Máte podezření na týrání?

14. 08. 2018 05:00

Obrázky: 3

Autor: Katka Lipinská Foto: pixabay.com Rubrika: Pomozte koním Počet přečtení: 1727 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Letošní léto dává koním i jejich majitelům pěkně zabrat. I ten, kdo byl zvyklý, že má koně na „pastevku“ relativně bezúdržbové, by měl v těchto dnech řešit dostatek stínu, vodu i krmení, protože tráva je v mnoha lokalitách úplně vyschlá a koně nemají na čem se napást. A bohužel bude hůř, protože sena je málo a jeho ceny šplhají do astronomických výšin.

S extrémním počasím nám opět chodí maily se stížnostmi na nedostatečnou péči a leccos se toulá i po Facebooku. I když jsme se týráním zabývali opakovaně, nezbývá než znovu připomenout, co v takovém případě můžeme a nemůžeme udělat. Tedy spíš můžete a nemůžete dělat vy, protože není reálné, aby se na místo vždy jel podívat někdo z redakce. Nejprve si řekneme, co vůbec můžeme považovat za týrání a co musíme akceptovat jako „jiný přístup“, který je ještě v mezích normy.

Co je a co není týrání?

Zákony bohužel hovoří poměrně vágně, najdeme tam pouze formulace, že týráním je „omezovat výživu zvířat včetně napájení“ a „chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení“ (Zákon č. 246/92 Sb. na ochranu zvířat proti týrání). A Zákon č. 166/1999 Sb. o veterinární péči uvádí, že chovatel je povinen „chovat zvířata způsobem, v prostředí a podmínkách, které vyžadují jejich biologické potřeby, fyziologické funkce a zdravotní stav a předcházet poškození jejich zdraví“.

Všechny tyto formulace jsou velmi obecné a tudíž diskutabilní, to, co jednomu připadá v pořádku, pro jiného hraničí s týráním. Drezurní kůň ve skvělé kondici bude pro dostihového trenéra kůň obézní, naopak vykasaný rovinový plnokrevník se sportovnímu jezdci bude pravděpodobně zdát vyhublý. Podobně je to i s krmením, stále existují stáje, kde se koně krmí pouze dvakrát denně a mezitím jsou ve výběhu bez pastvy i sena. A koneckonců i samotní koně mají různý náhled na to, co je jim příjemné, a člověk často nechápe, proč se pečou na přímém slunci, když si můžou hovět ve stinném přístřešku. Což nás ale samozřejmě neopravňuje jim ten přístřešek neposkytnout.

Koně smažící se v létě na sluníčku bez možnosti se schovat do stínu, bez vody nebo s vodou notně znečištěnou, to už týrání rozhodně je, ale bohužel to nemá podklad v zákoně. Toto upravuje Vyhláška o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat. Ta uvádí, že koně musejí mít na pastvině napájecí zařízení a přístřešek, ovšem bohužel pouze pokud jsou chovaní venku 24/7 (a přístřešek pouze jsou-li tam celoročně). Jinak dle této vyhlášky stačí napájení třikrát denně.

Podobné je to i s krmením a výživným stavem. Podle výše uvedené vyhlášky musíte koně krmit nejméně dvakrát denně a v dostatečném množství. Bohužel předem ohlášená kontrola vám nedokáže, že to neděláte. A to, že je kůň hubený, lze svést na nemoc, věk, stres... je to tedy s těmi kontrolami opravdu těžké. Nicméně, nevzdávejte to, protože lhostejnost je to nejhorší.

Kam se obrátit?

Mám pocit, že dvě nejčastější místa, kam lidé podezření na týrání hlásí, jsou Facebook a redakce EQUICHANNELu.:-) Obávám se, že ani jedno z toho není to nejlepší. Pokud někde potajmu vyfotíte nelichotivé záběry a začnete je propírat na Facebooku, velmi pravděpodobně se to k majiteli donese. Ovšem jaký bude výsledek? Nejspíš ho příšerně vytočíte a zaženete do kouta. Nejsem si jistá, že zrovna tohle koním pomůže. Co se naší redakce a medializace obecně týče, ta sice může pomoci, ale má velmi omezené možnosti a navíc, rozhodně se dá začít lépe.

Když už někdo dostane ten spásný nápad, že by to měly řešit úřady, první, co ho napadne, je policie. Ať už zkusíte městskou nebo státní, v případě zanedbání péče asi nebudete příliš úspěšní, protože to není úplně jejich parketa. Pravděpodobně vůbec nepřijedou, nebo vám řeknou, že nemůžou nic dělat. Co na policii můžete nahlásit, je týrání zvířat ve smyslu fyzického ubližování. Pak se jedná o zjevné porušení trestního zákona č. 40/2009 Sb., konkrétně § 302 (Týrání zvířete) – a je vhodné to i takto formulovat.

V případě zanedbání péče, kdy zvíře není zraňováno nebo přímo ohroženo na životě, kontaktujte příslušnou Krajskou veterinární správu. Můžete to udělat osobně, telefonicky nebo e-mailem. Krajská veterinární správa je kompetentní orgán ochrany zvířat, který vykonává státní dozor nad ochranou zvířat proti týrání (dle zákona na ochranu zvířat proti týrání) a váš podnět musí prošetřit. Je nutné specifikovat, kde a jak k týrání dochází. Je vhodné i požádat o informace o průběhu a výsledku vyšetřování, jinak je pravděpodobně nedostanete, KVS toto nedělá automaticky.

 

Kontakty na všechny veterinární správy najdete zde.

 

Je potřeba si ale uvědomit, že veterinární správa nevyjede hned, ale majitele zkontaktuje (pokud máte kontakt a k vašemu hlášení ho přidáte, možná věci urychlíte) a domluví si schůzku... majitel má tedy možnost dát své zázemí trochu do pořádku a je možné, že při své návštěvě veterinární správa žádné pochybení neobjeví. Bylo by samozřejmě na místě, aby si podobného „hříšníka“ zaznamenali a kontrolovali ho průběžně, ale bohužel to tak nebývá. Chcete-li tedy udržet jakous takous péči, nezbývá, než KVS kontaktovat opakovaně.

Máte-li odvahu, absolutně to nejlepší, co můžete udělat, je navštívit majitele zvířat a pokud možno v přátelském duchu ho upozornit, že zvířata strádají, co by měl změnit a že v případě, že ke změně nedojde, budete kontaktovat KVS. Teprve pokud se nic nemění, nebo pokud vás rovnou pošle „do háje“ (což je dost možné), veterinární správu kontaktujte. A pokud se KVS nemá k tomu, aby zasáhla, je na řadě možnost využít zbraně nejsilnější – veřejného mínění. Pak má smysl kontaktovat média (správný redaktor nenapíše článek, aniž by si situaci ověřil, a ne každý má čas a chuť to udělat, zejména pokud je to daleko) a s rozmyslem využít i sílu Facebooku. Buďte ale opatrní, abyste neublížili někomu, kdo si to nezaslouží. Ne každé týrání je totiž týrání.

Týrání, které není týrání

Haló? V ohradě vám leží tři koně a vypadají jako mrtví. Jestli s tím rychle něco neuděláte, zavoláme policii!“ Jestli máte koně venku a podobný telefonát nebo pokřik jste ještě nezaznamenali, patříte mezi ty šťastnější. (A asi vám kolem ohrady nevede cyklostezka nebo vycházkový okruh.) Spousta lidí - nekoňařů má totiž velmi zkreslené představy o tom, co koně potřebují („střechu nad hlavou a pěkně nastlanou postýlku“) a navíc ještě nikdy neviděli koně, kteří venku leží („kůň přece spí vestoje, lehá si jen když je nemocný!“) Tady nepomůže nic než vysvětlovat a být připraven na to, že čas od času k vám možná dorazí ta kontrola... to je daň za všímavost (nebo závist a pomstychtivost, se kterou nezbývá, než se naučit žít).

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: