Mého koně bolí záda: Příčiny bolesti zad koně a vliv sedla na záda

20. 06. 2018 07:00

Obrázky: 4

Autor: MVDr. Zuzana Zápalková, Contipro a.s. Foto: archiv autora Rubrika: PR článek Počet přečtení: 2033 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Protože kůň nemluví, je těžké poznat, že ho bolí záda. Povíme si, jak se nám kůň snaží naznačit, že ho něco bolí, a jak se bolest zad projevuje. Seznámíme se se souvislostmi mezi nervy, svaly a bolestí zad. A jaký vliv má sedlo?

Kostra koně se skládá z axiálních segmentů (hlava, krk, trup) a čtyř končetin. Aby vše správně fungovalo, je každá část ještě stabilizovaná okolními svaly. Jakmile dojde k jakékoliv nerovnováze a jednostrannému zatížení některého ze svalů, začínají záda bolet. Více o kostře a stabilizujících mechanismech si můžete přečíst v seriálu Aktivního zvířete – Mého koně bolí záda.

Bolest zad je u koně těžké diagnostikovat, protože se může projevovat různými způsoby a může se maskovat kloubními problémy, kulháním. Potom se často stává, že léčíme pouze projevy – např. kulhání, ale už neodhalíme příčinu – např. blokaci v některém místě páteře. Tím se dostáváme do začarovaného kruhu – kůň sice užívá léky proti bolesti, ale jakmile je vysadí, bolest se vrátí.

Každý kloub v těle obklopují a stabilizují svaly. Aby kloub fungoval, tak jak má, musí správně fungovat i přilehlé svaly. Svaly ovládá mozek – vedením nervového vzruchu pošle do svalu informaci, že má vykonat nějaký pohyb. Pro správnou funkci svalů musí správně fungovat toto vedení nervového vzruchu. Pokud je na cestě nervového vzruchu mezi mozkem a svalem nějaká překážka (blokáda), tělo se snaží najít cestičky, jak tuto blokádu obejít.

A jaké ty cestičky jsou?

Mozek vyhodnotí situaci a v případě problému obejde svaly, které nefungují správně, a zkusí zapojit některé jiné, které pro danou činnost běžně nepoužívá. Pro tělo tento pohyb není přirozený, takže ho musí kompenzovat někde jinde. Jenže, jak to poznám, že kůň zapojuje jiné svaly, než má?

Tady nastává čas na důkladné pozorování koně:

  • svaly v určité části těla mohou být nerovnoměrně vyvinuté (např. na jedné půlce těla jsou větší)
  • můžeme pozorovat nepatrné změny v chůzi (např. jednu nohu odlehčuje, zadrhává)
  • kůň začne kulhat
  • neadekvátní reakce při čištění nebo při sedlání (ohání se, kouše při dotyku v určitém místě).

Na záda má velký vliv i sedlo

V ideálním případě má kopírovat tvar zad koně. Pokud to tak není, sedlo v určitém místě páteře tlačí a může způsobit vznik blokády. Mozek koně se snaží danou situaci překonat tím, že zapojí jiné svaly a problém máme na světě.

Pokud se chcete dozvědět více o souvislosti mezi vznikem blokád a nesprávným sedlem, přečtěte si podrobnější informace v seriálu Mého koně bolí záda.

 

Literatura:

  • Cottriall a kol. (2009): The effects of training aids on the longissimus dorsi in the equine back. Comparative Exercise Physiology 5 (3-4): 111-114
  • McGowan a kol. (2007): Back pain in horses. Epaxial musculature. RIRDC Publication No 07/118. RIRDC Project No UQ-111A
  • Townsend a Leach (1984): Relationship between intervertebral joint morphology and mobility in the equine thoracolumbar spine. Equine Veterinary Journal. Vol. 16 Issue 5. pg. 461-465
  • Anatomické obrázky: König a Liebich (2003): Anatomie domácích savců, 1. díl. Hajko & Hajková. ISBN: 8088700558

 

O autorce: MVDr. Zuzana Zápalková, EEBW

Mým posláním je pomáhat zvířatům k bezbolestnému pohybu, neboť bez pohybu není život. K tomu využívám metody, jako jsou chiropraxe a masáže. Homeopatie je mým pomocníkem při řešení dalších strastí nejen zvířat, ale i lidí.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Contipro a. s.

561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Česká společnost Contipro a. s. je výrobcem veterinárních produktů značky Aktivní zvíře.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: