KWPN – jen jeden vládne všem…

5. 04. 2019 08:00

Obrázky: 7

Autor: Martina Cerhová Foto: Martina Cerhová Rubrika: Plemeníci Počet přečtení: 1941 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Plemenná kniha KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland) v loňském roce ovládla všechny tři hlavní jezdecké disciplíny – drezuru, parkur i všestrannost. Je tedy logické, že nás bude hodně zajímat, jak to u nich vypadá a jaký mají recept na úspěch. A protože od koho jiného se učit/inspirovat než od těch nejlepších, rozhodli jsme se na KWPN, jejich využití plemenných hřebců a také na to, kteří hřebci příslušící k plemeni KWPN si vedou nejlépe v žebříčku nejlepších plemeníků světa, podívat blíže.

Drezura – plemeníci působící v rámci plemenné knihy KWPN

Nejprve se podívejme mezi elitu, tedy otce koní startujících v Grand Prix soutěžích. Nejlepším plemeníkem pro chov drezurních Grand Prix koní je Jazz se 131 úspěšnými koňmi, což je 4,2 % jeho potomků. Hned za ním se drží Contango (24 GP koní, 3,8 %), Painted Black (32 GP koní, 3,6 %), El Corona (10 GP koní, 3,5 %), Welt Hit II (21 GP koní, 3,2 %), Aktion (11 GP koní, 2,9 %), Gribaldi (82 GP koní, 2,7 %), Krack C (39 GP koní, 2,5 %), Coctail (10 GP koní, 2,5 %) a Chronos (13 GP koní, 2,5 %).

Pokud bychom se podívali na plemeníky s potomky startujícími v soutěžích úrovně Z1 a výše, máme pro někoho možná překvapivého vítěze. Je jím Sir Sinclair s 21,9 % potomků v Z1 a výše, následuje Coctail s 21,4 % a na třetím místě jsou shodně Jazz a Ziësto pyšnící se 21,2 %, dále pak El Corona s 18,3 %, Welt Hit II s 18,1 %, Painted Black s 18 %, Krack C se 17,5 %, Olivi se 17,4 % a Cabochon se 17,2 %. Pozor, Ziësto má logicky potomků méně, pouhopouhých 22 startujících v Z1 a více, ale procentuálně se rovná slavnému Jazzovi, jemuž ve stejných soutěžích startuje 666 potomků, a to je co říci! Hned po Jazzovi mají nejvíce potomků v Z1 a výše také Gribaldi (477) a Flemming (378). A že mají KWPN vzorek k analýzám úžasný, je jasné, neboť v Z1 a výše startuje více než 12 000 koní, kteří jsou potomky celkem 552 licentovaných plemeníků.

Nejlepším drezurním plemeníkem KWPN za rok 2018 je již čtvrtým rokem po sobě Sir Sinclair (Lord Sinclair – Flemmingh), neboť jeho potomci získali během roku 2018 v drezurních soutěžích 10 681 bodů, což je o více než 4 000 bodů více, než je tomu u druhého nejlepšího drezurního hřebce, Contanga (po Contender). Sir Sinclair se může chlubit 72 potomky v drezurním sportu, 27 jich soutěží na mezinárodní úrovni a čtyři v GP. Třetí místo osadil UB40 (Olivi – Michelangelo).

Z1 soutěží se mohou účastnit koně starší šesti let, proto mezi jejich otci moc „mladých“ plemeníků nenajdeme. Co se týče počtu potomků v Z1 úlohách a výše, patří k nejúspěšnějším Connaisseur se 3 potomky (což činí 3 % jeho potomků), následuje Chagall D & R (4 potomci, 2,9 %) a Charmeur (2,5 %) – ten má ale potomků nejvíce, neboť v Z1 a výše jich startuje 32 (ovšem zplodil jich dohromady téměř 1300). Sedmi potomky se může chlubit také Chippendale a třemi Dreamboy, ale zmínit je třeba také dva skokové hřebce, jejichž potomci startují v Z1 a výše, a to Crespo VDL a California.   

A když už tu tak máváme čísly, pojďme si na oblíbenosti plemeníků ukázat, jak hodně se u KWPN připouští. V roce 2017 bylo u KWPN registrováno 10 500 hříbat, z nichž 4 300 bylo drezurních a více než 5 500 bylo skokových. Nejvíce drezurních hříbat měl mladý Glock’s Toto Jr. (první licencovaný syn Totilase, z matky po Desperado, mj. vítěz Pavo Cup pro pětileté), a to rovných 369. Následuje Daily Diamond (Daily Deal – Fürst Heinrich) s 222 hříbaty, Dream Boy (Vivaldi – Ferro) se 174 hříbaty, Hennessy (De Niro – Jazz) se 168 hříbaty a Franklin se 141 hříbaty. Jak je vidět, mladí plemeníci lákají chovatele i u KWPN. Není to tak jen německý fenomén, jak se mnozí čeští chovatelé domnívají. Mimochodem, 101–140 hříbat mělo dalších 5 různých plemeníků, kteří tak pokryli 14 % z celkového počtu hříbat.

Drezurní plemeníci KWPN a jejich pozice ve světovém chovu sportovních koní

Ale abychom se nezaměřovali na KWPN jen v rámci této plemenné knihy, pojďme se podívat na nejúspěšnější plemeníky KWPN roku 2018 dle WBFSH/FEI.

Čtvrtým nejlepším drezurním plemeníkem světa je Jazz, který v letech 2008–2011 tomuto žebříčku vládl. Sám byl mimořádně úspěšným drezurním koněm. Je znám coby citlivější a labilnější hřebec, který tyto vlastnosti také rád předává svým potomkům, ti tak sice nejsou pro každého, ale rozhodně to neubírá na jejich kvalitách pro drezurní sport (navíc se nesmí zapomínat na fakt, že každý kůň je jiný). Z nejlepších potomků startujících v GP za loňský rok jmenujme například patnáctiletého KWPN valacha Zephyr (om: Farmer), kterého sedlá Adelinde Cornelissen. Dále pak čtrnáctiletého KWPN valacha Arthura (om: Contango), třináctiletý ryzák Bonzanjo (om: Contango, pravý bratr körovaného Tango s vl. výkonností rovněž GP, dále klisny Zhara Obertje s vl. výkonností PSG a matky körovaného Happy Feet a za zmínku stojí rovněž fakt, že prabába Bonzanja, klisna Natasja po plnokrevném Ghill Manor xx, je matkou plemenného hřebce Taarlo po Rigoletto, který působil v českém chovu), jedenáctiletý KWPN plemenný hřebec Blue Hors Don Olymbrio (om: Ferro, mimochodem WFFS genu prostý), sedmnáctiletý KWPN valach Vancouver K (om: Ferro) a mnoho dalších.

Jazz je synem Grand Prix drezurního hebce Coctail, jenž je synem oldenburského Puriosa (po Selle Français hřebci Furioso II – po Furioso xx) a KWPN klisny Ulissy po plnokrevném Le Val Blanc xx. Jazzovou matkou je celkem malá ryzka Charmante, dcera KWPN hřebce Ulster (po KWPN skokovém hřebci Nimmerdor) a klisny z kombinace Amor (holštýn) a Pericles xx.

Jak je vidět, má v sobě Jazz plnokrevných genů na drezurního koně zajímavý podíl. A že je chovatelsky velmi zajímavý, svědčí také to, že se již dočkal i klonování.

Šestým nejlepším drezurním plemeníkem světa je Jazzův syn Johnson (om: Flemmingh). Coby olympionik je skutečně velmi zajímavým a nadějným nástupcem svého otce. K jeho nejúspěšnějším potomkům patří KWPN plemenný hřebec Double Dutch (om: Rubiquil), KWPN valach Ben Johnson (om: Ferro), pro AES licentovaný KWPN hřebec Boston STH (om: Quattro B), KWPN hřebec C'est La Vie (om: El Corona) a další.

Na patnáctém místě mezi nejlepšími drezurními plemeníky světa je pak Michellino (Michelangelo – Ulft), jemuž dělají v Grand Prix čest potomci jako dánský valach Smeyers Molberg (om: Rambo), valach Michigan nebo valach Elmegardens Marquis (om: Lucky Light). Michellino je v roce 1991 narozený hnědák, který byl v roce 2006 vyhlášen dánským hřebcem roku a byl také vyznamenán za přínos dánskému chovu. Je synem trakénského hnědáka Michelangelo, tedy potomka plnokrevného Pasteur xx a trakénské klisny Miami po Matador - Kosmos. Jeho matkou je pak KWPN hnědka Cloudette, dcera KWPN hřebce Ulft (po Le Mexico - Pericles xx) a klisny Rigaletty, jejímž otcem je KWPN hřebec Luctor (opět po Pericles xx). I Michellino tak má v sobě výrazný podíl plnokrevných genů.

 

Parkur – plemeníci působící v rámci KWPN

A začneme zase od těch nejlepších – tedy otců koní startujících v Grand Prix soutěžích. Jedničkou se 101 potomky je Burggraaf. Na druhém místě je se 100 potomků v GP Indoctro a na třetím místě je Concorde s 91 potomky.

Ale pokud se na to podíváme zase z jiného úhlu pohledu, tedy počet potomků v GP proti celkovému počtu potomků registrovaných u KWPN, máme tu hned jiná jména. Nejúspěšnějším plemeníkem je Libero H se 7,4 % potomků v GP (je jich 44), následuje Heartbreaker (62 GP koní, 6,3 %), Silvio II (14 GP koní, 4,7 %), Animo (43 GP koní, 4,7 %), Celano (30 GP koní, 4,5 %), Andiamo (27 GP koní, 4,4 %) a další (viz graf).

V parkurech obtížnosti 1,30 m a výše startuje 19 000 KWPN koní a celkem 508 KWPN plemeníků je otci takovýchto koní. Nejúspěšnějším, co se počtu týče, je Indoctro, který se pyšní 933 potomky startujícími v parkurech 1,30 obtížnosti a výše. Druhou nejpočetnější sestavu má Burggraaf (614) a následuje Numero Uno.

Pokud se ale opět na celou věc podíváme z pohledu %, pak vede Bacardi VDL, neboť parkury obtížnosti 1,30 a výše překonává 36,4 % jeho potomků (pozor, u KWPN má registrováno jen 33 potomků!). Druhý je Heartbreaker (33,8 %), Cantos (30,2 %), Hors La Loi II (29,9 %), Mr Blue (29,1 %) a Utopie (27,9 %).

Pokud se opět podíváme pro změnu na plemeníky, tak nejmladší otcové s koňmi startujícími v parkurech 1,30 m a výše se narodili v roce 2011. První vlaštovky tak mají např. Durrant, Dantos, Dutch Design, Dakar VDL. Z dalších mladých hřebců můžeme zmínit např. hřebce Spartacus (68), Eldorado van de Zeshoek (120), Crespo VDL (8), Q.Breitling LS (11) atd.

A jak je to s oblíbeností plemeníků?

V roce 2017 bylo u KWPN zaregistrováno 5 500 skokových hříbat. Nejvíce jich měl Carrera VDL (Cardento – Baloubet du Rouet), a to 163. Druhým nejžádanějším hřebcem byl Grandorado TN (Eldorado van de Zeshoek – Carolus II) se 161 hříbaty (mimochodem, tento hřebec byl o rok dříve nejoblíbenější), třetí byl Harvey VDL (Heartbreaker – Carthago) se 136 hříbaty, dále pak Chapeau TN (Clearway – Quintero) se 125 hříbaty a Cohinoor VDL (Cornet Obolensky – Stakkato) se 117 hříbaty. Těchto pět hřebců zplodilo dohromady 702 hříbat, tedy 13 % všech u KWPN registrovaných skokových hříbat. Dalších 28 hřebců mělo 51–116 registrovaných hříbat a pokryli tak dalších 36 %.

Skokoví plemeníci KWPN a jejich pozice ve světovém chovu sportovních koní

Nejúspěšnějším zástupcem plemene KWPN mezi nejlepšími skokovými plemeníky světa je Kannan (Voltaire – Nimmerdor) pro rok 2018 umístěný na dvanáctém místě. Je to po dlouhé době jeho první umístění mimo nejlepší desítku, vždyť v roce 2016 mu patřila pátá příčka, 2017 byl sedmý, v roce 2015 byl druhým nejlepším skokovým plemeníkem světa, v roce 2014 byl nejlepší, 2012–2013 druhý. Sám byl mezinárodně úspěšným parkurovým koněm, kvůli zranění však musel vynechat OH.

Jeho nejlepší potomky jistě zná každý fanoušek parkurového sportu. Jsou jimi např. SF plemenný hřebec Quabri de l’Isle (om: Socrate de Chivre), SF vranka Symphonie des Biches (om: Damiro), valach Kel’Star du Vingt Ponts (om: Landor S), AES šimla Molly Malone V (om: Cavalier) a mnoho, mnoho dalších. Kannanův původ je kombinací těch nejúspěšnějších genů – KWPN, holštýnských, hannoverských, francouzských a plnokrevných. Jeho otec Voltaire je synem slavného Furiosa II po ještě slavnějším plnokrevném Furiosovi. I u Kannana najdeme v prvních čtyřech generacích plnokrevné zástupce.

 

Několik plemenných hřebců příslušících k PK KWPN působících v českém chovu:

 • Amarillo (Animo – Voltaire – Farn)
 • Babylon van Lange Weeren (Rhodium – Welt Hit II – Jackson)
 • Cardigan DH alias Crown Boy (Crown Z – Jasper – Abgar xx)
 • Clive (Heartbreaker – Voltaire – Pilot)
 • Crawfordastral (Crawford – Lupicor – Celano)
 • Empire (Quidam de Revel – Corrado I – Contender)
 • Esprit Royal (Elcaro – Apalatin – Exact)
 • Fetyš (Fedor – Zeoliet – Hurricane)
 • Firestone (Glock’s Johnson – Florencio I – Painter’s Row xx)
 • Global Champion TN (Calvaro Z – Heartbreaker – Clinton)
 • Go-On T.S. (Corlensky G – Air Jordan Z – Lupicor H)
 • Guidam Sohn (Guidam – Zeus – Akteur)
 • He’s Blue (Mr. Blue – Heartbreaker – Spartan)
 • I’m Jaguar (I’m Special de Muze – Burggraaf – Voltaire)
 • Jimtown (Darco – Amor)
 • Joke Of The Year (Baloubet du Rouet – Cornet Obolensky – Quidam de Revel)
 • Lamaze TN (Grandorado TN – Carthago – Stakkato)
 • Tarzan (Libero H – Voltaire – Nimmerdor)
 • Warness ZH (Warrant – Larino – Fedor)

 

Jak skvělé by bylo mít podobné (veřejné!) analýzy týkající se českého chovu a sportu? Zdvihne někdo hozenou rukavici (nebo alespoň poskytne data)?

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: