Mistrovství Evropy očima účastníka

8. 08. 2017 05:00

Obrázky: 3

Autor: Martina a Julie Páskovy Foto: Archiv autorky Rubrika: Pony sport Počet přečtení: 3341 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní mistrovství Evropy pony v Kaposváru je za námi. Reprezentovaly nás tam hned čtyři účastnice, tři v drezuře a jedna v military. Několik postřehů z této vrcholné kontinentální události v oblasti pony sportu nám zaslala jezdkyně Julie Pásková a její maminka.

Nejprve se o své dojmy podělila Julie, která závodila v drezuře:

Největší dojem na mě udělalo, jak skvěle tam většina závodníků jezdila, hlavně v drezúře a ve skocích a jak skvěle jim jejich poníci chodili. Strašně se mi líbili Němci, Holanďané a Britové. Všestrannostní drezúra už mě tak moc nenadchla, někteří tam jezdili moc dobře, někteří nic moc. Úžasný ale byl kros, který byl opravdu těžký a navíc hodně do kopce a z kopce, tam se bylo na co dívat. A jezdili skvěle, hlavně Irové a Britové, ale i Francouzi, Italové a další. Moc nás mrzelo, co se stalo v krosu Báře, která měla závod po drezúře pěkně rozjetý a hodně jsme jí věřili.

Pozn. redakce: Naše reprezentantka Barbora Vaňková s Lipton Sinajem začala moc hezkou drezurou (66,7 % a 25. místo ze 42), i kros zpočátku vypadal výborně, ale ve vodě bohužel Sinaj upadl, což znamenalo konec závodění i nadějí.

m, tgMoc se mi líbilo, že na tabuli u obdélníku během drezurní úlohy hned svítily známky za jednotlivé cviky, to bylo hodně poučné a viděla jsem to poprvé.

Hodně na nás zapůsobila i celková atmosféra mistrovství, všude ve stájích i na parkovišti visely vlajky a všichni byli oblečení do jednotných triček a bund s označením země. Jeden pán z Irska chodil v zeleném obleku s cylindrem, všechno potištěné čtyřlístky. Tribuna byla většinou plná diváků a každý tým svým jezdcům opravdu hodně fandil a to i během drezur, což je u nás neobvyklé. Trochu mi to připomínalo spíš fotbalový zápas. Ve stájích se na sebe všichni usmívali a chovali se k sobě hezky, vedle nás byli Britové a ti si s námi povídali a povzbuzovali mě.

Já jsem měla trému jako asi všichni, ale z první úlohy jsem měla docela dobrý pocit. Věděla jsem, že umíme zajet i líp, než jsme zajeli, a byla jsem si vědoma několika chybek, ale věřila jsem v lepší procenta, než jaká jsme nakonec dostali. Hodnocení tam bylo opravdu hodně přísné a každé zatuhnutí koně a nepřesnost byla penalizována.

Pozn. redakce: Výsledek Julie Páskové s Fleuramo´s Semem, která v prvním kole z našeho trojlístku získala nejvyšší skóre vůbec, byl 60,95 %. Julie Sekaninová a Don Johson získali 60,82 % a Nikola Feherová s Kimberly 60,41 %.

Druhá úloha se nám bohužel nepovedla hned od začátku, kdy se Samík při vjezdu lekl. Byl celou úlohu v napětí a hodně zlobil, lekl se ještě dvakrát a to pokaždé pokazilo hned několik cviků, které jdou rychle po sobě. Nepovedla se nám ani vlnovka, zkrátka předem prohraná bitva, i když jsme bojovali až do konce.

Pozn. redakce: Ve druhém kole Julie Pásková získala 54,29 %, nedařilo se ani Julii Sekaninové s 58,76 %, Nikola Feherová zajela za 60,2 %. Ani to samozřejmě bohužel nestačilo na postup do finále, do kterého postupovalo z 65 jezdců jen 19, s výsledky minimálně 68-70 % a více.

Samík je zvyklý být celý den ve výběhu a ten týden, kdy byl v Kaposváru zavřený v boxe, byl asi na něj už moc. Samozřejmě jsme ho několikrát denně vodili a jezdila jsem, ale nestačilo to. Pan Vaněk říkal, že jsme ho měli před úlohou vzít procválat na krosovou cvalovku a asi měl pravdu :-)

Mohl být unavený i z toho, že ve stáji bylo pořád rušno. Některé poníky chystali na drezúru, pak zase jiné na skoky a další na všestrannost, celý týden žádný klid. V sobotu už tam zlobilo víc poníků, asi už toho měli dost.

bgsw

A jak hodnotí vystoupení na Pony Eurošampionátu maminka Martina Pásková?

Je dobře, že se nám poprvé podařilo postavit drezurní družstvo na ME pony. Všechna tři děvčata se velmi snažila, ale závodit v takovém prostředí a v takové konkurenci bez zkušeností je velmi těžké a tak není až tak moc překvapivé, že se ani jedné nepodařilo zopakovat svůj nejlepší výsledek z předchozích CDIP. Věřím, že se příští rok podaří postavit družstvo čtyřčlenné a budeme moci využít výhody škrtnout nejhorší výsledek. Další pony dvojice s potenciálem na ME tu máme. Chce to ale celoroční systematickou a důslednou přípravu.

Potěšilo mě, že ačkoliv Julča není z našich tří reprezentantek na CDIP nejzkušenější a ve svých 13 letech byla jistě jednou z nejmladších účastnic ME, dosáhla tu v jednotlivé úloze z našich jezdkyň vůbec nejvyššího ohodnocení. Na druhou stranu, další úloha se nepovedla vůbec, to je život. Julie umí zajet se Samíkem i mnohem lepší úlohu, než jaké se jim povedly tady. Doufali jsme, že naváže na svůj nejlepší výsledek z CDIP v Brně 65,65 %, což se nepovedlo a výsledek 60,949 % na ME není kdovíjaký úspěch. Určitě máme na čem pracovat. Sam je talentovaný poník, který na ME patří, ale naše příprava zkrátka nebyla pro ME dostatečná. Získaná zkušenost je pro nás ale velmi cenná.

Velký rozdíl jsem zaznamenala v hodnocení celkového projevu drezurní úlohy. Zatímco u nás rozhodčí vyžadují řekněme poklidné projetí úlohy, tady se jezdilo hodně dopředu a s důrazem na výraz projevu ovšem s absolutně uvolněným koněm. Řekla bych, že všechny tři naše holky na tohle narazily, alespoň jízda Julči se Samíkem byla příliš opatrná, tak trochu při zdi. Němky, Holanďanky, Britky i další jezdily jak o život, což ale samozřejmě souvisí s tím, že mají velké zkušenosti z velkých závodů, jezdí s jistotou a přesně vědí, co si mohou u svého poníka dovolit. A když nemáte tyhle opravdu hodně těžké úlohy stokrát naježděné a ještě jste na takové akci poprvé, tak se ta jistota hledá opravdu moc těžko. Naše jezdkyně toho asi za daných okolností o moc víc udělat nemohly.

bsNa zahraničních pony reprezentantech je znát, že pony sport má u nich velkou tradici a mají už několikátou generaci výborně připravených poníků. Startovalo tu několik poníků i kolem 20 let starých s mnoha zkušenostmi z mistrovství Evropy, jeden z nich ho jel již posedmé! Výkony hlavně německých a holandských závodnic byly v podstatě výkony profesionálních jezdců s dlouholetým profesionálním vedením.

Z našich startujících poníků byla jediná Kimberly již zakoupena se zkušenostmi z CDIP závodů a jediná z našich si udržela v obou úlohách výsledek nad 60 % i přes to, že to bylo pro Nikolu teprve její druhé CDIP, mile mě překvapila.

Zahraniční drezurní pony jezdci trénují 5x týdně pod trenérem v zimě v létě a jezdí na reprezentační soustředění pořádaná a podporovaná jejich jezdeckými federacemi. U nás pořád ještě mnoho pony jezdců halu nemá a buď v zimě netrénují, nebo musí občas do haly s koňmi dojet jako my. Tady si málokdo může dovolit zaplatit svému dítěti trénink víc než 2x týdně a i když si to dovolit může, těžko sežene dobrého trenéra, který má tolik času.

Výkonný výbor ČJF nám nepovolil před výjezdem na ME ani jedno soustředění a opravdu by mě zajímalo proč. Děti a junioři reprezentující ve skocích na velkých koních měli schválena reprezentační soustředění tři, pony jezdci žádné.

Zajímavou zkušeností pro mě bylo, když si našeho Samíka, kterého nabízíme k prodeji, zkoušel 14letý francouzský jezdec. Krásně seděl a svého poníka velmi dobře jezdil, dosáhl s ním výsledků přes 69 %. Samík mu ale nechodil tak dobře jako Julii. Samozřejmě - seděl na něm poprvé, ale i tak mě to hodně překvapilo. Uvědomila jsem si, o kolik těžší to ta holka má, když si poníka musí dělat sama, ale tak to u nás zkrátka je. Naše děti jsou určitě stejně šikovné jako ty německé a holandské, ale systém v jezdeckém vzdělávání a podpora pony sportu tu zatím nejsou takové.

Na druhou stranu k posunu už došlo - je dobře, že se u nás začaly jezdit i FEI Pony úlohy, což je určitě potřeba k tomu, aby se úroveň drezurního pony sportu zvýšila a aby byli naši jezdci v kontaktu s těmi zahraničními. Chce to čas a jezdit a jezdit tyto těžké úlohy pod dobrým trenérem a bude to dobře.

Ráda bych moc poděkovala Karolíně Žižkové, která se Julie ujala, když jsme přišli o vozík a tím i o možnost jezdit na tréninky, a jako jediná k nám byla ochotna dojet alespoň 1x týdně Julii potrénovat. Bez ní bychom na ME nejeli.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: