Mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění 2005 na boso! - I. díl (před závodem)

19. 09. 2005 00:00

Autor: Darolyn Butler Foto: foto archiv autorky Rubrika: Vytrvalost Zdroj: The Horses Překladatel: Lenka Kerumová Počet přečtení: 3897 Počet komentářů: 8 Komentuji zde: Ano Bookmarkován 0 krát

Darolyn Butlerová s vytrvalostním ježděním začala v roce 1981, a od té doby má na svém kontě více než 26 000 závodních mil. Je považována za jednoho z nejlepších vytrvalostních jezdců na světě. Svou popularitu využívá k podpoře a propagaci další své vášně: bosých koní. Darolyn a její rodina chovají na farmě "Cypress Trails Equestrian Center" V Humlu v Texasu 50 bosých koní, z nichž se většina pravidelně účastní vytrvalostních dostihů. Teď si můžete přečíst o jednom z jejích mnoha neuvěřitelných, talentovaných, a bosých vytrvalostních koních.

Zeus

Japonská jezdkyně Tanako Hayashi (vlevo) v cíli prvního kola na Mistrovství světa ve vytrvalostním ježdění v roce 2005 v Dubaji, Spojených arabaských emirátech.
Vet Gate 1

DJB Wersus "Zeus" - páni, to je kůň! Tenhle malý, tmavý, skromný kůň už má za sebou takřka 2500 soutěžních mil. Naštěstí pro něj se k nám dostal v okamžiku, kdy jsme v roce 2000 objevili "barefooting". Je mu devět let a má dosti malá, pevná a rovná kopyta. Vždy jsem zdůrazňovala "dosti", protože mně se zdála trochu vysoká v patkách. Po 4 1/2 letech různých druhů úprav jsem jeho kopyta ponechala, aby rostla tak, jak to vyhovovalo jemu. Z celého mého padesátihlavého stáda to je rozhodně ten nejlepší kůň, zejména pokud jde o kamenité cesty a náročný terén.

Vzhledem ke své malé výšce (14,2 pěsti) a neustále klidné povaze byl původně vybrán, aby nosil mladé, osmi až jedenáctileté jezdce na jejich prvních vytrvalostních závodech. Po nepříliš dlouhé době jsem si na závodech mladých jezdců všimla, že se tenhle malý koník uklidňuje rychleji, než všichni mí nejlepší koně. Pro ty z vás, kteří se ve vytrvalosti neorientují, hodnoty jeho pulsu klesaly rychleji než ostatním koním. V enduranci jde o velmi důležitý faktor, protože váš čas se nezastaví, dokud hodnoty pulsu neklesnou na 60-64 úderů za minutu. Umístění koně je často přímým výsledkem toho, jak rychle mu během veterinárních přestávek klesne puls. V roce 2001 Zeus dokončil 355 milí, 9 dostihů, z nichž všechny až na jeden uběhl bosý. V roce 2002 počet mil zdvojnásobil, a od té doby uběhne okolo 600-700 či více mil ročně. Během své kariéry dokončil 38 ze 43 dostihů, z nichž 30 uběhl bosý.

Soutěžní kariéra 2004

Rok 2004 však byl fantastický i pro něj. Jen pro přesnost - Zeus odběhl šest padesátimílových a šest stomílových dostihů. Závodil s šesti různými jezdci, a nosil 150-200 liber.

Tanako, Zeus a Vicky Hudson. Těsně před startem, všimněte si toho temného nebe, prázdných ohrad etc. Zeus má už v tuto dobu správnou chuť k jídlu.
Před startem
V roce 2004 odběhl tyto stomílové závody: v únoru Zeus, bosý, odjel svůj první stomílový (160 km) závod s mladým brazilským jezdcem. V dubnu, opět bosý, dokončil "Texas Grasslands" v Texasu, kde byl terén značně suchý, tvrdý a místy kamenitý. V květnu, podkován na polyuretanové Equiflexy, dokončil prestižní "Biltmore Challenge" s japonskou jezdkyní. V červenci donesl v Kanadě šejka Khalida bin Sultana Al Nahayana ze Spojených arabských emirátů do cíle jeho druhého stomílového dostihu v životě, bosý samozřejmě. V říjnu se popral se svým nejtěžším dostihem sezóny - "Fairhill International FEI", ve kterém se s mou dcerou CeCi Bitler umístil na desátém místě. Trať byla značně vlhká a na některých místech velmi kamenitá, střídající se se zvlněným terénem pastvin. Celý den zvládl bezchybně a držel si krásné místo mezi prvními deseti, když přišlo posledních deset mil. Bohužel šest z těchto deseti mil vedlo po cestě poseté ostrým štěrkem, bez žádné krajnice. Kvůli dešti, mnoha brodům a bahnitému terénu byla jeho kopyta tou dobou už docela měkká, takže to byl boj. V této oblasti byl vstup doprovodnému týmu zakázán, takže jsme neměli ani možnost nazout mu botičky. Nicméně CeCi moudře na několika místech sesedla a koně vedla. Tento malý kůň dokázal udržet své místo mezi prvními deseti.

Ke konci roku 2004 měl Zeus 100% soutěžní zápis, a dva z těchto dostihů uběhl naprosto bosý. Navíc v žebříčku World Standings dostihů FEI byl ohodnocen 37. místem.

V říjnu po Fairhillu si Zeus vychutnával zasloužený odpočinek, protože dalším bodem jeho plánu byl dubajský dostih Mistrovství Světa 27. ledna 2005 ve Spojených arabských emirátech. No, pokud říkám, že si vychutnával odpočinek, tak tím myslím, že zcela jistě několik týdnů odpočíval, ale pak se vrátil ke své "každodenní práci" jako provozní trailový kůň na Cypress Trails. Všichni naši koně mají "dva životy" - čas od času o víkendech běhají dostihy, a pak denně nosí platící zákazníky na jedno- až tříhodinové vyjížďky do terénu v okolí ranče. V podstatě je to výborný způsob, jak koně udržet v distančním plánu v dlouhém a pomalém tréninku, a přitom si vydělávají na svůj oves a mrkev.

DJB Wersus dokončil MS na 30. místě a celou trať proběhl bosý. Jeho jezdcem byla Japonka Kanako Hayashi, která je v Centrální oblasti U.S. jeho stálým jezdcem, a která se s ním jako se svým koněm kvalifikovala na Mistrovství světa.

Přípravy

Zeus vedený Darolyn vstupuje do té části veterinární kontroly, kde se měřil čas. Za nimi jde Kanako.
Do veteriny
Celý listopad a prosinec 2004 jsme se probírali horami papírů s červenou páskou, abychom vyřídili dopravu koně, letenky pro Kanako, Vicki Hudson (crew), mne (crew), vybrali vybavení, sedla a podobně. Kanako váží méně než 100 liber. Na závodech FEI úrovně musí jezdec a výstroj vážit aspoň 165 liber. Naštěstí se Kanako rozhodla objednat těžší sedlo, přesto ale i dohromady s různými podložkami dovážila jen tak tak. Takže i když je Zeus malý kůň, nemá co se týče váhy žádnou výjimku.
Chcete-li vyvézt koně z Texasu, platí kvůli VS (Vesicular Stomatitis) jistá omezení, takže celý měsíc před odjezdem koně v Oklahomě lehce opracovávala má dobrá kamarádka ze školy Sandy Olson. Z Oklahoma City do New York City jej odvezl profesionální dopravce. Zeus je dobrý a bezproblémový cestovatel, ale přeci jen čas od času trpí na překyselení žaludku. Mám za to, že my "mámy" si vždycky děláme starosti navíc, když naše "děti" cestují. Naložili jej do letadla, které mělo krátkou zastávku k dočerpání paliva v Gothenburgu ve Švédsku, a pak letělo přímo do Dubaje. Do Spojených arabských emirátů Zeus přiletěl 8. ledna. Nesměli jsme u jeho vyložení z letadla být, ale byla jsem u toho, když jej vykládali z přívěsu na místě závodu. Nezdál se nijak vystresovaný a hravě se se vším vyrovnal. Protože o péči o bosé koně vím dnes to co vím, vždy své koně přepravuji raději bosé než okuté.

(pokračování)

Následující citát byl vybrán z Technického manuálu vojenského oddělení (War Dept. Technical Manual) z 11. března 1941, připraveného pod vedením velitele kavalerie:

"Přesně upravené podkovy připevněné nejlepším známým způsobem jsou pro volně pracující kopytní struktury škodlivé. Podkova rovněž zvedá střelku od země a překáží rohovinovému střelu a elastickým strukturám v jejich funkci." (S poděkováním Bobu Creelovi).

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1.

  Bosonohá vytrvalosť

  16:44 - 19. 09. 2005

  V tomto príspevku som sa potešil dvom veciam. Prvé sú samotné bosé kopytá. Nielen skúsenosti prezentované v článku hovoria proti paušálnemu podkúvaniu. Dnes sa už chvála Bohu množia aj z iných jazdeckých disciplín podobné kazuistiky, ktoré vyvracajú poveru, že kôň musí byť podkovaný do športového jazdenia. Protagonistom bosonohej vytrvalosti na Slovensku je v súčasnosti ing. Vilo Dudáš, ktorý je opakovaný majster Slovenska vo vytrvalosti a na podkovanom koni ešte neštartoval (a ak, tak o tom neviem). Dokonca ignoruje preteky v zahraničí, kde je podkovanie podmienkou účasti danej rozpisom. Druhá vec, ktorá ma potešila je potvrdenie mojej skúsenosti, že veľmi vhodnou prípravou pre vytrvalostný tréning je šlapanie koňa pod klientami. Ide väčšinou o nie náročný výkon, ktorý však dlho trvá. Niekoľko hodín denne pod turistami - teda pod záťažou - temer ideálne pripravuje koňa na tento druh športu. K.H.

 • 2.

  jupii revoluce prichazi!

  08:35 - 20. 09. 2005

  Konecne se to zacina dostavat na povrch a nebudu uz vsem za blazna ze mam vsecky svy kone bosy.Prestoze maji \\\"ortopedicke\\\" postoje.:-)Kovar je samozrejme poctive strouha, ale podkovy odmitam.
  ted to jeste vysvetlit tem parkurakum a dostihakum (viz. krvaceni z plic)

 • 3.

  jazdenie na boso

  13:45 - 20. 09. 2005

  Bol som prekvapený,keď som kupoval môjho prvého koňa,že je na boso a taktiež všetky ostatné kone na ranči v Malinovej.Odvtedy mám obidva kone na boso a jazdíme len v teréne Kysúc a Malej Fatry.Vždy na jar kováč vystruha kopytá a počas roka občas sám obrúsim rohovinu.Ľudia si už zvykli,že kone sú bosé a že sú celý rok na voľno vo výbehu.Že je to tá najlepšia voľba vidieť na samotných koníkoch-sú zdravé a pokojné.
  Skúste to aj Vy.

 • 4.

  dakujem za clanok!

  20:56 - 20. 09. 2005

  Ahoj Lenx,
  dakujem Ti velmi pekne za tento clanok. Darolyn Butler sledujem, bola pre mna motivaciou, ked som pochybovala o tom, ci sa da jazdit vytrvalost naboso. Rada si precitam pokracovanie o MS v Dubaji naboso.
  Vytrvalosti sa venujem, a mam tento sport rada, no kedze zdravie kona mi je prednejsie, nehodlam ho kutim poskodzovat. Ak by to teda naboso neslo, so sportovou vytrvalostou skoncim.
  O tom, ze vytrvalost sa naboso nielen jazdit da, ale dokonca uspesne, ma celu tuto sezonu presviedcala moja kobyla (Silva). Tymto jej struham velku poklonu, prekvapovala ma kazde preteky... :-)

 • 5.

  Re: dakujem za clanok!

  22:17 - 20. 09. 2005

  Reaguje na 4.

  Silvo, i vsem ostatnim, kdo jezdite na boso a radi byste se podelili o sve zkusenosti:

  redaktorka e-casopisu, ze ktereho je tento clanek a kterou jsem rovnez zadala o souhlas ke zverejneni, by velmi rada vase prispevky do sveho casopisu zaradila. Prosila mne, zda bych ji neposalala jakoukoli zpravu o lidech, kteri v nasi oblasti praktikuji "bosonohe" jezdectvi. Cislo, ze ktereho tento clanek je, napr. popisovalo jeste dalsi vytrvalost, dale drezuru, a samozrejme lecbu.

  Pokud byste kdokoli mel chut neco napsat, nevahejte, poslete, ja to prelozim (nebo napiste rovnou englicky) a posleme to.

  To, ze bychom to zverejnili radi i na EQ samozrejme nepochybujte!

  Jsem rada, ze vas clanek zaujal.

  Napr. vim o jedne dvojici jezdkyn z Noveho Zelandu, ktere rovnez jezdi na boso a dokazou prekonat i kamenite trate Australie, navzdory faktu, ze 50% koni je vyrazeno pro kulhani.

 • 6.

  Re: dakujem za clanok!

  17:39 - 21. 09. 2005

  Reaguje na 5.

  Hmm, teraz nechcem nic slubovat ohladne napisania clanku, kedze totalne nestiham s pracou... Samozrejme, rada by som priebeh nasej bosej vytrv. sezony nejakym sposobom zosumarizovala v prispevku, zatial sa vsak zmozem len na strucne informovanie na konfere (Equus). Mozno bude oktober kludnejsi a nieco sa podari...

  Zatial sa tesim na dalsie clanky od Teba (Lenx) a inych!

 • 7.

  Ježdění bez podkov

  22:33 - 29. 09. 2005

  Mám doma valacha již rok a půl bez podkov.Doposud jsem s ním neměla žádný problém a zdá se,že jemu to též nevadí.Na jaře mu kovář ostrouhal kopyta a bylo hotovo.Je celorocne venku a řekla bych,že mu to vše prospívá.

 • 8.

  Život se zdravými kopyty

  10:49 - 02. 12. 2005

  ahoj je nova knizka: Život se zdravými kopytym Klíče k optimálnímu zdraví koně, rehabilitaci poruch pohybového aparátu a vysoce výkonnému bosému koni od Hiltrud STrasser a myslim ze by si ji kazdy kdo ma co do cineni s konmi mel precist!!!ale pro ty co pisi tady to asi nebude novinka...moji 2 konici jsou bëz podkov 5let co je mam. ziji venku jen v pristresku a jsou spokojeni aspon tak vypadaji...Katka

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: