Narodí se hřebeček, nebo klisnička aneb využití sexování inseminačních dávek v equinní reprodukci

2. 11. 2016 Petra Faltýnková Autor fotek: Šárka Dolanská, Petra Faltýnková

Je libo klisničku, či hřebečka? Tak daleko současné technologie ještě nejsou, aby si běžný chovatel mohl vybrat, ovšem výzkum postupuje rychle. Tématem sexování inseminačních dávek v equinní reprodukci se ve své diplomové práci zabývá i studentka VFU Brno Petra Faltýnková a prosí čtenáře o vyplnění dotazníku - link najdete v článku.

Možnost výběru pohlaví před početím je cílem vědců, chovatelů a častým přáním laické veřejnosti. V závislosti na druhu zvířat budou u každé skupiny různé důvody pro provedení tohoto postupu. Získávání samčího a samičího pohlaví má v chovu mléčného a masného skotu zjevné ekonomické výhody. V takovémto odvětví existují objektivní způsoby, jak zhodnotit ekonomický rozdíl mezi možností získat požadované a nepožadované pohlaví. Nicméně, u koní je rozdíl mezi požadovaným a nepožadovaným pohlavím mnohem více subjektivní záležitost.

embryoTřídění hřebčích spermií za účelem rozdělení těch, které nesou chromozomy X a Y, naznalo významného pokroku v posledních 10-15 letech. Přesto však současné technologie vyžadují, aby klisna byla blízko laboratoře, ve které se sperma zpracovává. Procentuelní rozdíly v zabřezávání po inseminaci chlazeným a mraženým spermatem jsou velké. Dle různých studií je to 40-60 % po inseminaci chlazeným sexovaným spermatem a 0-20 % po inseminaci mraženým sexovaným spermatem. Z tohoto důvodu bude mít zásadní význam zlepšení technologií, které vytvářejí sexované inseminační dávky a dále je zpracovávají do podoby, které používá inseminační technik či veterinární lékař.

 Vlastní proces sexování inseminačních dávek může být proveden různými způsoby. Opakovaně použitelné a se stabilními výsledky se zdá být pouze sexování pomocí rychlostní průtokové cytometrie. Odebraný ejakulát se slabě odstředí, aby se zvýšila koncentrace spermií v jeho objemu. Spermie se dále obarví fluoreskujícím barvivem a jsou sortovány v průtokovém cytometru pomocí laseru a měří se odražené a vyzářené světlo. Vychází se z teorií, že rozdíl v DNA spermií nesoucích chromozomy X a Y je u různých druhů zvířat mezi 2 až 4 %. U koní je to 3,7 % oproti člověku, kde je rozdíl 2,8 %. Spermie nesoucí chromozom X (samičí) jsou větší. Jiné studie pracují s teorií, že spermie nesoucí chromozom X jsou o 1 % delší. Existuje řada dalších teorií a každá je také spojena s určitým rizikem selekce abnormalit.

Samotný proces sexování spermie do určité míry zatěžuje a má negativní dopad na jejich životnost. I z tohoto důvodu je snížené procento zabřezávání klisen po inseminaci touto inseminační dávkou. U skotu se začíná pro sexované spermie využívat metoda, jako je IVF (in vitro fertilizace) oplození mimo tělo neboli oplození "ve zkumavce". V rámci asistované reprodukce koní se však tyto metody používají v omezené kapacitě. Životnost embryí vzniklých pomocí těchto metod u koní je nízká.

Dalším problémem je cena tohoto procesu. Celé sexování je náročné na materiální vybavení dané laboratoře, pouze cena za přístroje je okolo 8 milionů korun. Dále se klade velký nárok na čas, neboť inseminace klisny musí být plánována téměř na minuty vzhledem k životnosti a oplozeníschopnosti sexovaných spermií.

Je však zřejmé, že možnost vybrat si konkrétní pohlaví potomků by byla velký bonus. Pokud bychom však museli vybírat z možnosti hříbě jakéhokoliv pohlaví nebo žádné hříbě, je první varianta jasnou volbou.

Petra Faltýnková
studentka 5. ročníku Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno
Diplomová práce na téma: Využití sexování inseminačních dávek v equinní reprodukci

 Školitel: MVDr. Markéta Sedlinská, Ph.D.
Klinika chorob koní VFU Brno

Čerpáno z:

1) Samper, J.C., Morris, L., Peña, F.J., Plough, T.A. Commercial breeding with sexed stallion semen: reality or fiction? Journal of Equine Veterinary Science 2012;32:471-474.

2) Machatková M., Hulínská P., Hanzalová K. Vývoj technologií sexování bovinních spermií a jejich využití ve šlechtění skotu. Veterinářství 2015;65:868-871.

3) Garner DL. Flow cytometric sexing of mammalian sperm. Theriogenology 2006;65:943-57.

4) Johnson L.A., Flook J.P. & Hawk H.W. Sex preselection in rabbits: live births from X and Y sperm separated by DNA and cell sorting. Biology of Reproduction 1989;41:199-203.

5) Johnson L.A. & Welch G.R. Sex preselection: high-speed flow cytometric sorting of X and Y sperm for maximum efficiency. Theriogenology 1999;52:1323-1341.

6) Choudhary KK, Kavya KM, Jerome A, Sharma RK. Advances in reproductive biotechnologies. Veterinary World. 2016;9(4):388-395.

 Dotazník - Sexování inseminačních dávek v equinní reprodukci

Dobrý den, jmenuji se Petra Faltýnková a jsem studentkou 5. ročníku Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Dotazník je součástí mé diplomové práce, ve které se zabývám sexováním inseminačních dávek v equinní reprodukci. Tedy tím, zda a jakým způsobem je možné získat inseminační dávky, které by obsahovaly pouze samičí či samčí spermie. Chovatel by si tak již během procesu inseminace mohl vybrat, zda by chtěl, aby se mu narodila klisnička, či hřebeček.

Tyto metody jsou již poměrně běžně využívány v plemenitbě především mléčného skotu. V reprodukci koňovitých se tento způsob plemenitby začíná uplatňovat v chovu závodních a sportovních koní zejména v USA a Kanadě.

Tímto dotazníkem bych chtěla zjistit, jaký postoj k této metodě zaujímají majitelé a chovatelé koní případně oslů v České republice.

DOTAZNÍK

Osobní údaje slouží výhradně pro potřeby projektu a nebudou poskytnuty třetím osobám. Výsledky budou zveřejněny striktně anonymně.
Pokud by se při vyplňování vyskytl jakýkoli problém či nejasnost, kontaktujte mne, prosím.

Děkuji za pravdivé vyplnění dotazníku.

Petra Faltýnková, petra.faltynkova@gmail.com

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…