Miliónoví koně v českém turfu

8. 04. 2020 06:00

Obrázky: 17

Autor: Eva Holubcová Foto: © Eva Kopečná, Eva Holubcová, Lenka Janatková, Otakar Kroužecký, Pavla Staňková, archiv Rubrika: Dostihy Počet přečtení: 1229 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Už od 90. let se na našich dostihových drahách objevují koně za milióny. Jaké jsou jejich příběhy? A vyplatí se takového koně kupovat?

V předchozích článcích jsme psali o nejdražších koních ve světě, ale mnohé z nás bude jistě více zajímat, jaká je situace u nás.  

Za období vlády komunistů (1948–1989) klasický trh vlastně neexistoval, respektive si koně většinou buď družstva odchovala sama, nebo je koupila na dražbě. Tehdejší částky na dražbách byly ale poněkud nereálné, což v kombinaci s dalšími faktory (mj. oficiální podpora trávení volného času u zvířat) vedlo k rozšíření chovu koní. Se změnou režimu u nás došlo pozvolně i k rozvoji trhu, ale dá se říci, že situace neměla dlouhého trvání, neboť v posledních letech se dá regulérně hovořit o naprostém zhroucení prodeje plnokrevníka v úzké souvislosti s velikou krizí českého chovu. Řečí čísel, dnes se již bohužel nevyplatí koupit českého odchovance, a už vůbec ne za cenu aspoň částečně zahrnující reálné náklady plus alespoň malý zisk, protože venku je možné už za cenu pár tisíc EUR koupit velmi solidní zvíře. Pro zdejší dostihový provoz se nyní tedy koně primárně kupují na zahraničních dražbách, přičemž největší částky padají obvykle za zvířata s potenciálem do Derby.

Mnoho koní je k nám koupeno přes dražbu, takže víme oficiální cenu koně, velká část zvířat je také koupena takzvaně ze stáje nebo v balíčku koní či někdy po dražbě, odkud odešli neprodáni, ale chovatel se nechtěl vracet s plným vozíkem domů. Jedná se o koně, které jejich původní stáj shledala jako neperspektivní pro zamýšlené účely. Kůň, kterého velká stáj shledá neperspektivním, může v českých podmínkách naopak výrazně zabodovat. Ale najít takové zvíře není vůbec jednoduché, často je to hledání v kupce sena. A velmi často to ale také je velice drahé hledání, neúspěšné, zdlouhavé, depresivní. Ilustrujícím příkladem je pan Charvát, který investoval desítky miliónů s cílem najít derby-vítěze, což se mu povedlo až s vlastním odchovancem Josephem, který byl vnukem klisny, kterou kdysi draze koupil.

Krása dostihů spočívá v tom, že nezáleží na tom, jak jste bohatý, ale jestli máte štěstí na správného koně. Je to opravdu hodně o štěstí. Do koní totiž nikdo nevidí. Zdánlivě mohou mít opravdu všechno. Rodokmen, odchov, exteriér, potenciál. Ten však nemusí na dráze nikdy ukázat, protože jednoduše nebudou dost rychlí nebo nebudou mít na závodění srdce. A pak takové koně porazí – přehnaně řečeno – krpatá herka odnikud.

Nutné je zdůraznit, že většina koní nemá šanci svoji nákupní cenu byť jen částečně vrátit (navýšenou ještě o velmi vysoké tréninkové náklady), a na sebe si vydělá pouze pár procent dostihových koní. Nákup a držení dostihového koně je skutečně finančně náročný koníček.

Miliónoví koně v českém turfu

Aktuální kurzy ČNB ke dni 5. 4. jsou: libra 31,347, EUR 27,54 a dolar 25,535.

Následující přehled koní, kteří stáli přes milión Kč, prosím berte pouze jako velmi orientačně namátkový, nikoli definitivní přehled. Vyjmuti jsou koně, u nichž se cena neví (tj. byli prodáni tzv. „ze stáje“ nebo v balíčku koní), takových bylo a bude skutečně mnoho, vlastně je to téměř pravidlem u nákupů koní pro Derby.  

Ceny až na výjimky uvádím v originálních měnách, protože kurzy vůči koruně během posledních dvaceti let se hýbaly oběma směry tak výrazně, že rozdíly mohou být např. i více jak půl milionu při převodu do české měny. A nesmíme opomenout inflaci. Pěkným příkladem je např. za 47 tis. guinejí kupovaný Rammstein; tehdy bylo uváděno, že stál mnohem více jak dva miliony korun, zatímco při dnešním kurzu by to bylo „pouze“ cca milion a půl. Tehdy i nyní to však byla obrovská částka. V poslední době ale počet takových ne levných koní značně narostl, souvisí to úzce i se zvyšující se úrovní našeho turfu. Ale pojďme alespoň na letmou exkurzi!

Zřejmě celkově nejdražším koněm, který kdy byl koupen přímo pro české dostihy, je Blue Coral (Grand Lodge – Pharmacist, Machiavellian), jehož cena jako dvouletého koně kupovaného do ČR byla uváděna kolem 7 miliónů korun. Šampión mílařů z let 2008 a 2009 a Kůň roku 2008 na dráze byl potěšením, vydělal ovšem i přes své skvělé výsledky jen přibližně polovinu své ceny. Později působil jako plemeník v Napajedlích, než byl prodán do srbského chovu. Důvodem ceny byl samozřejmě skvělý původ, už jako roček tehdy stál 100 tisíc EUR. Jeho matka dala několik grupových koní, v čele s Gr.1. vítězem a plemeníkem Red Rocks.

Na prestižní dražbě v Tatersalls roku 2001 kupovala stáj Wrbna dva roční koně. Jednalo se o Rammsteina (Darshaan – River Erne, Irish River) a Sweet Answer (Peintre Celebre - Speak Softly To Me, Ogygian). Rammstein pocházel ze stejné rodiny jako šampión plemeník Zabeel či šampiónka Durtal nebo Detroit. Honosil se tedy velmi pěknými papíry a stál 47 tisíc guinejí (guinea je dražební měna v hodnotě o něco trochu málo vyšší než libra), tehdy orientačně přes dva milióny. Pokud by na dráze uspěl, byl by rozhodně zajímavým plemeníkem. Bohužel na rovině nejlépe vyhrál III. kat. a jedničkovou cross-country ve Světlé Hoře. A Sweet Answer? Ta stála na stejné dražbě 125 tis. guinejí a dodnes patří mezi jedny z nejdražších koní, kteří se tady vůbec kdy ukázali, její cena v době nákupu se uvádí přes 6,5 miliónu Kč. Ve své době byla u nás nejdražší. Důvodem ceny byla výborná rodina, ke které patřili hvězdy jako Storm Bird, Northernette, Pas de Response, Green Tune či Signal Tap. Na dráze sice byla zklamáním, ani jednou nevyhrála, ale aspoň nasbírala umístění v hodnotě přes 320 tisíc Kč a do chovu zamířila jako cenná chovná klisna. V současné době je totiž polosestrou rovnou 4 klisen, které již dokázaly dát black type koně a dnes by byla nejspíše ještě mnohem dražší. První dcera Sweet Answer po plemeníku Dashing Blade jménem Siran stála na pardubické dražbě rekordních 620 tisíc Kč a novým majitelem se stala stáj Agro Byškovice. Sweet Answer má v současné době několik pokračovatelek a sama v chovu dále působí.  

Hodně hořkou pilulkou byl nákup Long Trip (Irish River – Libeccio, Danzatore), který tehdy ve Francii roku 1997 stál stáj Centrotex všeobecně uváděné tři milióny Kč a byl jedním z prvních miliónových nákupů v českém turfu. Byl kupován samozřejmě pro Derby, ale přinesl zklamání od samého počátku až do konce. Do Derby se ani nedostal pro nedostatečné výkony. Z dráhy odešel po 40 startech (17 rovin, 21 na překážkách) a s vydělanou dotací 40 275 Kč, kdy si ho koupil pan Jaroslav Hatla pro military, ale bohužel u něj nebyl ani rok, než uhynul na koliku. Příběh Long Tripa je dnes v podstatě neznámý a kůň samotný zapomenut, ačkoliv tehdy vzbuzoval značné emoce.

Jeden z mála velice drahých koní, kteří nebyli kupováni za účelem rovinových dostihů, byl hřebec AQPS Folburg de Palma (Sageburg), který byl koupen v listopadu 2019 pro stáj Lokotrans za 190 000 EUR, s cílem běhat překážkové dostihy. O něm bychom do budoucna měli ale slyšet hodně.

Kadyny (Zamindar – Hoh My Darling, Dansili) stál 160 000 EUR. Byl cíleně kupován pro Derby a v době prodeje měl umístění z Gr.3., což jeho hodnotu navýšilo. Dlouho to vypadalo, že to bude hořké zklamání, ale dlouhá aklimatizace po příjezdu z Francie nakonec vyústila v překvapivé vítězství v Derby v době, kdy s ním už nikdo nepočítal. Bylo to ale také jeho poslední vítězství. 

Jen o něco levnější byla chovná klisna Kapitale, kterou koupil Tomáš Janda na dražbě Vente de l'Elevage ve Francii roku 2018 pro chov ing. Jiřího Trávníčka. Kapitale (Dubawi – Kapitol, Winged Love) stála rovnou 150 tis. EUR, ale do ČR se zřejmě nikdy nepodívá, zůstala ve francouzském chovu. Je možné, že uvidíme některé její potomky. Hodnota Kapitale spočívá v tom, že je polosestrou německého derby-vítěze Kamsina a vítěze Preis von Europe Khana, a sama se umístila v Gr.1.

Loni byl na podzim ve Francii zakoupen na Arc Sale dvojnásobný Gr.3. vítěz Kronprinz (Lord Of England – Kaiserwiese, Sholokhov) za 125 tis. EUR a nyní je připravován u pana Tůmy pro známé modrožluté barvy pana Charváta. Na výkony letos pětiletého koně se můžeme jen těšit!

Jedním z nejdražších byl i bílý Gat (Nombre Premier – Gondwana, Hours After) koupený za 110 tis. EUR jako tříletý roku 2007, jednalo se o listed vítěze, velmi kvalitního koně, který měl obrovské předpoklady zde uspět mezi staršími vytrvalci a být hvězdou, bohužel je nikdy už prokázat nemohl. Nový majitel pan Charvát jej dal do tréninku k panu Holčákovi a všichni se těšili na další sezónu, bohužel tragédie ve výběhu ukončila nejen naděje, ale i život… Byla to obrovská rána nejen pro lidi kolem něj, ale i pro český turf.

Kdysi se hodně slibovalo od klisny Tautou Montjeu (Montjeu – Flashing Green, Green Desert), kterážto na srpnové dražbě v Arqaně 2012 stála jako roční 90 tisíc. EUR. Tautou Montjeu na dráze radost nepřinesla, ze třinácti startů zvítězila 1x v IV. kat. Kobylka, která by za normálních okolností byla po kariéře prodána na rekreaci za pár korun, ale disponovala tak znamenitým původem, že byla odeslána na zahraniční dražbu, kde si ji koupili za 100 tis. guinejí do chovu a připouští ji plemeníky, jejichž skok stojí např. 60 tis. EUR.

  • Video roční Tautou Montjeu ZDE.

Mialchistan (Alhaarth – Suborneuse, Diesis) stál na dražbě v Arqaně 2008 90 tis. EUR, ale u nás nic neukázal a byl vyvezen ze země. Na té stejné dražbě pan Šavujev zakoupil i Shamalgana (Footstepsinthesand – Genevale, Unfuwain) za 80 tis. EUR a byla to jedna z nejlepších koupí pro český turf vůbec.

80 tis. EUR stál i Safety Wire (Anabaa – Sarabande, Woodman), který jako tříletek byl koupen z Francie pro stáj ing. Jiřího Trávníčka. Nicméně u nás nikdy nevyběhl a působí nyní jako plemeník v Polsku.

Navika (New Approach – Nanty, Nashwan) stála 80 tis. EUR na dražbě v Arqaně 2012, ale na dráze vydělala pouze 72 tis. Kč a nyní působí ve francouzském chovu svého majitele ing. J. Trávníčka.  

Hodně si jistě slibovali od Mikhail Fokine (Sadler`s Wells – Rain Flower, Indian Ridge), který byl prodáván jako účastník Gr.1. dostihů v Anglii. U nás jeden z nejdražších nákupů vůbec – sem přišel za částku 62 tis. guinejí, ale neukázal to, co by odpovídalo jeho ostrovním výsledkům. Ačkoliv měl excelentní původ a byl polobratrem Oaks vítězky Dancing Rain, byl vykastrován a nyní funguje jako sportovní kůň.

Velice drahým ve své době byl i Mastman (Intikhab – Spanker, Suave Dancer), který stál na Tattersalls Horses in Training Sale 2004 jako dvouletý 48 tis. guinejí. Derby sice nevyhrál, byl v něm čtvrtý, ale pana Charváta potěšil vítězstvím ve Velké květnové ceně a dnes dělá radost jako rekreační kůň. Společně s ním byl tehdy kupován o něco „levnější“ Royal Mougins (Daylami – Miss Riviera Golf, Hernando) za 40 tis. guinejí, který ve stejném Derby byl šestý, ale na dráze celkově vydělal 11 794 565 Kč a patří k nejúspěšnějším koním našeho turfu dle výsledků. Našel se ale jinde, než pro co byl původně zakoupen, a to na překážkách.

Stejně jako Mastman stál roku 2005 na dražbě v Tattersalls tehdy Stormy Jail (Stormy Atlantic – Jalisco, Machiavellian), který vyhrál jedničkovou Velkou cenu Arqany o jedenáct délek, ale později nedostál očekáváním. Díky svému původu působil poté v napajedelském chovu.

Chardonney Tcheque (One Cool Cat – Genevale, Unfuwain) stál 57 tisíc EUR na breeze-up dražbě v Arqaně 2010 jako polobratr Shamalgana. Podrobně ho představujeme zde v článku, tak se nebudeme opakovat, jenom řekneme, že patřil k velmi úspěšným a populárním koním našeho turfu a jeho koupě byla rozhodně vydařená!

Zřejmě nejdražší chovnou klisnou, která byla přímo do ČR kdy zakoupena, je Jeanmaire (Dansili – Lovely Lyca, Night Shift), která stála roku 2009 na prosincové dražbě v Arqaně 56 tis. EUR (celkový pokles cen byl tehdy ovlivněn hospodářskou krizí). Tehdy byla březí po prestižním plemeníku Muhtathir. Dcerka Josselin sice neběhala, ale hned její první hříbě byl derby-vítěz Joseph, byť u něj určitě platí to, že byl tzv. „šťastným vítězem“. Vymodlený, vytoužený derby-vítěz nakonec nebyl mezi miliónovými nákupy elitních koní, ale díky klisně, jejíž výsledky v chovu lze jinak upřímně zhodnotit jako zklamání, proto také loni byla nabídnuta na Bazoši za symbolickou částku. Ale je důvod věřit, že její dcery to vynahradí.  

Age of Jape (Jape – Age Of Gold, Belmez) na polské dražbě 2008 stál 185 tis. zlotých (celkem tehdy cca 1,2 mil. Kč), kde ho koupil pan Holčák pro svého dlouhodobého majitele pana Pavlu. Majitel nebyl tehdy schopný danou částku zaplatit a zbytek je známá historie, kterak pan Holčák chodil s kloboukem v ruce a hledal nového majitele, až se našel pan Bača. A zbytek je už příběh úspěchu :) Více o něm v jeho profilu.

Ecologically Right (Entrepreneur – Logic, Slip Anchor) stála jako dvouletá na dražbě v Newmarketu v roce 2004 rovnou 32 tis. guinejí. Zde nadchla úžasným vítězstvím v Jarní ceně klisen zadrženě o 11 délek a pak i výhrami na Slovensku v Ceně Pat's Music, Ceně Whisky a Oaks ve tříleté sezóně, ale bohužel v chovu je doposud zklamáním, ačkoliv její matka Logic je velmi kvalitní chovnou klisnou.

Šampión sprinter a mílař Hyphen (Most Welcome – Finlandaise, Arctic Tern) stál na stejné dražbě o pár let dříve v roce 1998 o něco méně, když byl pořízen za 31 tis. guinejí, svoji cenu svými výkony na dráze plně zaplatil.

Mnoho radosti učinil i za 300 tis. franků jako roček kupovaný Sammetsman (Polar Falcon – Samata, Rheffic), který dlouhá léta patřil k našim předním koním na sprinterské scéně, poté byl exportován do Kazachstánu jako dostihový kůň i plemeník. Společně s ním byl tehdy kupován i Bacar (Warning – Brillante, Green Dancer), který stal o něco méně – 280 tis. Franků. Byl užitečným koněm a později také plemeníkem.   

Mezi koňmi, kteří stáli kolem miliónu či dokonce i o dost více, můžeme dále zmínit koně jako Old Malt, Arabian Gem, Kingston Tango, Moon Blade, Wonder Horse, Ivan Poddubny, Taminos Love, Behbanan, Rockhill, M´Ochty Crua, Nomadjan, Amazon Davis, The Storm, Pate, Mandalay Bay, King Archie, Legge di Chichio, Northerly Wind, Buonarroti, Adios Amigos, Polish Magic, Vindicator, New Attack, Miss Kruk, Another True Story, Giorgione, Magic Baron, Cobelek či King Marc. Jsou mezi nimi známá i neznámá jména; a i vy jistě doplníte spoustu dalších jmen, která jsou již zapomenuta. A to od koupě nemuselo uplynout mnoho vody.

Za všemi těmito nákupy se skrývá mnoho emocí, radostných i smutných, které ilustrují nádhernou nejistotu turfu a jeden prostý, základní fakt – musíte mít štěstí.  

 

Odkazy

Kariéry všech výše zmíněných koní si můžete prohlédnout na http://www.dostihyjc.cz/statistiky.php

A výsledky dražeb najdete zde:

Připojené články

08.01. 2019 08:00 Nejdražší skokoví koně
24.09. 2019 06:00 Nejdražší drezúrní koně
27.11. 2019 06:00 Nejdražší dostihoví koně
09.01. 2020 06:00 Nejdražší dostihoví koně II

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: