Moravské jezdecké stezky: Koryčany, Hříběcí hory a Hradisko

22. 08. 2014 09:00

Obrázky: 7

Autor: Jana Fatenova Spoluautoři: Iva Hlobilová Foto: Archiv HYJÉ - koně, o.s. a jednotlivých správců tras Rubrika: Jezdecká turistika Počet přečtení: 4833 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Pokračujeme v našem společném putování, dnes rovnou 3 tipy na moravské jezdecké stezky. Zavítáme do pohoří Chřiby, na rozsáhlou trasu Hříběcími horami a nakonec do samého srdce Valašska.

Hipotrasa Koryčany

Jezdecký areál uprostřed pohoří Chřiby, krásné vyjížďky na koních, pobyty s jezdeckým výcvikem, jezdecké kurzy, letní tábory. Možnost stravování i ubytování.

Jezdecký okruh KoryčanyChřiby jsou protkány sítí turistických cest, které vedou ke kulturním a přírodním pamětihodnostem. Hipocentrum Koryčany leží mimo město, ale kousíček od náměstí. Je obklopeno lukami - pastvinami, nedaleko je zámecký park a pak hned okolní lesy Přírodního parku Chřiby. Mírné kopečky lákají k cykloturistice, turistice i hipoturistice, k níž právě okolní louky a lesy poskytují ideální podmínky. Pro zájemce o tento druh vyžití byla vyznačena hipotrasa, jejímž zázemím a výchozím bodem se stalo právě Hipocentrum Koryčany.

Trasa vychází z Hipocentra po zpevněné cestě na hranici lesa. Zpočátku vás čeká mírné počáteční stoupání. Trasa vede převážně lesem a loukami, průvodce vám během cesty poskytne informace o místních legendách a zajímavostech. Profil cesty je nenáročný, s odborným výběrem koně a doprovodem vhodný i pro začátečníky. Pro klidné absolvování trasy počítejte s cca 2 h strávenými v sedle. Okruh navazuje na hipostezku Po formanských cestách a stezkách křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami.

Správce trasy Hipocentrum Koryčany - Milan „Freďák" Dolínek, Hipocentrum Koryčany:
Zámecká 328, 768 05 Koryčany, tel. 603 507 337, info@hipo.cz, www.hipo.cz
Informace o akcích Westernové závody PARAMETA pohár, Mistrovství České republiky ve westernu, celoročně tábory a pobyty pro děti i dospělé.
Úvaziště, napaječky ano, v areálu hipocentra
Zajímavá místa v okolí Židovský hřbitov (0,3 km), kostel sv. Vavřince (0,4 km), zámek Koryčany (0,6 km), hrad Cimburk u Koryčan (3,9 km), PP Bralová (3,9 km)
Barva a délka trasy 8 km, modrá
* Trasu lze aktuálně prodloužit dle přání a schopností klienta. Hipostezka navazuje na hipostezku Po formanských cestách a stezkách křížem krážem Moštěnkou a Hříběcími horami.
Okruh zaznačen v turistické mapě 78 Chřiby Kartografie Praha, a.s.

K dispozici celoročně 30 koní k zapůjčení s doprovodem.

Otvírací doba: od pondělka do pátku 9:00 - 18:00 nebo dle telefonické dohody.

 • Modrá trasa - KoryčanyTuristické ubytování v místě: Ano
 • Venkovní jízdárna: Ano
 • Stravování v místě: Ano
 • Veterinář: Ano
 • Pastvina: Ano
 • Cvičitel, jezdecká škola, kurzy: Ano
 • Penzion v místě: Ano
 • Kapacita ubytování: 70
 • Krytá jízdárna: Ano
 • Provozovatel: Stela Dolínková
 • Krmení v ceně: Ano
 • Podkovář: Ano
 • Letní tábor na koni: Ano
 • Počet míst k ustájení vlastního koně: 20
 • Kovář: Ano
 • Sedlovna: Ano
 • Ustájení v boxech: Ano

HŘÍBĚCÍ HORY

Hipotrasa Hříběcí horyTrasu v rámci projektu vybudovala organizace MAS Hříběcí hory. Na území MAS Hříběcí hory prochází jezdecká stezka o délce 155 km katastrem 22 obcí.

Hlavní páteřní trasa začíná v Těšánkách (Grunt Galatík) a vede přes Lebedov, Litenčice, Prasklice, Uhřice, Dřínov a Zborovice zpět do Těšánek. Další významný úsek přivádí trasu k dalším úsekům, kterými je celý komplex tras maximálně propojen - zahrnuje obce Lebedov, Hoštice, Morkovice - Slížany a Troubky. Mnohé odbočky, spojky a dílčí okruhy tvoří síť jednotlivých tras dokonale pokrývajích celé území MAS Hříběcí hory. Značené stezky vedou převážně po polních a lesních cestách, které byly původně formanskými stezkami - hustě křižovaly toto území a jsou zaneseny ve starších mapách.

Hipostezka propojuje jednotlivé jezdecké stáje v regionu a turisticky zajímavá místa jako jsou zámek Litenčice, rozhledna a replika vodního mlýna v Těšánkách, Kostel sv. Jana Křtitele v Uhřicích či Národní přírodní památka Křéby. Vybraná místa na trasách jsou doplněna mobiliářem - odpočívkou, úvazištěm pro koně, informační tabulí a odpadkovým košem.

Do projektu se zapojilo 11 místních jezdeckých stájí, které nabízejí jezdecký výcvik koní a jezdců, ustájení koní nebo pořádají sportovní i rekreační jezdecké aktivity. Zapojené jezdecké stáje: JS Galatík Těšánky, Hipocentrum Koryčany, JK Pospíšilík Skržice, JK Paráda Skržice, JS Michaela Fojty Cvrčovice, JK Alima Soběsuky, JS Jan Štěpánek, JK Divooky, Janáskovi - Lískovec, Konírna Tetětice, JS Igor Pokorný Honětice.

Správce trasy MAS Hříběcí hory a Jezdecká stáj Galatík Těšánky - Ing. Galatík Petr, Zemědělský dvůr, Těšánky 1, 768 02 Zdounky, tel: +420.602 741 251 petr.galatik@g3.cz, www.gruntgalatik.cz.
Informace o akcích Hobby vytrvalost, skoky a drezura a oficiální závody v těchto disciplínách. Možnost koupání - rybníky v areálu, projížďky na loďkách.
Úvaziště, napaječky ano
Zajímavá místa v okolí Velmi rozsáhlé území - v přímém vztahu k trase je vybudovaná rozhledna a vodní mlýn.
Barva a délka trasy červená, tmavě modrá, zelená, žlutá, - 155 km prochází katastrem 22 obcí
* Okruh zaznačen v turistické mapě 78 Chřiby Kartografie Praha, a.s.

Otevírací doba: Od pondělka do pátku 7:00 - 16:00 nebo dle telefonické dohody.

 • Hipotrasa Hříběcí horyPočet míst k ustájení vlastního koně: 3
 • Cvičitel, jezdecká škola, kurzy: Ano
 • Krmení v ceně: Ano
 • Krytá jízdárna: Ano
 • Venkovní jízdárna: Ano
 • Ustájení v boxech: Ano
 • Ohrada: Ano
 • Sedlovna: Ano

Hipotrasa Hradisko

Penzion Hradisko se nachází v Rožnově pod Radhoštěm v překrásné přírodě Valašského kraje přímo pod zříceninou rožnovského hradu. Centrum města Rožnova je vzdáleno 4 kilometry.

Areál je z větší části věnován právě koním. Můžete si prohlédnout stáje s několika desítkami ustájených koní, ale také můžete na koňském hřbetu objevovat krásy beskydské přírody. V nabídce jsou vyjížďky na koních okolní přírodou i trénink (možno i ve vnitřní jízdárně) se zkušenými trenéry.

Hipotrasa Hříběcí horyJezdecký okruh Hradisko začíná i končí v Penzionu Hradisko, tedy v samotném srdci Valašska, v bezprostřední blízkosti malebného Rožnova pod Radhoštěm. Díky své poloze je Hradisko ideálním místem pro start do okolí jak pěšky, tak na kole a nyní i na koni. V bezprostředním okolí jezdeckého okruhu vede krásnou přírodou naučná stezka. Okruh je veden zpevněnou lesní cestou, dále pokračuje po zpevněné (panelové) cestě k řece Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm, kde navazuje na louky na okrajích lesa, které pokračují prakticky až k napojení na zpevněnou cestu vedoucí zpět k penzionu. Trasa je nenáročná, vhodná i pro začátečníky, s časovým rozmezím cca 1,5 h.

Popis trasy

0,0 - 0,5 km; zpevněná lesní cesta; Trasa začíná u Penzionu Hradisko (ubytování, ustájení, restaurace: Hradisko 431, 756 61, Rožnov pod Radhoštěm, +420 724 448 512, www.hradisko.cz). Cesta mírně klesá, po 500 m míjí zásobárnu vody pro Penzion Hradisko.
0,5 - 1,0 km; panelová klesající cesta
1,0 km; řeka Bečva, cesta se stáčí doprava a navazuje na louky vedoucí podél lesa
1,0 km - 2,5 km; cesta mírně stoupá a vede loukami
2,5 - 3,0 km; asfaltová cesta vedoucí do penzionu Hradisko

Správce trasy Penzion Hradisko, Hradisko431, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm, tel. 420 724 448 512 (koně 420 733 100 192), e-mail: info@hradisko.cz, www: www.hradisko.cz
Informace o akcích www.hradisko.cz
Úvaziště, napaječky v areálu penzionu
Zajímavá místa v okolí Naučná stezka, zřícenina hradu Rožnov, turistické trasy Pustevny, Radhošť, Radegast, aquapark Frenštát pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě - Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina, Pustevny.
Barva a délka trasy 3 km, žlutá
* Vyjížďky pro děti i dospělé nutno objednat předem.

Aktuální informace o hipostezkách v tomto seriálu najdete na www.hyje.cz.


Zašlete na Hyjekone@seznam.cz fotografii z vašeho putování přírodou či po stezkách, tedy vy či vaši kamarádi s koňmi v přírodě. Můžete vyhrát turistickou mapu od Kartografie Praha, a.s.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: