Kudy kam po EQUICHANNELU: Westernové ježdění

22. 05. 2011 12:00

Obrázky: 1

Autor: Šárka Dolanská Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 2427 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnes zavítáme opět mezi seriály, tentokrát tu máme na nedělní čtení připomínku o té části jezdeckého odvětví, která by se v době vzniku seriálu mohla řadit možná ještě mezi ty méně obvyklé, nyní je však již jeho nedílnou součástí.

Řeč bude o seriálu Westernové ježdění, spadá do kategorie seriálů Jezdecký sport.

Tyto články na pokračování pro vás psala Jana Bílková, začaly vycházet v listopadu 2006 a přehled westernových disciplín byl ukončen v červenci 2008. Celkem tedy na téma westernové ježdění vyšlo 40 dílů. Samozřejmě se můžete spoustu zajímavého o westernu dočíst tady na EQUICHANNELu i v jiných kategoriích, např. v kategorii článků Sport a závody - Western & Rodeo, ale o tom někdy příště.

EQUICHANNEL.cz

První díl, Úvod, seznamuje čtenáře s nezbytnými záležitostmi, které by jezdec hodlající se věnovat těmto disciplínám měl vědět, než někam s koněm vyrazí. Jsou tu tedy základní informace o westernových soutěžích i organizacích, které soutěže v ČR pořádají. Jak je tu vhodně poznamenáno: „Alespoň základní přehled o westernových disciplínách je vhodný i tehdy, pokud se chystáme pořídit si koně na rekreační ježdění."

Některé westernové disciplíny mají oproti jiným protichůdné požadavky na koně, proto je vhodné se při koupi koně zajímat i o to, na kterou oblast westernového ježdění je daný koník vhodný. Pro lepší představu o těchto věcech právě vznikl tento seriál o westernových disciplínách a westernovém ježdění, který je určitě užitečným shrnutím pravidel westernových soutěží, ale i průvodcem a rádcem začínajícím.

Na úvodní článek seriálu navazuje pět dílů pojednávajících o trailu. První díl této části vysvětluje, co tato disciplína vlastně obnáší. Další díly popisují jednotlivé povinné překážky trailu. Je to couvání, i s možnými záludnostmi a potížemi, na které si má jezdec dávat pozor, aby nebyl penaltován. Třetí trailová část popisuje překážku branka.

Nejen v této části seriálu je velice přínosný obrazový materiál, který názorně ukazuje správné provedení úkolu, i případné nedostatky.

Poslední povinnou překážkou trailu je překonání nejméně čtyř kladin, které mohou ležet na zemi, nebo být přizvednuté. Překonávají se krokem, klusem, či cvalem, podle toho, jak předepisuje plánek trailu. Po překážkách povinných následuje díl shrnující další překážky, se kterými by se mohly soutěžící dvojice na závodech setkat. Závěrečný díl věnující se trailu pak radí s výběrem koně vhodného na tuto soutěžní disciplínu. Ve výčtu plemen zde najdete například i chladnokrevníka:-)

Další tři díly seriálu jsou zaměřeny na disciplínu barrel race. Nejprve o co vlastně jde, další část přibližuje taktiku jízdy, takže nastudování by mohlo být užitečné. Poslední článek této části je opět o vhodnosti/nevhodnosti koně na tuto disciplínu a také o výstroji.

Následuje další rychlostní disciplína, pole bending, tedy jízda kolem tyčí. Po základních informacích znovu navazují tipy a rady k výběru koně.

Celých šest dílů je věnováno reiningu. Autorka zde probírá systém a pravidla soutěží této disciplíny, poté jednotlivé prvky reiningových úloh:

  • spin,
  • sliding stop,
  • rollback,
  • cval - na rovných čarách i na kruzích,
  • ale i zdánlivě jednoduché záležitosti - jak správně vjet do kolbiště či jak ho opustit, a také něco málo k prodlevě a couvání, které jsou rovněž součástí reiningových úloh.

A pokud se chcete dozvědět, co je to freestyle reining, přečtěte si 19. díl.

Nejen o rychlostních disciplínách si zde můžete počíst, zahrnuty jsou zde i ty ostatní:

Pokud byste snad nevěděli (jako já:o)), co která disciplína znamená a obnáší, určitě už víte, kam se podívat. Znovu připomínám vynikající fotodokumentaci znázorňující nejen dobré provedení úlohy či působivý vzhled soutěžní dvojice, ale právě i to, co třeba není úplně ideálně a šlo by zlepšit. Myslím, že tyto obrázky by mohly pomoci i zarytým „angličanům". Tak zakončete váš víkend čtením o koních - u nás:-)

A na závěr malá statistika, dnes bohužel opět neúplná (ale můžete to právě vy napravit):

Nejčtenější článek: Westernové ježdění - úvod

Nejkomentovanější článek: seriál vznikal ještě v systému, který neumožňoval přidávat komentáře pod články, ale proč by se diskuze nemohla rozjet po pár letech?

Připojené obrázky

Připojené články

08.05. 2011 12:00 Kudy kam po EQUICHANNELU
15.05. 2011 12:00 Kudy kam po EQUICHANNELU: Chladnokrevníci

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: