Náchodská sladká čtrnáctka

18. 6. 2003 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová

Pro mladé dívky představuje čtrnáctka dobu krásy, aktivity a lásek. Pro členy Náchodského svazu chovatelů koní však znamenala již několik měsíců předem náročnou práci při přípravě dalšího, tedy již XIV. ročníku tradiční „Přehlídky mladých koní“. Na svěže zelenou louku v Náchodě-Bělovsi se tak v neděli, 8. 6. 2003, od brzkých ranních hodin sjížděli majitelé chladnokrevných i teplokrevných koní, aby předvedli veřejnosti výsledky své chovatelské práce, vzájemně poměřili své koně a v neposlední řadě pohovořili o uplynulém roce a svých plánech do budoucna.

O deváté hodině, ještě před zahájením celého programu, se u bílého trojúhelníku sešli majitelé ročních, dvouletých a tříletých klisen. Odborná komise ve složení p. Vondrouš, p. Šupita, p. Rek pro koně chladnokrevné a pánové Políčkové, p. Regner a p. Sixta pro teplokrevné posuzovala exteriér a pohybové vlastnosti zúčastněných klisen prakticky po celé dopoledne.

Co se týče chladnokrevných klisen, došlo od loňského roku k posunu v systému jejich hodnocení. V letošním roce již nebyly posuzovány dohromady, ale s ohledem na typ - tedy klisny českomoravského belgika zvlášť a noričky a slezské noričky v kategorii druhé. Tuto změnu jistě přivítali všichni zúčastnění chovatelé i veřejnost.

V kategorii norických klisen se sešlo celkem dvanáct adeptek na žluté stuhy, z nichž byla mezi ročními nejlépe ohodnocena ryzka 46/492 STANGA LOLA (po 2775 NEUGO s.v.), chovatel i majitel J. Svoboda, Pěčín. Pěčínský Chov koní Hradčany si domů odvezl ještě jedno první místo, v kategorii dvouletých noriček s klisnou 46/440 SYMPATIE (po 2367 BRYS). Tříletým norickým klisnám pro letošek vládne ryzka 47/405 SÁRA (po STREIGRIP) p. V. Vydry ze Studence. Bez zajímavosti jistě není, že druhou v kategorii tříletých se stala ryzka 46/416 STUHA (po 2367 BRYS), v majetku p. F. Kutticha, pocházející opět z chovu manželů Svobodových (všechny tři klisny jsou z matky 3566 STANGA klokočovského chovu po 1098 NEUGOT z Lán-I) a že zde v uplynulých letech získal tento chov prvenství v kategorii ročních, dvouletých a později tříletých noriček s klisnou 46/391 SÍLA VŮLE (po 2373 GOMUR - poslední potomek a též ze STANGA). O kvalitě koní z Hradčan tedy není možné pochybovat a těšíme se, čím nás překvapí v roce příštím.

Klisny plemene českomoravský belgik bohužel vůbec neobsadily kategorii ročních. Vítězkou dvouletých se stala ryzka 44/715 MILL (po 2668 BREKON), chovatel i majitel p. J. Vlach z Jetřichova, v kategorii tříletých pak tmavá ryzka 44/684 LYSA (po 730 BEN s.v.) pana Z. Černíka z Hustířan (v loňském roce druhá, jako roční první, chovatel J. Kopecký, Olešnice). I pan Vlach měl úspěšný den, neboť si domů odvezl ještě třetí místo v dvouletých - 44/713 SUNNY (po 2668 BREKON, v loňském roce druhá) a druhé v tříletých - 44/674 MARKÝZA (po 199 AGENT I - 10, v loňském roce první).

Mezi desítkami klisen teplokrevných měla hodnotící komise opravdu těžkou práci. Vítězkou ročních se stala klisna 44/768 KARINA (po 44/350 CORZÁR s.v.), chov. i maj. I. Kolbová, Radešov, v kategorii dvouletých hnědka 44/709 JISKRA (po 271 PRZEDSWIT svrženský - 2) pana V. Hrnčíře z Bohuslavic. Mezi tříletými teplokrevnými klisnami pak zabodovala ryzka 44/666 AMÁLKA (po 271 PRZEDSWIT svrženský - 2) pana V. Kosaře z Bohuslavic nad Metují. A opět bude zajímavé doplnit, že tato klisna zvítězila zde v Náchodě i jako dvouletá a coby roční se umístila druhá.

Předvedeny byly tradičně i tříleté teplokrevné klisny v rámci celé východočeské oblasti o postup do celostátního finále. Zde byla nejlépe hodnocena klisna 41/112 OMEGA (po 679 NABUCHODONOSOR s.v. z 41/451 OKLAHOMA po 5013 RIF du MADON), chovatel i majitel pan J. Volf z Kunčic.

V průběhu hodnocení klisen byla mezitím na vedlejším, hlavním obdélníku celá přehlídka slavnostně zahájena. Tradiční spřežení, tentokrát v podání pana Košťála a jeho úchvatných hřebců, přivezlo v již parném dopoledni p. Hurníka, zástupce Náchodského svazu chovatelů koní a p. Vondrouše a především pak svěží zelenou vlajku svazu a další osmero zápřeží, které po energickém reji v obdélníku nastoupilo do jedné řady a poskytlo tak návštěvníkům impozantní pohled, plný síly a ušlechtilosti. Výše zmínění pánové slavili v těchto dnech i kulatá životní výročí, a tak nechyběly gratulace, přání a poděkování za dosavadní činnost v chovu koní.

Po slavnostním nástupu přišlo na řadu dekorování klisen z přehlídek, které slavnostními fanfárami doprovázeli trubači z Kladrub. A po nich již obdélník ovládli plemenní hřebci. Již dvacetiletý holandský teplokrevník 609 BOSTON se skokovou výkonností "T" pana Jiráska z Českého Meziříčí, z Německa importovaný WpB, ryzák 782 FRANKENHÖH's BRILLIANT s.v. (1997) p. Bludského z Vestce, impozantní hřebce ČMB 551 MARKÝZ s.v. (původem z chovu p. Iše) a SN 2776 STREIMAR s.v. přivezl pan Nývlt z Úpice, prezentoval se i Zemský hřebčinec Tlumačov, a to čtrnáctiletým belgickým hřebcem 2531 ARET, který v současné době působí na připouštěcí stanici p. Gerecze v Rychnovku, ze stejné stanice přijel i písecký rakouský norik, tmavý hnědák 652 GALEN, z Jetřichova. Z připouštěcí stanice pana Vlacha v Jetřichově byl prezentován vranný belgický hřebec 2392 BOSBAR, z Chovu koní Hradčany již druhým rokem zde působící, pětiletý slezský norik 2775 NEUGO s.v. (majitel Kvatro-Ekostatek s.r.o.) a z majetku Zemského hřebčince Tlumačov ještě jedenáctiletý, mohutný slezský norik 2638 NEMO, působící na připouštěcí stanici pana Vl. Tomáše v Martínkovicích. Celá ekipa plemeníků, předváděných tradičně na ruce, působila dojmem síly a mohutnosti, přičemž je třeba ocenit tradiční klidné chování všech zúčastněných hřebců.

Jako každým rokem, i letos byla náchodská přehlídka prokládána zajímavými ukázkami z nejrůznějších jezdeckých oborů. Westernové ježdění divákům přiblížili Petra Klusáková a její valach plemene český teplokrevník, SENDY, kteří zajeli reiningovou úlohu "L" nejprve s korektním užděním a poté ještě, k údivu především dospívající jezdecké mládeže, pro jistotu bez něj. Ještě jednou patřil obdélník této dvojici, s ukázkou výcviku koně podle zásad přirozeného partnerství. Předvedeno bylo i potomstvo po plemenných hřebcích, koně nejrůznějších plemen, stylová ukázka představila andaluzského koně, nechybělo tradiční Mini Maxi teplokrevných koní i poníků ani překrásná a místy až dech beroucí voltižní ukázka mistrů republiky z pražského Orionu. Potlesk publika si vysloužili nejen precizním provedením sestav, ale i faktem, že se v tropickém dni na přímém slunci a v elastických kombinézách při svých gymnastických výkonech ještě po celou dobu nakažlivě usmívali...

Co ale diváci čekali snad s největším napětím, byla závěrečná soutěž chladnokrevných koní v těžkém tahu. Na startu se sešlo devět zástupců "těžké páry" a mezi nimi jedna jediná dáma, osmiletá klisna slezského norika JOLLY (po 2412 GONET) pana A. Štěpánka, která se zde v loňském roce umístila na třetím místě. V letošním roce došlo v Náchodě k inovaci pravidel tahu. Počáteční váha břemene byla stanovena nezvykle vysoko na 750 kg (obvykle kolem 550 kg), přidávalo se po 150 kg a trať o délce 25 metrů byla v polovině rozdělena povinnou zastávkou, ve které měli koně ukázat ochotu znovu se s těžkým břemenem (nákladem na speciálních 150 kg saních, používaných např. i při výkonnostních zkouškách) rozejít. Souboje byly zajímavé až do okamžiku, kdy si na 1200 kilogramech vyžádali někteří majitelé hřebců, aby se pokračovalo dále se zastavením. V tak neskutečně žhavém dni a při vědomí, že všichni zúčastnění koně denně těžce pracují a ten dnešní "sedmý den" nám dávají jaksi navíc, by bylo rozhodně vhodnější zastavení na této váze zrušit. I pro diváky by byla soutěž atraktivnější, neboť mohli shlédnout ukázkovou techniku tahu místo pocukávání, zastavování a vyjíždění z dráhy. Je mi líto, ale tuto věc musím pořadatelům spolu s některými zúčastněnými chovateli vytknout. Je nutné zároveň říci, že se opět projevila absence centrálně prosazovaných, jednotných pravidel těžkého tahu, která sice jsou již několik měsíců z iniciativy některých chovatelů chladnokrevných koní připravena a byla i předána, ale stále neexistuje vůle a síla, která by je prosadila. Velmi těžké (a dá se říci i nefér) je potom hodnocení jednotlivých účastníků soutěže (nepovolené cvalové skoky, úplné vybočení z dráhy atp.), natož chladnokrevných koní v rámci celé ČR navzájem.

V dvojnásob těžkém náchodském tahu tak zvítězil kočí pan Hanuš s pětiletým norikem VIKTOR (po GONET), kteří si poradili s celkovou váhou 1500 kg. Jako druhý se jen o necelou polovinu trati umístil opět pan Hanuš, tentokrát s pětiletým norikem ČENDA (po HEUGOT) a třetí příčku obsadili na váze 1350 kočí pan Košťál a jeho pětiletý BON. Zvláštní pozornost i u poroty si svým výkonem vysloužila již zmíněná JOLLY, a to především čistotou stylu, svým klidem a neskutečnou ochotou k práci. Přesto, že JOLLY "měla svůj den" a tahala opravdu překvapivě krásně, její kočí, p. Štěpánek z Lukavice, ji nenechal pokračovat v soutěži na vyšší váhu kvůli zmíněnému zastavení, aby tak pošetřil její síly. Dvojice se tedy umístila na čtvrtém místě. Totéž udělal kočí pan Svoboda s hřebcem NEUGO (který si mimochodem vysloužil pozornost poroty tím, že byl ze startovního pánského pole nejdrobnější) a soutěž společně ukončili na pěkném místě pátém.

V časném odpoledni, po dekorování chladnokrevných vítězů, přijeli naposledy zástupci Svazu, aby sejmuli ze stožáru vlajku a za potlesku zcela vysušených, ale vytrvalých diváků tak přehlídku slavnostně ukončili. Pro zajímavost si ještě uveďme, že mezi téměř dvěma tisícovkami diváků se objevila i paní Čapková (jezdecká škola v Mariánských lázních) či chovatelé Dobešovi až z Moravy.

Náchodská přehlídka tedy opět potvrdila svůj význam v rámci celé oblasti a po doladění některých drobností, jako je např. ústroj a celková kultura některých předvádějících a již zmíněná striktní pravidla tahu, které si zástupci pořadatele nakonec sami uvědomují, je více než jasné, že jubilejní patnáctka nebude mít ve východních Čechách konkurenci.
Již nyní se tedy těšíme nashledanou v roce 2004!

Příbuzné články:

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…