Mládí vpřed… nebo radši ne?

11. 05. 2018 06:00

Obrázky: 6

Autor: Lucie Čížková Foto: Lucie Čížková Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 2148 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Další sezona hříbat je tu, v zahraničí i u nás se rodí mnoho nových životů a chovatele čeká další výběr, kdy budou muset rozhodnout, kterého hřebce pro svou klisnu vyberou. Jako každý rok se tak nabízí otázka, co je lepší. Jsou to mladí, tedy neprověření hřebci, nebo plemeníci, kteří už mají potomstvo a sami už mají za sebou i sport?

Mladí hřebci – rizika i modernost…

Obdivujete mladé hřebce, kteří mají čerstvě po licentaci? Líbí se vám jejich moderní vzhled? Je to pochopitelné, jsou to elegantní hřebci nejmodernějšího typu, s velkou silou ať už ve skoku nebo v pohybu, komu by se to nelíbilo, že? Jenže je otázkou, jak k těmto mladým hřebcům přistupovat. Vzhledem k tomu, že ještě nemají žádné ročníky hříbat, nebo mají zatím velmi mladé potomstvo, je těžké odhadnout, co mohou předat. Je tu tedy určité riziko. Přesto je moderní trend takový, že mnoho chovatelů sáhne spíše po mladém než prověřeném hřebci. Proč?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Pokud chovatel musí přemýšlet i nad prodejností svého produktu, pak se mu jistě bude prodávat hříbě po mladém hřebci lépe. Bude velmi pravděpodobně krásné, dlouhonohé, zkrátka moderního typu, takže bude pro kupce zajímavé. Když chcete prodávat hříbata či mladé koně, prostě musí být krásní, aby zaujali už v inzerátu. Pokud máte tuctového mladého koně, který nepředvede nějaký velký pohyb či skokovou schopnost, pak máte proti moderním koním nevýhodu. To, že tento „wow efekt“ nehraje žádnou roli ve schopnostech pro sport, je u prodeje mladých koní i hříbat zpravidla vedlejší. Pro chovatele je prostě výhodnější riskovat, vydat menší peníze za mladého, moderního hřebce a „jít s dobou“.

I finanční stránka je zde důležitá. Jestliže se bavíme o teplokrevných hřebcích ze zahraničí, pak stačí jednoduchá matematika. Pokud připustím mladým hřebcem, finanční náklady jsou o mnoho nižší. Většina mladých hřebců se pohybuje v cenové relaci do 1 000 euro. Starší, prověření hřebci, nebo ti, kteří mají opravdu sportovně úspěšné potomstvo, se ale pohybují ve většině od 1 200 až 1 500 euro, ti oblíbení až do 2 500 až 3 000 euro. Bez garance živého hříběte.

Když tedy chovatel připustí například své čtyři klisny staršími hřebci, může se dostat klidně na částku 8 až 10 tisíc euro jen za připouštění. Pokud se mu pak v chovu v daném ročníku objeví například herpes a klisny mu potratí, přišel o deset tisíc euro (bez dalších poplatků za veterináře, přepravu atd.) a zpět je nedostane. Může si vybrat polovinu (mnoho hřebčínů to nabízí) zpět, ale to také není pravidlem. Chov je samozřejmě zábava, ale přiznejme se, kdo z nás by chtěl chov dotovat téměř tři sta tisíci za rok a bez jediného hříběte? Na to běžný smrtelník není připravený. Vždyť to není ani roční plat průměrného zaměstnance.

Zvučná jména v původech jsou samozřejmě velkým lákadlem, hlavně pak v podobě hřebců, protože ta si zapamatuje každý o něco snáz než vlivné matky. Jenže v dnešní době už má téměř každý plemeník ve svém původu zvučná jména hřebců, proto musí chovatel hledět na jeho rodinu. Obzvlášť pokud se jedná o mladé hřebce s mladým, nebo žádným potomstvem.

Správný chovatel ví, že když má klisnu nebo hřebce bez rodiny, která by byť i vzdáleně měla nějaké úspěchy, nemá kde brát pro další generace a sportovní využití. Sice můžete slýchat krásnou připomínku, že do obtížnosti L by měl drezuru i parkur zvládnout každý kůň, ale v dnešní době, kdy se obtížnost zvyšuje spolu se schopnostmi specializovaných koní, to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Tady by mi mohl někdo oponovat, ale ruku na srdce, těžší L zřejmě bude vyhrávat specialista, až na pár výjimek. Je samozřejmě otázkou, jestli je dobrá až takhle úzká specializace jednotlivých linií a koní, ale na to asi odpověď jen tak nenajdeme a není to tématem tohoto článku. Takže zpět k výběru hřebců.

Pokud nebudeme hledět jen na finanční stránku a prodejnost, pak je další věcí to, že starší hřebci prověření ve vysokém sportu nemají úplně rané potomky. Což je další aspekt, který zrovna nenahrává chovateli. Proč? Na takového koně musíte vyčkat do minimálně pěti let, než si ho od vás koupí někdo, kdo rozpozná jeho kvality. Málokdy se tito koně projeví tak brzy, aby se dalo říci: „Ano, je to tam!“ Což s sebou nese další náklady a rizika.

U takového koně člověk pak v podstatě spočítá připouštěcí poplatek, krmení matky, odchov hříběte, jeho výcvik a zpravidla se dostane na vyšší částku, než za kolik je reálné jej prodat. A to vůbec nemluvím o tom, jak velmi křehká zvířata jsou koně a jak snadno se mohou jejich tělesné schránky „rozbít“, ať už fatálně, nebo jen tak, že je znemožněno další sportovní využití. I proto je chov momentálně tam, kde je, protože je to velmi nákladná a stresující záležitost. A pak stejně z různých stran chovatel slyší, že si za peníze za hříbata staví nejméně vilku ze zlata :-)

Výhoda dříve narozených

Až dosud jsme mluvili hlavně o nevýhodách starších hřebců, ale oni mají proti moderním jednu obrovskou výhodu. Chovatel si může prohlédnout jejich potomky, dozví se něco o jezditelnosti, s jakými matkami fungují či zda nepředávají nějaké nešvary a vady, které by se chovateli zrovna nehodily. Také už jsou k dispozici data s výkonností potomků, což je velké plus, protože výkonnost hřebce (a třeba i jeho rodiny) nezaručuje, že předá své schopnosti i potomstvu. Existují hřebci, kteří jsou sami velmi úspěšní, mají i úspěšnou rodinu, ale nejsou schopni navázat svým dalším potomstvem. Navíc po některých hřebcích je prodejnost hříbat lepší, i přesto, že sami nemají oslnivý pohyb. Například takový De Niro je svými potomky úplně jiná kvalita než spousta jiných hřebců.

Moderní trend v připouštění mladých hřebců osobně chápu. Každý chovatel, který se musí spoléhat sám na sebe a své příjmy, musí myslet i na to, aby všechny své peníze neutratil pouze za nejisté připouštění, obzvlášť pokud připouští teplokrevníky ze zahraničí. Teplokrevní hřebci v Čechách jsou pro chovatele mnohem dostupnější, za lepší ceny a s lepší domluvou. Pokud tedy neshání drezurní hřebce, ty jsou zde k mání jen velmi omezeně, což si myslím, že je škoda, protože i drezurní chov se u nás poměrně směle rozmáhá.

Je ale na každém, jak se rozhodne; když má někdo jednu klisnu a primárně chce hříbě pro sebe, bude se pravděpodobně rozhodovat jinak než chovatel několika klisen, který musí hledět na budoucí prodejnost. Pak investice do staršího prověřeného hřebce není určitě špatná volba. V případě připouštění více klisen je to už obtížnější, mohou nastat komplikace, kdy se bude muset vyměnit hřebec u některé z připouštěných a to jsou další náklady navíc, případný rozdíl za hřebce se musí doplatit. Většina hřebčínů má změnu hřebce zadarmo, ale může se stát, že vám ji naúčtují a ještě zaplatíte rozdíl. Tak to bohužel je.

I ten, kdo umí velice dobře počítat, může dojít do bodu, kdy vidí, že je s náklady už hodně přes svůj limit. Osobně jsem pro využívání obou možností. Čím by se měl chovatel řídit v první řadě, jsou klisny.

Mnoho klisen potřebuje zmodernit, ale naopak moderním klisnám zpravidla vůbec neuškodí přilití trochy té starší krve. Chovatel si tak musí jen sám za sebe rozmyslet, zda využije větší jistotu (ne však 100%) u případného výsledného produktu a zvolí staršího, prověřeného hřebce, nebo sáhne po mladém, neprověřeném, ale za menší peníze. Roli tady pak hrají i finance ve všech směrech, ať si to umíme přiznat, či ne.

Výhody a nevýhody v kostce

Mladí hřebci

Výhody:

 • jsou dostupnější, nejezdí tolik po závodech
 • často mívají kvalitnější semeno než u hřebců kolem 20 let
 • moderní typ
 • nižší cena

Nevýhody:

 • žádné nebo velmi mladé potomstvo
 • žádná data o vlastní výkonnosti jejich ani potomků, často ani o charakteru a jezditelnosti a vadách
 • může jít o „konečný produkt“

Starší hřebci

Výhody:

 • mají zpravidla vlastní sportovní výkonnost
 • jsou dostupné informace o jezditelnosti, charakteru a potomcích (a jejich vlastnostech a výkonnosti)
 • informace o tom, na jaký typ klisen hřebec pasuje a co předává a nakolik se prosazuje

Nevýhody:

 • zpravidla vyšší cena
 • v případě aktivních závodníků horší dostupnost
 • může být horší kvalita semene, mohou být k dispozici pouze formou mraženého semene

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: