Mistrovství ČR 2009 v kombinované soutěži jednospřeží

10. 11. 2009 Adéla Košťálová Autor fotek: Adéla Košťálová

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se v pátek 30. října uskutečnila výstava Velká zemědělská Agrotec aneb od koní ke koním. Při této příležitosti tu svaz chovatelů chladnokrevných koní, pod záštitou firmy Agrotec, uspořádal první Mistrovství české republiky v kombinované soutěži jednospřeží. Soutěž se skládala ze dvou disciplín, ovladatelnosti v kládě a těžkého tahu.

Poměřit své síly přijelo do blativých a polojasných Pardubic osm soutěžících z Moravy i Čech - finalisté MČR v těžkém tahu a ovladatelnosti v kládě.

Jako prvního prověřila trať „klády" Miroslava Košťála s plemenným hřebcem 1236 Hiszpan. Jako jediný startoval na jedné oprati a hned ze začátku nasadil ostré tempo. Hiszpan se nezalekl žádné z překážek (bunkr, slalom mezi stromy, couvání, začelení či klasické průjezdy brankami) a až v té poslední předčasně ukončil ambice na dobré umístění sám pan Košťál. V zápalu boje nakročil na kládu v pohybu, což pravidla zakazují. Pánové rozhodčí, pracující ve složení Ing. Petrtyl, Ing. Cerman, Ing. Novotný a pánové Janda, Černík a Gerec byly však neuprosní. Ač dvojce dojela do cíle v krásném čase 5,47 a s dvěma shozeními míčku, byla diskvalifikována.

ovladatelnost v kláděJako druhý odstartoval další plemenný hřebec - 2868 Nacho Salazar s Janem Blizňákem. I u nich byla znát jasná souhra z práce v lese, a tak ani Nacho, mohutně slovně pobízený Janem, neměl na trati větší problémy a do cíle dojel v čase 5,51 s jedním shozením.

Jako třetí startoval pan Henzl s hřebcem Adamem. Koník drobnější konstituce se ukázal také jako velice obratný. Do cíle dojel bez chyb na překážkách, avšak v čase 7,21. Dvojce se mírně zdržela u couvání.

Jako čtvrtý nastoupil pan Košťál s hřebcem Ataman. Ač se snažili dohnat Jana a Nacha, mladý hřebec není přece ještě tak „vychozený" jako Hiszpan, a tak se stopky zastavily v cíli na čase 7,23. Dvojice předvedla bezchybnou jízdu.

ovladatelnost v kláděPátí pan Štefík a valach Ryk se mírně zdrželi hned na začátku, kdy se Rykovi moc nelíbil seskok do bunkru, což nakonec vyřešil elegantním seskokem i s kládou. Potom ovšem nasadili rychlé tempo a bohužel zapomněli na jednu z překážek. Po upozornění rozhodčími se sice vrátili, chybu opravili, ale byli diskvalifikováni. Čas byl pěkný, 6,34 a jedna chyba - škoda.

Jako šestá se představila nová soutěžní dvojce - plemenný hřebec 2989 Aron a pan Duda. Ač je Aron v držení Oskara Sněhoty, v Pardubicích ho kvůli zranění zastupoval právě pan Duda. I tato dvojce se zdržela u bunkru. Dál si počínali velice dobře a zkušený pan Duda provedl mladého hřebce tratí v čase 7,10 s třemi shozeními.

Jako předposlední odstartoval nenápadný pan Jurásek s kobylkou Viki. Trať projížděli plynule, bez problémů a pouze s jedním shozením a časem 4,42! Bohužel i pan Jurásek, téměř na stejném místě jako p. Košťál, překročil kládu v pohybu, a tak i on byl diskvalifikován.

Jako poslední se na trať vydala kobylka Finka s panem Trechou. Poklidná jízda znamenala čas 8,04 a při připočítání 40 sekund za čtyři chyby na trati z toho bylo průběžné páté místo.

Vedení se po první disciplíně ujal Nacho, následován Adamem, Atamanem, Aronem a Finkou.

Johana MoutelíkováPo ukončení soutěže ovladatelnosti jsme mohli před hlavní tribunou zhlédnout vystoupení slečny Johany Moutelíkové a jejího krasavce Romea. Po obědě a odpočinku koní začal těžký tah.

V něm již pokračovalo pouze pět dvojic. Soutěžící se po poradě s rozhodčími domluvili o přidávání závaží po 100 kg. Až do 1000 kg šlo vše jako po másle a všichni koně pokračovali dál. Na 1100 kg skončil po zdolání 109 cm trati pan Henzl a Adam. Vzhledem k dobrému výsledku z klády měl i jako první vypadnuvší v těžkém tahu předpoklad předního umístění v celkové soutěži. Nezbylo mu než čekat, jak se mezi sebou „poperou" další soutěžící.

A ti se prali věru statečně. Osudnou hned pro dvě soutěžní dvojice byla až váha 1600 kg. 201 cm od startu vzdal pan Duda s Aronem a 570 cm byla vzdálenost, kde skončila i jediná klisna soutěže Finka. Ta tahala do poslední chvíle naprosto famózně a při své konstituci a hmotnosti 920 kg vzbuzovala dojem, že utáhne snad i traktor vystavený před tribunami. Pan Trecha ovšem přesně věděl, kde jsou možnosti klisny, a tak včas vzdal. I to se vzhledem k věku kobylky cení.

V soutěži tudíž pokračovali již jen Nacho Jana Blizňáka a Ataman Miroslava Košťála. Pořadatelé nepočítali s tím, že by se tahalo víc než 1750 kg (rekord trati je 1600 kg), a tak skvělý komentátor a rozhodčí v jedné osobě, pan Petrtýl, vyzval přihlížející slečny k simulaci závaží. Konečnou váhu 1900 kg dotáhl úspěšně do cíle jako první Nacho a Jan, a tak vše bylo na mladém Atamanovi. Ten ukázal, že ve zkušených rukou Miroslava Košťála umí, a i on váhu roztáhl. Těsně před cílem si vyžádal odpočinek a přestože poté saně dotáhl až do cíle, bylo to již po časovém limitu.

ovladatelnost v kláděA tak byl vítěz jasný. Nacho a Jan Blizňák ukořistili po MČR v těžkém tahu a ME další vítězství a udělali jistě radost i panu Karáskovi, majiteli hřebce. Na druhém místě se umístil Ataman s Miroslavem Košťálem a navázal na pěkné umístění z červencového výjezdu do německého Grabu, kde ho v soutěži v kládě porazil pouze stájový kolega Hiszpan. Na třetím místě se umístil pan Henzl se sympaťákem Adamem, jako čtvrtí udělali radost Oskimu pan Duda a poctivák Aron a páté místo zbylo na pana Trechu a supertahouna Finku. Pořadatelé připravili pro prvních pět kromě tradičních flotů i nádherné poháry a díky štědrému sponzorovi, firmě Agrotec, i finanční ohodnocení.

Celý den vládla pohodová nálada. Trať ovladatelnosti byla díky pardubickému lesíku zajímavá, náročná, ale kladně hodnocená všemi soutěžícími. Přeci jen je to něco jiného než branky na louce či kolbišti. Zkušební jízdy traktorů New Holland v těsné blízkosti dráhy umocňovaly atmosféru, a tak si soutěžící jistě připadali jako v práci a ne na soutěži :-)

K zamyšlení je určitě bod v pravidlech, který zakazuje překročení klády v pohybu. Již na místě probíhaly na toto téma diskuze mezi soutěžícími a rozhodčími. I z mého pohledu je toto opravdu tvrdé omezení - jedno přešlápnutí a soutěžící, který dojel na soutěž například až z Moravy, může jet domů a den pojmout pouze jako výlet i s koněm.

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.