Kůň bez jezdce?

19. 12. 2017 09:00

Obrázky: 4

Autor: Katka Lipinská Foto: Pixabay.com Seriál: Odborníci radí Počet přečtení: 7681 Počet komentářů: 13 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Mám šikovného koně, ale nemůžu ho sama jezdit... poradíte? Tak začíná dnešní dotaz a týká se tématu, které pálí mnoho z vás – spolujízdy a pronájmu koně. Lze sehnat jezdce i na nezkušeného koně? Jak nastavit podmínky? Podělte se s tazatelkou i vy o své zkušenosti a pokud vás náhodou její nabídka zaujala, pište, třeba hledá právě vás!

Dotaz 

Dovoluji se na vás obrátit s dotazem asi trochu netypickým. Mám úžasného tříletého valacha (ČT) a nemám na něj jezdce. Je to hodný, zdravý a pracovitý kůň, ale... nemohu ho sama jezdit a ani nejsme schopni ufinancovat jeho přípravu v komerčních stájích. Řešení se nabízí, samozřejmě - koně prodat, ale koník je mimořádně charakterní a rádi bychom si ho nechali.

Myslím, že je více lidí, kteří mají stejný problém... netuším vůbec, jestli jsou nějaké možnosti, jak z téhle situace vybruslit, všude vidím jen velký byznys - máš koně? - prodej nám ho za pár korun, nemáš koně - kup si ho za spoustu peněz... Ještě by asi byl zájem v případě koně zkušeného, který by třeba mohl i závodit...

Samozřejmě, že vím, že „vkládat práci do cizího koně“ se asi nikdo nepohrne... ale přesto – co si o tom myslíte a jaké máte zkušenosti? Jsou ještě lidé, kteří mají opačný problém, než mám já – šikovní zodpovědní, kteří třeba nemají podmínky nebo finance na to mít svého koně? Je ještě někdo, kdo by chtěl jezdit pro svůj dobrý pocit, pomalu se s koněm vzdělávat a posouvat a potom třeba i sportovat? Má smysl si třeba dát inzerát?

 

Své dotazy nám můžete posílat na redakční e-mail info@equichannel.cz.

 

Odpověď

Přestože tento dotaz byl původně určen mně osobně, po domluvě s tazatelkou jsem se rozhodla ho zodpovědět veřejně, protože se domnívám, že se týká spousty lidí... a třeba se v diskuzi pod článkem potkají ty správné dvojice. Nebo přinejmenším zjistíte, jak to vidí někdo zvenku.

Je pravda, že dnes sehnat dobrého jezdce není vůbec tak snadné jako dřív. Tehdy bylo koní mnohem méně a jak jejich pořízení, tak náklady spojené s jejich držením, si mohl dovolit relativně málokdo. Dávalo smysl, aby to „táhli“ dva a lidé spolupracovali, protože to byla prakticky jediná možnost. Zároveň zde nebyl takový rozdíl mezi koňmi sportovními a hobby koňmi. Drazí zahraniční koně byli extrémně vzácní a na nižších úrovních jste tudíž měli šanci v podstatě s jakýmkoli koněm.

Dneska je to mnohem těžší, protože jak lidé obecně bohatnou, koně jsou dostupnější. Pro mnoho majitelů je jednodušší si platit ustájení sami, než shánět jezdce a řešit případné rozepře a naopak většina trochu zkušených jezdců raději investuje do svého, než měnit názory s majitelem a čekat, jestli mu koně nepřestěhuje nebo neprodá.

Ne že by dnes nebyl zájem o pronájem a spoluježdění. Je stále vysoká poptávka po koních do sportu a zejména po koních pro děti a ponících, protože děti odrostou a předpokládá se, že za pár let bude potřeba koně vyměnit. Koně „běžní“ nebo mladí tolik zajímaví nejsou. Je to logické, připravit dobrého koně stojí spoustu času, práce a energie a investovat to do koně cizího, se kterým nevíte, jak se kdy majitel rozhodne naložit, do toho se zdarma chce málokomu. Zejména s přihlédnutím k tomu, že v případě, že se něco nepodaří nebo se jen s majitelem rozejdete v názorech, to můžete mít "na talíři". Profesionál to udělá za úplatu, zkušený amatér, má-li možnost, bude radši investovat do koně vlastního.

Chcete-li výsledky, musíte zajistit podmínky

Pokud tedy chcete, aby se někdo věnoval právě vašemu koni, bude potřeba nastavit podmínky tak, aby to byla spolupráce oboustranně výhodná. Když je to kůň, se kterým jezdec může rovnou sportovat – je to pro něj výhodné (pro majitele samozřejmě také, jinak by jezdce nehledal). Jestliže je to kůň profesor, od kterého se jezdec může učit – je to také výhodné. Jedná-li se o příjemného a nadstandardně přiježděného hobby koně v dobré lokalitě – je to výhodné pro člověka, který rád relaxuje na vyjížďkách a nechce se mu do závazku svého koně. Pro majitele to pravděpodobně bude trochu kompromis, protože rekreační jezdci zpravidla nebývají až tak dobří jezdci.

Co když je to ale mladý kůň jako v případě tazatelky?

Ten v tuto chvíli až tak moc výhod nenabízí. Pokud je talentovaný a má sportovní vyhlídky, myslím, že šance najít jezdce jsou pořád dobré, hodně ale záleží na majiteli. V první řadě je potřeba počítat s oboustrannými kompromisy.

Jezdec musí být připraven na to, že ho čeká určité období obsedání a přípravy a co si koně nenaučí, to umět nebude. A na vysokou míru odpovědnosti. Majitel naopak musí počítat s tím, že jezdec, který není placený profesionál, pravděpodobně nebude tak zkušený a vyježděný a že podstupuje riziko, že koně může nějakým způsobem pokazit. Musí být také připraven na to, že k obsednutí a přípravě koně, pokud není řeč jen o ježdění po lese, jsou potřeba určité podmínky. Kvalitní padnoucí výstrojí počínaje, přes rozumnou jízdárnu, případně kruhovku, pravidelným dohledem trenéra konče. Jistě, koně lze obsednout a trochu přijezdit i na parelce v lese a bez dozoru, ale do toho bych já osobně nikdy nešla ani v pozici majitele, ani v pozici jezdce. Dobré podmínky a především ten pravidelný dohled zkušeného trenéra jsou alespoň nějakou zárukou, že to bude fungovat k oboustranné spokojenosti.

Nic z toho není levné a otázkou je, kdo by měl v takovém případě nést náklady, aby to bylo fér? Myslím, že by to měl být majitel, kdo by měl zajistit, aby kůň byl v podmínkách, kde s ním lze dobře pracovat. Ať je mladý kůň sebelepší, na dvorku, bez jízdárny, v místě, kam žádný dobrý trenér nepřijede... v takových podmínkách se na většinu sportovních disciplín adekvátně nepřipravíte. Lze tímto způsobem nějak udržovat koně již zkušeného, ale je těžké obsedat a připravovat do sportu mladého. Zejména pokud za jeho co nejlepší přípravu cítíte zodpovědnost před majitelem. Neznám konkrétní podmínky tazatelky, ale tohle by mohl být důvod, proč může být problém sehnat jezdce. V takovém případě si musí majitel rozmyslet, zda skutečně chce, aby se s koněm pracovalo, a to i za cenu, že ho bude financovat ve stáji, kde toto zázemí má.

Další otázkou je, kde sehnat toho správného jezdce. Bohužel z důvodů uvedených výše, čím lepší jezdec, tím menší pravděpodobnost, že čeká volný právě na vašeho koně. Nicméně ta pravděpodobnost určitě není nulová, takže za pokus to stojí.

Inzerát je jednou z možností, nevýhodou je, že nejspíše nebudete mít žádné reference. A ty jsou u člověka, kterému chcete svého koně svěřit, poměrně důležité. Zkuste rozhazovat sítě po známých, poptávat se, kde se dá, opakovaně. Určitě uslyšíte hlavně zamítavé odpovědi, ale třeba jednou ne. K tomuhle jsou jako stvořené sociální sítě (Facebook), kde máte tu velkou výhodu, že vidíte i okruh známých dotyčného, a tudíž na něj snadno získáte i reference.

Přiznám se, že já osobně, pokud bych měla mladého, opravdu talentovaného koně a nemohla si ho sama jezdit, bych asi přece jen radši sáhla po nabídce profesionála (samozřejmě takového, kterého dobře znám). Je to sice dražší, ale z dobrých základů kůň těží celý život a tyto peníze nebudou zahozené, nýbrž investované, protože mi zvýší cenu koně a také výrazně zlepší možnost jeho dalšího využití.

Nabídka těch, kteří s koněm budou pracovat za úplatu, je vyšší, takže si mohu skutečně vybrat. Neznamená to, že musíte nutně koně hned stěhovat k němu, může být doma (nebo někde poblíž, kde jsou vhodné podmínky), můžete si ho „menežovat“, lonžovat, pracovat s ním ze země, časem sehnat někoho dalšího, kdo ho bude pohybovat, a dotyčnému zaplatíte třeba 2-3x týdně hodinu práce s koněm. To je i rozumný finanční kompromis. Tím se dostáváme k další otázce.

Kdo to bude platit?

To, zda a kolik by měl platit jezdec, lze obecně říct jen velmi těžko. Já se držím pravidla, že ze vztahu jezdec-kůň (resp. jeho majitel) více profituje vždy ten méně zkušený a je tedy na něm hradit většinu výdajů. Jestliže mám půjčeného zkušeného koně pro méně zkušeného jezdce, hradím náklady na koně (a někdy i nájemné). Pokud naopak zkušený jezdec připravuje nezkušeného koně, většina nákladů by měla jít za majitelem koně, protože jemu koně zhodnocuje. Výjimkou je úhrada tréninků s trenérem, z nichž profituje i jezdec. Když jsou jezdec a kůň na podobné úrovni, pak je rozumné se o náklady podělit.

Dalším bodem, který se často řeší, je smlouva. Pokud očekáváte, že tu najdete nějakou vzorovou, bohužel vás zklamu. I když jsem v této situaci byla opakovaně jak v pozici majitele, tak v pozici jezdce (nájemce), smlouvu jsem dávala dohromady jednou a nakonec jsme ji stejně nepodepsali. Zkrátka proto, že pokud někomu svěřuji svého koně, nebo si od někoho beru jeho koně, živého tvora, vnímám to jako tak velký závazek, že dotyčného musím natolik dobře znát a natolik mu důvěřovat, že smlouvu v zásadě nepotřebuji. A naopak, mám-li nějaké pochybnosti, nebudu spoléhat ani na smlouvu. Nicméně to je jen můj osobní přístup, rozhodně nikomu dobře sepsanou smlouvu nebudu vymlouvat. Já preferuji ústní dohodu pokud možno před nějakým pro obě strany důvěryhodným svědkem.

Ale ať už budete podepisovat smlouvu, nebo zůstane při ústní dohodě, mělo by být specifikováno, jak bude probíhat péče o koně a jakým způsobem (a jak moc a jak často) se s koněm bude pracovat. Určitě také, jak řešit případné nemoci a zranění koně a poškození výstroje. Je nezbytné se domluvit i na tom, o čem má a nemá být majitel informován – někdo chce přesně vědět, co se dělo na každém tréninku, jinému stačí zavolat až v případě, že kůň kulhá.

A samozřejmě také musí jezdec přesně vědět, co s koněm smí a nesmí dělat – zda na něm smí povozit kamarádku, zda s ním smí vyrazit na soustředění, nebo s kým smí a nesmí trénovat. A ještě jedna věc – pokud někdo pracuje s vaším mladým koněm s vidinou, že s ním později bude moci sportovat, mělo by být jasně řečeno (a tady v tom případě bych asi preferovala písemnou formu), že kůň po určitou dohodnutou dobu nebude prodán, pronajat nebo přestěhován bez souhlasu jezdce. Protože je hodně nefér, pokud si někdo rok nebo dva hraje s remontou a poté, co to začne „trochu vypadat“ nebo majitele po prvních závodech kontaktuje kupec, o koně a vloženou práci přijde.

Kapitolou sama pro sebe je pronájem koně s odvozem do vlastní stáje. To je zpravidla výhodné pro majitele, který platí komerční ustájení, protože ve chvíli, kdy koně pronajme, náklady na ustájení nejdou za ním. Já osobně bych asi byla hodně opatrná a toto řešení bych volila až v případě, že by to jinak zkrátka nešlo (třeba kvůli dostupnosti trenérů) a jen u člověka, kterému opravdu důvěřuji. Tady je snad ještě důležitější skutečně dobře specifikovat podmínky práce a péče - to nejlépe přímo s ustajovatelem. A pak už platí jen „důvěřuj, ale prověřuj.“ Pravidelné návštěvy jsou nutností! Kůň patří vždy majiteli a pokud se cokoli stane, bude to on, kdo to bude muset řešit.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Belluno

  co je cílem tazatelky?

  10:20 - 19. 12. 2017

  Upřímně jsem z dotazu nepochopila, co vlastně tazatelka chce. Aby jí někdo připravil mladého koně, protože ona se na to necítí, a až bude hodný a poslušný, tak by ho pro sebe už chtěla? A koně má v komerční stáji, nebo doma? Těch podmínek se Katka v odpovědi dotýká, ale upřímně jsem z toho rozpačitá. Tazatelce se sice nelíbí, že koně jsou dnes bráni komerčně, jenže koně stojí strašnou spoustu peněz, a tak to vlastně jinak nejde. A práce s mladým koněm je docela "otrava", než to začne být zábavné, trvá to minimálně rok, spíš dva. A pak se nabízí otázka, jakou motivaci má jezdec investovat (minimálně) čas a své zkušenosti do takového koně... a co z toho bude mít. Kvalitní jezdci si obvykle kupují mladé koně, aby ušetřili, aby si hodnotnějšího koně schopného například toho závodění udělali sami. Přičemž ta položka pořizovací ceny není vždy tou zásadní. Pokud by tedy majitelka umožnila jezdci koně nadále využívat i třeba do sportu, asi by byla šance někoho najít, kdo tu cestu s koněm projde a pak sklidí plody svého úsilí, i když takový asi stejně nebude chtít hradit náklady na "provoz". I tak mi to ale přijde velmi rizikové. Zaplatila bych také raději profíkovi (ono to kolikrát i u hodně kvalitních jezdců významně nepřesahuje cenu takového normálního pražského ustájení), nebo se koně vzdala. Riziko toho, že se do přípravy mého koně pustí někdo, kdo na to vlastně úplně nemá schopnosti a zkušenosti, je příliš veliké.

 • 2. Katka K.

  re:

  10:42 - 19. 12. 2017

  Reaguje na 1.

  Tazatelka hledá jezdce na mladého koně.:-) Uvádí pouze, že nemůže sama jezdit, nic o tom, že by ho chtěla někdy jezdit, takže bych to nepředpokládala. Jinak jsem záměrně nechala dotaz spíš obecný a k diskuzi. Je to tak jak píšeš, koně stojí strašnou spoustu peněz (a času) a zároveň jsou poměrně dostupní, proto je situace taková, jaká je. Nu, jsem zvědavá na zkušenosti ostatních, snad se někdo další podělí.

 • 3. Belluno

  Re...

  11:17 - 19. 12. 2017

  Reaguje na 2.

  No ale pořád je v úvodu řečeno "kůň je charakterní, rádi bychom si ho nechali". Takže z toho jsem soudila, že třeba majitelka v budoucnu by přeci jen s koněm něco dělat chtěla... ale do toho tedy obě nevidíme, pro případného jezdce je to ale určitě dost důležité.

 • 4. xyxy12

  Ježdění

  12:14 - 19. 12. 2017

  Reaguje na 3.

  Možná bych měla pro majitele nabidku ježdění

 • 5. lily

  co je cílem tazatelky

  16:50 - 19. 12. 2017

  Reaguje na 1.

  No dotaz zřejmě bude trochu osekaný, jde o tu podstatu. Vzhledem k mému věku a věku okolí mě napadá asi nejčastější důvod: koupila jsem si mladého koníčka s tím, že si ho připravím a budu s ním závodit, ale v nejcennějším věku (3roky koně) jsem otěhotněla a tak na něm nebudu moci minimálně 2 roky pořádně jezdit. Kůň je tedy bez jezdce a zároveň je to doba, kdy je s ním fakt potřeba pracovat :) Pak takovéhle problémy budou řešit lidé s nějakým vážnějším úrazem apod. Myslím, že článek je opravdu přínosem protože se to stává opravdu častěji a častěji :)

 • 6. Katka K.

  re:

  21:47 - 19. 12. 2017

  Paní mi psala, opravdu nemá v plánu v ním do budoucna sama něco víc dělat, maximálně ho lehce pohybovat. Představu má prý velmi flexibilní, od vyjížděk do lesa po sport, zcela dle případného jezdce, cílem je spokojený kůň i jezdec.

  A ještě doplnění, je od Třeboně. Takže případné ježdění se týká této lokality.

  A ano, děkuji za pochopení, proto jsem se rozhodla tento dotaz zveřejnit, protože se také domnívám, že je to věc, která se řeší poměrně často a lidé mají často poměrně zkreslené představy.

 • 7. barbaruch

  Sehnat jezdce na poníka - nemožné

  14:14 - 20. 12. 2017

  Mám "velkého" koně (klasické ČT), ohromně šikovná kobylka. Na ni mám zájemců dost. Jenže zjišťuji, že zásadní problém je sehnat jezdce na poníka. Kupovala jsem ho pro dcerku (která je ještě malá na ježdění) a měla jsem jezdce už zajetého a spolehlivého. Jezdec ze dne na den prostě odešel a poník zůstal bez jezdce. Poník je mladý, takže potřebuje zkušenějšího jezdce (nosnost cca 55 kg) - takového sehnat je tragédie. :-(

 • 8. janka107

  Na ježdění po lese - též nemožné

  16:56 - 20. 12. 2017

  Mám zřejmě smůlu v tom, že mám koně ustájeného tam, kam se lze dostat jen autem. Zato v nádherném prostředí na vyjížďky. Nabízela jsem ježdění zcela zdarma, zájemce by to stálo "jen" vlastní čas. Jenže ten je dnes cennější než peníze, takže se koník dál jen spokojeně pase :-)

 • 9. Sebik

  Jsem na to stejně

  07:18 - 22. 12. 2017

  Mám stejný "problém" mám koně nemám jezdce. A hned vysvětlím jak jsem se k němu dostala. Před 10lety jsem si koupila hříbě, to si připravila a jezdím na ní. Nejsem profík jen rekre. Před 4roky jsem zapustila kobylu (tenkráte partnera již ex) s plným sport. původem + naskákáno * v AP, že hříbě prodáme. Jenže ejhle odstavče se neprodalo, pak se ukázalo že je povahově zlatej a už vám to víc vrtá v hlavě, že si ho necháte , pak aby nebylo málo se našlo, že má čipy (které budu na jaře operovat) a už máte "neprodejného" 2,5letého koně. A taky přece neprodáte vaše "miminko".
  Takže mám dva koně a ty nejsem schopná ujezdit, jedině se rozpůlit.

 • 10. MajdaS

  téma

  17:24 - 23. 12. 2017

  Hezké téma, bylo tu několik diskusí, poslední 2 roky stará tuším tato (přispívala jsem můj stále platný pohled na věc, tak si ji pamatuju) http://www.equichannel.cz/forum/diskuze/1329331
  Být majitelkou v dotazu, zkusila bych jezdce shánět přes známé a nabídnout nějakou garanci - např. 2 roky neprodejný či předkupní právo atp. Ale stejně, část nákladů by určitě šla za ní. Protože platit všechno, kdy kůň není můj...jak psala Belluno, pořizovací cena není ta nejdůležitější částka, tak nač tedy pak nemít svého.
  Jinak varianta Béčka na mlaďocha, které spíš platí než naučí - dá se. (Předpoklad komerční stáje.) Může ze země pomáhat s obsedáním, na obsedlém začít pomalu jezdit. Ale. Určitě je lepší mít dotyčného pod dohledem - tj. na jízdárnu jen pod trenérem (může trénovat i majitel) a ven jen s někým ze stáje (komu majitel důvěřuje). Pokud to Béčko myslí vážně, vyplatí se majiteli vložit svůj čas i do něj a postupně mu dávat více volnosti a zodpovědnosti. Ale nikde není zaručeno, že se remonta stejně nenaučí nějaké nepravosti.
  Taky přemýšlím do budoucna, jak to bude - chtěla bych se s někým podělit o čas i peníze. Případně spoluvlastnictví, znám někoho s kým bych zvládla mít koně napůl...hmm asi jednoho člověka :-) Přece jen práce + rodina + kůň v komerční stáji, jak by to člověk stíhal 5-6x týdně? Máte to tak někdo? Takových je teď mraky v okolí Prahy, kdo právě stíhají tak 2-3x týdně a hledají někoho "trochu jezdi, trochu plať"...

 • 11. tilka

  hledám koně na jižní Moravě

  23:19 - 27. 12. 2017

  Zdravím všechny. Před asi rokem jsem se odstěhovala z Kladna na Moravu, kde bohužel neznám žádné koňáky. Mám nyní ročního prcka a tak už téměř dva roky nejezdím, protože nemám možnosti.. Jelikož nemám hlídání, tak to zatím s ježděním asi moc aktuální není, ale aspoň mít možnost docházet někam ke koním (se synkem), pomuchlovat, donést nějakou dobrotu, případně s drobnostmi pomoci.. a pak až bude trávit čas u babičky, nebo začne chodit do školky, apod. by se třeba i ježdění mohlo přidat Mám asi 30 letou praxi všeho druhu s koňmi všeho druhu v CZ i v zahraničí. Pár let jsem se živila jako oška/jezdec, ale většinu času šlo o rekre ježdění. V posledních letech hlavně sport.koně (parkur/drezura) soukromých majitelů - přiježďování, terén, lonž. Mám složené zkoušky ZZVJ, ale nikdy jsem nezávodila - nestojím o to. Auto mám :) Více info ráda poskytnu. Hledám koně mezi Bílovicemi n/S. a Blanskem, ať většinu volného času nestrávím cestováním za koňmi, ale s nimi.

 • 12. xlove

  Taky nemam jezdce HK

  22:22 - 30. 12. 2017

  Mam 10letou klisnu CT, nevhodnou pro zacatecniky, temperamentni, jemna na pobidky. Nabizela jsem ji na sport vl.vyk D:L, S:L, C:S, chov (po dvou hribatech) nebo jen rekreaci, ale ozvalo se jen par deti co uz klusou. Jsem na matersky a tak kobyla jen stoji v ohrade a zere seno. Uz ani nedoufam ze jezdce najdu.

 • 13. Katka K.

  Re:

  14:09 - 02. 01. 2018

  Hezká diskuze, v podstatě potvrzuje, co jsem napsala výše, že sehnat jezdce je dnes opravdu obtížné a člověk musí být opravdu schopen jezdci něco nabídnout (príma koně, dobrá dojezdová vzdálenost, případně spojení). Škoda, že se tu neozvalo víc lidí, kteří mají o ježdění zájem a hledají, ale prostě je jich málo.:-)

  Co se týče poníků, myslím, že pokud je poník hodný a umí základy, tj. pod jezdcem krok, klus, cval, zájem bude velký, jen pochopitelně to budou děti, takže žádní super dobří jezdci. Nicméně s pomocí ze země může i mladého hodného koně jezdit i méně zkušené dítě, moje dcera tak začínala také a vlastně i mladší dcera začínala na remontě, i když už jedenáctileté.:-) Anebo pokud je poník šikovný a vhodný do sportu, lze ho nabídnout někomu zkušenějšího do bezplatného pronájmu do sportu, zrovna u poníků tohle funguje velmi dobře, protože děti rostou rychle.

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: