Mnišský pepř - pomoc při zabřezávání i Cushingu

11. 10. 2018 09:00

Obrázky: 3

Autor: tým Stiefel Foto: archiv Stiefel Rubrika: PR článek Počet přečtení: 1777 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Mnišský pepř, drmek obecný, Abrahámův strom, vitex Agnus-castus - to vše jsou různé názvy pro jeden jediný drobný, teplomilný strom, který kvete fialkovými květy a jeho drobné, kuličkovité plody se sbírají a suší pro léčebné účely. Víte, čím může být prospěšný vašim koním?

Mnišský pepř byl již mnohokrát zmíněn v dochovaných dokumentech starých Řeků a Římanů. Pro jeho protiafrodiziakální účinky byl ve středověku používán evropskými mnichy, aby jim pomohl lépe snášet celibát – odtud mnišský pepř. Pepř proto, že plody mají nenapodobitelnou peprnou chuť.

Mnišský pepř má dlouhou historii v bylinkářství, kde je používán s cílem vybalancovat hormonální systém, a to jak samčí, tak samičí. Zatímco samci a samice mají rozdílné hladiny hormonů, které jsou produkovány pohlavními orgány, tak právě hormonální aktivita těchto pohlavních orgánů je řízena těmi samými hormony hypofýzy: luteinizačním a folikulostimulačním hormonem.

Nedávný výzkum působení extraktu z mnišského pepře ukázal, že mnišský pepř podporuje aktivitu dopaminu. A právě dopamin reguluje vylučování luteinizačního a folikulostimulačního hormonu.

Dopamin také reguluje vylučování prolaktinu a dalších hormonů podvěsku mozkového, například beta-endorfinu, alfa-melanotropinu a kortikotropinu, který sám zase reguluje sekreci dalších hormonů.

Mnišský pepř funguje v tomto systému hormonů jako adaptogen, pomáhá stabilizovat fyziologické procesy a nastolit homeostázu, tedy stálé vnitřní prostředí organismu nezbytné k optimálnímu fungování orgánů.

Mnišský pepř je pro účely humánní medicíny poměrně dobře prostudován a byl také schválen německou Komisí E (u Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky), která vypracovává vědecký a lékařský materiál o žádoucích či nežádoucích účincích rostlinných léčiv. Mimochodem, nežádoucí účinky mnišského pepře jsou při dodržení předepsaného dávkování výjimečné.  

U koní má mnišský pepř potenciál pomoci udržet homeostázu v širokém spektru situací, kdy pomáhá optimalizovat:

  • Funkci vaječníků a produkci samičích hormonů
  • Laktaci
  • Některé poruchy chování klisen
  • Produkci samčích hormonů
  • Některé poruchy chování hřebců
  • Línání (ovlivněné prolaktinem)
  • Produkci adenokortikotropního hormonu, který stimuluje produkci kortizolu

Vzhledem k poslednímu (a předposlednímu :-)) uvedenému je mnišský pepř používán u koní s Cushingovým syndromem (CS) hlavně jako podpora správného přelínávání. V klinickém testu, kdy byl mnišský pepř podáván skupině 25 koní, došlo po tříměsíčním podávání u všech koní ke zlepšení příznaků CS, konkrétně nadměrného růstu srsti, rozložení tuku a v této studii dokonce i schvácení (Self, 2003).

Mnišský pepř lze kombinovat s běžným léčivem, používaným k potlačení příznaků CS, pergolidem (Prascend, Permax…), také tato kombinace byla ověřena několika studiemi. Přestože studie z roku 2002 (Beech et al.) účinnost mnišského pepře na CS velmi zpochybňuje, v následujících letech bylo provedeno několik dalších. Např. Bradaric a kol. (2013) po rozsáhlém pokusu s 38 koňmi s CS uvádí zlepšení přelínávání a nadměrného růstu srsti po přidání mnišského pepře i u koní, kteří byli a jsou léčeni pergolidem. Lépe reagovali na kombinaci pergolidu + mnišského pepře koně, kteří dosud nebyli nijak léčeni, což samozřejmě ale také souvisí s potvrzením účinnosti pergolidu.

Je však velmi důležité zmínit, že mnišský pepř NENÍ náhradou Prascendu aj. Pokud vašemu koni veterinář doporučí pergolid, podávejte mu jej. Mnišský pepř můžete po dohodě s veterinářem k Prascendu přidat, můžete jej zkusit při podezření na CS, kdy ještě nemáte výsledky testů, na jejichž základě bude kůň teprve medikován, a samozřejmě jeho místo v krmné dávce je jasné u koní, kteří z jakéhokoliv důvodu léčbu pergolidem nemohou podstoupit.

Nejčastější a díky úspěchům i nejznámější důvod použití mnišského pepře v širší chovatelské praxi však není CS, ale je používán k regulaci nepravidelné říje a/nebo při obtížích se zabřezáváním. Zde pokládáme za nutné připomenout, že se nesmí podávat v průběhu březosti (Mills and Bone, 2000). Po připuštění je tak lepší jeho podávání přerušit až do vyšetření březosti a dle jeho výsledku znovu mnišský pepř krmit či nekrmit.

Mnišský pepř je tak zajímavým příkladem toho, kdy mnohé vědecké studie potvrzují a vysvětlují tradiční použití bylin. Extrakt ještě nevedeme, ale ten nejkvalitnější čistý sušený plod mnišského pepře samozřejmě nekoupíte nikde jinde, než u Stiefelu. Jenom zde máte jistotu, že krmíte nevyčpělé, nekontaminované, nenavlhlé kuličky se zárodky plísní, které se někde neválejí v otevřeném pytli X let... Věřte, že už jen najít pěstitele kvalitních bylin, jejichž sušené rostliny a plody nepřekračují povolené limity reziduí pesticidů, mikrobiálních patogenů, těžkých kovů atd. není vůbec jednoduché ☹, přestože je nejen evropský trh plný lákavých nabídek… Hrozící degradaci suroviny během nesprávného skladování si vzhledem ke kvalitním obalům už Stiefel umí ohlídat sám.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STIEFEL ČESKÁ REPUBLIKA

Jsme jako vy. Máme své koně, kteří jsou jako členové naší rodiny. Když jim není nejlépe, zůstáváme s nimi vzhůru přes noc, odkládáme jednání a schůzky, neodjedeme na dovolenou. Těšíme se z toho, když se jim daří skvěle a začnou třeba i trochu „zlobit". Koně jsou, stejně jako naše rodina, naší prioritou. Pro naše koně hledáme vždy to nejlepší. Produkty Stiefel jsme používali mnoho let a mnohé z nich u nás nemají ve výsledku konkurenci. Jak je našim dobrým zvykem, odvádíme kompletní práci včetně povinných registrací pro prodej v ČR, českých etiket, českého katalogu a poradenství.

Ghoda s.r.o.

Husinecká 10
130 00 Praha 3

Připojené obrázky

Připojené články

07.03. 2017 10:00 Novou značkou na trhu je STIEFEL! A kdo vyhrává?
16.01. 2018 07:00 Keď seno môže zabíjať

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: