MČR ve všestrannosti 2019 optikou nejen plnokrevnou

5. 8. 2019 Eva Holubcová Autor fotek: © Marcel Runštuk, Eva Holubcová, archiv G. Jeníčkové

Letošní MČR bylo ovlivněno souběhem několika faktorů. Vítězové z posledních let Miloslav Příhoda a Robert Pokorný se účastnili závodů ve Strzegomi, které byly důležité z hlediska zisku dalších relevantních bodů pro OH v Tokiu 2020. A sobotní program byl narušen nepřízní počasí, kdy během okamžiku byl povrch pro kros dočasně nezpůsobilý a došlo ke změně harmonogramu soutěží. Přinášíme stručný výsledkový přehledem s komentářem k původu u vybraných koní.

Senioři

  • Pavel Březina – Cona Cia
  • Veronika Příhodová – Expresso-EV
  • Miroslav Trunda – Shutterflyke
  • Radim Toman – Easy Jump
  • Miriam Záveská – Expectancy Lucy
  • Vítězná Cona Cia (Conway-T) je z vynikající rodiny Betty (Belendek x Mohykán), z 75 % plnokrevné. Klisna Č 623 Betty v chovu dala pravé sourozence po Walzerkönig, a to Wanessu – skoky S, Lynn Kip – skoky a všestrannost L, a Warwicka – skoky S. Dále Č 1585 Cornela (Cobalt xx) – skoky a všestrannost L a Besta (29 Quoniam II–69) – drezúra L a skoky S. Ve spojení s ze 75 % plnokrevným Hugben-49 s.v. (Hugben x Astyanax) dala klisnu Tečku s vlastní výkonností skoky L**.

    Prabába Cony Cie klisna Tečka v chovu dala Unii (Rob Roy) – skoky L**, Sheillu (Dantes) – skoky L** a Nikitu (Lopez) – skoky L**. Jejich polosestra Citera (Cyril) jejich výkonnosti nedosáhla (skoky ZL), ale v chovu se ukazuje nyní aktuální vítězkou MČR ve všestrannosti Cona Ciou.

    Cona Cia je produktem cílevědomého používání plnokrevníků, ve 4. generaci se chlubí Ladykillerem na straně otce, zatímco ze strany matky to jsou Cent, Hugben a Belendek. Co jméno, to pojem.

    Zatímco loni byla Expectancy Lucy (Lord Caletto) druhá a její polobratr Expresso-EV (Cesano II) pátý, letos si pozice prohodili. Jenom připomeneme, že jejich matkou je plnokrevná Expectation Ren, která běhala dostihy a poté přešla do sportu, kde její bilance byla D: L, S: L, C: S. V chovu kromě výše zmíněných dala ještě Exotiku (Hindukuš) s výkonností  D: S, S: L*, C: S. Na průměrnou A 1/1 klisnu ze slabší větve své rodiny to rozhodně není málo!

    Jezdci U 25 (16–25 let)

  • Anežka Lexová – Buena Vista
  • Vladimíra Pechanová – Rosa-P
  • Alžběta Vyštajnová – Elzar
  • Barbora Kamírová – Contha Balou
  • Šárka Votavová – Zylo
  • Rosa-P (Rock'n Roll) je z vyhlášeného chovu pana Cipry. Její matkou je plnokrevná Perlas (Lagunas), která v chovu dala hlavně Persia, vítěze Memoriálu prof. Václava Michala, čtyřkového vítěze Persicos a tvrdou Picca Bio (Minds Music) s bilancí 43 startů – 3 vítězství. Perlas běhala v Německu a pochází z kombinace linií Deux Pour Cent x Blandford a Ticino.

    Otec Perlas Lagunas (Ile de Bourbon x Literat) na dráze zvítězil v německém derby a dobrý byl i v chovu, kdy nejlepším potomkem byl Gr. 1. vítěz Oxalagu a v roli mateřského otce pak celosvětově proslul jako m.o. Novellista (Monsun), vítěze velice prestižního King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Bohužel Novellist byl pro evropský chov plnokrevníka ztracen prodejem do Japonska… Němci po Lagunasovi do teplokrevného chovu zařadili několik plemeníků, mj. Go For Children (PK WESTF, OLDBG), Sugunas (PK HANN), Tempelherr (PK RHEIN, WESTF), American Patrol (PK FWB) a Ridwan (PK BAVAR, ZfdP). V teplokrevném chovu je i syn Oxalagu – Genios a to v PK HANN. Němci té krvi tedy docela věří, tak uvidíme.

    Mezi dvanácti koňmi startujícími v této kategorii byli dva exdostihoví koně a oba dva polského chovu. Ve výsledkové listině pátý Zylo (Rhodesian Winner x Club House) na dráze během šesti pokusů opravdu nenaplnil očekávání a z dráhy byl stažen. Jeho polobratrem je vynikající a ve středoevropském regionu velice známý Zagon (Kastet), který zvítězil např. v CEBC Classic, pardubickém St. Leger či Velké ceně Slovenska v letech 2002 a 2003. Zagon působí v teplokrevném chovu v Polsku. Otec Zyla Rhodesian Winner (Snurge) z hřebčí linie Fairway stojí ve vyhlášeném chovu Stadnina koní Moszna a je znám jako otec steeplerů i koní do všestrannosti.

    Valach Ksiaže Chief (Be My Chief x Neman) pochází z polské rodiny založené klisnou Carolea (Trau), což byla vítězka polského Oaks z matky Cardea (Teddy), která prošla italským, německým a jako válečná kořist i polským chovem. Carolea byla polosestrou slavného Caruso (Pilade), později klíčového plemeníka ve Strzegomi.

    Otec Be My Chief (Chief´s Crown) byl jako dvouletý velikou hvězdou, když byl neporažen v šesti startech, včetně Gr. 1. Racing Post Trophy, v 7. startu byl po sérii problémů v tréninku poražen a odešel do chovu, napřed působil v National Stud, ale pak přešel do Švédska a poslední stanicí se stalo Polsko.

    Matka Księżna Yorku (Neman) se na dráze objevila 18x, získala umístění v Nagroda Pink Pearla a N. Rzeki Wisly. V chovu dala dobrou Księżna Vegas, která je pravou sestrou Ksiaže Chief. Księżna Vegas běhala proutí i překážky jak v Polsku, tak i u nás, kde také vyhrála dvě trojkové steeplechase, ale nejlepší výsledek je stejně třetí místo ve Wielka Służewiecka. Bába Księżna Kniei (Eternity´s Breath) se umístila v dobrých dostizích a krom Księżna Yorku dala dobrou Księżnu Walii (All Hands On Deck).

    Prabába Knieja (Dakota) byla špičkou svého ročníku, když 7x zvítězila, mj. v Nagrodě Soliny a umístila se čtvrtá v Derby i St. Leger. Daleko nejlepším potomkem byla skvělá klisna Kliwia (Pyjama Hunt), která získala polské derby, 2x Velkou varšavskou či Prezesa Rady Ministrów. Kliwia byla polským Koněm roku 1992. Knieja je taktéž bábou Kirasjera, který v českém tréninku vydělal přes milion.

    Možná jsem se o Ksiaže Chief trochu rozepsala, ale prakticky u každého plnokrevníka se dá dobře vyprávět, díky velice dobré dokumentaci. Papíry nejsou nuda, byť teorie je šedivá a zelený je strom života. 

    Další kategorie

    V družstvech zvítězila Východočeská oblast. Za zmínku stojí, že člen tohoto družstva Cry Boy (Cry for Me) je z plnokrevné matky Kankuma, jejíž otec Secret'n Classy (Secretariat) byl jednu dobu extrémně populární plemeník díky velmi dobře zvolené propagaci, ale Secretariat jako otec plemeník neproslul. Secret'n Classy tehdy v chovu dosti zklamal, ale jeho nespornou devízou byla i dost kvalitní rodina a na mateřské straně rodokmenů může jen příjemně překvapit. V plnokrevném chovu je sice jeho role irelevantní, ale v tom teplokrevném jeho dcery mohou být potěšením, jak se ostatně ukazuje u Cry Boy. Matka Cry Boye Kankuma pochází z rodiny slušovického importu Kitale a rodinu reprezentovala např. jedničková vítězka Kresba a nebo jedničkoví koně Karsten, Keiland či Kira.

    V kategorii Junioři starší (17–18 let) zvítězila Michaela Haderková s Mr. Míša-SL (Meander x Varadero). To je nesmírně zajímavý valach, 75% plnokrevník, který byl odchován u zesnulého pana Jiřího Cipry v Pilníkově po plnokrevném Meander z matky po plnokrevném Varaderovi a bába byla po Ciprově slavném partnerovi 270 Diktant slatiňanský, sportovním jménem Tristan. Prabába VČ 1450 Aiša po Amon sama dosáhla výkonnosti skoky ST . V chovu dala Růženku (skoky S*), Caiu (skoky S*), Corlanu (skoky ST*), Lagunu (výkonnost L v drezúře, skocích, všestrannosti, a ve spřežení, tomu říkám univerzální zvíře starého typu...), Qualta (drezúra S) a  nakonec Denisu. Denisa (270 Diktant Slatiňanský) má uváděnou výkonnost D: L, S: L**, C: T a v chovu dala Vanilku (Varadero), která sama má výkonnost S: L, C: S a v chovu dala výše zmiňovaného Mr. Míšu-SL po Meander xx. Rodiny jsou nesmírně důležité.

    A samotný otec vítěze kategorie junioři starší? Plnokrevný Meander (Waidwerk) na dráze vyhrál Velkou červnovou cenu, Zlatý pohár či Velkou dubnovou. V chovu dal několik dobrých steeplerů, zejména Lyrika. Ve sportovním chovu potomstvo dosáhlo D: S, S: ST**, C: TT. A sám pochází ze slavné skokové rodiny Spring Morning, ze které je mj. několik vítězů Velké pardubické (Mor, Mocná), skvělí steepleři, výborní sportovci a plemeníci (Mazák, Myjavan, Mys) nebo výborné matky z pohledu teplokrevného chovu, jako je Malba. Zkrátka, krev není voda. A mimochodem, třetí kůň z této kategorie Ryko (Rock`N Roll) je z matky po Minerál, což je syn Myse xx.

    V kategorii Junioři mladší (14–16 let) zvítězila Zuzana Švarcová s koněm Scyris MT-2/Saturn G (Scyris xx x Catalin I MT). Saturn G je po zdejší dostihové legendě Scyrisovi, který byl před lety nějakou dobu v Akceleračním programu PK ČT. Nějaký čas už působí v Polsku, letos konkrétně ve Stajnia Bonza, která se zabývá chovem šlonzáka (slezského teplokrevníka).

    V dětské kategorii Děti (12–14 let) pak zvítězila Nikola Bártová s koněm Garant (Gaspari I x Genius), zajímavá je třetí Nowitka, což je plnokrevná klisna z chovu hřebčína Křenek. Ano, toho hřebčína, který se bohužel stal nechvalně proslulým díky zanedbání základní péče o koně. Původně však byl zakládán s jinými úmysly na velkorysé bázi a Nowitka ještě reprezentuje tu „dobrou dobu“.  Na dráze běhala v létech 2013 až 2017, kdy největšími úspěchy mezi 33 starty byla dvě vítězství ve čtyřkových kategoriích. Její otec Signe Divin (Bering) připouštěl nejdříve ve Francii jak plnokrevné, tak i klisny vysoko v krvi, a dal tam řadu užitečných hříbat. U nás se bohužel neprosadil, ale z důvodu omezené příležitosti to vlastně ani nebylo reálné. Je to jeden z hřebců, u nichž je to opravdu škoda a i pro teplokrevný chov by byl dosti zajímavý. Ale na „kdyby chyby“ se nehraje. Zajímavou osobní reportáž z MČR přinesla její jezdkyně Sára Linhartová.

    Pony kategorie pak jen jmenovitě. Jezdci 10–13 let na pony byli ovládnuti dvojicí Ema Štěpánková s klisnou Kateřina a Jezdci 13–16 let na pony pak Nelou Havelkovou s welsh part-bred valáškem Pírko.

    Celkové výsledky zde

    Děkujeme Marcelu Runštukovi za zapůjčení fotografií, ostatní si můžete prohlédnout zde v galeriích.

    Podobné články

    K nemalému počtu vážných nehod v nižších úrovních všestrannosti a u méně zkušených jezdců dochází, když se koně nekontrolovatelně řítí na překážky,…

    Miroslav Trunda

    Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…