Markéta Terberová obhájila titul Mistryně ČR v endurance

6. 07. 2010 16:00

Obrázky: 8

Autor: Tereza Kucharská Foto: Aneta Hnyková Rubrika: Vytrvalost Počet přečtení: 4912 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V prvním červencovém víkendu roku 2010 se uskutečnily již čtvrté distanční dostihy „Okolo Havraních skal“ v malebné přírodě v okolí Sloupu v Čechách, která spolu se závody stupně Z, L, S hostila i mistrovství České republiky juniorů a mladých jezdců...

Zázemí závodu a zkušení pořadatelé opět zajistili všem účastníkům veškeré potřebné náležitosti k úspěšnému zvládnutí předpovídaných tropických veder. Cisterny s vodou, prostorné vyvápněné veteriny, dostatečný prostor pro všechny účastníky technické porady i diváky, trocha stínu u stánku s občerstvením i obchod s jezdeckými potřebami pro vytrvalce mohl nalézt každý návštěvník tohoto důležitého republikového závodu.

Ráno, dne 3. července 2010, odstartovalo 11 juniorských účastníků MČR na trasu dlouhou 80 km. Během dopoledne teploty vystoupaly na tropických 35°C, čímž se předpovědi naplnily a což prověřilo jak síly koní, tak schopnosti jezdců vyrovnat se s lecčím. Trasa závodu byla obdobná těm z minulých let, s výjimkou pár úseků nahrazující přehrazené části luk, které povětšinou obsadil dobytek. Perfektní značení a zajímavé úseky vedoucí lesem a stínem nabízely důležitý oddych v podobě chladnějšího okolního vzduchu. Divácky atraktivní byla část trasy vedoucí přes louku, jež se musela dvakrát dokola objíždět a na níž se mohli koně kvalitně chladit a napájet vícekrát za sebou.

Juniorská Mistryně ČR endurance pro rok 2010První kolo nasadili junioři vražedné tempo a rozděleni na dvě skupinky zdolávali první třicet kilometrů dlouhý okruh za doprovodu probouzející se přírody. Během druhého kola se již startovní pole protrhalo a vedení se ujala loňská mistryně Markéta Terberová se svou arabkou Wellfare, která nahnala náskok na arabského hřebce Predátora a hnědého Karsena s Karolínou Pflugovou. Do posledního kola vyrazilo celých devět dvojic z jedenácti a všechny úspěšně dokončily závod. Markéta Terberová a Wellfare dokázaly udržet náskok a cílem projely jako první v celkové rychlosti 17,592 km/h, což byl díky vedru obdivuhodný výkon. Čtyři minuty po Wellfare projel cílovou čárou hřebec Predátor s Martinou Drásalovou, tři vteřiny za ním pak Karolína Pflugová a Karsen 1 a Kateřina Hemzalová s Aristou. O téměř hodinu později dokončila sestra vítězky Natalie Terberová na Joulikovi de Villeneuve, o další hodinu později pak Tereza Kucharská a Haydée v doprovodu s Ivanou Fil´akovskou na Hamirovi.

Poslední dvě statečné dvojice, jež se s těžkým závodem plným adrenalinu a napětí mezi favority popraly, byly Luisa Kopecká s Robinem a Lenka Zajícová s Gáhirou - rychlost těchto domácích pony dvojic dosáhla 11,454 km/h.

Neméně zajímavé průběhy však nabídly i ostatní soutěže.

Krásný finiš dostihu Z o první místo vyhrály Veronika Šulcová a achaltekinská Myahri před Davidem Šebkem na Sihaskovi, který jel potřebné Z pro splnění kategorizace. Nejrychlejší zetkaři dokázali trať dlouhou 40 km ujet za 2:51hodiny, 14,021 km/h.

Sihaska a Myahri- st.ZV soutěži L na 60 km dojela jako první osamocená Pavlína Pflugová na Kevinovi 7 (rychlost 15,838 km/h), dvě minuty po ní pak Tereza Šmídová a Copacabana - dvojice startující v jejich prvním L.

S na 80km ovládl Petr Jadlovský a Sultán Sharkasi rychlostí 12,888 km/h, následovaný Markétou Pipovou na Zaře Thustře a v pořádku své první S dokončil i Scott Al Sah´r, známý svými výkony z nižších stupňů obtížnosti.

Závodu hobby se účastnilo 20 dvojic, které byly po čtyřčlenných skupinkách vpouštěny na trať. Vítězkou se stala domácí jezdkyně Bára Beránková a Shower. Na třetím místě dokončila Pavla Másilková, která po pádu na trati ujela celé druhé kolo s rozdrcenou rukou, která šla následovně do sádry.

Ceny kondice se veterináři rozhodli udělit Aristě v soutěži MČR (účastnici MS juniorů a mladých jezdců v září 2009 v Bábolně) a Sultánovi v majetku Petra Jadlovského ve stupni S.

Nezbývá než zkonstatovat a pochválit skvělé výkony českých koní, kteří si s letním tropickým vedrem poradili mnohdy lépe než jejich jezdci a doufat, že nejméně stejně dobré výkony předvedou juniorští koně na ME 2010 konaném 2.8. v Kreuthu. Ocenit skvělou práci pořadatelů i rozhodčích, poděkovat sponzorům za jejich ceny do soutěží a těšit se na MČR seniorů, které se uskuteční 24.7. při mezinárodních endurance závodech v Mikulově. A doufat, že i tamější závod bude mít výborné obsazení a MČR bude stejně plné favoritů, podporovaných houfy diváků.

Galerie snímků je připravena pod článkem, kliknutím fotografie zvětšíte.

hobby závod

Další nádherné fotografie z akce lze shlédnout na www.anetahnykova.rajce.net, výsledky jednotlivých soutěží budou umístěny na www.vytrvalost.com.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: