Kůň a pes III: Pes na vyjížďce

21. 11. 2012 05:00, Aktualizováno 13. 02. 2018 22:56

Obrázky: 7

Autor: Katka Lipinská Spoluautoři: Monika Brucknerová Foto: V. Šmídová, M. Brucknerová, M. Valášek, J. Weinzettel, J. Rosická Rubrika: Psi Počet přečtení: 9234 Počet komentářů: 22 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Ze štěněte nám už vyrostl velký pes, zvládá základy poslušnosti i chování ve stáji a rádi bychom konečně na společnou vyjížďku. Jak začít a co nás tam čeká? A jak je to vlastně s tím mysliveckým zákonem, musí být pes v lese jen na vodítku? A jak je to se psem na jezdeckých akcích?

Než se pustíte na vyjížďku, je vhodné nejprve vyrazit na společnou pěší procházku. Kromě navykání na koně během ní používejte povely, které budete používat ze sedla. Nechte psa řadit se k vaší noze, když vedete koně, a kráčet u ní. Mnoho psů má zpočátku obavy z pohybujících se koňských nohou a nechce se jim příliš blízko, jiní by se zase klidně nechali přišlápnout. Ze země to můžete dobře korigovat a pejska zvykat. Je vhodné chození u nohy natrénovat i v klusu, aby případné naklusání psa nevylekalo.

vyjNa vyjížďce oceníte, pokud pes kromě toho, že dobře poslouchá na povely, také sám ví, co si může a nemůže dovolit, takže ho nemusíte neustále kontrolovat a každou chvíli opravovat. Za ideálního považuji psa, o kterém celou vyjížďku nemusíte ani vědět, jen když se podíváte vedle sebe, najdete ho na svém místě.:-) Proto k základnímu výcviku patří i návyk nevbíhat do silnice a do cizích otevřených vrat a zahrad. Pes by si neměl všímat cizích lidí ani zvířat. V žádném případě by neměl slídit, stopovat, plašit ani štvát zvěř. Samostatnou kapitolou jsou myslivci, v této souvislosti je třeba zmínit také myslivecký zákon, který by každý, kdo se psem jezdí do lesa, měl znát. Příjemnou vlastností ovčáckých plemen je to, že na vyjížďce přirozeně následují koně a pohybují se většinou v jeho nejbližší blízkosti. Nejpřirozenější je pro tyto plemena jít ve stopě koně, kdy ale majitel psa musí dávat dobrý pozor na to, aby koni doslova neviseli na „patách". Naopak psi lovečtí půjdou s chutí před koněm a majitel musí dávat pozor na zvěř, aby svého psího miláčka vhodně upozornil a zamezil pronásledování. U všech psů je nutné jim včas vysvětlit, že se nemají motat koni pod nohy, jak jsme o tom hovořili minule.

Výcvik psa na vyjížďky

Perfektně zvládnutá základní poslušnost je základem bezpečnosti kolem koní i na vyjížďce. Není důležité, kolik má pes složených zkoušek ani kolik různých cviků umí, ale zda na ty základní skutečně poslechne vždy (ani zkoušky ZVVx nebo IPO neznamenají, že je pes odvolatelný od zajíce nebo jiného psa). Cviky, které by měl mít perfektně osvojené, jsou přivolání, chůze u nohy, sednutí a lehnutí, odložení a povel fuj. Praktické je i vyslání do určitého směru.

k nozeTyto cviky potom z koně upevňujeme a upravujeme dle potřeby. U některých, především přivolání, nám kůň dává možnost, jak je vypilovat, u jiných, například chůze u nohy nebo odložení, naopak na koni ztrácíme možnost psa ovlivňovat. Pes by neměl zjistit, že na koni jste trochu omezení v korekcích. Velmi doporučuji se zpočátku často, později občas vybavit pamlsky, delší tušírkou a poslušnost procvičovat i ze hřbetu koně. Naučte se možnostem, jak psa ovládat i ze sedla a navykněte na to i koně. Je možné, že zpočátku nebude chápat, kam se přiřadit na povel „k noze" a nebude se mu chtít poslechnout na „lehni", když nestojíte vedle něj. Dlouhá tušírka pomůže, protože na něj tak dosáhnete a umožní vám fyzický kontakt se psem. Ťuknutí na vnější straně jeho těla ho upozorní, že se vzdaluje příliš do strany, dotek vpředu, že předbíhá, dotek na kohoutku zdůrazní povel „lehni". Není třeba připomínat, že tušírka je prodloužená ruka, není řeč o trestání a pes by se tušírky neměl bát.

Pokud má pes dobře osvojené povely ze země, pravděpodobně si rychle zvykne i na povely dávané ze sedla, ale pokud narazíte na problém, který nedokážete ze sedla zvládnout sami, poproste někoho ze země, ať vám v vandrusměrnění psa pomůže. Vy byste měli být tím, kdo bude sedět na koni a velet, pomocník na zemi bude pouze vaše „prodloužená ruka". V každém případě byste se ale časem měli dostat k tomu, že dokážete psa vést ze sedla na vodítku - nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat. Nikdy se ale nepokoušejte psa ke koni nebo k sedlu přivazovat, je to velmi nebezpečné! Vždy obě zvířata veďte.

Pes by měl být naučen koně následovat a nevzdalovat se a na povel se přiřadit k boku koně. Abych tohoto docílila, dělám se psy malé cvičení. Přesněji řečeno, ukážu jim, že koně je velmi radno si hlídat. Již při prvních několika vyjížďkách psy zaujmou nové pachy a mají sklon zůstat pozadu nebo poodběhnout. Dávám pozor a kdykoli vidím, že si mě nehlídají, s písknutím na psa rázně změním směr a zrychlím směrem od psa. Pokud máte psa, který není zvyklý se potulovat bez vás, zcela jistě bude mít snahu vás hned dohonit. Za to by ho měla čekat velká pochvala a pamlsek. Pokud je při tom laxní a dává si na čas, můžu mu ujet trochu víc (musím ovšem vědět, že mám psa, který není zvyklý chodit na procházky sám a tudíž mou nepřítomnost neřeší - to je pak hlubší problém, který by se měl řešit jinak než z koně). Po několika takových zkušenostech většina psů zjistí, že je velmi radno si koně hlídat.

plecDalším krokem je navyknout psa na vyjížďku s více koňmi. Pes, naučený následovat jednoho „svého" koně, se může plést ostatním. Může se také více koní bát. Navykejte ho, že, je-li koní více, zařadí se v zástupu za posledního (i když vy jedete první) nebo ve skupině zcela vlevo. Po několika zopakováních a zjištěních, že se mu neztratíte, mu to nebude dělat problém.

Časem možná zjistíte, že se vám hodí i další, poněkud netradiční cviky. Pokud potřebujete psa připínat na vodítko, je možné ho naučit (s pomocí pamlsku velmi snadno) se opřít předními tlapkami o plec koně, vaši nohu nebo sedlo - tak ho můžete připínat a odepínat bez slézání. Menšího psa je vhodné navyknout na jízdu i na koni, může se to hodit ale každému psovi, pokud se v terénu zraní. Mnoho psů raději než vedle koně chodí za ním, takže pokud máte hodného koně a vyhovuje vám to, namísto chůze u nohy ho na jiný povel můžete učit řadit se dozadu. Osobně považuji za velmi užitečné vysílání - pokud jdu po silnici a je to možné, vyšlu psa na sousední pole/louku, kde jde paralelně se mnou. Pes tak není tísněn na krajnici ani nejsme příliš „širocí". Na povel „lehni" by měl pes ihned ulehnout, ať je kdekoli. Může se to hodit, pokud se třeba náhodou stane, že zůstane na druhé straně silnice nebo překážky. A pokud máte psa, který je v některých situacích (zvěř, jiný pes) hůře odvolatelný, lépe zareaguje na povel „lehni" než na přivolání.

Kdy na vyjížďku a na co si dát pozor

Jedním z faktorů, který má vliv na možnost vzít psa na vyjížďku, je bezesporu počasí. Není vhodné brát s sebou psa, pokud je dusné vedro a nebo pražící slunce. Pes, který vyjma polštářků tlapek nedisponuje kožními potními žlázami, se při intenzivním pohybu rychle přehřívá a může dojít až k jeho zkolabování. Druhým extrémem může být vysoká vrstva sněhu, kdy pohyb v takovém terénu může psa totálně vyčerpat ve snaze stíhat koně, u dlouhosrstých plemen může být vše umocněno ještě tvorbou sněhových koulí především na srsti pacek. Tuto srst je v každém případě v zimě vhodné zastřihovat. Také je nepříjemná ledová krusta na sněhu, která se pod psem propadá, mimo jiné může dojít k vážnému pořezání pacek psa o ledové hrany.

voda

Poučený pejskař-koňák také nedovolí svému psovi hrabat nory na loukách a cestách (o jízdárně nemluvě) po kterých se pohybují koně. Zabrání tak velmi nebezpečné situaci, kdy může dojít k těžkým úrazům, protože kůň zapadl nohou do hluboké nory vyhrabané zaujatým psím lovcem. Některá plemena (především retrívři) jsou vášniví hloubiči nor a je velmi těžké je toto odnaučit.

V případě, že se s koněm a psem pohybuji po veřejných komunikacích, je vhodné opatřit psovi reflexní obojek, kšíry nebo celou vestu. Zabráním tím nebezpečí kolize auta a psa, kdy řidič nejen za zhoršených světelných podmínek zaznamená jezdce a koně, ale psa, který jezdeckou dvojici doprovází, může snadno přehlédnout.

Nejen na silnici, ale i v přírodě čekají na psa nástrahy, kvůli kterým by neměl pobíhat bez dozoru. Neměl by žrát, co najde a není radno spoléhat na výcvik, protože sebevychovanější pes mimo vliv svého pána uležené mršince často neodolá. A těla uhynulých divokých zvířat pes na rozdíl od nás snadno objeví, i když jsou skrytá. Riziko představuje zejména Aujezskyho choroba, která je pro psy smrtelná a není možno proti ní očkovat. Původcem je prasečí herpesvirus a pes se může nakazit pozřením infikovaného syrového vepřového masa. Toto se vztahuje i na prasata divoká a jejich exkrementy. Pro divoká prasata tato nemoc není smrtelná a mohou být jejími přenašeči. V letošním roce byly zaznamenány případy nákazy loveckých psů mj. v okolí Prahy a i v laboratorních vzorcích zastřelených kusů divoké byl virus prokázán.

nahoreDalším problémem, kterému se v přírodě nevyhnete, jsou klíšťata. Psi jsou pro ně magnetem mnohem větším než my nebo koně, protože jsou menší a klíšťata žijí a číhají v nižších patrech podrostu. Bez obojku, spot-onu nebo alespoň repelentu byste v klíštěcí sezóně proto neměli vyjíždět.

Sledujte upozornění a zprávy obce a myslivců v dané lokalitě. Nejezděte do oblasti, kde byla provedena vakcinace lišek proti vzteklině (plošné rozházení nástrah) a buďte opatrní v době honů. Do oblasti, kde je hon, je lepší se nepřiplést ani s koněm, ale pro psa to platí dvojnásob. Pro případ, že byste se na podobné místo přimotali, by se pes neměl bát střelby, aby nezpanikařil a neutekl do oblasti, kde by mu opravdu hrozilo nebezpečí. Dávejte pozor v létě, pokud se vracíte za šera, můžete narazit na myslivce na posedu a pokud mu vyplašíte zvěř, nebude vás mít rád. Čímž se dostáváme k rozsáhlé a problematické kapitole psi a myslivci. Že myslivci psy (ale ani koně) v lese nemají příliš v lásce, je bohužel pravda a vzhledem k chování některých jedinců jim to člověk snad ani nemůže mít za zlé. Nicméně, máme-li zameteno před svým prahem, můžeme se podívat, co na to zákon.

Výňatky ze Zákona o myslivosti 449 Sb. ze dne 27.11.2001:
§ 8 Základní povinnosti
(2) Každý, kdo vstupuje se svou činností do přírody, si musí počínat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře a k poškozování jejích životních podmínek.

§ 9 Omezení a zákazy dané v zájmu ochrany
(1) Je zakázáno plašit zvěř jakýmkoliv způsobem, s výjimkou opatření k zabránění škodám působeným zvěří a dovolených způsobů lovu. Dáleje zakázáno rušit zvěř při hnízdění a kladení mláďat a provádět další činnosti záporně působící na život zvěře jako volně žijících živočichů...

§ 10 Povinnosti vlastníků domácích a hospodářskýchzvířat a vlastníků pozemků
(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.

§ 14 Oprávnění myslivecké stráže
e) Usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení.


Co z toho vyplývá pro nás pejskokoňaře: V zásadě to, co jsem již uvedla - je zapotřebí být ohleduplný k volně žijícím zvířatům a nedovolit psovi je plašit, štvát a rušit. Nikde ale nestojí, že pes musí být pouze na vodítku! (Nejedná-li se o označený soukromý pozemek.) Není to pravda, i když ji myslivci s oblibou opakují možná v domnění, že se tak pravdou stane. Pokud potkáte myslivce a máte psa u sebe, nemá žádné právo po vás chtít upoutání na vodítko. Pokud ano, braňte se, není v právu. Co se týče usmrcení psa, opět musí pes pobíhat volně mimo vliv svého vedoucího a mimo obydlenou oblast a smí to provést pouze myslivecká stráž. Myslivecká stráž je povinna se prokázat průkazem a odznakem. Samozřejmě je vhodné se chovat slušně a pohlídat si psa u sebe, nevyvolávat zbytečné konflikty, ale trochu asertivity též neuškodí.

Psi na koňských akcích

Pokud chcete vzít s sebou psa ať jako divák nebo přímo účastník nějaké akce s koňmi, je dobré si včas zjistit, jak na psy pohlíží organizátor akce. Oficiální závody mají toto přímo zakomponováno ve svých propozicích. Na veřejné akce s koňmi beru s sebou pouze psa dobře socializovaného, nekonfliktního, vychovaného a ovladatelného, parkpotřebné očkování je samozřejmostí. Obojek a vodítko je povinnou výbavou, případný náhubek se také do batohu vejde. Nezapomeňte si s sebou misku na vodu, ať pes celý den netrpí žízní. Pokud organizátor dovoluje účast psa, tak na veřejné akci platí dvojnásob, že pán musí svého psa hlídat a korigovat jeho chování. Někteří organizátoři pokutují volný pohyb psů (není horší situace, než pes, který se motá v dráze závodícího koně nebo na opracovišti), majitel psa musí být srozuměn s tím, že psa po celou dobu účasti nepustí z vodítka. Mnoho jezdců s sebou vozí své psy, které však přímo na „akci" zavřou nebo uvážou. Některé koňské akce ale bývají doslova přehlídkou různých psích plemen a pro psa je to možnost, jak si společně s pánem parádně užít den u koní.

Snad se mi podařilo téma psů u koní dostatečně vyčerpat. Uzavřít jej můžu jen znovu opakovaným pravidlem, že ke koním a na vyjížďku patří pouze poslušný, neagresivní, dobře socializovaný pes, který ví (nebo se pod dohledem učí), jak se v přítomnosti koní chovat. Koně jsou lekavá zvířata a ve stáji zpravidla nejste sami, to je zapotřebí mít stále na mysli. Věnujte dostatek času dobré volbě a výchově štěněte a budete mít parťáka, který vám bude dělat jen radost.

 

 


Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. IzaJR

  Hony

  09:04 - 21. 11. 2012

  "buďte opatrní v době honů. Do oblasti, kde je hon, je lepší se nepřiplést ani s koněm"

  To bych rada dodrzovala, nicmene nedavno se mi stalo, ze jsem jela cestou mezi zpustlymi sady, proti mne auto, uhnula sem s konem do krovi, ridic vedle mne zastavil: "pani tam nemuzete jet, tam je hon!" Kdyz jsem se podivila, bylo mi receno: "ale vzdyt to vsichni vedi!"
  Pekne, jeste stesti, ze me tam potkal, zastavil a obratil. Jak mam tohle vedet???

 • 2. Katka K.

  Re: Hony

  10:19 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 1.

  Hon by měl být předem nahlášen na obecním úřadě obce, pod kterou místně spadá - bývají oznamy na nástěnce. Na podzim v době honů není marné to sledovat. Tam kde se mezi sebou lidé trochu znají, to zpravidla oznamují i ve stájích, alespoň u nás se to tak dělo.

 • 3. Lanzinka

  myslivci a střelba na psy

  11:17 - 21. 11. 2012

  Bohužel se ale někteří myslivci nařízením moc neřídí. V mém blízkém okolí se stal případ, kdy byl majitel Německého ohaře se psem na procházce v lese a pes se vzdálil, aniž by proháněl zvěř. Myslivec si ale zřejmě majitele nevšiml a psa zastřelil. Páníček se tedy vydal za psem, ale jediné co našel, byla mrtvola jeho loveckého psa.. Osobně si navíc myslím, že zrovna tento ohař má opravdu nezaměnitelnou kresbu.
  Případů, kdy myslivec střílel bez oprávnění na psy, je ale mnohem víc.. bohužel.

 • 4. Hadackova

  Myslivci

  12:28 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 3.

  to rozhodně, chtěla bych toho myslivce poznat, jak myslivec může střílet na psa, který nic neloví, a myslím si že by neměl střílet ani na loveckém psa a to německý ohař je ne?

 • 5. Lénočka

  Ad. opírání packami o plec koně a vysílání

  12:33 - 21. 11. 2012

  Napadá mne doplnit, že naučit psa opírat se packami o plec koně se hodí nejen k připínání vodítka bez slézání, ale pokud pes umí aport, tak se dá využít k podávání spadlých předmětů. Nespočetněkrát mi takhle moje BŠO podala spadlou kšiltovku či bič. Doporučuju!

  Taktéž vysílání se dá velmi dobře využít především u mladým, nebo bojácnějších koní. Skvěle se mi osvědčilo, vyslat psa do úzkého / nerovného či jinak podezřelého místa a kůň jej pak s menším strachem následoval, aniž by jezdec musel sesedat (funguje samozřejmě za podmínky, že se kůň se psem dobře znají a mají k sobě důvěru). Taktéž doporučuju! :-)

 • 6. vattunka

  náhubek

  12:56 - 21. 11. 2012

  Já bych ještě doporučila,psa ,který není navodítku opatřit náhubkem,hlavně u větších plemen,i když jsou milionoví,za prvé se vyvarujete panice důchodců s menšími pejsky,zde odpadá i možnost vdechnutí,jak s oblibou říkám a za druhé pokud se pejsek dejmetomu trošku v porostu vzdálí,že by mohli myslivci říct že neviděli páníka,aspoň zauvažujou když ten náhubek má,že asi těžko tam bude sám.Výmluvy typu,že pes v tom nemůže dýchat a ,že mu to překáží je blbost,pokud vyberete správný,můj pes s tím odběhal tisíce km při mém vytrvalostním tréninku,při obavě ze ztráty náhubku,když se pes rád rochní ve všem,jsem náhubek jen přicvakla k obojku a když náhodou náhubek sejmul,zůstal mu viset na obojku a odpadlo hledání,ale často to nebylo...konflikty bych mohal spočítat na jedé ruce a co jsem nyní tak ani jeden,spíš naopak,myslivec který neovládá svého psa a ten skáče po mém koni a hryže mu do nohou,hold to nedopadlo dobře....

 • 7. Míshah

  elektrický obojek

  13:41 - 21. 11. 2012

  Ještě chci všem doporučit elektrický obojek je to praktická věc pokud pes má tendenci vyrazit za zvěří, kor psi lovečtí nebo psi které máme s útulku a jejich výchova neni tak snadná. S vlastní zkušenosti mohu potvrdit že stačí použít jedno 2x a pes už ví. Dnes už obojek skoro nepoužiji má ho jen na krku a max ho upozorním zapípání. Téma na tento obojek je na delší vyrávění určitě je to pro psa dobrý trest ale je dobré psa naučit také nejdříve ze země atd...vis jak používat el. obojek.

 • 8. jitro

  :(

  14:28 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 7.

  Zkusila sis představit, že máš tu elektriku na krku ty? Klidně "naprázdno", po "1-2 použití", "stačí zvukový signál" (atd)? Já když si to představim, je mi na zvracení.
  Že to něčí "nejlepší přítel" musí nosit a ještě se to doporučuje jako super věc.....

 • 9. vattunka

  el.obojek

  17:43 - 21. 11. 2012

  No dobrá věc to je jen se to dost zneužívá a lidi tím napravují svojí neschopnost,takže rozhodně nedoporučuju.My to třeba používali na cvičáku na "doladění detailů" při práci psů,kteří se účastnili třeba Mistrovství světa,nebo kvalifikaček,tak je všechno na detail,hlavně samostatná práce,ale neumím si představit to používat při běžném základním výcviku.Na co.dokud pes nemá 100% přivolání prostě ho nepustím ze šňůry a basta,to samé se zvěří a nepotřebuji k tomu elektriku.

 • 10. FillipaE.

  Neházejte všechny do jednoho pytle

  17:47 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 8.

  Vy máte psa?
  Elektrický obojek, pokud se užívá správně, není týrání. Jsou psi, kteří jsou miliónoví, hodní, poslušní, ale lovecký pud mají tak silný, že jsou schopni uběhnout x desítek kilometrů za svou kořistí. Pokud nemáte psa od štěněte, ale naleznete ho/vezmete si ho z útulky a nejedná se o "gaučáka", nikdy ho prostě nevycvičíte ani na těch 99%.
  Pokud jedete do lesa, nebo chcete psa mít bez vodítka (mít psa neustále na šňůře mně přijde jako větší týrání, než mu dát jednou nebo dvakrát za život slabou ťafku e. obojkem). Osobně mu dám radši trest v podobě malého štípnutí (obojek si můžete nastavit jak chcete), než aby mi ho v záchvatu lovu zastřelil myslivec/vběhl pod auto/pod vlak. I když na povely reaguje, při "pominutí smyslů", nevidí nalevo ani napravo. A opravdu stačí e.obojek nasadit jednou nebo dvakrát, potom se už ani nemusí vytahovat (takže se klidně dá jen půjčit), pes ví a nedělá z vás s odpuštěním blbce, protože na vás reaguje. Toť vše. P.S. E. obojek jsem zkoušela a dokonce i na krku, žádný "masakr" to fakt není, nebojte.

 • 11. sairon

  EL OBOJEK

  18:03 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 9.

  Mě naopak přijde dost ubohý dolaďovat za pomocí elektriky detaily kvůli nějakým závodům....ač jsem el. obojkům nakloněna (v rozumných rukách) jako řešení proto aby i problémový pes mohl chodit bezpečně navolno (viz koment od FilipyE), tak bych ho nidky nepoužila na svým psovi proto, abych si pohonila ego na zkouškách......

 • 12. sairon

  re:(

  18:06 - 21. 11. 2012

  Reaguje na 8.

  a ty nemáš koně v elektrickým ohradníku? Tam je ti taky na zvracení, že kůň dostane 1-2 ránu od ohradníku a pak už ví že se k němu nepřibližuje?

 • 13. vattunka

  re

  18:16 - 21. 11. 2012

  Tady se někdo rozohnil a přitom špatně čte ,nebo vnímá..Mě prostě přijde ubohý použít obojek na štěně ,kde začínám a dá se to dělat jinak,ale u pardála který už má vlastní hlavu proč ne,takže pokud má někdo psa z útulku tak to chápu,ale ne u těch co to maj od štěňat.a tady to vyznělo jako dobrej návod,asi tak jako ostnáče,když vidím jak někoho vláčí pes na ostnáči ,majitel to má na stahováku a ještě se diví,že to nefunguje,takže příště mu koupí něco ostřejšího,že.Takže kdo to použije uváženě a ví proč ,tak jo,ale ne bože sousedovic Maruna to použila dvakrát a funguje to tak to použiju taky.

 • 14. naideen

  pes u koní

  21:00 - 21. 11. 2012

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10321180725-mate-me/212562220500008/video/
  v tomhle videu jsou všechny zásady (ale spíš o pobytu ve stáji) docela hezky shrnutý :)

 • 15. Katka K.

  El. obojek, náhubek

  21:32 - 21. 11. 2012

  Velmi jsem váhala, zda el. obojek ve článku zmínit, nakonec jsem to neudělala. Můj osobní názor je, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. I lesní zvěř a kočky mají právo na život a klid a pokud není jiná cesta, než riskovat zdravotní újmu jiného zvířete (nebo svého, až vletí v zápalu pronásledování pod auto), raději bych ten obojek použila. Ale osobní zkušenost nemám, naštěstí jsem nikdy nemusela řešit.

  Ohledně náhubku u koní - já jsem proti. Už jsem zažila, že i vychovaní psi ve hře nebo při prudším pohybu koně do něj narazili (mou fenu mi jednou volně pobíhající rotvajler doslova sroloval koni pdo nohy) a u některých koní (a ve většině stájí nebývá jen ten náš "hodný") by rána náhubkem do nohy mohla být to poslední, co ten pes v životě udělal.

 • 16. dand

  El. obojek ve sportovní kynologii - Vattunka

  21:58 - 21. 11. 2012

  Do zdejších diskuzí se obvykle nemíchám, ale tady si skutečně nemůžu pomoct. Mě osobně je totálně na zvracení z používání el. obojku ve sportovní kynologii - je to stejně podlé a zvrácené jako urychlování výcviku např. drezurních koní pomocí "rollkuru" atd. za účelem uspokojení vlastního odporného ega, zisku apod. Kdyby takoví lidé alespoň drželi pusu a nechlubili se podobnými praktikami zde, na webu plném milovníků zvířat...

 • 17. jitro

  el. obojek

  05:32 - 22. 11. 2012

  Využití elektriky pochopím u "super profesionálů", kteří potřebují doladit nějaký extra detail a před použitím dva měsíce přemýšlí, zda by to šlo udělat i bez toho.
  Laikům a obyčejným pejskařům, kteří mají problém psa naučit základní přivolání (a já mezi ně patřím), bych to nejradši zakázala. Stačí se projít v Pardubicích v centru podél Labe a potkáte tak deset chudáků s elektrikou, od jezevčíků přes JRT po setry (protože to tam nějaký supr cvičitel na supr cvičáku všem doporučuje..). Je to odporný. Ale já jsem asi divná, já bych zakázala i ostnáče a stahováky zaplé na stahování.
  Mám psa z útulku, mám ho od roka, je to kříženec lovečáka typu ohař. "Problém" se zvěří je u nás snad ten nejmenší a nejsnáze řešitelný a pes chodí na šňůře kvůli jiným problémům. Týrání to není, pohybu a vyžití má dost, vyběhá se taky, celej večer po procházce prochrápe. Dát mu elektirku, sesype se, a to je přitom "ignorant" a "tvrdohlavec". Výchovný problémy jsou moje problémy a ne jeho, proto si nezaslouží "trest".

 • 18. vattunka

  souhlas s jitro

  11:39 - 22. 11. 2012

  Tak přesně takhle to bylo myšleno,asi jsem to blbě napsala,ale kdo si chce najít něco mezi řádky na hádku najde si to,já to myslela prostě jen takhle obyč.Vychválí se tu elektrika a šup zítra to maj všichni psi na krku...

 • 19. hann

  Přesně tak

  14:00 - 24. 11. 2012

  Reaguje na 10.

  FillipaE. mi mluví z duše-máme psa, křížence NO, nalezence ze vsi, který k nám přišel odhadem v jeho roce, roce a půl. Od prvního dne to byl ten nejposlušnější pes, držel se nás, byl úžasně milý ke své rodině, přitom hlídač, u koní se choval, jakoby nic přirozenějšího nebylo, za každé situace poslechl. Tedy skoro za každé-což jsme poznali za krátký čas v lese. Jeho lovecký pud byl opravdu nezvladatelný, když byl "v rauši", prostě nevnímal. Víc než rok jsme zkoušeli všechno možné, el.obojek byla ta poslední možnost, ale nakonec na něj došlo. Psovi stačilo opravdu 2x-3x obojek použít a pak už jsem jezdila do terénu bez ovladače, pes měl na krku vypnutý el.obojek a bylo po problému. Jednou za čas bylo potřeba mu to připomenout, ale myslím, že pokud to člověk používá opravdu v krajní situaci a s rozumem, a když už může zodpovědně říct, že všechno ostatní vyzkoušel, je to věc, která umí opravdu pomoci. Dneska už je to dědek, nicméně je pořád stejný blázen...:-)

 • 20. Sweetie

  Reflexní vesta

  11:08 - 29. 11. 2012

  Jen chci přidat čistě své zkušenosti, můj pes chodí s koňma zásadně jen v reflexní vestě a to i když jdu s koníkem na procházku jen na ruce (pokud to není tedy kolečko okolo statku:-) ), mohu jen a jen doporučit, pes je vidět všude, na silnici, v šeru a doufám, že i myslivci by se případně zamysleli když uvidí psa v reflexní vestě..
  Co se týče štvaní, honu a plašení zveře, ač mám psa (myslím si) vycvičeného a zvěř nehoní předcházím případným konflitktům tím, že ho do lesních porostů, kde velmi rádi a často zvířata odpočívají nenechám vběhnout..když už má tyto tendence hned ho odvolám a dlé mého je klid...:-) pro všechny strany..

 • 21. Lucifer106

  Pamlsky pro psíka

  11:36 - 21. 10. 2019

  Dobrý den, máme psa už druhým rokem, a chtěla bych se pozeptat, zda existují nějaké speciální pamlsky, které mu budou i zdraví prospěšné? když už s námi chodí na vyjížďky, tak aby se měl také dobře?

 • 22. Pjishekska

  Pamlsky pro psíka

  16:17 - 22. 10. 2019

  Pokud hledáte kvalitní pamlsky pro Vašeho psíka, tak z vlastní zkušenosti mohu doporučit opravdu kvalitní pamlsky Brit functional snack, které obsahují hodně kolagenu, a navíc výtažek z cukrového melounu, který poskytuje tělu vysoce účinnou ochranu proti volným radikálům

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: