Na poníky konečně zasvítilo sluníčko aneb jak dopadla IV. Shetland pony show

24. 08. 2012 05:00

Obrázky: 21

Autor: Petra Šarochová Foto: Blanka Satranová, Marika Batelková Rubrika: Neoficiální soutěže Počet přečtení: 7933 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Poslední červencový víkend patřil v Chomutově již tradičně dětem a poníkům. Konal se tu již čtvrtý ročník Shetland pony show, kterou pořádá Jezdecký klub Dominika ve spolupráci s Jezdeckým klubem Podkrušnohorského Zooparku Chomutov.

Akce se konala za podpory Ústeckého kraje, Severočeských dolů, a.s. a Společnosti Candy. S šedesáti vystavenými poníky a 118 starty v jezdeckých a vozatajských soutěžích patřila v letošním roce mezi jednu z největších akcí tohoto druhu. Po dvou propršených ročnících se na poníky konečně usmálo štěstí a IV. Shetland pony show se z haly přesunula na venkovní travnaté kolbiště.

Posuzování se ujaly dvě členky Svazu chovatelů Shetlandských pony. Lucie Kočovská, Dis., předsedkyně Rady Plemenné knihy SHP, se věnuje chovu SHP od roku 2000. Členkou SCHSHP je již od jeho založení, absolvovala několik školení posuzovatelů a je oficiálním posuzovatelem SCHSHP. Zároveň je majitelkou hřebčína Viklan Kadov, který odchoval nejednoho výstavního šampiona. Koně tohoto hřebčína se zároveň velmi dobře prezentují v nejrůznějších typech zápřeže pod vedením Lucčina tatínka Josefa Kočovského. Druhou dámou byla Bc. Jana Horáčková, taktéž oficiální posuzovatel SCHSHP a členka Rady PK. Jana Horáčková vystudovala obor Zootechnika na Agronomické fakultě ČZU. Je majitelkou hřebčína Magic Star, který je spojen především se jménem hřebce Anaru v. Portma Zathe. Tento hřebec se, zatím jako jediný minishetland u nás, prezentuje v hobby vozatajských soutěžích, kde dosahuje velmi dobrých výsledků. Celou dvoudenní akci provázela slovem neúnavná komentátorka Iveta Lewingerová, jako vždy skvěle připravená, a jak řekli někteří z účastníků, o předváděných koních ví i to, co jejich majitelé už dávno zapomněli.

A teď již k samotnému průběhu akce. V sobotu se divákům postupně představilo šedesát poníků v šestnácti výstavních třídách a navíc ještě přes třicet dětí v pěti speciálních výstavních třídách. Posuzovatelky tak čekal nelehký úkol.

Lead rein vítězná trojice - Hřebčín Lucky MagicPrvní speciální výstavní třídou byl Lead Rein, neboli předvedení poníka pod sedlem za pomoci vodiče. Této soutěže se účastnily děti od tří do osmi let na shetlandských, welšských i jezdeckých ponících a musím pochválit pečlivou přípravu a sladění vodičů, jezdců i poníků. Žlutou stužku za první místo si nakonec odvezla šestiletá Eliška Machová s klisnou Dollom Happy Angel z hřebčína Lucky Magic.

Následovala jezdecká třída pro starší děti, tedy First Ridden. Této třídy se účastní již starší děti, které zvládnou předvést poníka samostatně v kroku a klusu. Zde jsme viděli osm velmi pěkných výkonů a to od dětí ve věku osm až dvanáct let. Nejlepší výkon podala desetiletá Dominika Zápotocká z JK Dominika, která sedlala největšího poníka, klisnu velšského koba Arvalon Maxima.

Open ridden 1. místo - Bára Formáčková, Arvalon MaximaPoslední jezdeckou třídou sobotního dne byla třída Open Ridden, otevřená pro děti do šestnácti let. V této jezdecké třídě je potřeba zvládnout předvedení ponyho ve všech chodech, tedy i ve cvalu. Z pěti účastníků zvládla předepsanou úlohu nejlépe Barbora Formáčková s klisnou Arvalon Maxima z JK Dominika.

Následovala výstavní kategorie shetlandských pony v mini typu. V této kategorii se představilo čtrnáct koní. Nejvíce želízek v ohni měl Hřebčín Aslan, kam nakonec putoval i pohár a flota Šampiona kategorie, díky dvouleté klisničce Chasend Elizabeth. Titul Vicešampiona si do Hřebčína Magic Star odvezl pětiletý hřebec Anaru v. Portma Zathe.

Poté obsadily výstavní kruh opět děti a to v soutěžích Mladý vystavovatel pro děti do osmi let a Mladý vystavovatel pro juniory do 16 let. Kategorii dětí vyhrál jediný muž celého sobotního dne, Matěj Fridrich s klisnou Baruška. Nejúspěšnější juniorkou se stala Denisa Pačanová ze Stáje Primahorseland s velšskou klisnou Limetree Proud.

Následovala nejvíce obsazená výstavní kategorie shetlandských pony ve standardním typu, zde bylo předvedeno dvacet sedm koní. Titul Šampiona této kategorie si odvezl nováček ve výstavních kruzích, klisna Princess v. stal Ysseldijk v majetku společnosti Charolais Apros. spol. s r.o.. Vicešampionem kategorie se stal hřebec Bruce v.d. Ariaanshoeve ze Stáje Dominika. V této kategorii se divákům představil také nejstarší pony výstavy. Klisna Olga z Podkrušnohorského Zooparku Chomutov, která oslavila letos své devětadvacáté narozeniny získala Cenu Hejtmanky Ústeckého kraje.

Další speciální výstavní třídou bylo předvedení chovatelských skupin. Tato výstavní třída byla věnována památce Ing. Dušana Jakovljeviče, zakladatele Svazu chovatelů Shetlandských pony v ČR. Rodina pana inženýra věnovala do soutěží několik výtisků knihy Rady chovatelům shetlandských pony, za což velmi děkujeme. Nejlepší chovatelskou skupinou se stala rodina klisny Gemini z Aslanu, dlouholeté chovatelky Ing. Mileny Novákové z Hřebčína Aslan.

Nejlepší chovatelská skupina - Hřebčín Aslan

Open kategorie Jezdecký pony se účastnilo sedmnáct koní různých plemen. Šampionem se stala dvouletá velšská klisna Prigo´s Delu Suprise ze Stáje Primahorseland. Titul Vicešampiona získala letošní klisnička fjordského koně Montana Podkrušnohorského Zooparku Chomutov.

Jediný pokles účastníků zaznamenala výstava v kategorii Fell pony, kde se předvedli pouze dva zástupci Hřebčína Goodshapes. Šestiletá bělka Goodshapes Dusty Lady se stala Šampionkou této kategorie. Její stájový kolega čtyřletý valach Goodshapes Forest Mist se stal Vicešampionem.

Šampion hříbat - Tip Top CzenkowDíky slunnému počasí zůstali všichni účastníci až do konce, takže do závěrečných šampionátů nastoupila většina nominovaných koní. A bylo seopravdu na co koukat. Titul Šampion hříbat putoval na Pštrosí farmu Čenkov díky velmi dobře předvedenému strakatému hřebečkovi Tip Top Czenkow. Následovala velká radost v domácím Podkrušnohorském Zooparku Chomutov, titul Vicešampiona hříbat získala klisnička fjordského koně Montana.

Šampionem mladých se stala dvouletá shetlandská klisna Chasend Elizabeth z Hřebčína Aslan, následována Vicešampionkou, rovněž dvouletou velšskou klisnou Prigo´s Delu Suprise Stáje Primahorseland.

Seniorskou šampionkou se stala vraná shetlandská klisna Princess v. stal Ysseldijk v majetku společnosti Charolais Apros. spol. s r.o.. Titul Seniorského vicešampiona putoval opět do Stáje Primahorseland díky výkonu velšské klisny Limetree Proud.

Závěrečné šampionáty ukončily sobotní program a nezbývá než popřát všem účastníkům mnoho dalších úspěchů.

Z nedělních startovních listin bylo již ráno jasné, že nás čeká dlouhý den. V šesti soutěžích bylo odzvoněno osmdesáti startujícím. Program zahájily v deset hodin nejmenší děti v jízdě zručnosti s vodičem. Na děti čekaly čtyři záludné úkoly, nejlépe si s nimi proradila Eliška Svobodová s klisnou Prima Beta ze Stáje Primahorseland. Starší děti startovaly již bez vodiče a i úkoly měly poněkud komplikovanější. Nejrychlejší bezchybnou jízdu předvedla Bára Formáčková z JK Dominika s klisnou Arvalon Maxima.

Nejmladší účastníkNásledovaly parkury hodnocené na styl. Na děti čekalo šest překážek a ihned po dokončení parkuru si vyslechly krátké zhodnocení své jízdy. V parkuru do 30 cm se rozhodčím nejvíce líbil styl Heleny Valentové s ponym Rico Jack Sambars z jezdecké stáje U Lucky. S parkurem do 50 cm se nejlépe popasovala Karolína Gálová ze stejné stáje s ponym Limetree Outbreak. Teprve jedenáctiletá Karolína Gálová připravila divákům pěknou podívanou i ve skoku mohutnosti, když se svým koněm Gabriel 1 překonala výšku 90 cm.

Pozdní odpoledne patřilo vozatajským soutěžím. V honebním parkuru s jednou maratonovou překážkou se představily nejprve tři děti. Nejlépe se jízda vydařila Kristině Šmejkalové se zapůjčeným shetlandským hřebcem Anaru v. Portma Zathe. Stejný hřebec pak zvedl z laviček všechny diváky při jízdě se svým vozatajem Karlem Jindrou. V závěrečném parkuru dospělých nedal šanci mnohem větším poníkům a jeho jízdu lze bez nadsázky označit za ďábelskou. Za zmínku jistě stojí, že tento pětiletý plemenný hřebec měří v kohoutku pouze 86 cm a je jediným minishetlandem, kterého můžeme v těchto soutěžích pravidelně vídat.

Další ročník Shetland pony show je za námi a nezbývá než poděkovat za hladký průběh všem, kteří se na uspořádání akce podíleli, vystavovatelům za hojnou účast a vzorné předvedení svých svěřenců a divákům za podporu malých i velkých chovatelů a jezdců.

Výsledky Shetland pony show najdete přiložené pod článkem.

Fotografie Mariky Batelkové najdete na této stránce.

Fotografie Blanky Satranové najdete ve dvou albech na jejím rajčeti:

Připojené soubory

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: