Ministr Toman: Přijímáme opatření na pomoc zemědělcům, prodlužujeme například termíny u projektů a žádostí, omezujeme a zjednodušujeme kontroly

20. 3. 2020 Tisková informace

Ministerstvo zemědělství (MZe) denně monitoruje situaci v zemědělských a zpracovatelských podnicích a hledá možnosti, jak sektoru co nejúčinněji pomoci. Kromě jiných opatření například prodlouží termíny podávání žádostí a dokumentace projektů a zjednoduší a sníží počet kontrol.

MZe také připravuje balíček opatření na pomoc zemědělcům. Pracovníci Ministerstva a podřízených organizací se snaží v této situaci ulehčit zemědělcům práci. MZe na telefonním čísle 221 814 595 spustilo infolinku pro veřejnost a podnikatele. Je v provozu v pracovní dny od 8.00 do 16.30. Pro písemné dotazy funguje mailová adresa krizovalinka@mze.cz.

„Vzhledem k tomu, že zemědělci musí pracovat ve ztížených podmínkách, chceme jim pomoct úpravou některých termínů pro podávání žádostí a projektů. Také snížíme a zjednodušíme kontroly. Evropská komise mimořádně posunula termín podání Jednotné žádosti 2020 o měsíc, tedy do 15. června, a to všem zemím, které o to požádají. My na Ministerstvu k tomu připravíme potřebnou legislativu. U opatření Společné zemědělské politiky požádáme Evropskou unii o snížení míry kontrol o padesát procent,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

MZe také připravuje balíček opatření na pomoc zemědělcům, který se bude týkat například možnosti odkladu splátek u stávajících komerčních úvěrů a vytvoření nových programů v rámci Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Možné je také rozšíření programů v rámci Programu rozvoje venkova a diskutovat chce MZe rovněž o možnosti snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro zemědělce.

V rámci Programu rozvoje venkova budou u projektů v realizaci prodlouženy maximální lhůty pro realizaci projektů a podání Žádostí o platbu o 6 měsíců. U operací 1.1.1 Vzdělávací akce a 1.2.1 Informační akce prodloužíme lhůtu pro realizaci projektů a podání Žádosti o platbu o 12 měsíců. U operace 16.1.1 Podpora operačních skupin a projektů (EIP) prodloužíme lhůtu pro předložení žádosti o průběžnou platbu v roce 2020 spolu s inovačním deníkem, a to do 31. srpna 2020.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) je připraven operativně telefonicky konzultovat s žadateli případné komplikace s doplňováním dokumentů a další administrativní podmínky. Požadované změny termínů předložení Žádosti o platbu žadatelé hlásí standardním postupem elektronicky prostřednictvím Portálu farmáře.

U 9. kola, které má proběhnout 7. až 28. dubna a týká se vzdělávání a krátkých dodavatelských řetězců, zatím vzhledem k rozsahu a charakteru projektů žádné změny nejsou třeba.

Dále bude prodloužen příjem žádostí na Místní akční skupiny (MAS) a termín předložení žádostí po administraci na MAS na RO SZIF (nad rámec schválených výzev SZIF) tak, aby žádosti na SZIF byly předloženy nejpozději do 31. října 2020.

V rámci 17. výzvy Operačního programu (OP) Rybářství bude příjem žádostí o podporu v dubnu 2020 řešen dle aktuální situace, a pokud bude nutné, tak lze uvažovat o prodloužení termínů o dva týdny. U Operačního programu Rybářství prodloužíme lhůty pro předložení konečné dokumentace k výběrovému řízení, ze současných 12 týdnů na 24 týdnů u projektů z 16. výzvy OP Rybářství. Prodloužení maximálních lhůt pro předložení žádostí o platbu, hlášení o změnách a průběžných a závěrečných zpráv o udržitelnosti bude řešeno individuálně s žadateli.

Od 16. března 2020 jsou pozastaveny kontroly na místě. U projektů budou kontroly na místě s žadateli konzultovat pracovníci RO SZIF individuálně.

 
Podobné články

Slovenská vytrvalostní jezdkyně Dominika Malíková Kleinová suverénně zvítězila v žebříčku FEI pro rok 2023. Jaká byla její cesta na vytrvalostní…

Dostihy jezdí jedenáctou sezonu, přičemž prvních osm let absolvovala vždy jen pár startů za rok. Poté, co však před třemi lety nastoupila k trenéru…