Malá cena Litomyšle zůstala v rukou domácích

30. 8. 2013 Michaela Javůrková Autor fotek: Javůrková Michaela

Čtvrtou srpnovou sobotu, konkrétně 24. 8., se na kolbišti v Suché u Litomyšle v areálu stáje Manon odehrály již druhé skokové závody letošních letních prázdnin.

Pro účastníky bylo vypsáno celkem pět soutěží, od hobby soutěže s výškou překážek do 80 cm až po S**, kde překážky dosahují výšky 130 cm. Na kolbiště dopadaly příjemné letní paprsky a vál slabý vítr, podmínky byly pro koně i pro jezdce zcela ideální.

ZPrvní soutěží byl již zmiňovaný Hobby parkur, který se jel jako postupná obtížnost do 80 cm. Na start se postavilo celkem 18 dvojic, z čehož nejúspěšnější byl Jaroslav Klingehonfer v sedle klisny Francis 4 (JK Na Ranči). Druhý byl domácí zástupce Hřebčína Suchá Rudolf Doležal s Lotusem HS, třetí Anna Šolcová s Galiciou.

Na limitovaný čas se jela druhá soutěž srpnových závodů na Suché – byl jím parkur stupně Z. Do parkuru se přihlásilo téměř padesát dvojic. Šťastné startovní číslo třináct měla později vítězná dvojice – Lucie Šebková s Rock Elitou z JK Polsko. Limitovaný čas, který byl stanoven na 73,00 s, se jim vzdaloval o pouhých 0,77 s. Druhá s odstupem 0,93 s dokončila Petra Králová a Jack 6 (Lukáš Břeň). Třetí Pavel Čapek a Cassius 1 (JK Hřebčín Suchá) překročil limit o 0,97 s.

ZLParkur stupně ZL, jakožto třetí soutěž, se jel na dvě fáze. Do druhé pokračoval pouze ten, kdo překonal první fázi bezchybně a ve stanoveném čase. To se povedlo 12 dvojicím z celkových 42. Nejrychlejší čas a zároveň bezchybný výkon předvedla Michaela Brožková v sedle bělouše Mariána (JK Artex Nejdek o.s.) a zvítězila tak v parkuru stupně ZL. Druhým místem potěšila domácí publikum Petra Skřivanová s Elektrou 3 (Stáj Manon), třetí dokončila Markéta Váňová s plnokrevným Vistem (Sportovní stáj Váňa Morašice).

S následným rozeskakováním se jela i čtvrtá soutěž, L**. V tomto parkuru porazila 20 startujících dvojic Andrea Nahodilová a Baldi 4 (Ital Ce.Ka). Druhé, třetí a čtvrté místo obsadil Jiří Skřivan z pořadatelské Stáje Manon s koňmi Eurydika, Jolie du Defey a Eben 2. Pátá byla Markéta Váňová s Vistem.

Soutěž SVrcholem sportovního klání na Suché byl parkur stupně S**, kde výška překážek dosahovala 130 cm. Soutěž se jela současně jako Malá cena Litomyšle. Na start se postavilo devět dvojic, a až předposlední startující, Petra Skřivanová s Diusem (Stáj Manon), dokázala parkur překonat bez trestných bodů a probojovat se tak do druhé fáze, kterou dokončila taktéž bezchybně a dostala tak pod tlak posledního startujícího, který měl jako jediný možnost něco změnit, Jiřího Skřivana, který sedlal Jolie du Defey. Jiří Skřivan a Jolie však chybovali již na překážce číslo 2, a tak se z radosti radovala Petra Skřivanová. Jiří Skřivan si rychlým časem základního kola parkuru zajistil s Jolie druhé místo, zároveň však i třetí, jelikož v soutěži startoval navíc s Ebenem 2. Stupně vítězů Malé ceny Litomyšle 2013 zůstaly v rukou zástupců domácí Stáje Manon. Čtvrté místo se čtyřmi trestnými body v základním parkuru získala Michaela Brožková a For Life 3, páté místo s dvěma chybami vystačilo pro Tomáše Aberla s Athenou 1.

Sezona na Suché však nekončí – na programu jsou akce pro děti, veřejné tréninky a 5. října 2013 parkurové závody a Oblastní mistrovství v seniorské kategorii, na které vás již nyní srdečně zveme!

Výsledkové listiny najdete pod článkem.

Miloslav Příhoda

První ročník Zimní jezdecké ligy vyhráli Zlatí lvi, které v Královicích při finále reprezentovali Jiří Tměj s Miloslavem Příhodou. Ten byl doslova…

Skvělá zpráva nejenom pro fanoušky parkurového sportu. Global Champions Prague Playoffs se vrátí do O2 areny – organizátoři z Czech Equestrian Teamu…