Nejdražší dostihoví koně II

9. 01. 2020 06:00

Obrázky: 13

Autor: Eva Holubcová Foto: © archiv Bloodhorse, sport horse data Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 2034 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve volném pokračování navazujeme na předcházející článek, ve kterém jsme se věnovali především cenám ročních hřebců na dražbách. Nyní se podíváme na klisny, i když se ještě na skok zastavíme u plemeníků.

Nákupy plemeníků

Obecně je za nejdražšího budoucího plemeníka brán Fusaichi Pegasus (Mr. Prospector), který jako vítěz Kentucky Derby a nositel dominantní krve v Americe byl považován za extrémně slibného plemeníka, a to s takovými možnostmi, že za něj Coolmore měl údajně vyplatit 60 až 70 miliónů dolarů. Bohužel, očekáváním nedostál. Začínal s připouštěcím poplatkem 150 tisíc $ v roce 2001 a loňskou sezonu připouštěl za 7500 $. Stojí stále v chovu svého majitele, ale obecně platí za zklamání. Pokud bychom se na něj podívali jinou optikou než částkou 60–70 miliónů dolarů, byl schopný dát několik Gr.1. vítězů, celkem 75 stakes vítězů, což není špatná bilance, ale… není ani v prvních 150 plemenících podle výsledků potomstva v americké sezóně 2019.

Tak to ale v chovu koní chodí, nikdo nevlastní křišťálovou kouli a u plnokrevníků je celkem rychle jasno: během prvních pár sezón potomstva na dráze. Většinou to bývá tak, že „zklamavší“ plemeník uspěje aspoň jako otec matek, protože dostal vybranou kolekci klisen, ale ani v této kategorii není „FuPeg“ ničím, čím by nějak vybočoval. Nicméně má několik slušných synů v chovu (Roman Ruler, Haradasun či Bandini).

Předcházející nejdražší plemeník (syndikalizovaný za cca 40 miliónů dolarů roku 1983) Shareef Dancer (Northern Dancer) také nedostál očekáváním, ale je mateřským otcem Dubai Millenium. Ten předčasně uhynul, ale stihl dát Dubawiho, který se stal jedním z nejlepších světových plemeníků.

Když do chovu odcházel americký Kůň roku z let 1995 a 1996 Cigar (pravnuk Northern Dancer v hřebčí linii), byl syndikalizován za zhruba 25 miliónů dolarů. Záhy se ale ukázalo, že je neplodný. Naštěstí byl pojištěný… Dnes žije šťastný život ve výbězích Kentucky Horse Parku.

Hřebci, kteří svoji hodnotu v chovu prokázali, jsou prakticky neprodejní. Jsou totiž v podstatě zlatým dolem, bankou pro své majitele, kteří nemají sebemenší důvod osvědčeného hřebce prodávat. Za takového prověřeného hřebce v elitní kategorii by bylo nutné pak dát daleko více než sto miliónů dolarů. To jsou hřebci jako Galileo, Dubawi, Tapit, Curlin etc.

Ale i k takovým koupím/syndikalizacím po úspěšném počátku v chovu došlo. Jednalo se o hřebce typu Halo (koupen za 36 miliónů dolarů r. 1984), Mr. Prospector (koupen na Claiborne Farm za 20 miliónů $) nebo Unbridled (za 19 miliónů $). Všichni se později stali Chefs-de-race. Z dnešního pohledu byli levní v kontextu svého pozdějšího významu.

Každopádně, nadějný budoucí plemeník z dominantní hřebčí linie a hlavně s dobrou rodinou má hodnotu klidně až několika desítek miliónů dolarů, ještě než vůbec začne připouštět. Nu a pak se ukáže…

Chovné klisny

Anglický plnokrevník bez rodiny neznamená v chovu nic. Jak říkal Federico Tesio: „Špatný exteriér lze napravit, špatnou krev nikdy“. Sice to určitě není třeba brát tak absolutně, ale faktem je, že náprava je práce na mnoho generací a obvykle platí, kde nic není, není ani co brát. V tomto kontextu je třeba brát v potaz vysoké ceny za klisny, které nejsou vypláceny s nadějí na to, že by ji kdy vůbec vyběhaly na dráze. Je to zohlednění chovné hodnoty, a to hodnoty z dlouhodobého časového hlediska, které dnešní spotřební doba není úplně schopná vnímat. I přesto si je většina lidí vědoma, že klisny po náročné kariéře nemusí být v chovu úspěšné, ovšem jejich dcery mají opravdu cenu své váhy ve zlatě.  

Klisna za 14 miliónů dolarů

Vůbec oficiálně nejdražší chovnou klisnou v dosavadní historii plnokrevníka je Better Than Honour. Better Than Honour (Deputy Minister) pocházela z rodiny legendární Best In Show. Narodila se doslova se zlatou lžičkou v puse po dobrém plemeníku a z vítězky Kentucky Oaks, Blush With Pride. Na dráze vyhrála Gr.2. Demoiselle Stakes a umístila se v několika vysoce prestižních Gr.1. dostizích pro tříleté klisny. V době dražby už měla dva klasické vítěze Jazil a velkou šampiónku Rags to Riches; a Gr.2. vítěze Casino Drive. O rok později jiný syn Man of Iron vyhrál Breedeer´s Cup Marathon. Klisny její chovné třídy se samozřejmě vůbec neprodávají a tohle se zřejmě přihodilo vůbec poprvé v historii plnokrevníka, aby taková klisna kategorie „blue hen“ šla na dražbu. Bylo to proto, že její 30% vlastník rozprodával po dohodě s většinovým společníkem svoje chovné stádo. Better Than Honour z Hill ‘n’ Dale Farms formou veřejné dražby vydražil její 70% vlastník Michael Moreno, potažmo jím vlastněné Southern Equine Stables.

Jak k tomu řekl již nově 100% vlastník Moreno: „Je nejlepší klisnou na světě. Nemůžete budovat dlouhodobě chov bez blue hen klisen a ona jí je. Je Picasso a nemůžete prodat klisnu jako ona.“

Zajímavé je, že cena za tehdy dvanáctiletou a jalovou Better Than Honour vyskočila na 14 miliónů dolarů v době krize 2008, která pro Ameriku opravdu nebyl jen „krizí“ na papíře, ale skutečnou hlubokou hospodářskou krizí, která byla nejhorší od dob Velké hospodářské krize v 30. letech.

Better Than Honour více jak dvojnásobně překročila cenu za chovnou klisnu, když předtím byla prodána roku 1985 při příležitosti výprodeje koní končící Newstead Farm skvělá šestinásobná Gr.1. vítězka Miss Oceana (Alydar x Sea Bird II), která byla navíc březí po Northern Dancer, za 7 miliónů. Součástí prodeje byla i pojistka na její nenarozené hříbě. Koupě ale bohatému magnátu a legendě Wall Street Carlu Ichanovi štěstí nepřinesla. První hříbě – hřebeček Oceanic Dancer na dráze neznamenal nic a byl později prodán do chovu ve Venezuele. Při porodu druhého hříběte po trojkorunovaném Seattle Slew Miss Oceana uhynula a hřebečka Cien Fuegos odchovala náhradní máma.

7 miliónů dolarů stála i Korveya (Riverman x Damascus) z výborné rodiny Royal Statute (Northern Dancer), ale pozor! V době prodeje jí bylo už šestnáct let a byla prodávána jako březí po Woodmanovi roku 1998. V době prodeje již byla matkou tří klasických vítězů Bosra Sham, Hector Protector a Shanghai. Stejně jako Better Than Honour byla na prodej pouze proto, že partnerství jejích majitelů skončilo. U nového majitele už na dráze významné hříbě nedala, přestože vyprodukovala 6 dalších hříbat, ale stala se bábou např. vítězky Del Mar Oaks Internallyflawless.

Šampiónka starších klisen v USA Windsharp (Lear Fan) byla prodána roku 2003 po svých prvních dvou hříbatech, která se obě dvě shodou okolností stala Gr.1. vítězi, což byl husarský kousek. Prodána byla se třetím hříbětem v sobě za 6,1 miliónů $, ale žádné další hříbě již na dráze neuspělo.

Klisny z dráhy

Další vysoké ceny byly obvykle dosaženy za klisny před odchodem do chovu. O rok dříve než Better Than Honour držela rekord Playful Act (Sadler´s Wells), která jako pětiletá vítězka Gr. 1. byla předmětem bitvy mezi Coolmorem a šejkem Mohammedem, kterou ve svůj prospěch vyhrál šejkův Godolphin, ale musel tehdy v roce 2007 vyplatit rekordní cenu 10,5 miliónů dolarů. Někdejší šampiónka dvouletých klisen Playful Act tehdy nebyla březí. Než předčasně uhynula roku 2013, stihla dát pět hříbat, z nichž čtyři vyhrála; a tři klisny byly black type vítězky a nastávající velmi cenné chovné klisny. Hříbata z nich se prodávají za vysoké sumy, např. za 1 200 000 guinejí prodaný na Tattersalls dražbě 2016 roční hřebeček po Dubawi z Giant´s Play, dcery Playful Act. Pojmenovaný jako Ispolini vyhrál např. německé St. Leger 2019 a jeho pravá sestra byla loni prodána za stejnou, oči přecházející částku.

Její dražební stránku z r. 2018 s rodinou si můžete prohlédnout ZDE, pozornost věnujte tedy hlavně výsledkům báby Magnificient Style v chovu, odtud plynula vysoká cena i důvěra v Playful Act a v celou rodinu. Jak jsem psala výše, u plnokrevníka je to o rodině. Bez ní prostě nemáte šanci koně dobře prodat, jen pokud se projeví dobře na dráze a opět, pouze jako dostihový prospekt. V chovu jsou takoví šampióni bez rodiny většinou zklamáním.

Havre de Grace (po Saint Liam z linie Halo) se prodala po dostihové kariéře za oslnivých deset miliónů dolarů. V době prodeje byla pětiletá, vyřazená z dostihů pro zranění. Na dražbu Fasig-Tipton’s November selected mixed sale 2012 šla s titulem amerického Koně roku 2011 a šampiónky starších klisen a s očekávanou vysokou prodejní cenou, ale kulatá suma byla vpravdě rekordní. Koupila si ji Mandy Pope, o které tu bude řeč ještě víckrát.

Havre de Grace má prozatím pět hříbat, z nichž nejstarší Heavenly Grace (Tapit) je po jednom vítězství na dráze již v chovu.

Můžeme zmínit, že např. vítězka Kentucky Derby Winning Colors (Caro) byla jako čtyřletá prodána roku 1989 za 4,1 miliónů $ a v té době bylo nepředstavitelné, že by se její krev vůbec dostala sem. A stalo se tomu tak, její vnučka Living Colors v našem chovu dala šampióna sprinterů Line Honey. 

Jen o půl miliónu levněji než Havre de Grace se dala koupit Songbird (Medaglia d´Oro x West Acre). Songbird byla šampiónka dvouletých i tříletých klisen v USA a z patnácti startů jich vyhrála plných třináct. Na dráze vydělala skoro 4,7 mil. $ a když byla jako čtyřletá prodávána, stala se hlavní atrakcí dražby v Keenelandu v listopadu 2017, kde ji za 9,5 miliónů $ vydražila výše zmíněná Mandy Pope. Příští jaro 2018 byla připuštěna jiným šampiónem Arrogate a letos se jí tedy narodilo první hříbě. I ona je samozřejmě dlouhodobý projekt, kdy je reálné, že zazáří spíše až vnuci/pravnuci.

Royal Delta (Empire Maker) byla prodávána jako špičková tříletá šampiónka po svém vítězství v BC Ladies' Classic jako součást výprodeje stájí Palides Investments na podzim roku 2011, kde ji koupil jako narozeninový dárek pro svoji manželku Benjamin Leon, dříve proslulý chovem koní Paso Fino. Zameškal však ranní  párty, aby klisnu mohl koupit, tak snad mu manželka odpustila :) Ihned po koupi potvrdil, že klisna bude pokračovat ve své kariéře. Royal Delta zářila na dráze i jako čtyřletá a pětiletá, kdy získala v letech 2012 a 2013 titul šampiónky starších klisen. Bohužel tato skvělá klisna uhynula při porodu svého jediného a posledního hříběte – klisničky Delta´s Royalty (Galileo). V předcházejících sezónách nezabřezla a potratila; a tohle byl výsledek třetího připouštění světovým plemeníkem č. 1. Letos klisnička, která je dle majitele Leona po všech stránkách naprosto perfektní, vítězně debutovala na dráze. Samozřejmě není na prodej. Pro tříletou sezónu je klisna s pohádkovými papíry nahlášená do irských jarních klasik pro tříleté klisny, ale hlavní hodnota spočívá v budoucí chovné roli.

Vůbec nejdražší roční klisnou historie se loni v září na dražbě v Keeneland stala kobylka z prvního ročníku držitele Trojkoruny American Pharoah (Pioneerof the Nile), protože byla prodávána jako polosestra šampiónky Beholder, dále úspěšného debutanta mezi plemeníky Into Mischief a Gr.1. vítěze Mendelssohna. To vše na svědomí měla black type vítězka Leslie´s Lady (Tricky Creek). Klisničku, později pojmenovanou příhodně jako American Joy, nekoupil za 8,2 mil.  $ nikdo jiný než Mandy Pope. Kolik radosti udělá na dráze, je otázkou, ale i kdyby nezaběhla vůbec nic, má obrovskou hodnotu jako chovná klisna.

American Joy svojí cenou rozhodně z řad klisen vybočuje, neboť většinou se za vysoké sumy (rozuměj vyšší jak milión dolarů) kupují klisny buď z dráhy nebo chovné, kdežto u hřebečků je hon na budoucí plemeníky na dražbách ročků a později, pokud se kůň ukáže dobře na dráze, tak je ve většině případů prodán do chovu privátně za nezveřejněnou částku. Na klasickou dražbu jde potenciální plemeník jen výjimečně a většinou z důvodu nezájmu ze strany komerčního chovu.

Na stejné dražbě jako Songbird byla o chvíli později prodána i Tepin (Bernstein) za 8 miliónů dolarů. Tepin za sebou měla znamenitou kariéru, kdy získala šest Gr.1. vítězství, mezi nimiž se vyjímaly Breeders Cup Mile a Queen Anne Stakes. Kupujícím byl gigant Coolmore.

O půl miliónu byla levnější rychlá sprinterka Lady Aurelia (Scat Daddy), kterou v listopadu 2018 do svého chovu z dráhy koupil za 7,5 mil. $  Stonestreet Thoroughbred Holdings. Lady Aurelia jako dvouletá vyhrála prestižní Prix Morny a ve třech letech renomovaný sprinterský Gr.1. test King´s Stand Stakes. Mimochodem, byla druhá ve Nunthorpe Stakes za Marshou, která byla vůbec nejdražším koněm prodaným po dostihové kariéře skrze veřejnou dražbu v Evropě roku 2017. Marsha (Acclamation) byla v době prodeje dvojnásobná Gr.1. vítězka, spolehlivá a poctivá sprinterka. O ni se očekával vysoký zájem již dávno před dražbou, ale výsledek dražby překonal i ty nejbujnější fantazie. Coolmore ji koupil do chovu za rekordních 6 000 000 guinejí (dražební měna v hodnotě cca 1,1 libry) na nejstarší dražbě v Tatersalls. Na té samé dražbě byla druhou nejdražší klisnou Zhukova (Fastnet Rock), která byla prodána za 3,7 miliónu guinejí.

O rok později se na Tatersalls prodalo za více jak milión guinejí více než sedm chovných klisen, všechny samozřejmě s exkluzivními papíry a referencemi. Předchozí rekordy Tattersalls dražby držely klisny Immortal Verse (Pivotal) – 4,7 mil. guinejí, Magical Romance (Barathea) prodaná za 4,6 mil. guinejí, Just the Judge (Lawman) za 4,5 mil. guinejí a Dancing Rain (Danehill Dancer) za 4 mil. guinejí.

A když se roku 2013 na dražbě v Goffs prodávala čerstvá klasická vítězka Chicquita (Montjeu), stala se nejdražším koněm kdy prodaným v Irsku. Cena? Pouhých 6 miliónů EUR, které musel zaplatit novopečený majitel Peter Doyle.

Tolik k letmému a výběrovému přehledu nejdražších klisen v plnokrevném světě. Někdy příště se podíváme na nejdražší české koně :)

Připojené obrázky

Připojené články

27.11. 2019 06:00 Nejdražší dostihoví koně

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: