MČR ve všestrannosti plnokrevně

1. 08. 2017 06:00

Obrázky: 7

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Zvěřinová Rubrika: Chov koní Počet přečtení: 3392 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ve všestrannosti se prakticky bez plnokrevné krve neobejdete, to není nic nového. Letošní MČR je toho dobrým příkladem, tak se pojďme podívat na některé umístěné s modrou krví.

MČR ve všestrannosti proběhlo ve dnech 20. - 23. července v Pardubicích, následující článek se bude zabývat nejzajímavějšími koňmi z první pětice umístěných v různých kategorií - a jak jinak než plnokrevně.

 Senioři

 • 1. Miloslav Příhoda - Lord 27
 • 2. Jan Holec - Tasznik
 • 3. Petr Myška - Obora´s Shut It Out
 • 4. Ing. Adéla Svobodová - Urleven Barnaul-SL
 • 5. Jiří Maxera - Desire

O plnokrevném Tasznikovi jsme psali v létě 2013 jako o velké naději. Dovoluji si citovat: "Velkou pozornost bychom ale všichni měli upřít na druhého žijícího syna Enjoy Plan jménem Tasznik (Enjoy Plan x Behistoun x Dakota x Aquino), který je ze stejné rodiny jako Stravinsky. Plnokrevný Stravinsky (Revlon Boy) je drezurní Grand Prix (!) hřebec s bývalou dostihovou kariérou, který působí v rámci PK SWB, DWB, TRAK, OLD, MECK a KWPN." Jeho otec Enjoy Plan na dráze zvítězil v Listed a umístil se v Gr.3., a poté byl umístěn do polského chovu jako pravý bratr Alysheby (americký Kůň roku 1988 a šampión). V polském chovu dal Oaks vítězku Nechemii a derby-vítězku Deklinacju, mnohem více ho však proslavili steepleři jako Kolorado, Bremen Plan, Duce, Cieszymir a nově Sztorm.

 Obora´s Shut It Out má v sobě 54 ,1% plnokrevníka. Otec Sir Shutterfly je pravnukem plnokrevného Sacramento Songa a je z matky po plnokrevném Forrest. Mateřským otcem klisny není nikdo menší než kultovní Heraldik, zde mnohokrát probíraný.

Urleven Barnaul-SL je po Selle Francais hřebci Urleven Pironniere, tj. z kombinace plnokrevných vlivů s francouzskými teplokrevníky, ze kterých je toto plemeno de facto postaveno. Matka Nalina III je z kombinace hřebců Barnaul xx s Lagosem (syn Ladykillera xx) a Malteser (syn Marlon xx). Samotný Barnaul xx je velmi úspěšný plemeník v teplokrevném chovu, jeho syn Barny reprezentoval Německo na WEG 2014 ve všestrannosti (7. místo). Připouštěl v rámci bavorské a holštýnské PK a jeho potomstvo lze považovat za velmi vydařené (četní dobří skokani, prémiované potomstvo a zařazení synové do chovu) a hlavně jeho dcery a vnučky už dávají skokany (160 cm) jako Nina (Contender).

Mladí jezdci

 • 1. Eliška Orctová - Bonus 1
 • 2. Šárka Votavová - Teddy Ready
 • 3. Marie Smolíková - Carmen 16
 • 4. Simona Bozděchová - Corratino
 • 5. Antonín Vrtek - Diráno 1

Vítězný Bonus je krásnou ukázkou kombinace Selle Francais hřebce Jasmin (z krosu linií Hyperion xx a Orange Peel xx) na klisnu zemského chovu vysoce v krvi, maminka Beta je po Belendek xx a z matky po Manrico xx. Prabába je již po kultovním hřebci Shagya XV-6, který pro severní Čechy udělal mnoho dobrého.

 Druhým v pořadí je čistokrevný plnokrevník, slovenský derby-vítěz Teddy Ready. Ten na dráze vydělal přes 1,2 milionu a vyhrál Cenu trojročných žrebcov, Starohájské kritérium, slovenské derby. Pak měl rok pauzu, protože si poranil mezikostní sval. Návrat na dráhu se však nepodařil, lehce vyhrál III. kat., ale pak následovala další pauza a po ní dva neúspěšné starty v Pardubicích. Poté byl prodán na pardubické dražbě Votavovým a tam přešel do sportovního provozu. Velmi úspěšně. Teddy Ready je vedle Damona dalším hřebcem, který by byl vítanou posilou v teplokrevném chovu. Nejenže byl špičkou na rovině, ale dokázal přejít do nové disciplíny a velmi rychle se i v ní dostat na vrchol. Navíc podle zpráv z tréninku se jedná o hodného, vyrovnaného a charakterního hřebce.

Třetí Carmen je pěknou demonstrací zemského chovu a jinak je prochovaná na Centa a Belendeka v 3. a 4. generaci.

Pátý Diráno 1 (Calanthano) je z kombinace importovaného hřebce na klisnu zemského chovu po plnokrevném hřebci Majáles. Majálesovi jsme se věnovali zde v článku.

Starší junioři

 • 1. Klára Ivančáková - Cra
 • 2. Francesco Rossi - Pančo
 • 3. Alžběta Vyštajnová - Elzar
 • 4. Michaela Kadlecová - Molenburk
 • 5. Vladimíra Pechanová - Rosa-P

 Pančo (Cassilius) je z plnokrevné matky Pavany (z kombinace hřebců Seal cs a Scottish Rifle), která pochází z rodiny maďarské klisny Príma, kterou asi nejvíce proslavil dobrý steepler Polárník.

Molenburk (Victory Piper x Neman) pochází ze xaverovské rodiny založené klisnou Mondou. Na dráze vyběhl jen jednou a neúspěšně, ve sportovních disciplínách se mu vede ovšem zcela jinak.

Rosa-P (Rock'n Roll) z chovu pana Cipry je z plnokrevné mámy Perlas (Lagunas). Ta je již po smrti, v chovu dala hlavně Persia, vítěze Memoriálu prof. Václava Michala a další jedničky. Mateřským otcem Perlas je Caracol, z linie Tantieme, což byl syn Deux Pour Centa, který zde působil dvě sezóny a potomstvo jeho derby-vítězů Centa a Cejlona ve sportu je sportovním fanouškům známé.

Mladší junioři (14-16 let)

 • 1. Šárka Štvánová - Caledon 3
 • 2. Natalia Tarabini - Olympia 2
 • 3. Michaela Skácelová - Dereg
 • 4. Diana Lochmanová - Lotrando
 • 5. Michaela Haderková - Epocha

 Vítězný Caledon je po hřebci Cyril, jehož matka je po plnokrevném Centovi, který na dráze vyhrál Derby a v chovu dal dobré steeplery, ale především nejlepšího koně Jiřího Pecháčka Amora, dále Centra či Cinzana, který je zodpovědný za Labe Jeffa. Matka Caledona Balada je po hřebci Baladin de l´Oir, který je synem kultovního Laudana a bába pochází z kombinace plnokrevných hřebců Abad a Cent. Caledon je tak 2x prochován na Centa.

Třetí Dereg je synem Reguluse, jehož nevyužití v chovu nás bude ještě dlouho mrzet. Podrobně jsme ho probrali zde v článku, tak se nebudeme opakovat. Dereg se na dostihové dráze objevil pouze jednou, a to neúspěšně. Pochází z rodiny Dozar, jejíž rodina se odvozuje od Rape of the Lock (ta byla dovezena do Rakouska-Uherska v roce 1885), kterou možná čtenáři budou znát skrze vnučku Távol, jež založila rodinu s derby-vítězi Tornado, Taran a Trocadero. Největší hvězdou rodiny ale byla sestra Távol - Tovább. V případě Dozar se vlastně jednalo o návrat jiné větve odvozující se k Rape of the Lock. Deregova matka Depesche je z kombinace Masisova syna Valla II a derby-vítěze Bohatier.

Čtvrtý Lotrando (Landprinz) je z plnokrevné mámy Británie, která je dcerou Vala II a patří k rodině Blue Girl (což byla vnučka Son-In-Law), ta je dlouhodobě velmi úspěšná v teplokrevném chovu, kde vynikla celá plejáda zástupců na parkurech i military. Vzešla z ní řada plemeníků, např. North Star VIII - Top., Orientale I - 19, Furioso XV - Top., dále z plnokrevných Blatec, Bilbao, Bytčan, Bakardi... V ČT chovu působí aktivně celá řada klisen. Největší hvězdou rodiny je asi Blatec. Pátá Epocha (Guidam Sohn) je z matky po Regulus, toho jsme zmínili výše. Patří do rodiny mimoňského importu Elbflorenz, která dala zejména druhou z Derby Evropu, dále z rodiny vychází známí Ekrazit (2. VJC, 3. Derby), Ex Caliber (13x zvítězil v Lysé) a třetí z Velké pardubické Eliška Přemyslovna.

Děti

 • 1. Richard Horáček - Ramzes Aha
 • 2. Anna Havlová - Finlandia
 • 3. Adéla Zemanová - Diamos
 • 4. Eliška Ciarkowska - Citadela 5
 • 5. Michaela Neumannová - Saletta

Mateřským otcem Ramzes Aha je Meander xx, který pocházel ze slavné skokové rodiny Spring Morning. Rodina dala několik vítězů Velké pardubické (Mor, Mocná) a plejádu startujících v ní, řadu dobrých steeplerů, řadu výborných sportovců (Mohan) a plemeníků (Mazák, Meander, Myjavan, Mys) nebo výborné matky z pohledu teplokrevného chovu, jako je Malba. Samotný Meander byl po Waidwerk z hřebčí linie Ticino, kterou jsme probírali u hřebce Norbert. Linii Ticino můžeme najít v rodokmenech OH koní jako Totilas, Warum Nicht FRH a velevýznamného plemeníka v chovu teplokrevných koní Sandro. Meander na dráze byl lepší až jako starší, kdy vyhrál Velkou červnovou cenu, Zlatý pohár či Velkou dubnovou. V chovu dal několik dobrých steeplerů, mezi nimiž jmenujme hlavně Lyrika. Ve sportovním chovu potomstvo dosáhlo D: S, S: ST**, C: TT.

 Druhá Finlandia je po Hand in Glove xx, který je ukázkou všestrannosti plnokrevníka. Napřed běhal, poté se přeorientoval na drezúru (vítězství na stupni St. Georges) a skoky, kde dosáhl výkonnosti 160. V chovu se stal jedním z nejvýznamnějších plnokrevných hřebců posledních dekád. Matka Finlandie je po Masisově synu Diplomatovi a bába po plnokrevném Tudorovi (Pierot), který na dráze patřil ke špičce svého ročníku.

Závěrem

Připomněli jsme si některé staré známé a ukázali na nová jména. Je pěkné vidět, že se plnokrevným rodinám, které již v dostihovém provozu nemají smysluplné využití, daří ve sportovním chovu, i když původní účel těchto rodin byl jiný. Znovu můžeme nostalgicky vzpomínat na staré časy s Centem a Masisem (zde přes syny Blatec, Val II, Diplomat a vnuka Regulus), ale i mnohem hlouběji do minulosti rakousko-uherského chovu, na němž jsou dodnes stavěny základy původů mnoha moderních sportovních koní u nás.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: