měla vysychat pozvolna. A promazávat už během vysychání."

Chrániče do bahna

Ideální na údržbu jsou žádné chrániče, ale někdy se jim nevyhneme. Existuje mnoho typů a také různé materiály - od plastových výlisků přes neopren až po kůži. Které jsou nejvhodnější do bahna a terénu?
„Určitě ne třeba moderní neoprenové kloubkové kamaše. V první řadě se na ně všechno chytá a je velký problém je zbavit nečistot, za druhé hodně sají vodu a hodně dlouho schnou. Také parádní chrániče s beránkem jsou určené spíše do haly. Kožené chrániče nejsou špatné, ale vyžadují náročnější údržbu podobně jako výše zmíněné kožené cajky a nesvědčí jim časté vlhko. Do „marastu" jsou jednoznačně nejpraktičtější šlachové kamaše - plastový nebo gumový výlisek se sympatexem nebo neoprenem. Jak sympatex, tak hladký neopren lze snadno omýt, ostříkat hadicí přímo na koňské noze. Protože je tam slabší vrstva neoprenu, vysychají rychleji než celoneoprenové chrániče. Ty sympatexové jsou na údržbu úplně nejjednodušší, navíc některé z nich nemají problematické suché zipy, ale přezky."

Suché zipy jsou za trest... je nějaká metoda, jak je vyčistit?
„Asi moc není. Nejlépe ručně vybrat nečistoty, lehce okartáčovat. Až někdo vymyslí, jak vyčistit suchý zip, asi dostane nějakou cenu.:-) Dobrý je silný proud vody, např. z hadice, který nečistoty odstraní. Čím víc nečistot, tím hůře suchý zip drží a tím hůř se i čistí, takže je rozumné čistit pravidelně, nečekat, až přestane lepit."

A zvony... jsou vůbec nějaké zvony, které se dají vzít do bahna?
Určitě ne neopren, z důvodů, o kterých jsme již mluvili. Asi nejlepší jsou obyčejné gumové, ty ovšem zpravidla mívají suché zipy, které se v bahně rozepínají a brzy zničí. Přetahovací zvony je nemají, což je výhoda, ale zase se hůře nasazují. Existují i přetahovací zvony gelové, jsou měkčí, takže se s nimi lépe manipuluje. Poměrně snadno se udržují i zvony, které sice mají vespod hladký neopren, ale shora syntetickou kůži. I u nich je ale problém suchý zip. Zajímavou alternativou jsou zvony lamelové, výborně se udržují (ostříknou se hadicí), nemají problematické suché zipy, neobracejí se. Ale ne každý je má rád. A zvony (či chrániče) s beránkem jsou samozřejmě vhodné pouze na halu a do sucha."

Údržba dek

Pojďme k dekám, jak moc péče potřebují deky? Jak často je prát?
„To záleží, jaké je kůň prase.:-) Častým praním se některé, zejména ty levnější teplé deky „seperou", výplň se slehne a ztrácejí gramáž. Jedná se ale až třeba o 10-15 praní, což mnoho dek nevydrží celkově. Ale pokud máte starou deku, berte v úvahu, že pravděpodobně zeslábla. A pokud to není nutné z jiných důvodů, je zbytečné prát deku, ve které se kůň další den opět vyválí. Samozřejmě je ale potřeba vyprat po dekovací sezóně. U většiny koní to stačí."

Co deky s impregnační vrstvou? Ty se musejí prát speciálně...
„Výrobce zpravidla deklaruje, že impregnační vrstva by měla vydržet pět praní. Takže pokud perete s rozumem, nějakou chvíli to vydrží. Nejsem si ale jistá, zda když potom deku znovu naimpregnujete, vydrží to opět pět praní, spíše bych řekla, že ne."

Praním se myslí vyprání v pračce s pracím práškem? Pokud deku vezmu pod hadicí a mechanicky ji vyčistím kartáčem, naruší to impregnaci?
„Ne, to není praní, mechanicky se impregnace neodstraní, působí na ni prací prášky. Je to stejné jako s goretexovým oblečením - i to by se mělo prát v prostředcích, které jsou na to určené. A určitě by se neměla používat žádná aviváž."

Na bundy používáme impregnační sprej na látku, dá se použít i na deku? Pokud si ji doma vyperu a pak naimpregnuji sprejem?
„Myslím si, že určitě. Otázka je, na kolik vyjde nastříkání celé deky."

U vás se dají vyprat deky i s impregnací, můžu se zeptat, jak to děláte vy?
Máme pračky, které mají program buďto na praní s impregnací nebo bez. Na program s impregnací si pračka bere speciální prášek."

uzdaKolik stojí nechat si vyprat deku?
„Jedna deka s impregnací momentálně 350 Kč, 250 Kč deka bez impregnace, fleesové deky méně a podsedlovky ještě méně.:-)"

Pokud je deka nepromokavá, neměl by být problém ji nechat na koni bez převlečení i když je svrchu mokrá. Samozřejmě po ověření, že je mokrá jen horní vrstva a že mu nezateklo dovnitř.
„Neměl, pokud je mokrá jen svrchu, velmi rychle na něm uschne a není to pro něj žádné nepohodlí. Ovšem pokud se svrchu mokrá deka sundá, je nutné ji rozprostřít a nechat uschnout. Pokud tu shora mokrou deku vezmeš a někam pohodíš, vrstvy se promíchají, ta spodní natáhne vlhkost té horní a druhý den ji na koně nedáš, protože je mokrá. Takže na to je třeba nezapomínat."

Impregnace se tím nenaruší?
„Ne, to ne."

Poslední otázka se týká údržby fleesových dek. Existuje nějaký způsob, jak ji zbavit chlupů?
„Není to úplně snadné, ale hodně chlupů odstraní sušička. Nejlepší postup je nejprve deku pořádně vyklepat a pak okartáčovat a mechanicky odstranit, co půjde. Dají se použít i různé lepicí válečky. Když se potom vypere, hodně chlupů vezme i sušička. Jiný způsob asi není."

Údržba věcí po sezóně?

Pokud dávám koni zimní přestávku od ježdění, i výstroj si zaslouží pozornost. Všechny věci bychom měli očistit, nechat pořádně vyschnout a kůži namazat. Skladovány by měly být v suchu a teple (není nutná pokojová teplota, ale pod nulou by tam být nemělo). Pokud sedlovna takovou možnost nenabízí, je lepší si vzít věci domů. Rozhodně není dobré nechávat věci ve stáji - tam je vlhko (i chrániče mohou zplesnivět), nebo ve stodole, kde mrzne (mráz nedělá dobře ani plastu).

Je dobré myslet i na naše vybavení - kožené jezdecké boty se udržují stejně jako sedlo a stejně tak chapsy. Ovšem nezapomínat, že promazáváním kůže povoluje a tudíž se i vytahuje. Pokud si kupujete chapsy, je rozumné koupit je spíše těsnější, mazáním se povolí. A naopak, pokud začínají být volné, mažte je méně často. Dlouhé semišové chapsy lze ošetřovat sprejem na semiš, ale zda si poradí s bahnem, to nevím. Dle Hanky je možné zabahněný spodek omýt a promazat podobně jako u běžné kůže. Mimochodem, i boty, jak kožené, tak termoboty, je možné naimpregnovat impregnačním sprejem na kůži nebo na látku.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Ivetashena

  Dlouhé semiš.chapsy od bahna

  18:14 - 29. 11. 2011

  Dotaz - jak na dlouhé western.chapsy od bahna? Dcera si je koupila, ještě se střapci:-(, a když se na ně podívám teď, po Hubertech, no... není to moc pěkný pohled. Problém je, že je má ve světlém provedení a když na zkoušku odeprala a namazala spodky, změnily úplně barvu, do tmava. Dcera je ovšem chce zachovat světlé...
  Takže jak na tuto údržbu?

 • 2. Zuzana V.

  Re : Jak na semiš

  19:37 - 29. 11. 2011

  Reaguje na 1.

  Hlavně je nenamáčejte . Stačí důkladně vykartáčovat .

 • 3. Jary

  Drcené něco

  13:41 - 30. 11. 2011

  Chtěla bych reagovat na část článku, která mě opravdu hodně zarazila. Cituji: "Zejména levnější uzdečky jsou vyrobené z nekvalitní kůže, materiál je rozdrcený a znovu slepený dohromady. Pak má kůže tendenci praskat, hlavně v ohybech nebo kolem dírek." V našem kocourkově se ničemu nedivím, ale dá se zmýněný materiál ještě nazvat kůží? Podařilo se mi vyhledat toto: "Přírodní koženka je nejnovější způsob, jak šikovně přesvědčit zákazníka o tom, že ta koženka, kterou vidí, je skutečně kůže! Jedná se o drcený usňový odpad, který je spojován pojivem, které z tohoto materiálu vytváří metráž. Tento materiál se dá přirovnat ve svých vlastnostech jako k rozdílu mezi dřevem a dřevotřískou. Takováto koženka, kterou v některých zemích prohlašují za kůži, někde dokonce za tzv. recyklovanou kůži, má daleko horší fyzikální a chemické vlastnosti než skutečná useň. Česká státní norma ji zcela správně zařadila mezi koženky a jiný název je pouze matení zákazníků." Doufám tedy, že tento text vypovídá o pravdě a o realitě v označení v našich obchodech a uzdečka, kterou jsem koupila jako koženou je z kůže a ne z drti.

 • 4. Katka K.

  Koženka a semiš

  15:12 - 30. 11. 2011

  Máš pravdu, kůží by se to asi nazývat nemělo. To, co je na obrázku je skutečně takto vyrobeno, je to i vidět.

  Co se týče údržby semiše, tam opravdu záleží, pokud má být hezký, nebo jen funční. Text se vztahoval k chapsům, které člověk nosí do toho bahna, povětšinou černým a vzhled až tak neřeší, hlavně funkčnost. Je jasné, že světlý semiš, který má být i trochu na "parádu", potřebuje jiné zacházení a to je sprej na semiš, který jsem uvedla.
  Mám to vyzkoušené na semišových botách - dětské, které byly každou chvíli od bahna a moc jsem je neřešila, jsem začala normálně mýt a mazat - ztmavly a přestaly vypadat semišově, nicméně na funkci to nemělo vliv. Své nové semišové kozačky čistím pouze sprejem. Tedy nejprve je měkčím kartáčem (aby se semiš neodřel) okartáčuju z nejhoršího. Pak je nastříkám sprejem na semiš (běžně k dostání v kterkoli obuvi) a flanelovým hadříkem nebo měkkým kartáčem pokračuji v čištění. Je to pracnější, nesmí se tlačit, ale spíše proceduru dle potřeby opakovat. Ten sprej je dobrý a barvu mi nemění (mám je světlé). Tož tak.

 • 5. vrtule

  údržba semiše

  15:29 - 30. 11. 2011

  na semiš se prodávají speciální čistící pěny. mají ji např. v Baťovi. takže třeba ty světlé "božíhodové" chapsy bych dole okartáčovala přiměřeně měkkým kartáčem od nejhoršího bláta, nastříkala pěnu, znova okartáčovala a nechala uschnout a pak nastříkala impregnací. aby se to příště tolik nezaprasilo..
  jinak pokud se semiš mechanicky hrubě čistí, myje vodou a maže krémem na kůži, tak pak jako kůže vypadá (viz moje prapůvodně semišové černé chapsy...na vnitří straně a dole kolem boty vypadají velmi koženě...)

 • 6. nugetka

  pravá kůže

  19:51 - 30. 11. 2011

  Jen jsme se chtěla zeptat, jeslti existuje nějaký fígl, jak na první pohled poznat, že daná uzdečka je opravdu z kůže a ne z z lepidla a drobků?

 • 7. ivuš

  praskající kůže na posedlí

  19:32 - 01. 12. 2011

  Dotaz :-)

  Mám problém, objevila se mi na sedle praskající kůže (zatím to není úplně prasklé, ale moc k tomu nechybí), je to na jednom místě na posedlí z boku, podél bočního švu (mohu vyfotit). Jedná se o Prestige, tudíž jsem z toho dost nešťastná. Hodně ho používám (jezdím minimálně 5 koní denně), každý den čistím sedlovým mýdlem a mažu mazáním, na noc dávám sedlový povlak. Bohužel sedlovna není vytápěná (není možnost vytápět), proto dávám aspoň ten povlak. Nevíte, jak bych to mohla omezit, než to praskne úplně, případně proč to tak je (zima?, vlhkost není tak vysoká) a jestli se ta kůže dá případně nějak vyměnit (i když je mi jasné, že zrovna u Prestige to bude oříšek a ne zrovna levný)? Děkuju moc :-)

 • 8. karol

  Časté olejovanie

  14:14 - 05. 12. 2011

  Moja dohoročná skúsenosť hovorí proti častému masteniu či olejovaniu kože. Zmäkne, zmľandravie, začne sa trhať. Podľa mňa postačuje raz za 2-3 mesiace kožu natrieť tukom. Určite vydrží dlhšie ako keď sa často maže.

 • 9. hann

  neni to úplně tak

  14:03 - 09. 12. 2011

  Reaguje na 3.

  "Zejména levnější uzdečky jsou vyrobené z nekvalitní kůže, materiál je rozdrcený a znovu slepený dohromady. Pak má kůže tendenci praskat, hlavně v ohybech nebo kolem dírek."
  Není to slepené, je to slisované, tím technologickým postupem si nejsem 100% jistá a nerada bych vás uváděla v omyl. Zjistím jak je to přesně. Slovo "slepené" není vhodně zvolené:-) Rozhodně to ale není koženka.
  Karole ano, to je jedna z věcí, o kterých jsme s Katkou také mluvily-časté mazání se doporučuje, nicméně třeba u uzdeček si také nemyslím, že je to až tak vhodné, ty tenké řemínky jsou pak takové hadrové. Mluvím ale o mazání 1x týdně a častěji.

 • 10. Jary

  drcené něco 2

  14:47 - 19. 12. 2011

  Reaguje na 9.

  Myslím si, že technologie opětovného spojení, zde nehraje až tak velkou roli. Můj selský rozum mi napovídá, že v případě toho, že kůži rozdrtím a poté opět spojím, nejedná se již o kůži, ale máme "drcené něco" - má to jinou strukturu a vlastnosti a to bez ohledu na to jakým způsobem se materiál znovu spojí (z jitrnic už prase také neuděláme). Tento materiál není podle mého názoru vhodné nazývat kůží, protože jí není! Problém využití termínu vidím samozřejmě hlavně v souvislosti s prodejem výrobků z drtě. Opravdu nevím, jak je terminologie týkající se drcené kůže upravena v rámci českých norem a zda je její prodej jako kůže klamáním zákazníka, ale já mám z toho takový pocit. Prosím, pokud jste tedy někdo informovanější, tak budu ráda, když mi to osvětlíte. Našla jsem ještě jeden text který se odkazuje na podobný materiál: "Lepená kůže už není kůže. Lepená kůže se vyrábí z přebraných odpadů kůže, které se drtí a drť se spojuje pryskyřicí nebo obdobným lepidlem. Jak lepenou kůži poznáte? Nepoznáte!" Pokud je tedy materiál spojený jen slisováním, jde o trošku jinou záležitost, vlastnosti ale asi budou podobné, ne-li horší.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: