Nejdražší skokoví koně

8. 01. 2019 08:00

Obrázky: 6

Autor: Eva Holubcová Foto: © fei.org, sporthorsedata, studforlife, journal le cheval Rubrika: Skokové ježdění Počet přečtení: 2510 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Čtvrt miliardy za koně? Proč ne, když se jedná o skvělého skokana se spoustou let v nejvyšším sportu před sebou? Dnes se podíváme na některé skokové koně, kteří nebyli zrovna levní :-)

Špičkoví koně byli vždycky odnepaměti drazí, ať už sloužili k libovolnému účelu. Velkou vlnu zájmu v Čechách vyvolala nákupní cena Catch Me If You Can, ale tato skvělá klisna není rozhodně výjimkou z pravidla. Podíváme se letmo světem špičkových skokových koní a zastavíme se u některých, u kterých je suma prodeje známa (nebo aspoň přibližně). Většinou se totiž o tom, kolik dané zvíře stálo, nemluví a pouze se spekuluje.

Kým jiným začít než novou klisnou Anny Kellnerové?

Catch Me If You Can (Catoki) úspěšně závodila poslední léta na mezinárodní úrovni s jezdkyní Laurou Klaphakeovou. Jejím majitelem však byl Paul Schockemöhle, který je v první řadě obchodník. První nabídka od Billa Gatese za 8 miliónů EUR byla odmítnuta, uspěl až náš Petr Kellner, který klisnu za 10 miliónů EUR koupil pro dceru Annu, úspěšnou parkurovou jezdkyni. Anna nyní má k dispozici jednu z nejlepších klisen na světě a budeme moc držet palce, aby úspěšně reprezentovaly v příštích letech Českou republiku. Možná i na olympijských hrách?

Přímo s cílem účasti na OH byl koupen Hello Sanctos na podzim roku 2011 sponzory pro jezdce Scotta Brashe. Hello Sanctos stál 2 milióny liber a účelu, za kterým byl koupen, dostál. Výrazně pomohl svému týmu, aby získali na OH 2012 v Londýně zlato, bohužel se další olympiády v Riu 2016 nemohl zúčastnit pro zranění, ale ještě tu jsou OH Tokiu v roce 2020 …

Hello Sanctos nebyl jediným koněm cíleně koupeným pro OH 2012 v Londýně. Překvapivé třetí místo saúdskoarabského týmu na olympiádě 2012 spočívalo v tom, že Saúdové (konkrétně tedy Saudi Equestrian) nakoupili špičkové, hotové závodní koně pro jejich jezdce, přičemž nebyli limitováni rozpočtem. Jednalo se např. o valacha Bayard Van de Villa Theresia (Kashmir van Schuttershof), Noblesse des Tess (Cumano), Sultan, Davos etc… to přineslo úspěchy před i po OH 2012.

A novozélandské olympijské jezdkyni Katie McVean se v květnu 2011 podařil životní obchod, když prodala svoji špičkovou parkúrovou klisnu Dunstan Delphi za vyšší cenu než 10 miliónů dolarů. Cena nebyla upřesněna, ale jen pár dní předtím její většinová majitelka odmítla nabídku, která byla ve výši 10 miliónů dolarů od nejmenovaných arabských kupců, tudíž se lze důvodně domnívat, že výsledná suma byla nakonec vyšší. Nabídky přicházely již dříve, neboť klisna disponovala tou nejvyšší třídou a bylo s ní počítáno pro WEG a OH. Klisna byla nakonec právě prodána výše zmiňované jezdecké federaci Saudské Arábie. Dodnes aktivně skáče na úrovni 160 cm.

Zajímavé je, že Dunstan Delphi je po holštýnském hřebci Liocalyon z plnokrevné (!!!) matky a odchovali ji Katiny vlastní rodiče. Její otec Jeff sám startoval na třech olympiádách a byl později renomovaným trenérem. Matka mnohamiliónové klisny, plnokrevná Flower Power (Brilliant Invader), sama skákala až do 160 cm právě s ním, v chovu dala kromě Delphi další skokanku do 160 cm, Daffodil (Salute the Star) a Delilah (Indoctro), která startovala do 150 cm.

Palloubet d'Halong (Baloubet du Rouet) byl v září roku 2013 prodán za 11 miliónů EUR švýcarské jezdkyni Janice Sprunger panu Topsovi, který ho koupil pro svoji manželku Edwinu Tops-Alexander. Sprunger valacha dovedla až na stupeň Grand Prix a po sedmém místě na Mistrovství Evropy byl prodán za tuto vysokou sumu. Dlouho se však u pana Topse neohřál a ten ho prodal za 13,5 miliónů EUR do Kataru jezdci Ali Yousef Al Rumaihi. Čistý zisk 2,5 miliónů EUR rozhodně za to stál. Ten s ním chvíli sportoval, ale dnes Palloubet d´Halong startuje pod jezdcem Bassem Hassan Mohammed.

Kellemoi de Pépita (Voltaire) sportovala s M. Robertem mnoho sezón na mezinárodní scéně, mj. spolu vyhráli soutěž „Top Ten“ v Bruselu 2008, roku 2009 zvítězili v Global Champions Tour a v roce 2011 byli ve stříbrném týmu na evropském šampionátu. Koncem roku 2011 byla Kellemoi de Pépita prodána za blíže neurčenou sumu mezi 2 milióny až 5 milióny EUR do Kataru šejku Ali Bin Khalid Al Thani, ačkoliv byla nadějí francouzského týmu pro nadcházející OH v Londýně 2012. Bohužel v květnu následujícího roku 2012 uhynula na koliku. Šejk se pak s jiným koněm First Devision zúčastnil až OH 2016, kde byl šestý.

Úspěšné předvedení koně Going Global (Quidam Junior) na OH v Riu 2016 vedlo k jeho následnému prodeji v listopadu téhož roku za sumu, která se odhaduje kolem 12 miliónů EUR. Koně získala Athina Onassis, která je jednou z mnoha dcer význačných a bohatých mužů, které se pohybují ve skokovém sportu (mezi ostatními lze zmínit Jessicu Springsteen, Sofii Abramovičovou, Hannah Selleck, Georginu Bloomberg, Jennifer Gates, Eve Jobs a nakonec naši Annu Kellnerovou). Pro svět koní je to moc dobře, přináší to zájem médií, nové sponzory i zájemce o koně. Ale to jsme trochu odbočili.

Ze sportovně ještě ne tak známých můžeme zmínit klisnu Stalognia (Stakkatol), která byla na vyhlášené P.S.I. aukci v Itálii prodána na konci roku 2015 jako šestiletá za 1,7 miliónů EUR a nyní skáče na úrovni 140 cm, zatímco téhož roku byl v Irsku prodán Dougie Douglas (Ard VDL Douglas) za 1,4 miliónu EUR a s novou jezdkyní skáče dále na úrovni 160 cm.

Mnoho transakcí zůstává ovšem bez zveřejněné sumy, takže se můžeme jenom dohadovat, kolik například mohla stát polovina skvělého Halifax van het Kluizebos na konci loňského roku nebo koupě renomovaného šampióna Winningmooda pro Lucianu Diniz.

Za kvalitu se zkrátka platí.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: