Mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění 2005 na boso! - II. díl (závod a po něm)

22. 09. 2005 00:00

Autor: Darolyn Butler Foto: foto archiv autorky Rubrika: Vytrvalost Zdroj: The Horses Překladatel: Lenka Kerumová Počet přečtení: 3818 Počet komentářů: 15 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Darolyn Butlerová s vytrvalostním ježděním začala v roce 1981, a od té doby má na svém kontě více než 26 000 závodních mil. -V pokračování předchozího článku se dozvíme, jak probíhalo Mistrovství světa v Dubaji 2005 pro bosého koně.

V předchozím článku o bosém koni na MS v Dubaji jsme se dozvěděli, jak Darolyn s koněm začínala, seznámila nás s jeho kariérou a s přípravami na Mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění 2004.

Na místě závodu Mistrovství světa 2005 v Dubaji

První den jsme jej vzali na krokovou vyjížďku, aby se protáhl. Druhý den jsme začali s lehkou prací. Zeus se zdál v pořádku, takže v následujících dnech jsme každý den přidávali trošku vyšší zátěž než jakou měl den předcházející. Do Dubaje jsem nechala přepravit několik pytlů našeho vlastního krmení - krmnou řepu, oves, namíchanou kukuřici - a k dispozici jsme měli bohatý výběr z "koňského bufetu" poskytovaného organizačním výborem. Nabídka obsahovala sladké krmení, ječmen, oves, granule s nízkým obsahem proteinu, s vysokým obsahem uhlovodanů, a samozřejmě také seno: ovesné seno, bojínkové seno, travní seno, vojtěškové seno, podílové vojtěškové seno… Jsem si jistá, že jsem něco vynechala, ale obrázek jste si určitě udělali. Kvůli jeho potížím s kyselostí žaludku jsem mu preventivně podávala Gastroguard. A protože na velbloudích tržištích byla velmi levná jablka a mrkev, mohl si tento koník dopřát skutečně vše.

Kanako přijela 20. ledna a převzala si denní tréninkové jízdy, takže jsem nakonec měla možnost se porozhlédnout po okolí.

Kopyta pravé přední a pravé zadní nohy, vyfocená těsně po odběhnutí WEC závodu. Tato nádherná chodidla právě odběhla 160 kilometrů za 9 hodin a 27 minut!
Pravé přední a pravé zadní kopyto po závodě

Kopyta levé přední a levé zadní nohy, vyfocená těsně po proběhnutí cílem MS.
Levé přední a levé zadní kopyto po závodě
Osobně jsem se každý tréninkový den věnovala jeho bosým kopytům, denně jsme mu kopyta máčeli, abychom udrželi dobrý kopytní mechanismus a pružnost. Ano, dokonce jsem v zemi vyhrabala malou díru, kterou jsem do výšky 3-4 palců naplnila vodou, a koníka v ní nechala jednou nebo dvakrát denně 10-15 minut stát. V suchém klimatu je máčení VELMI DŮLEŽITÉ. Zeus se nám zamiloval do "Cameo" (SMR Fayette de Cameo), Shagya arabky ve vlastnictví Selichi Hasumi, dalšího japonského člena celého týmu. Přišlo nám to vhod, protože jsme měli k dispozici jen omezené množství paddocků. Během dne se koně v paddocku střídali. Naštěstí si oba dva rozuměli a Zeus se svou novou přítelkyní nechal šťastně sekýrovat.

Samozřejmě, že mne jejich "romance" znervózňovala, protože Cameo byla okovaná, a špatně namířené kopnutí mohlo udělat mnoho škody. Naštěstí si rozuměli skvěle, až nápadně. Dostih se blížil a oni si užívali tohoto vzácného času a vytvořili si mezi sebou skutečné pouto. Jakmile však jeden druhého opustil, bláznili jeden jako druhý.

Tak nějak jsme doufali, že toto obě Japonky povzbudí, aby dostih odjely spolu. Děvčata, koním to prospěje! Ale ouha. Cameo byla ve třetím kole vyřazena. Tím padla naděj i na týmovou medaili… (Japonský tým tvořili jen tři jezdci, takže aby uspěli jako tým, museli dokončit všichni.) Aby bylo smůle učiněno zadost, vyřadili ve finiši i posledního jejich koně.

Rozhodnutí odjet Mistrovství světa na neokovaném koni nebylo vůbec snadné. Rozhodovali jsme se jako tým, a to na základě našich zkušeností - jezdkyně (Kanako), majitele (já), a ostatních ošetřovatelů (kteří dříve na tomto koni rovněž závodili). Největším iniciátorem však byl oficiální podkovář UAE MS, který prohlédl Wersusova kopyta a sdělil nám, že náš cíl je uskutečnitelný.

Kanako a já jsme několik dní před dostihem přijaly nabídku projet si trať, abychom si ji prohlédly. Shodly jsme se, že je pro toho našeho chlapíka schůdná. Pomalu jsme si začaly na myšlenku nechat jej běžet bosého zvykat, když naši cestu přerušila nehoda. Bylo do ní zapleteno i jedno z týmových vozidel, takže jsme neměly příležitost prohlédnout si poslední kolo. Upřímně, dnes si myslím, že kdybychom ho byly viděly, možná bychom i svůj názor nekovat změnily. Poslední kolo bylo totiž z celé tratě to nejkamenitější. Mnoho z jeho 12 mil byla velká solná rovina, posetá kameny velikosti čtvrťáku.

Vstupní veterinární kontrola byla úsměvná. Veterinář už svou prohlídku končil, když se podíval dolů a zjistil, že Zeus není okován: "Ten kůň nemá podkovy!"."Ano, nemá podkovy," odpověděla jsem, "a letos odjel bez podkov čtyři předchozí dostihy." "160tikilometrové?," ptal se nevěřícně. "Ano, pane. Čtyři stošedesátikilometrové dostihy, a tři osmdesátikilometrové." Pak jsme dlouho diskutovali o principech péče o bosé kopyto. Svěřil se nám, že jednou málem odešel na kliniku s "bosonohou" péčí ve Španělsku a že doteď lituje, že neodešel. Týmy Spojených států a Kanady už měli veterinární prohlídku za sebou (byli jsme ve stejné stáji), a všichni čekali na nás, až skončíme, protože jsme museli do karanténní stáje odcházet společně jako skupina. Všichni se pochopitelně domnívali, že vyvstaly pochybnosti, zda mají našemu koni dovolit odjet dostih bez podkov, a byli tudíž značně překvapeni, když zjistili, že naše konverzace se jednoduše týkala výměny informací o bosonohé péči. Shodou okolností byl ve skupině tří veterinářů provádějící poslední veterinární kontrolu v závěru celého dostihu, jak je na FEI již tradičně zvykem, právě tento veterinář, a zdál se být velmi spokojený nejen s klusem, který Zeus předvedl, ale i s faktem, že dostih dokončil v tak pěkné formě. Další mimořádná skutečnost týkající se Wersusova výkonu byl jeho recovery time - byl to třetí nejkratší čas vůbec. Recovery time je doba, kterou srdce koně potřebuje k tomu, aby jeho tep klesl z pracovní frekvence od okamžiku, kdy kůň projede cílem kola, na klidovou frekvenci, kdy je koni povolen vstup do veterinární kontroly. Náš malý tým byl díky nízkému počtu členů trochu v nevýhodě, a navíc jsme většinou neměli ani polar (monitor srdeční činnosti). I přesto, Zeus měl tak skvělé časy (recovery times), že jsme obvykle mohli jít přímo z cíle kola do veterinární kontroly. Celkový "recovery" čas, včetně toho po posledním kole, byl něco málo přes 12 minut. Pouze dva jiní koně měli v dostihu kratší recovery time. Oba byli ze Spojených arabských emirátů a oba měli velmi početné týmy ve vlastním "depu".

Organizační výbor vybudoval pro jezdce & koně tyto chladivé oázy. Buď jste jimi mohli na trati pouze projet, nebo v nich houbou nabrat vodu a koně schladit, nebo se z nich napít. (Někdo jim zřejmě musel říct o bosonohých koních!) Já osobně jsem z nich byla nadšená. Koně si v nich mohli ochladit nohy (samozřejmě, že to bylo dobré i pro okované koně).
Oáza

Statistiky dostihu
Rychlost kol v km/hod. a Rec. čas ke konci každého kola:

DJB Wersusvítězný kůň
RychlostRec. time RychlostRec. time
1.kolo 18.542:3121.321:16
2.kolo19.991:3522.131:08
3.kolo18.041:3422.051:23
4.kolo14.991:2721.431:11
5.kolo15.81:1622.061:36
6.kolo14.83:5722.6823:00
Celkem 12.20Celkem 28.94

Během dostihu jsem Wersuse pozorně sledovala. Někde okolo 75. míle jsem trochu zkrátila špičky jeho zadních kopyt, protože jsem si myslela, že by mu v tom hlubokém písku mohly překážet. Trasa byla z asi 20% tvořena dunami, 50% byly pevné pískové cesty místy poseté štěrkem, kterému se dalo vyhnout, pokud jste si dávali pozor kudyma jedete, a asi tak 30% vedlo přes slané pouštní plochy, s izolovaným výskytem kamenů. Co však bylo zajímavé (pro nás, bosonožce), že asi tak v polovině dostihu jsem si na jeho bílém chodidle všimla otlaků. Sice mne to znepokojilo, ale ne natolik, abych jej okovala. Jestli si pamatujete, nevěděla jsem jak vypadá poslední kolo. Zeus poslední kolo zvládl skvěle, a nejhorší úsek v okolí 95. míle prostě jednoduše proklusal. Nic ho nemohlo zastavit. V cíli byly otlaky, znatelné uprostřed dostihu, pryč; viz fotografie kopyt z konce dostihu. Přiměřená a neustálá cirkulace krve zřejmě krvácení vypláchla.

Po dostihu

Zeus dokončil dostih skvěle, s osobním rekordem 9h23m. Jeho kopyta byla rovněž na konci závodu prohlédnuta a vyfotografována několika dostihovými veterináři. U pásky veterinárních kontrol měl Zeus několik svých fanoušků, kteří dychtili vidět jej závod dokončit bez podkov, protože je velmi zajímala způsobilost koně dokončit tento dosti náročný kurz "bosky". Jedna mezinárodní jezdkyně svému koni okamžitě po dostihu zula podkovy a poprosila mne, abych mu kopyta upravila dle zásad bosého trimu, což jsem udělala.

Po několika dnech odpočinku cestoval Zeus domů. Cesta mu opět nečinila žádné potíže, a po návratu domů vypadal, jako by se zrovna vrátil z koňských lázní. Již během několika málo dnů po příjezdu byl zpět ve své práci provozního koně. Mám za to, že se mu po tom i docela stýskalo.

Bosí koně … osobně si myslím, že jde o největší objev v celém mém životě s koňmi. Nicméně nejde, jak jsem zdůraznila již na samém začátku, jen o pouhé sundání podkov a obvyklé vystrouhání podkovářů a tím to končí. Je zapotřebí kvalifikovaného fyziologického trimu, denní styk kopyt s vodou, přirozený chov, a mnoho pohybu. Navíc vám to neušetří žádný čas než obvyklé kování, ale mám pocit, že tím rozhodně prodlužujeme dlouhověkost a výkonnost koně, našeho partnera.

Zeus a jeho šťastná, a unavená, děvčata. Zleva doprava: Kanako, Vicki & Darolyn.
Tým po dostihu
Přirozeně jsem během Mistrovství světa viděla mnoho kopyt a mluvila s několika podkováři. Většina problémů se zánětem škáry plyne z problematického podkování, všude po světě. Tým Spojených států se během několika předchozích týdnů potýkal s neuvěřitelnými problémy s "kopyty", které přetrvaly až do dostihu. Bosá kopyta nemusí vyřešit všechny problémy, ale pro mne osobně účast na závodech s tím množstvím koní, se kterými závodím, si neumím představit nic jiného.

Poznámka na závěr: poté, co Zeus dokončil těch 160 kilomentrů a Cameo (ta sekýrující kobylka) nikoli, situace ve výběhu se obrátila - on se stal tím, kdo v ohradě šéfoval. Není zajímavé, jak se dokončením Mistrovství světa mění jejich sebeuvědomění?

Stále ještě zpracovávám všechny své "bosé" záznamy. Chci je brzy zveřejnit na své webové stránce, www.horseridingfun.com. Ježdění a trimování mne značně zaměstnává, ale můžete mi kdykoli poslat e-mail na mou e-mailovou adresu darolyn@swbell.net. Budu se snažit vám co nejlépe odpovědět.

V roce 2005 přeji všem ty nejlepší výsledky!

Fotografie: Darolyn Butler.

Následující citát byl vybrán z Technického manuálu vojenského oddělení (War Dept. Technical Manual) z 11. března 1941, připraveného pod vedením velitele kavalerie:

"Přesně upravené podkovy připevněné nejlepším známým způsobem jsou pro volně pracující kopytní struktury škodlivé. Podkova rovněž zvedá střelku od země a překáží rohovinovému střelu a elastickým strukturám v jejich funkci." (S poděkováním Bobu Creelovi).

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  bosonohý kůň

  10:55 - 22. 09. 2005

  Pro mnohé asi šokující článek. Já jsem zul své koně loni v listopadu. Koně jsou celoročně na pastvině cca 48 ha. Strouhat mi je jazdí občas Standa Blecha a v mezidobí si kopyta upravuji sám. Přechod na boso vyžaduje časté kontroly, a první měsíce se musí s koněm opatrně po štěrku. U svých koní jsem to nezaznamenal, ale u některých jiných, které jsme zuli se po cca půl roce začnou objevovat v kopytě obscesy. Proč to není u mých koní? Asi proto, že jim dávám bylinnou drenážní léčbu a homeopatika a jsou celodenně venku s přirozenou hydratací kopytní stěny a s pohybem. Kopyta souvisejí s vnitřními orgány podobně jako naše ploska nohy (viz. reflexologie). Po zutí musí kůň mít i přirozenou potravu. Seno a jádro a žádné průmyslově upravené potraviny (granule). Povolené jsou jen potravinové doplňky. Po cca dvou měsících si na kopytě všimnete, že od korunky odrůstá silnější rohovina stěny, tak asi o dva až tři mm, která po roce vytvoří silný nosný okraj kopyta. Otlaky po vyjížďkách (pokud vzniknou)do druhé dne obvykle vymizí.Mohu tedy potvrdit zkušenost z článku. Vzhledem k zřejmé souvislosti kopytní pumpy a vnitřních orgánů se kůň po zátěži lépe regeneruje, lépe se hojí případná zranění, neotékají nohy a sníží se námaha na šlachy. Vřele doporučuji a pokud má někdo zájem, obraťte se pro bližší informace na 603245117.Výrazně se zlepší celková obranyschopnost a imunitní odezva koňského organizmu.Tomáš Sychra

 • 2.

  Re: bosonohý kůň

  13:28 - 22. 09. 2005

  Reaguje na 1.

  Z jakého důvodu nemůže kůn, který je bosý, žrát nic jiného než oves a seno? Čím je toto podloženo? Děkuji za odpověď. Fialová

 • 3.

  Re: bosonohý kůň

  15:18 - 22. 09. 2005

  Reaguje na 1.

  Pane Sychro jak si představujete, že vyléčíte otlaky homeopatiky a bylinnou drenážní léčbou? Zatím jsem si říkala, že otlaky odstraníte pomalým zvyšováním pohybu koně po tvrdém podkladu. Pokud jsou vaše koně pouze na pastvině, dost dobře si nedovedu představit, že by se jim otlaky vůbec udělaly. Děkuji za odpověď V

 • 4.

  Re: bosonohý kůň

  19:11 - 22. 09. 2005

  Reaguje na 3.

  neco natom asi bude, muj konik mel (ma) problem s podotrochlozou, na doporuceni pani Evy Zurek jsem zula v kvetnu 2004. Prvni dva mesice kulhani na pastve + Nutrihorse-H. Predtim kun kulhal i coby cerstve nakuty, rozkulhal se pri kazde vetsi zatezi a neresilo to ani lecba stanim v boxe, preparaty. Zhruba po dvou mesicich se stav zlepsil a v rijnu 2004 zacal zvolna pracovat pod sedlem. Pocatkem roku 2005 byl schopny chodit kazdodenne pod sedlo a po vetsi zatezi bez kulhani.
  V breznu 2005 jsem odjela do zahranici. Pocatkem cervence 2005 dostal muj kun podkuvky, protoze "normalni" kone je nosi. U konika se objevilo kulhani i po mirne zatezi a jsem tam kde jsem byla napocatku, stim rozdilem, ze kun je v dobrem vyzivnem stavu. Tudiz, hned jak dojedu, tak mu je osobne sundam, pokud to nezvladnou ti "hodni lide", jsem totiz, majitel, kterej sveho kone nenecha nakut - kdyz to potrebuje a nakupuje mu drahe preparaty.

  Problem podotrochlozy sundani podkov neleci, ale zmirni ho.

  Jak pan Sychra uvadi, je nutne kopejtka sledovat a pripadne je poupravit kopytnim nozem. Vetsinou si stim ale poradi priroda sama. Maceni zajisti ranni a vecerni rosa, dest atd. Prvnich 6 mesicu dochazi k "vystepum" pote co stary material odroste je to veselejsi. U kazdeho kone je to individualni. Problemy s kaminky jsou i u koni co nikdo nikdy nenakul.

 • 5.

  Re: bosonohý kůň

  12:08 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 2.

  Ad vyziva: Povedala by som to takto - konsky organizmus potrebuje pre spravne fungovanie potravu, na aku je evolucne prisposobeny -t.j. vysoky podiel vlakniny (trava, seno, repne rezky...) a bielkoviny (trava, seno, scasti jadro - ovos). Vysoky podiel karbohydratov (skroby, cukry), ktore su obsiahnute v jadrovych a inych doplnkovych krmivach (jacmen, kukurica, melasa) ma skodilvu metabolicku odozvu, napr. zvysuje riziko schvatenia, oslabuje tvorbu kosti (odvapnovanie). Ovos je z jadroveho krmiva najvhodnejsi, kedze ma z jadrovych krmiv najvyssi obsah vlakniny a bielkovin.
  (Bose) kopyto, ktore ma zvladnut zataz, musi byt zdrave a pevne kopyto - jeho oslabovanie nevhodnou vyzivou (prebytok karbohydratov, t.j. jadra) ohrozuje jeho sprave fungovanie. Okovanim sa tento problem oslabenych kopyt casto maskuje. Na neokovanom koni preto dopad vyzivy, sposobu chovu a vyuzivania vidno skor a lahsie - je mozne rychlejsie reagovat a chranit zdravie kona.

 • 6.

  Re: bosonohý kůň

  18:39 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 2.

  Ze zkušenosti, kterou jsem udělal u léčených koní mi vychází, že koním z nějakého důvodu po granulích otékají nohy daleko více než když žerou syrovou stravu. Je to pravděpodobně tím, že v granulích je jako pojivo obvykle melasa a při výrobě se při lisování z ní tvoří karamel. Ten zatěžuje slinivku a ta zase zpětně ovládá lymfatický systém. Ten při špatné funkci slinivky způsobí otoky končetin a městnání lymfy v oblasti spěnek a kopyt. Dochází tak k zhoršenému odbourávání metabolického odpadu z kopyt a tak se v nich tvoří abscesy. Může to také být reakce na produkty plísní, které se často v některých granulích vyskytují. Doporučuji proto, aby během transferu koní naboso se podávala přirozená strava. Důvodů je ještě více, ale toto jsou ty hlavní.

 • 7.

  Re: bosonohý kůň

  18:50 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 3.

  Vlaďko, koně jsou sice přes den na pastvině, ale na vyjížďkách se pohybují po štěrkovaných cestách, kamenitých polích a silnici a na jízdárně máme písek. Otlaky tedy vzniknout mohou. A teď k homeopatikám a bylinám. Nevím co víte o této léčbě a tak jen stručně, arnica podporuje rozpouštění hematomů a podporuje tvorbu kolaterálního řečiště, Traummel napomáhá zrychlené regeneraci poškozené tkáně, Lymphmyosot zvětšuje odtok lymfy a působí protizánětlivě a zlepšuje imunitní odezvu, lichořeřišnice zpevňuje kopytní stěnu a napomáhá její regeneraci, Cirkulovit působí regeneraci cévního řečiště atd. Doporučuji, nekterý z mých kurzů a tam se můžete dozvědět daleko více. TS

 • 8.

  Re: bosonohý kůň

  19:12 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 7.

  Souhlasim s tim, ze strava je i u kone dulezita. Nicmene kulhani a bolestivost po vystrouhani je u kone casto zpusobena poskozenou skarou, kterou strava sice muze ovlivnit, ale nejvice ji ovlivni spravna uprava - maximalni zamezovani vzniku "sukni". Strasser ve svem postupu u poskozenych kopyt klade velky duraz na roztahovani kontrahovaneho kopyta a tvarovani klenutosti chodidla, ale kun u toho trpi bolestivosti prave proto, ze skara se diky temto radikalnim postupum obnovuje jen pomalu. U sveho kone to vidim uz druhy rok. Arnica, tolik dobra u jinych bolestivych stavu, je tu bezmocna, stejne jako homeopatika. Bohuzel, v tomto s vami musim nesouhlasit.

 • 9.

  Re: bosonohý kůň

  20:40 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 5.

  Silvo, v Americe je základem krmné dávky kukuřice...pokud budou kopyta bosá a upravovaná tak, aby nebyla kontrahovaná a přerostlá (nešvary podkovaných kopyt) a budou mít dostatek volného pohybu po různorodém terénu, pak při vyvážené krmné dávce může kůň žrát i kukuřici a ječmen a melasu...ovšem ne v dávkách, ve kterých se bohužel většinou krmí (zbytečně mnoho)

 • 10.

  Re: bosonohý kůň

  20:44 - 23. 09. 2005

  Reaguje na 6.

  Ale Vaše zkušenost mi jako výzkum přijde v celku slabý argument :o(..vůbec nezpochybňuji Vaše léčebné metody, neb Vás neznám a ani jsem o Vás neslyšela, ale mohu Vás ujistit, že mým koním po granulích nohy neotékají, ale to asi taky souvisí s množstvím, které žerou, ne? Pokud je kůň krmen s ohledem na zátěž, kterou vykonává a není překrmován (jako většina koní), pak mu nohy otékat nebudou ani z granulí (jen pro info. nejsem ani výrobce, ani prodejce granulí)

 • 11.

  Re: bosonohý kůň

  01:42 - 24. 09. 2005

  Reaguje na 5.

  Od kdy jsou řepné řízky přirozené ? A co vůbec kůň přirozeně žere ? Vždyť nikde už tisíc let opravdu volně nežije. Možná Przewalski, ale to je stejně jen zbytek celkové populace a jejich strava asi není to nejpřirozenější.

 • 12.

  Re: bosonohý kůň

  01:53 - 24. 09. 2005

  Reaguje na 6.

  Proboha jaké podřané granule to krmíte ? Já krmím granulemi všechny své koně a NIKDY jim nohy neotékají. Granule krmím od několika firem, podle věku, výživného stavu a zatížení koně.

 • 13.

  Re: bosonohý kůň

  10:12 - 25. 09. 2005

  Reaguje na 11.

  Pravdepodobne som sa zle vyjadrila. Skusim to takto: Kon je evolucne prisposobeny na prijimanie vlakniny. Vlakninu obsahuju najma tieto krmiva - trava ,seno, repne rezky. Repne rezky nie su prirodzenou potravou koni. Su ale bohatym zdrojom vlakniny. Preto ak doplnkove krmiva, je vhodne siahat po takych, co vyhovuju konskemu traveniu. Napriek tomu, ze kon je uz tisicky rokov domestikovany, na fungovani jeho traviaceho traktu sa to velmi neprejavilo - stale je to bylinozravec, jeho metabolizmus nie je usposobeny na travenie velkeho mnozstva skrobov (dosledky uz spominane), napriek tomu crevne bakterie velmi dobre zvladaju travenie vlakniny. Cize tolko k ovplyvneniu metabolizmu kona domestikaciou.

 • 14.

  Re: bosonohý kůň

  10:26 - 25. 09. 2005

  Reaguje na 9.

  To, ze je v USA zakladom krmnej davy kukurica o nicom nevypoveda. Prekrmovanie skrobmi vedie k poskodeniu organizmu (zjednodusene - prekyslenie zaludka - toxicita, dopad na pecen, ladviny, odvapnovanie organizmu, t.j. oslabovanie jeho struktur atd) - deje sa to vsak pomaly a nenapadne, cize sa to poklada za normalne. Je napr. normalne, ze kon ma z casu na cas koliku, v starsom veku je pripadne tazsie krmitelny (poskodeny metabolizmus - prekyslenim odumieranie crevnych bakterii traviacich vlakninu - zhorsene travenie vlakniny...), ma problemy z pohybovym aparatom. To su dosledky nielen vyzivy, ale najma sposobu drzania a vyuzivania. Je normalne, ked ma kon vo veku nad 12-15 rokov (a casto aj skor) tieto problemy. Spravnym drzanim, vyuzivanim a vyzivou by sme vsak mali dlhsie zdrave kone. To vsak casto nie je v sulade so sportovymi ci inymi ambiciami. Preto vyhovuje drzanie v boxoch a krmenie jadrom (koniec koncov, pri skladovani nezaberie tolko miesta ako seno). Kazdopadne ale suhlasim s tym ze: "pokud budou kopyta bosá a upravovaná tak, aby nebyla kontrahovaná a přerostlá (nešvary podkovaných kopyt) a budou mít dostatek volného pohybu po různorodém terénu, pak při vyvážené krmné dávce může kůň žrát i kukuřici a ječmen a melasu". Kobyla, s ktorou jazdim sportovo dostava aj primerane mnozstvo jadra.

 • 15.

  Re: bosonohý kůň

  11:09 - 26. 09. 2005

  Reaguje na 8.

  Tak ještě jednou.Řekl jsem, že z cca stovky koní, které jsem léčil s otoky spěnek, mělo ve výživě asi osmdesát granule. Musel bych se podívat do chorobopisů jestli to bylo osmdesát nebo osmdesát jedna. To ale asi není podstatné. Dále - nesledoval jsem původ granulí a proto nemohu říci, jestli to dělá ta či ona značka. Dále, kdyby to byl skutečně výzkum, tak mi stačí statistický soubor padesáti koní. To je množství, které se považuje za dostatečně velké neboli statisticky významné. Já vycházím ze stovky koní a tak se výsledek nedá přehlédnout. Tento argumet tedy významný je i když souhlasím, že ne rohodující. Naopak argument Bohouše, že své koně krmí granulemi a nohy jim neotékají nemá význam, protože se jedná o izolovanou skupinu a otoky nohou mají řadu příčin.Koně granulemi krmí řada majitelů a koním nohy neotékají, ale také často je nateklé mají a považuje se to za normální. Já se o tom nezmiňoval v souvislodti s otoky, ale v souvislosti s podkovami, tady jestli podkovy ano či ne. Také není rozhodující, jesli mě někdo zná či nikoli, možná málo čte koňařské časopisy, protože v posledních dvou letech jsem publikoval 14 článků s podobnou tématikou. Tohle je diskuse do které jsem si dovolil přispět svojí zkušeností a vůbec netvrdím, že se tím má někdo řídit. Krmte si čím chcete ale podstatou diskuse je, že podkovy jsou nezdravé, koním škodí a způsobují trvalé zdravotní potíže. Že to jde bez nich ukazuje článek, kterému tleskám. i práce Dr,Strasser.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: