Lékař léčí a příroda uzdravuje

11. 05. 2016 11:00

Obrázky: 4

Autor: Blanka Korytářová Foto: Blanka Korytářová Rubrika: Vaše příběhy Počet přečtení: 11526 Počet komentářů: 38 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Přišla nám reakce na článek Jak jsme ošetřovali tržnou ránu. Podobný úraz, který je v článku popisován, postihl ve stejném čase i jiného koně na severu Moravy. Léčba byla ovšem naprosto odlišná. Pokud jste nakloněni alternativám, rozhodně v článku Blanky Korytářové najdete inspiraci.

„Můj" úraz se stal ve výběhu, v pátek, v půlce října, rozšklebená rána na karpálním kloubu, zkrátka skoba (použila jsem výraz z předchozího článku). Pacientem byla tříletá rezavá kobylka Shanti. Zranění bylo přímo na kloubu, uprostřed „díra" po vpichu. Celkové sešití absolutně nepřicházelo v úvahu, snad by rána snesla pár stehů na okraji. Ale to se nestalo. Navíc tím, že byla rána na kloubu, bylo doporučeno ošetření v Brně na klinice.

vs„Obvoďák" mých koní MVDr. Ján Mach se zrovna účastnil veterinárního semináře mimo republiku. Slíbil, že dojede co nejdříve, ale to bylo až za tři dny. Naštěstí byl v dosahu MVDr. Peter Kubis, který se zabývá alternativní léčbou jak u lidí, tak u zvířat.

První ošetření spočívalo v omytí vodou, jablečným octem a desinfekce slivovicí s rozpuštěnými papričkami (ostřejšími než např. jalapeño) a perorálním podání homeopatik. A jelikož pan doktor musel další den odjet zpět do svého působiště (Luhačovice), pozvala jsem dalšího veterináře v dosahu, aby v ráně druhý den odstřihl volný konec kůže. Odmítl s tím, že on by léčil jinak (s antibiotiky atd.), proto s „mojí ránou" nechce mít nic společného. Pochopila jsem a chápu.

vwA nyní k samotnému postupu. Ránu jsem vymývala večer jablečným octem a vodou. Shanti po celou dobu chodila na celý den do výběhu, kulhala, ale byla venku s přáteli. Rána byla na vzduchu, noha oteklá.

První fotodokumentaci jsem dělala tři dny po úraze, po ošetření MVDr. Machem. On jako první použil Betadinu, pak mast s koloidním stříbrem a zavázal. Naštěstí pan doktor Mach chápe můj přístup k alternativní medicíně a respektuje dr. Kubise, proto je schopen se se mnou domluvit o léčebných postupech. V jiném případě by prý použil na ránu framykoin, doporučil převazy. Stejný postup jako v článku Katky. Injekční antibiotika by nenasadil, protože viděl, že rána má svoji imunitu.

Jeho převaz se sundal cca za 12 hodin a rána byla opět na vzduchu. Další léčebné úkony byly zcela v režii dr. Kubise, za jehož rady, modlitby a vyléčení ještě jednou oficiálně, písemně, děkuji.

Ošetření probíhalo pouze večer po příchodu Shanti z výběhu. Měla jsem škálu možností, čím ránu vymýt. Buď jsem se rozhodla intuitivně nebo jsem získala telefonickou radu pana doktora. Samozřejmě byl ochoten i dojet, cca jednou za 3 týdny. Pořadí používání se mohlo zdát chaotické, ale vím, že bylo přesně na míru. „Vymývací vodičky" byly koloidní stříbro (40 ppm), čaj z řepíku lékařského, jablečný ocet, betadina a čistá voda. Pak jsem na ránu dala čerstvou aloe vera (pokud jsem ji měla s sebou a měla čas).

vsV noci, v boxe, byla rána kryta prubanem (fixační elastický obvaz z lékárny, loketní a kolenní) a pod ním krytí s medem. Med jsem měla dvojí - jeden namíchaný s mletým chilli a druhý s kurkumou a černým pepřem. Ráno mi ošetřovatel krytí sundal (pokud pruban do rána vydržel) a kobylka šla opět s volnou nohou ven. V případě, že jsem do stáje nedojela, noha byla jen umytá vodou a nechána i v boxe volně.

Po celou dobu byla podávána homeopatika a byl doporučen pohyb. Shanti umí chodit na volno se svojí matkou, takže dlouhé vyjížďky pokračovaly bez omezení, když přestala kulhat (cca po týdnu).

Na fotografii vlevo vidíte ránu 4. 12. 2015 (cca měsíc a půl po úraze). Až na fotce jsem si všimla, že musím odstřihnout chlupy, ty se odstřihly 5. 12. :-). Za celou dobu nedošlo ke vzniku granulační tkáně, rána se hojila od okrajů, přesně podle učebnice. A pokračovalo se - bez homeopatik, s konopným olejem a medem (bez prubanu). Pokud jsem nepřijela, ošetřovatelé dali na ránu Panthenol (byl vybrán pro snadnou aplikaci). Vše jednou denně, večer.

vs

Na poslední fotografii (vpravo) je rána po zahojení, v březnu.

V neposlední řadě musím ještě něco napsat ke krmné dávce. Své koně krmím trošku jinak, ale to je asi na další pokračování. Nicméně protože v procesu hojení je důležitá i acidobazická rovnováha krve, trochu jsme pozměnili krmnou dávku. Shanti nedostávala žádné překyselující potraviny, byla na bezlepkové dietě. V krmné dávce: kukuřice (kupuji od soukromníka, ručně loupaná, snad bez GMO, semena má svoje), vojtěškové granule, vařené jáhly s kurkumou a zázvorem, rýže natural basmati vařená s hřebíčkem, červená řepa, bílá ředkev, mrkev, ředkvičky, jablečný ocet, olivový olej, ostropestřec, lněné semínko, veškeré zbytky z odšťavovače (zázvor, petržel, celer, zelí atd.), domácí kyselé zelí (jedna polévková lžíce), ananas a MSM (zdroj organické síry, stejně jako např. bílá ředkev).

Co se týče očkování - Shanti je očkovaná proti tetanu, to je asi jediné, co má v těle "nepřírodního", nejsem na té úrovni vědomí, že bych si mentálně představila, že každá její buňka je odolná vůči tetanu. Při úraze jsem zcela věřila v uzdravení, neměla jsem pochybnosti, zcela jsem důvěřovala přírodnímu postupu. Velmi jsem se naučila, poučila.

Vývoj léčby jsem i zaslala svému známému lékaři a jeho odpověď byla: „Velmi zajímavé, ale nepřekvapující, používáme podobné postupy, jen u lidí nelze tak snadno... není to lege artis, a proto je možné používat jen u osob, kde jsem si jistý, že mě neudají." Já naproti tomu svému lékaři děkuji...

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. MajkaL

  Slivovice s papričkami

  15:11 - 11. 05. 2016

  Jak známo, do Říma nevede jen jedna cesta a tak to je i v medicíně. Nicméně představa, že mi někdo vydesinfikuje ránu slivovicí ve které jsou vyluhovány papričky pálivější nez Jalapenos... no asi bych toho člověka fakt neměla ráda (vzhledem k tomu, že existují šetrnější a příjemnější desinfekce).. Ale jinak výsledek léčby moc pěkný.

 • 2. atama

  Slivovice s papričkami

  13:00 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 1.

  Kapsaicin, jehož množství se zvyšuje vyluhováním v alkoholu, působí paradoxně opačně než si myslíte, po aplikaci dojde k úlevě. Má praxe - desinfekce na ni nezanechala žádný nepříjemný dojem, nohu si nechávala ošetřit, na ohlávce, a má mě a pana doktora ráda :-).

 • 3. Horsana1

  ošetrenie

  13:42 - 12. 05. 2016

  Vieš, ja mám kobylu, ktorá mala na zadnej nohe chronickú ranu o dosť väčšiu, než tvoja, kobyla bola povedzme, že zachránená pred smrťou vysilením, naviac, ako sa zistilo. mala v tej postihnutej nohe aj omotaný drôt, okolo celej sponkovej kosti, kobyla kachektická a v tej dobe gravidná, musela kvôli drôtu na stôl, takže potom mala ďalšiu obrovskú ranu aj v ohybe sponky. A tiež sa nechávala ošetriť len tak, proste stála v chodbičke a ani ju netrebalo držať, vazák mala okolo krku.
  Až raz som si všimla, že počas ošetrenia zatína zuby, ale tak siilno, že nebola schopná prijať ani kúsoček mrkvy. Normálne ako človek, ktorý vie, že musí niečo nepríjemné vydržať a doslova zatne zuby, tak presne to robila tá kobyla a toto zistenie ma doslova zdevastovalo.
  Takže to, že kôň počas zákroku stojí a teba aj doktora má rada nehovorí naozaj ale úplne nič o jeho pohodlí a bolestiach.

 • 4. Karkule

  Nepřesvědčená

  16:17 - 12. 05. 2016

  Co je to "mentálně představit"?
  A opravdu jsou antibakteriální mast nebo antibiotika něco tak strašného, že se místo toho musí aplikovat kořalka s pálivými papričkami, ocet, koloidní stříbro a hlavně krmit ručně loupanou kukuřicí (geneticky neupravovanou - jinak by se kobyla mohla proměnit v zeleninu) a rýží basmati...
  Asi jsem hrozně materialistická a neduchovní.

 • 5. Howl

  Příroda uzdravuje navzdory naší "léčbě"

  19:29 - 12. 05. 2016

  Vzhledem k velmi živé diskusi na mém FB profilu, kde jsem sdílela tento článek s komentářem "Lejt do takhle velký rány alkohol s chilli a ocet, to už hraničí s týráním zvířat..." jsem byla vyzvána abych se vyjádřila i zde, kde si to mohou přečíst i jiní a autorka.

  Protože "bylo ověřeno", že při tomto způsobu ošetřování velké rány nemůže být řeč o týrání... Ošetřování jakékoliv otevřené rány zasahující do podkoží aplikací alkoholu s výluhem chilli papriček a aplikaci medu s pepřem na x hodin v noci je dle mého názoru jednak kontraproduktivní vzhledem k hojení rány (k čemu ránu vysušovat koncentrovaným alkoholem, k čemu přidávat chilli papričky, nehledě na to, jestli vůbec někdo před aplikací vyšetřil, zda rána nepenetruje kloub, kde by toto způsobilo jisté fatální následky), druhak je nepochybně velmi bolestivá, způsobující dráždění rány i kůže v okolí... bolestivost je údajně vyloučena tím, že kůň si toto nechal aplikovat opakovaně a nebránil se - v tomto směru souhlasím s Horsanou - kůň neumí křičet, ale to neznamená, že ho to nebolí, stejně jako jsou koně (i jiná zvířata) schopna snášet i dost velké a opakované utrpení bez toho, aby se citelně bránila zašlapáním člověka do země... Však sypání soli do ran se používalo jako forma mučení a sůl od chilli v tomhle efektu na míle daleko nebude... To, že kůn vypadá celkově v dobré kondici samozřejmě nevylučuje bolestivost takovéto 'léčby".

  O naprostych nesmyslech (jako je představa, že změníme acidobazickou rovnováhu tím, že koni dáme rýži basmati a zelí nebo že se rána hojila "učebnicově bez granulacni tkáně", což je nesmysl, protože to je základ hojení mj. bezpochyby zjevně vyditelný na druhé a třetí fotce) snad radši nemluvit... Zásadní pro vyléčení takovéto rány bylo zejména to, že se jedná o mladé zdravé zvíře, které by tuto ránu s nejvetší pravdepodobností bylo schopné zhojit i bez jakéhokoliv zásahu človeka.

  Rozhodně nejsem proti využití přírodních způsobů léčby (odvar z řepíku lékařského nebo z dubové kůry), výborný k léčbě ran na pomezí klasické a dá se říct přírodní medicíny např. Hyioidine a jistě spousta dalšího a své místo na zemi to jistě má, ale pokud laik píše takovýto článek, bylo by myslím více než vhodné, aby se k němu otevřeně vyjářila i odborná část, tj. veterináři se zkušeností v dané problematice; v opačném případě se obávám, že článek může být mnoha lidmy považován za "zázračnou a levnou cestu vyléčení každé rány bez nutnosti volat veterináře", což bude jistě rezultovat v množství koňských pacientů se zbytečnými komplikacemi a protrahovanou léčbou, k čemuž nevidím sebemenší důvod v dnešní době dostupnosti veterinární péče a šetrných a podle typu rány specializovaných přípravků atd. - v tomto se naprosto nedivím veterináři, který od tohoto dal ruce pryč, protože jakýkoliv nezdar způsobený alternativní léčbou by pak padl na vrub tomu, že špatně odstranil zbytek nekrotické kůže. Pokud alternativně smýšlející majitel nemá důvěru v evidence based medicine, je to samozřejmě jeho právo, nicméně každý by se měl řídit alespoň základním (lidským) pravidlem a tím je nonmaleficence, tj. neublížovat. Za výrok lékaře na konci článku se můžu akorát stydět a doufám, že takových, non lege artis jednajících lékařů, je a bude minimum (ke cti mu budiž, že jeho lidský pacient toto pravděpodobně bude absolvovat dobrovolně)

  A uštěpačná poznámka na závěr - pokud si někdo neumí "mentálně představit odolnost jednotlivé buňky proti tetanu", doporučuji si přečíst něco základního o tom, jak funguje imunitní systém.

 • 6. Howl

  ...

  19:35 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 5.

  jinak samozřejmě vím (a věřím), že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly a majitelka jednala sice v neznalosti, ale ve snaze zvířeti pomoci.

 • 7. Horsana1

  ...

  21:39 - 12. 05. 2016

  Ten článok je myslím celkovo šliapnutie vedľa, viem, že je zhusta zdieľaný na FB a celkom určite viem, že ľudia, najmä holšišky neodolajú a určite vyskúšajú zázračnú moc domácej pálenky s bohvie akými patlámamami na kadečo, veď je to určite lacnejšie a efektívnejšie, než volať veta, ešte by dal koňovi tie chemické lieky a potom by si to aj vyúčtoval. Ja som vet a úplne presne viem, ako by som sa k tomu ja a moji kolegovia vyjadrili, ale slovami V. Bořánka, "Veterinári sú iba chemici." Takže čo ja môžem, ani ananás som si nedala a ABR mi tiež silno hapruje. Nechce sa nám tu viacerým k tomu vyjadrovať, lebo by sme boli nepríjemní, no. Osobne považujem článok za nebezpečnú zlátaninu a znôšku nezmyslov.

 • 8. nitka

  Úvodník

  21:43 - 12. 05. 2016

  K samotnému obsahu článu se nebudu vyjadřovat, vše bylo řečeno v příspěvcích přede mnou, líp bych to stejně neuměla.
  Nad čím ale žasnu, je úvodní redakční odstaveček, končící větou:
  "Pokud jste nakloněni alternativám, rozhodně v článku Blanky Korytářové najdete inspiraci."
  Dle mého trochu nebezpečné doporučení, já například jsem alternativám nakloněna, ale zde popsaný postup ošetřování rány už je na mě alternativní příliš. Spíš bych řekla, že hraničí s úchylkou a týráním zvířat.

 • 9. Katka K.

  Re:

  22:03 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 8.

  Díky všem za reakce. Prakticky neustále jsme konfrontováni z různých stran s tím, že nejsme dostatečně otevření alternativním přístupům. Proto jsme se rozhodli vyhovět prosbě o vyjádření reakce na můj článek jako zkušenost jedné z našich čtenářek v případě, kde jsme věděli a měli zdokumentováno, že se rána dobře zahojila a s napětím čekali, jak bude přijat. Osobně se domnívám, že se v tomto článku dá najít i inspirace (třeba medové obklady), nicméně některé věci zvedaly obočí i mně.

 • 10. Katka K.

  Re:

  22:05 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 9.

  Oprava: Proto jsme se rozhodli vyhovět prosbě o zveřejnění reakce...

 • 11. Howl

  ...

  22:11 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 7.

  Myslím, že by stálo za to a bylo by na místě napsat článek s vyjádřením alespoň několika veterinárních lékařů vzhledem k tomu, že zjevně ne úplně malá část sledujících považuje článek za nebezpečný ve smyslu kolik lidí se toho chytí a vyzkouší to... jako lékař naprosto sdílím vaše názory.

 • 12. Horsana1

  nah

  22:21 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 11.

  Nuž, ja si viem tú reakciu a vyjadrenie vetov predstaviť, heh, nikto nebude chcieť vyzerať ako nejaký tmár, čo nie je otvorený alternatívam, veď klienti sú takí i onakí, heh.

  Skutočne neviem, ako by sa kulantne dalo vyjadriť ku zbytkom z odšťavovača, ananásu, lyžici zelí, bezlepkovej diéte, ABR a dobre naladeným bunkám. A že okrem vakcíny nie je v tele nič chemické. Lebo že domáca dezinfikuje, to sa vedelo už dávno, že.

 • 13. HelaS

  Délka léčby

  22:21 - 12. 05. 2016

  Zdá se mi to, nebo v druhém případě byla léčba dvojnásobně dlouhá?

  Tetanus považuju na naprostou samozřejmost, okamžizou aplikaci vetem při první návštěvě po podobném úrazu taky, Ovšem - chce autorka říci, že jinak její kůň není každoročně očkovaný, jak je koneckonců stanoveno zákonem?

  Za mě - úlet, tohle by tu asi fakt viset nemělo... ale nechci být za cenzora, jen mě taky napadly ty holšišky, a hůř, i někteří dospělí... :-(

  Alterrnativa v čemkoli mi nevadí; zpestřuje to svět, rozšiřuje obzor.
  V těchhle věcech si ale netroufám rozhodovat za jiné; ani za koně ne. Když se mi kobyla dusila a tekly jí sliny až na zem, dostala hned kortikoidy (a řádnou dávku; počítám, že díky tomu žije). Když si prorazila durch koleno až u břicha s dírou cca 5 cm velkou, dostala i atb, samotná revize rány a vyšetření trvaly pěkně dlouho. Léčení už nevím - tři týdny maximálně. K žrádlu kvalitní seno, minerálku s vitamíny a trochu mrkve.
  Když si ehm, mentálně představím (i fyzicky), že by se jí do toho dal záněr podkoží či flegmona, ne, dík - to jsem s ní zažila jednou a ta její bolest tehdy musela být obrovská; bylo znát, že ji bolí i moucha, co letí kolem. Ty oči, ta zaťatá čelist... jo.

  A kde měla autorka jistotu, že kobylka přes bolest při vycházkách nedala přednost společnosti koní a tváření se, že se nic neděje - jak jí pud velí, protože je to kůň - ačkoli jinak by stokrát raději byla někde zašitá a pokud možno s tou nohou radši tak moc nehýbala? (Jistě, pohyb je fajn, zrychlí se oběh atd., ale - co míra?)

  Pokud ulevit mohu - udělám to. Chemií, čímkoli. Tečka. kruciš, Chemie je tak přírodní věda, ne?

 • 14. Howl

  Zdravý rozum...

  22:43 - 12. 05. 2016

  Jsem ráda, že u většiny stále funguje zdravý rozum a hlavně soucit se zraněným zvířetem a že nejsem zjevně jediná, kdo takovéhle zacházení se zvířetem považuje za hraničící s týráním, což zjevně není vlastní všem, co se na článku a jeho publikaci podíleli...

  Horsana: kulantně se vyjádřit nebude snadné, ale v zájmu zvířat, který to třeba zachrání od tyhle vivisekce, by jistě stálo za to

 • 15. HelaS

  Alternativa

  23:41 - 12. 05. 2016

  Reaguje na 9.

  Kurnik šopa Katko, mám já to dneska nesnášenlivej den...
  Přiznávám, že mě vytáčí už ten termín alternativa. Podle cizníku = jiná možnost (dosáhnout téhož).
  Fajn; ale nejím-li maso a je mi fajn, tak alternativní krmení pro mého psa je, že nebude žrát maso a bude mu taky fajn? To není alternativa, to je popření!
  A kde je hranice mezi tou alternativou a zbytečným trápením? Jedině snad ve mě samé - chci to tak, tak si to taky sama vyžeru; ale takovej kůň, co ten může?
  A na základě čeho se takhle rozhodnu? Mám referenční vzorek? Nemám! Chce to tak ten kůň? Nevím!
  Alternativou je, řekněme, nekovat - navyknu-li koně a nechám-li mu volbu kudy jít. Určitě to není nekovat a šlapat po štěrku hned druhej den.
  Alternativou k lékům proti bolesti není nedávat je, ale dát něco jiného, nebo udělat něco, co zabere podobně. A neokecám to tím, že přitom budu podávat papání vyzdobený kanýrkama.

  A popravdě - inspirace s medem byla už v prvním článku. Při četbě týhle hrůzy mi ten med totálně zapadnul.
  (A mimochodem: jsou včelaři, kteří produkují a prodávají nejen med, ale taky další včelí produkty, a to i jako masti, výluhy a kdeco... plus poradí. Včely jsou úžasné a jejich produkty pořád nedoceněné, TO by byl článek!)

 • 16. Horsana1

  med

  00:23 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 15.

  Dokonca aj nenažraté farmafirmy s medom rátajú, viď napríklad Manuka honey od Kruuse. Manuku som konkrétne ja v terapii Liny odmietla, mali sme Lotagen a alternatívu sme nepotrebovali. O pol roka kobyla s BCS 5-6 porodila zdravé žriebä a kto pozná ten príbeh vie, z akých sračiek sme sa hrabali a to som kupodivu ani pozitívne neladila bunky, skôr naopak, ladili iba diskutujúci, za čo som im veľmi vďačná doteraz. Ale to už som odbočila od témy.

 • 17. Horsana1

  med a spol.

  00:31 - 13. 05. 2016

  Ale napríklad ma ani neohromila propolisová tinktúra, betadine sa ukázal ako neporovnateľne lepší (rakovina kopýt, mokvavé rany), super skúsenosti s repíkovým čajom, odvarom z dubovej kôry, ale načo vymýšľať teplú vodu a škrabať sa na na nose tak, že si prekrížim ruky, prevlečiem ich popod nohy, na ktorých budem skákať a do toho si pískať melódie, tomu nerozumiem.

 • 18. nitka

  Betadine

  00:47 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 17.

  Betadine je u mě vodička č.1 :-) Mám lahvičku v kufru s čištěním, dávám na vše divné, co na koni najdu. Myslím si, že výsledek hojení by byl u kobylky z článku naprosto stejný, pokud by se k ošetřování použila jen čistá voda + Betadine. Mučící směsi tam byly zbytečné.

 • 19. HelaS

  Propolis

  02:03 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 17.

  A já zas mám bezva zkušenost s ústním srprejem s propolisem, z lékárny. Bezvadně to funguje na zapálený krk některého člena domácnosti; líp, než cokoli jiného, je-li použit včas. Taky je bezva na bolevý zub (vtírat, a protože zub zásadně začne bolet v pátek večer, do pondělka se to pak dá vydržet).
  Takže ústní voda s propolisem je u nás doma součástí základní SOS lékárničky po mnoho let již tomu :-)

  Betadina je u mne taky součástí pucování - jen ji nedávám na všecko a hlavně ne dlouho. Na první desinfekci super. Ta zelená lahvička.
  Ve zmíněné domácí lékárničce ji rovněž chovám. U hlubších ran k nezaplacení, ale asi záleží i na mnoha dalších věcech; ani ona není všelék... i předčasnému uzavření rány strupem ale zabrání, je-li to žádoucí.

  Jinak si myslím, že je pravděpodobné, že průběh hojení u kobylky v článku by byl při nepoužití těch patlámat pravděpodobně lepší a a hlavně rychlejší. nevím to jistě, do odborníka mám hodně daleko. Jen prostě nechápu, k čemu je dobré bolavou ránu činit ještě bolavější... přijde mi, že ten postup vyvíjí na koně značné psychické požadavky, které následně - mentálně - vedou k jeho oslabení. A páč nejde léčit jen nohu a vynechat koně jako celek...

 • 20. nitka

  Dubová kůra, řepík

  02:30 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 17.

  Náhodou jsem na tohle narazila, když jsem hledala něco jiného. Určitě to bude příjemnější než slivovice. I když, než kupovat hotové bylinné směsi pro koně, je výhodnější koupit jednotlivé byliny a namíchat si to doma.
  http://www.leros.cz/veterinarni-produkty/leros-balneum-horse

 • 21. Zuzkas

  etanol

  07:26 - 13. 05. 2016

  Tak jsem namátkou koukla na google, jak to tedy je s etanolem a jeho vlivem na hojení ran. A hned první odkaz potvrdil mé očekávání: http://ajpheart.physiology.org/content/289/3/H1084
  Etanol statisticky významně zpomaluje hojení rány, snižuje množství kolagenu (důležité v hojení), a až o 61 % snižuje angiogenezi (tvorbu nových cév).
  Rána potřebuje vlhké a čisté prostředí, to je ideální místo pro migraci imunitních buněk, fibroblastů, keratinocytů, tvorbu nových cév a prostředí pro zdravou tvorbu granulační tkáně. Alkohol toto opravdu neposkytuje. Když už něco "alternativního" patlat na ránu, tak leda ten med, ev. kurkumovou pastu. .

 • 22. žofré

  V zájmu koní i jejich majitelů hledajících informace

  07:48 - 13. 05. 2016

  je jasné stanovisko veta a osobní názor redakce připsané k článku nezbytné, a pak ho klidně uveřejnit.
  Jinak s vyjádřením "rozhodně najdete inspiraci" je redakce spoluzodpovědná za šíření lití slivky s čili do otevřených ran napříč Rohanem, je to dlouhodobý problém, od léčby mušáků.
  Myslím si to samé co horsana, nitka,howl . Alternativám nakloněna jsem, kapsaicin v náplasti na neporušenou kůži v některých případech klidně doporučím stejně jako med na ránu( bez pepře), basmati rejži a spol.považuji za neškodnou libůstku, která nic neovlivňuje.

 • 23. Katka K.

  Re:

  08:22 - 13. 05. 2016

  Žofré souhlasím, bohužel neznám žádného veterináře (a že jich pár znám), který by byl ochoten toto jasné stanovisko veřejně napsat. Pokud se tu najde, jeho rekace bude vítána. Osobní názor redakce jakožto laiků za relevantní nepovažuju, navíc odkazy na to, jak jsem ránu konvenčně léčila já, ve článku jsou.

  Za ty roky, co jsem v redakci Equichannelu, neustále a ze všech stran poslouchám, jaká je tu cenzura, že zveřejňujeme jen co považujeme za správné, že nejsme otevřeni žádné alternativě, od zástupců alternativy zase že propagujeme z jejich pohledu "závadné" léky, léčebné postupy nebo krmení. Těžko si někdo zvenčí dokáže představit, jaká je to procházka minovým polem, kde v podstatě nemůžete projít ve zdraví, protože lidé mají dost často názory protichůdné a za co vás jeden pochválí, za to vás druhý rozcupuje. Celou tu dobu si stojím na svém a procházím prakticky každý příspěvek, zda nemůže někomu ublížit a zda je dostatečně podložený. A protože letos už těch výtek bylo trochu moc, rozhodla jsem se jednou necenzurovat a ponechat vyjádření na čtenářích v případu, který mi ve srovnání s jinými připadal jako relativně nezávadný a se zdokumentovaným dobrým koncem. Reakce jsou přesně dle očekávání - soukromě překvapivě dost pochvalných, veřejně pranýř. I když mi asi u některých zůstane nálepka nezodpovědného tyrana, který dopustil, aby se toto zveřejnilo a tím způsobil utrpení koním, jejichž majitele si "nevšimli", že první, co autorka udělala, bylo zavolání veta, dokážu to pro jednou lehce unést s pocitem, že díky tomu si třeba někdo i uvědomí, že nějaká "cenzura" má smysl. A zase chvíli budu mít energii na to odolávat nadávkám a hledat hranici, které příspěvky zveřejnit a které ne.:-)

 • 24. MajkaL

  Kapsaicin

  09:03 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 2.

  Já vím celkem přesně jak kapsaicin působí. Pro terapii periferní neuropatické bolesti se používají náplasti s koncentrací kapsaicinu 8%, nicméně před jejich aplikací je nutné použití lokálního anestetika, protože jinak by pacient tu akutní bolest, kterou by mu kapsaicin způsobil nerozdýchal.. to jen tak na okraj k analgetickým vlastnostem vysokých dávek kapsaicinu. Náplasti se samozřejmě používají na NEPORUŠENOU kůži. Stejně tak se kapsaicin používá v různých mastech nebo náplastech např. na bolesti kloubů a svalů v nižších koncentracích, ale opět je podmínkou neporušená kůže. Co se týká ethanolu ve slivovici, tak líh se k dezinfekci poranění v medicíně nepoužívá, protože porušuje tkáně a zpomaluje hojení. Pro mě je kombinace slivovice a papriček prostě návrat do středověku, nikoli alternativní metoda.

 • 25. Howl

  ...

  09:34 - 13. 05. 2016

  Proč se veterináři bojí napsat svůj názor? Protože by přišli o pacienty/zákazníky tohohle typu? To by skutečně ztráta nebyla, ostatně jako v každém oboru lidské veterinární medicíny... Zvláštní že pochvaly přišly jen osobně a ne veřejně... Nenazvala bych tohle celý pranýřem, ale objektivním názorem lidí, kteří používají selský rozum a hlavně - léčením ran se zabývají profesionálně... Autorka sice věta zavolala, ale podle posloupnosti ve článku jeden doporučil ošetření na klinice a druhý mohl přijet až za tři dny, tj. neúměrně pozdě, v takovém případě je už fakt jedno ze veterináře volala, když se erudovanou radou stejně neřídila...

  Btw zda se mi to nebo býk článek přeřazen z původní veterinární rubriky do zájmové? Aspoň že tak...

 • 26. Katka K.

  Re:

  10:12 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 25.

  Hlavně pro to, že nestojí o podobné pranýřování a "vláčení po diskuzích" zase z druhé strany... už jsem tohle v různých obměnách slyšela tisíckrát. A je velmi pravděpodobné, že by se někdo takový našel. Každý by chtěl číst rady od odborníků, ale ne každý se chová tak, aby ti odborníci měli chuť psát. A bohužel i kdyby na každých sto lidí připadl jeden prudič, ten prudič člověka otráví.

  Není vůbec zvláštní, že pochvaly chodí soukromě, je úplně normální, že lidé křičí nahlas v první řadě, když jsou nespokojení. Jsem (obecně) moc ráda, že tu máme takovou spoustu lidí, kteří chválí i veřejně, to nebývá zvykem.

  A nezdá se ti to. Vůbec mě nenapadlo, že by někdo články v této rubrice mohl chápat jako odborné, já to řadila čistě tématicky, ale když jsi mě upozornila, tak jsme ho přesunuli, protože jak jsem psala, není to odborný článek, je to zkušenost jedné majitelky koně.

 • 27. Horsana1

  hm

  11:02 - 13. 05. 2016

  Zavolala veta, nebol v republike, ďalší dal od toho ruky preč (no musel byť z tých alternatív asi trochu mimo) a najvrátivší sa vet dal Betadine, masť a zaviazal. Kapsaicín so slivkou a peper nedoporučil ani jeden, kupodivu.
  Na rozdiel od žofré nepovažujem kecy o ABR a pozitívne naladených bunkách za neškodné libústky, ale na vážne symptómy, ktoré hovoria o tom, že choroba už dosť pokročila a jedinec sa ocitol mimo realitu a jeho vnímanie je značne skreslené ezotero-detoxo-antivaxo -čojaviemčo silami.

 • 28. žofré

  záleží na tom ,

  13:34 - 13. 05. 2016

  na čem nejstaršímu zpravodajskému serveru o koních záleží nejvíc, na čem méně, na čem vůbec. A u každého jedince platí to samé. A pak je to věc míry, kde mám meze činit , co k mé prioritě přispěje. Platí od volebních hlasů po návštěvnosti webů, univesálně. A nikomu nemám za zlé, že má priority a limity jinde než já, jen diskutujeme:-).A ti, co četli Psychologii davu, mají zejména jako spolutvůrci medií dumat déle než lajka/ třeba bude výsledek stejný, jistě/-nic víc, nic méně.


  Já bych asi jako člen redakce hodně nechtěla, aby se slivka s čili a med s pepřem sdílel Rohanem holšiškami se značkou "na EQ říkali, že je to dobrý", což souhlasím, že tqady reálně hrozí. Osobně bych jako minimum do záhlaví šupla odstavec, že se jedná o názor a příběh zadavatelky a tento neodráží stanovisko redakce, nikoli jako otvírák doporučení, že tam najdeme inspiraci, nějakou, no.

  Vety ani nikoho k vyjádření přemlouvat nelze.
  Pokud začnu s opravou světa u sebe, což je jediné slibné, nemám pocit, že tady pranýřuji, pokud není pranýř nesouhlas. Nemám ani pocit, že bych články na EQ nechválila.

  Diskuze podle mě není plácání prosté ani popovídání si, dotaz po argumentu nebo zdroji informace nechápu jako vláčení, rozhodující samozřejmě je, jak to má nastavená většina., pokud jinak, rozhoduje a koriguje admin.
  Diskuze, nikoli jednomyslně souhlasné brumendo, může mít třeba efekt v tom, že čtoucí a píšící budou víc myslet, proč říkají, co říkají, proč dělají, co dělají.
  A vymyslí třeba , že nestačí znát odborný výraz kapsaicin, ale že může být mezi čtenáři i někdo, kdo o něm a jeho využití ví, takže než tím pojmem začnu ohromovat, měla bych vědět taky, aspoň trochu.
  MajkaL má asi stejné/neveřejné/ zdroje jako já, doplním jen, že se používají i slabší koncentrace , úspěch je u 30-50% ošetřených, 60% má vedlejší účinky- a opakuji, že se aplikuje na neporušenou kůži u chronické /neuropatické/ bolesti po dobu 60-90minut , užití jako příměs do alkoholu , kterým
  oplachuji ránu, mi nedává smysl. Alkohol na ránu a jeho "přínos" viz výše- příroda by léčila ještě líp, kdyby tam zadavatelka nedávala navíc zbytečné a bolestivé patáky, ránu řádně/vet/ prohlédla a mechanicky vyčistila třeba tryskající chladnou vodou, která má analgetický efekt ověřený, nechala kontrolovaný pohyb u kamarádů a mrkev přidala spolu s podrbáním na tu imunitu, dala jako krytí medbez pepře nebo framykoin nebo nic a sledovala vývoj. To by bylo teprve natur a nízkonákladové, jen by měla menší práci, takže menší "zásluhy", nebyla by to tajemná superpéče, ale fakt ta příroda, péči navzdory:-).

 • 29. fran

  Nerozumím

  18:07 - 13. 05. 2016

  Sluší se začít tím, že bych s ránou zacházela jinak, slivka s chilli podle mne zbytečně štípe a ač tomu nijak extra nefandím, šla bych tady asi i do antibiotik. Dále souhlasím s Horsanou v tom, že z ochoty k manipulaci nelze vyvozovat, že je tato vnímána jako bezbolestná, neřkuli příjemná. Ale vyhojení je velmi pěkné a ukázaná platí.

  Katko, tímto poskytuji veřejnou :-) podporu redakci ohledně publikování tohoto článku a jsem z těch, kteří uvítají alternativní témata. Když vidím, co tak neškodný textíček dovede vyvolat, ohromně lituji, že jsem chronický nefotič a nemám zdokumentovanou bleskovu a kompletně úspěšnou, výhradně homeopatickou léčbu poraněného koňského oka, dle vyjádření dvou veterinářů zralého na vyjmutí. To by teprve musela být mela, kterou bych si parádně užila :-).

  Za korektní a věcný považuji příspěvek Majky. A ten zbytek?

  Takže autorce se zranil kůň, zavolala veta, ošetřila a dále postupovala sice nestandardně, nicméně pod dohledem jiného veta (což zřejmě někteří v zápalu rozhořčení přehlédli), s kterým jaksi lépe myšlenkově souzní. Rána se v přiměřené době dokonale zahojila! Co s tím teda máte za problém? Až takový, aby padala hesla jako týrání, vivisekce a narážky na duševní kondici autorky? Z příspěvků Howl na mě čiší náhled „ lépe aby nám pacient spořádaně a lege artis natáhl brka, než aby se nedej pámbu alternativně uzdravil“. Disgustující.

  A jestli by se rána zhojila bez autorčina zásahu? Možná ano. Ovšem v tom případě i Katka darmo plýtvala časem penězi na svého koně, cpala do něj kdoví co a stejně tak patlala. Přitom stačilo opláchnout studenou vodou a dát mrkev....

  Ad cenzura. Čtenář s alespoň průměrnou rozpoznávací schopností si vyfiltruje pro něj užitečné, ať v pozitivním nebo negativním smyslu slova. Kdo tyto schopnosti postrádá, tomu ani cenzura nepomůže.


  Sluší se začít tím, že bych s ránou zacházela jinak, slivka s chilli podle mne zbytečně štípe a ač tomu nijak extra nefandím, šla bych tady asi i do antibiotik. Dále souhlasím s Horsanou v tom, že z ochoty k manipulaci nelze vyvozovat, že je tato vnímána jako bezbolestná, neřkuli příjemná. Ale vyhojení je velmi pěkné a ukázaná platí.

  Katko, tímto poskytuji veřejnou :-) podporu redakci ohledně publikování alternantivních témat. Když vidím, co tak neškodný textíček dovede vyvolat, ohromně lituji, že jsem chronický nefotič a nemám zdokumentovanou bleskovu a kompletně úspěšnou, výhradně homeopatickou léčbu poraněného koňského oka, dle vyjádření dvou veterinářů zralého na vyjmutí. To by teprve musela být mela, kterou bych si parádně užila :-).

  Za korektní a věcný považuji příspěvek Majky. A ten zbytek?

  Takže autorce se zranil kůň, zavolala veta, ošetřila a dále postupovala sice nestandardně, nicméně pod dohledem jiného veta (což zřejmě někteří v zápalu rozhořčení přehlédli), s kterým jaksi lépe myšlenkově souzní. Rána se v přiměřené době dokonale zahojila! Co s tím teda máte za problém? Až takový, aby padala hesla jako týrání, vivisekce a narážky na duševní kondici autorky? Z příspěvků Howl na mě čiší náhled „ lépe aby nám pacient spořádaně a lege artis natáhl brka, než aby se nedej pámbu alternativně uzdravil“. Disgustující.

  A jestli by se rána zhojila bez autorčina zásahu? Možná ano. Ovšem v tom případě i Katka darmo plýtvala časem a penězi na svého koně, cpala do něj kdoví co a stejně tak patlala. Přitom stačilo opláchnout studenou vodou a dát mrkev....

  Ad cenzura. Čtenář s alespoň průměrnou rozpoznávací schopností si vyfiltruje pro něj užitečné, ať v pozitivním nebo negativním smyslu slova. Kdo tyto schopnosti postrádá, tomu ani cenzura nepomůže. Diskuze samozřejmě ano a vždy, ale to plivání jedu, fakt nerozumím. • 30. fran

  se mi to blbě zkopírovalo...... nejde to upravit?

  18:09 - 13. 05. 2016

  nebo smazat?

 • 31. nitka

  Alternativní metody

  19:10 - 13. 05. 2016

  Mám veskrze kladný vztah k alternativním metodám - léčbu bylinami často praktikuji, nemám nic proti homeopatii - používala jsem. Nevadí mi, že výše uvedená metoda je přírodní, vadí mi, že je drastická. Aplikaci pálenky, chilli a pepře do otevřených ran opravdu považuju za týrání zvířat.

 • 32. pipilota

  Bez ATB

  19:30 - 13. 05. 2016

  No já jsem z článku rozpačitá. Těšila jsem se na něco ve stylu: nedali jsme ATB clonu a vyhojilo se to díky čistotě a psych. pohodě ve stádě. Alkohol + chili mi pokazili dojem.

  Jsem za šetření s ATB. Vím, že jsou nadužívány u lidí i u zvířat. Mám tedy obdiv k těm kteří se rozhodnou léčit bez ATB. (manžel si ve 35 letech na stavbě - ve špíně - poranil ošklivě holeň, ve fakultce mu to vyčistili a sešili a ATB nedostal, poučen že teplota do 38 C a otok je proces hojení; trpěl ale věděl proč)
  Ale nemělo by to léčení být přehnaně bolestivé. ( jsem ráda za Betadine na trhu i pro děti; když si vzpomenu jak jsme se čištění ran vyloženě bály jako děti)

  Přála bych si šíření článků s dokumentací o hojení ran u zvířat bez použití ATB, odborných a bez chyb (jako alkohol do rány a opakovaně). Třebas by léčba byla delší. Já vidím šetření ATB jako smysluplné.

 • 33. fran

  re 31

  20:05 - 13. 05. 2016

  No, asi chce vědět, co to dělá. Vzpomínám, jak si u nás před hospodou kdysi udělal cyklista brutální silniční lišej a požádal o desinfekci. Měli jsme něco - asi Jodisol? - a při pokusu o aplikaci ten chudák bezmála omdlel. Jako další varianta zbývala už jen vodka, míněno na ránu. Řekl, že je to mnohem lepší, ošetření přestál bez úhony, ale papričky tam teda nebyly. Jestli něco dělá pepř v medu a kolik ho tam je .... nevím. Ještě si vlastně vzpomínám na známou, která si - na radu lékaře, podotýkám - dávala kdysi jako první pomoc vysokoprocentní líh na obrovský výsev pásového oparu. Posluchači se osypali, ale ona říkala, že to prudce štípne a pak zmrtví. Takže jakkoliv v desinfekci vytuněnou slivovicí smysl nevidím, než bych se čílila, chtěla bych vědět, co to dělá.

 • 34. Howl

  ...

  22:38 - 13. 05. 2016

  Reaguje na 29.

  Pochvala jako na zavolanou, ač tohle \"léčení\" označilo za týrání dalších deset lidí, je nutno citovat mě,no nic, jak říkáš disgustující, stejně jako označování nesouhlasných názorů podložených důkazy za plivání jedu :D

  Ono v lidské medicíně to funguje trochu jinak než si představuješ - pacient si může vybrat jak se bude léčit nebo neléčit, nikdo mu nezakazuje lejt si do hlubokých ran pálenku, nicméně takhle bolestivé procedury kupodivu na sobě nikdo až na promilové výjimky masochistů a psychiatrických pacientů neprovozuje... kůň si vybrat nemůže, zbytečně bolestivé to je, méně bolestivé a objektivně účinnější prostředky jsou, jasné negativní vlivy na hojení nezpochybnitelné - tak jaká že je ta výhoda tohohle proti stejně alternativnímu odvaru z řepíku třeba? Katka ránu ošetřovala způsobem, který prokazatelně (objektivně hodnoceno) zlepšuje a urychluje hojení rány, v tom je dost zásadní rozdíl...

 • 35. kotys

  Poděkování

  04:27 - 14. 05. 2016

  Občasné zaměření na alternativní medicínu se mi líbí, uvítám další články a pokud se stane, že je uvedeno něco špatně, je moc fajn, že jsou tu lidé, kteří mají chuť vysvětlit, dát podnětnou zpětnou vazbu, sdělit svoje názory a zkušenosti z odlišných úhlů pohledu.Po redakci EQCH se toho v diskuzích poměrně dost a veřejně požaduje, vážím si ochoty s každým komunikovat i toho, že vždy byla z její strany vůle k pomoci, hledání řešení, nápravě, někdy i přes nepříjemný verbální nátlak, vznikající v emočně vypjatějších kauzách. Nebývá zvykem taková slušnost a neberu to jako samozřejmost .

 • 36. Katka K.

  Re:

  13:33 - 14. 05. 2016

  Pipilota: Ohledně ATB máme slíbený článek od pana doktora Filly, takže doufám, že vás uspokojíme.
  Kotys, fran - děkuji. Fran, to je zajímavé, jak se s věkem názorově přibližujeme, už jsem si toho všimla dřív.:-)

 • 37. Filip Tesař

  Dvě poznámky

  13:51 - 16. 05. 2016

  Každej má svůj pohled a to se vždycky nějak promítne i do hodnocení jinejch pohledů. Jsem dalek zavrhování či nekritickýho přijímání ledasčeho, lékaři (nejen veterináři) se určitě můžou dostat do zajetí zaběhaný praxe, což můžu často zřetelně vidět třeba na ATB u dětí, předepisovanejch fakt od oka, ovšem nevyleju kvůli tomu s vaničkou i dítě. Nejsem k léčení kompetentní a ke způsobu léčení v tomhle případě se montovat nechci, chtěl bych se jen podělit o dvě poznámky obecnějšího rázu, který mě napadly při čtení článku i sledování následný diskuse.

  Jako první bych dodal, že mě osobně se příčí rýsovat ostrou hranici mezi „přírodním“ a „nepřírodním“, která je navíc rýsovaná často volně, pocitově (třeba jablečnej ocet ani slivovice nejsou přírodní, akorát to nejsou výrobky farmaceutickýho průmyslu). Z článku vím příliš málo na to, abych něco řek k autorčině osobním přístupu v tomhle směru, nejvejš mi tak nějak zvoní na tuhle strunu. Následující řádky tudíž nejsou o autorce, ale obecně. Setkal jsem se mnohokrát s dělením na léčení „přírodou“ a „chemií“, nejen u koní, hlavně samozřejmě u lidí. A pokud jsem názory dotyčnejch poznal blíž, hodně často se to pojilo s analogickým postojem vůči stravování: kladli velkej důraz na stravování se „přírodně“ a vyhejbání se „chemii“, čímž se myslely hlavně průmyslově zpracovaný potraviny, polotovary, „éčka“ atd. V tomhle ohledu jsem s nima v zásadě zajedno, konzumace založená na potravinách bez různejch průmyslovejch příměsí je podle mýho zdravá, výživná a chutná. Problém je, že mezi stravováním a léčením nelze dle mýho vést přímou paralelu, nelze říct, že čím míň „chemie“ v léčebných prostředcích, tím víc zdraví. Navíc mě odrazuje, pokud je přístup ve stylu „buď – anebo“ doprovázenej rádoby odborným rozkladem, plným cizích termínů, ovšem používanejch bez hlubší znalosti věci, takže to působívá víc jako opakování zaklínadel. A to bývá často.

  Druhá poznámka se týče víry a intuice. Věřit v uzdravení je dobrá věc, ovšem je to víra. A je víra a víra. Pro mě osobně je snadný věřit i vědět, dokud věci postupujou k lepšímu. Totéž intuitivní rozhodování a „vědění“. Ta pravá zkouška víry i intuice přijde teprve tehdy, když se zhoršujou. A u věcí víry je pro mě podstatná pokora, a hlásit pevnou víru a nemýlící se intuici u případu, kterej podle popsanýho průběhu bez zádrhelů postupoval k úspěšnýmu uzdravení, mi pokorou dvakrát nevoní. Bral bych to asi jinak, kdyby nějakej zádrhel byl a pevná víra ho přetrvala (čímž neříkám, že by mě to přesvědčilo o tom, že právě víra způsobila obrat – ale to je prostě jiný téma).

 • 38. Terryyss

  informace

  20:59 - 20. 05. 2016

  Nase kobylka si to porad lize a kousr takze si to rozdelala a nechce sebji to hojit :( co s tim uz je tam i divoky maso. Je moznost ze se to pi vypaleni jeste zahoji?

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 5 čtenářů. Celkový počet bodů: 15.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: