MČR ve všestrannosti 2015 z plnokrevného úhlu

30. 09. 2015 09:00

Obrázky: 15

Autor: Eva Holubcová Foto: © Zuzana Šedá, © Katarczyna Szymanska, © Jana Filipská Rubrika: Všestrannost Počet přečtení: 5696 Počet komentářů: 11 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Minule jsme se zaměřili na plnokrevnou krev koní při letošních Kritériích mladých koní, dnes si probereme výsledky MČR ve všestrannosti - bez plnokrevníka to v military zkrátka nejde. MČR ve všestrannosti se odehrálo ve dnech 18.-20. září v Borové a my vám přinášíme pohled na výsledky A 1/1 optikou.

Senioři

Rodeo Au HeupVítězný Rodeo Au Heup je z hlediska původu typickým zástupcem plemene Selle Francais, kdy jeho otec Qredo de Paulstra je z hřebčí linie St. Simon xx (v podání Orange Peel) z matky po plnokrevném Furioso a z báby po Le Tyrol xx. Na straně matky Espiegle du Parc je pak mnohonásobné zastoupení linie Orange Peel xx (z linie St. Simon).

Druhý se umístil plnokrevník Veles (Taran x Anno), který má ukázkový původ plnokrevníka do sportu, který v dostizích už v podstatě nemá šanci (v domácích konzervativních vytrvaleckých původech bez osvěžování krve dochází pak u koní ke ztrátě rychlosti). Jeho otec, zástupce zákupského chovu, Taran (Norbert) vyhrál v 80. letech Derby o 11 délek ve velkém stylu. Tuto linii jsme představili u jeho otce Norberta, viz zde. Mateřský otec Anno by měl v našem chovu téměř neomezený pozitivní potenciál, přinášel v teplokrevném chovu a sportu velmi úspěšný rodokmen i vlastní výkonnost a exteriér. Byl to případ hřebce, který by dnes bez diskuze patřil do akceleračního programu za účelem podpory přílivu krve A 1/1. Veles pochází z rodiny Victory Bound, kterou sem importoval dr. ing. Fr. Lerche. Rodina dávala dobré koně, ale přesunula se jako ostatní do překážkového provozu, kde ji prezentoval např. slavný steepler Válečník a dnes je již nepravděpodobné, že se kdy vrátí na výsluní.

TasznikTřetí příčku obsadil taktéž plnokrevník Tasznik (Enjoy Plan x Behistoun). Jeho otec Enjoy Plan dával nádherné a skvělé steeplery typu Cieszymir, Kolorado, Duce či Bremen Plan. Byl to příklad plemeníka, jehož využití v teplokrevném chovu se přímo nabízelo. Dokonce nedávno stál dvě sezóny u nás na Moravě. Jeho plnokrevný syn Cyrkon byl ale zařazen v německém teplokrevném chovu. Tasznikova mateřského otce Behistouna jsme rozsáhle představovali ve speciálním profilu, tak se opakovat nebudeme. Matka Topola stála v SK Iwno jako zástupkyně polské rodiny Tarantelly (neplést s českou Tarantellou, matkou dvou derby-vítězů mimoňského chovu), nicméně tato větev je nevýrazná, ačkoliv Topola získala 302 750 zł. a 4x vyhrála, v chovu dala v Německu běhajícího Topaze a slušného Tombaka. Zajímavé je to až u praprabáby Tarnawatky, autorky vynikajícího Tarczyna (Negresco), vítěze Nagroda Przedświta, Sygneta, Golejewka a Prezesa Rady Ministrów.

Čtvrtá umístěná Crazy Love je příkladem spojení Carisma s plnokrevnou krví, což je kombinace, která ve světě funguje na té nejvyšší úrovni, byť obráceně, neboť Fischerrocana FST (Ituango xx x Carismo) je momentálně jedna z nejlepších military koní na planetě. Je poněkud zvláštní, že světový úspěch zde působícího Carisma není prezentován i s možným využitím jeho dcer. Klisna Crazy Love je tedy po Carismo z plnokrevné matky Golden, která je po výše zmiňovaném Taran z matky po Behistoun a patří do rodiny založené klisnou Galantnaja (Anilin), která působila v mimoňském chovu a dala dvě výborné klisny Grandu (vítězka Ceny zimní královny) a Gloriu, taktéž výbornou dvouletku. V dalších generacích se ale už rodina neprosadila a přesunula se mimo A 1/1 chov. Jak vidno, úspěšně.

Další umístěné již jen stručně: pátá Tiksi je po plnokrevném Dannyj ruského chovu s vlastní výkonností S: L,C: T a s pot.: D: L, S: S**, C: ST. Šestá Pippa Fun (Edminton) je z plnokrevné mámy Písničky (Coulstry x Caramel x Hugben) a z rodiny Pohádka, která byla a doposud je v plnokrevném chovu neúspěšná, až na jednu jedinou zářivou výjimku, kterou je... trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Peruánova bába Peny je praprabábou Pippa Fun. Z úzké rodiny určitě ve všestrannosti znáte i klisnu Porlanu. Sedmá Kairou je po plnokrevném Varadero (Lorencio x Lincoln), kterého určitě někdy probereme podrobněji tady na EQCH, a její bába je z kombinace v teplokrevném chovu úspěšných plnokrevných plemeníků Corvet a Norbert.

Crazy Love

Mladí jezdci

Christo Vítězný Christo 1 je po Rafinad z matky po Duel xx. Trakénský hřebec Rafinad s vlastní výkonností D: L, S: S, C: T a výkonností potomstva D: S, S: ST**, C: TT je po plnokrevném hřebci Forum xx, narozeném v Rusku, který byl členem prvního ročníku jednoho z nejlepších importů do SSSR všech dob, Montcontoura. Montcontour pocházel z linie Djebel (rozebíraná např. v profilu Tiznita) v kombinaci s Mossboroughem (linie Nearco) a Abernantem (linie Hyperion) na pozicích otce matky a báby, to z hlediska teplokrevného chovu bylo velmi zajímavé, ale to až později. Na dráze vyhrál prestižní francouzské Prix Hocquart, Hardwicke Stakes nad vynikající Dunfermline a byl také třetí v King George VI and Queen Elisabeth Diamond Stakes. Po importu opanoval scénu a získával jeden titul šampión plemeníka za druhým. Jeho potomci byli často velmi tmaví hnědáci až černí, velice líbiví. Netrvalo dlouho a plejáda synů byla využita i ve sportovním chovu a velmi úspěšně. Jsou k vidění v rodokmenech ruských Grand Prix drezúrních koní (např. Atlanta, Gepard, Imperator), i v jiných disciplínách.
Otec matky Duel xx (Scottish Rifle) sám ve všestrannosti dosáhl S, ve skocích a drezúře L a jeho potomstvo mělo D: S, S: ST. Duel byl vůbec ten případ „na všechno použitelného" plnokrevníka, neboť samozřejmě také běhal dostihy a získal několik jedničkových vítězství a druhé místo v letounském Gomba handicapu. Jeho otec Scottish Rifle byl po všech stránkách (výkonnost, povaha, exteriér) dokonalým koněm a třeba zde někdy bude mít větší prostor.

DukátNa druhém místě se umístil Dukát (Ramiro-47 x Obvod x Belendek xx) a třetí byl čistý plnokrevník A Cruyff (Johan Cruyff x Law Society). A Cruyff byl odchován u známého bloodstock agenta Chrise Richnera, ale na dráze ze čtyř startů neukázal vůbec nic a vydělal si závratných 3 500 Kč za 4. m. v III. kat. Jeho otec Johan Cruyff byl koňským světoběžníkem, když velmi úspěšně běhal v Hongkongu a v chovu působil v Německu, Austrálii či na Novém Zélandu. Dílčí úspěchy rozhodně měl, ale jinak ho lze považovat za průměrného plemeníka. Jeho syn Estejo stojí v SK Iwno v Polsku. Mateřský otec A Cruyffa Law Society (Alleged) byl dobrým plemeníkem a i přes svůj nepříliš dobrý charakter se dnes prosazuje i v teplokrevném chovu, velmi je využíván Němci, kteří jeho potomstvo s oblibou zařazují. Linii Ribot u nás známe díky Jape a jeho synům Magnus a Age of Jape.

Čvrtá Trinity má neznámého otce, ale její matka Uličnice je po Century Chief xx, synovi výše zmiňovaného Behistouna.

Jako pátý se umístil Sonny 5 (Carbido x Paico xx), který pochází z jedné z našich nejlepších plnokrevných rodin Sidney. Jeho matkou je plnokrevná Sinei (Paico x Lakmus x Donald), která na dráze splnila přísloví, že když pánbůh dopustí, i motyka spustí a vyhrála IV. kat., ale jinak byla zcela neúspěšným dostihovým koněm. Rodina Sidney v současné době už v plnokrevném chovu v podstatě nehraje roli, na klisnách této rodiny chová již jen pár nadšenců, ale třeba ještě dokáže zvrátit velmi nepříznivý trend, neboť ne tak dávno na Slovensku vítězil Suprblesk v dostizích nejvyšší kategorie. Z této rodiny vzešla řada legend československého turfu, počínaje trojkorunovaným Symbolem a konče famózním Silverem. Ve zkratce, prezentovali ji: derby - vítězové Svatava, Symbol, Silver, dále znamenitá Sinaj, Sigham, Silvana, Sirano, Silvaner, Siesta, Strela, Sparta, Sulejka, Santa Luck a mnoho dalších. V teplokrevném chovu jste se asi potkali s potomky Sirana, Silvanera (a jeho syn Silvaner buňovský) i Silvera. Je potěšující vidět, že rodině se daří i ve sportu.

Sonny

Suma sumárum, všestrannost je disciplínou, kde se plnokrevníci nebo koně vysoko v krvi prosazují přirozeně, neboť podstatou plnokrevníka je statečné srdce a bojovnost, které tato disciplína vyžaduje.

Připojené soubory

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Arisek

  Diky za skvely clanek.

  15:23 - 30. 09. 2015

  Zajimavy puvod ma ucastnice/ jestli se nepletu vitezka/ KMK ve vsestrannosti Obora`s Shut It Out, prinasi sem zpatky krev Heraldika.

 • 2. Eva Holubcová

  Obora`s Shut It Out

  15:29 - 30. 09. 2015

  Díky za chválu. S Oborou je to rozhodně zajímavé, ale ještě lepší by bylo, kdyby sem přišel syn/pravnuk Heraldika přímo do chovu :) Paradoxní je, že teď v Pardubicích špičkově běhá HEGNUS, kůň z Heraldikovy rodiny a pravděpodobně příští rok půjde Velkou pardubickou, kdyby nebyl vykastrovaný, tak by jeho využití bylo asi lákavé.

 • 3. Arisek

  Vnuci

  10:28 - 01. 10. 2015

  Jeden vnuk- po Chacco Blue pujde do sportu pristi rok, (letos 4.lety), jestli si zajisti vstup do chovu se uvidi. Dalsi 2 lety po Lyjanero bude take dost pozdni, takze take asi jen pres Sport.

 • 4. Eva Holubcová

  vnuci II

  14:55 - 01. 10. 2015

  Budu s nimi moc držet palce. Lákavým v našem chovu by taky byl syn/vnuk po Lauries Crusador, ale jsem v tomhle směru skeptická.

 • 5. veselovsky

  Veles

  15:38 - 01. 10. 2015

  Jenom k tomu chci podotknou, že hřebec Veles je uznaným plemeníkem pro ČT a v letošním roce splnil výkonnostní podmínky pro zařazení do AP.

 • 6. Eva Holubcová

  Veles

  15:46 - 01. 10. 2015

  Pro kterouže PK? Já zachytila jen pokus o PK CS. Máte po ruce nějaký link? Moc děkuji.

  O hřebci Veles bude potom v zimě před připouštěcí sezónou článek.

 • 7. veselovsky

  Veles

  15:53 - 01. 10. 2015

  Pro PK ČT. Byl vybrán v samostatném termínu, protože na termín výběru hřebců v Herouticích startoval na CIC**Ravenna.

 • 8. Eva Holubcová

  Veles

  15:58 - 01. 10. 2015

  Výborná zpráva, toho moc a moc ráda sepíšu. To jsem ráda, že jsem chválila původ, aniž bych tušila, že to je už nastávající plemeník :o)

  Pro čtenáře ještě přikládám jeho původ:
  http://www.pedigreequery.com/veles2

  Taran x Anno x Waidwerk (rodina "W" v TP chovu superúspěšná) x Court Gift (linie Deux Pour Cent, určitě poznáte Centa a jeho potomstvo, včetně Amora nebo Cinzano) x Masis... + dobrá rodina

  Prostě sen, to už tu dlouho nebylo :)

 • 9. tinace

  Lauries Crusador xx a další

  11:20 - 03. 10. 2015

  Reaguje na 4.

  Je fascinující, že zatímco dovoz hřebců ze zahraničí se skokovými původy (sem tam tedy už konečně problesknou i ty drezurní) se u nás běžně praktikuje, dovézt sem hřebce po plnokrevném otci, který je v zahraničí prověřený, se nikomu nejspíš nechce.
  Alespoň, že tu máme pár hřebců z matek po plnokrevných otcích, ale zdá se, že se tu spíš rádo objevuje "nové" než aby se šlo po "prověřeném"...

 • 10. Eva Holubcová

  Lauries a další

  11:27 - 03. 10. 2015

  Reaguje na 9.

  Právě, přitom by to bylo mnohem lepší, než určité nejmenované experimenty, které ve finále plnokrevníkovi dělají akorát medvědí službu...

  Každopádně za sebe, budu ráda za upozornění na každého zajímavého koně s plnokrevníkem v původu :) To je k paní "Arisek", pro mě, která tuhle scénu nesleduje, je to velmi přínosné.

 • 11. tinace

  diskuze :)

  12:46 - 03. 10. 2015

  Reaguje na 10.

  To už je spíš na založení samostatného diskuzního tématu v sekci Chov koní, co myslíte? :)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: