Kudy kam po EQUICHANNELU: Vademecum začínajícího koňaře

18. 6. 2011 Šárka Dolanská

Projekt, který vám před pár lety autorka Katka Lipinská představila, se netýkal špičkových závodníků ani nepřinesl nic nového zkušeným parellistům, nezabýval se drezurními cviky ani skokovými řadami. A o čem tedy vlastně je?

23 dílů i závěrečná tečka seriálu jsou podle slov autorky určeny především "běžným jezdcům či majitelům koní, kteří se sice snaží dělat všechno co nejlíp, ale přesto se sem tam něco nezdaří, občas zaskřípe spolupráce a někdy ne a ne najít cestu ze začarovaného kruhu." Takže, řekla bych já, pro všechny, protože nikdo není neomylný a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když si dovolím říct, že každý někdy s koňmi takovou chvíli zažil.

EQUICHANNEL.cz

Obsah seriálu je tedy poměrně různorodý. Začátek je teoretický - poradí, jak se vlastně učit - jak si vybrat výcvikové metody, jak třídit dobře míněné rady a kterým novým poznatkům věřit. Od těchto teoretických předpokladů a znalostí se Katka dostává k praxi, ke koním, konkrétně k základním potřebám koní a také k pudu sebezáchovy a stádovému pudu.

Další díly se týkají jednotlivých aspektů koňského chování, už zde také najdete tipy, jak se snažit problémům či nedorozuměním s koňmi předejít a když už je tedy pozdě, tak nápady, jak by se případné problémy mohly řešit. V článku o lekavosti jsou přehledně shrnuty možné příčiny lekavosti a na závěr se dozvíte pár tipů, co s tímto nežádoucím chováním.

Mnohdy z naší strany nepochopitelné chování koní pomůže osvětlit článek o některých specifikách koňského vnímání. Například jak kůň vidí, jak vnímá pohyb, barvy, světlo, stíny, to vše i jiné koňské smysly zde máte přehledně shrnuté. S vnímáním a smysly souvisí i několik následujících textů, dočtete se tu, jak jsou koně citliví na doteky a jak toho všeho můžete využít či dokonce zneužít:-) Jak koně naučit reagovat na pomůcky a přitom neotupit je název dalšího dílu, pokud se tak už stane, můžete si přečíst Katčiny rady, jak postupovat dále při senzitizaci již otupělých a necitlivých koní. Inspiraci, jak postupovat právě s tím svým koníkem (ať už mladým, který se teprve učí chápat člověka, nebo nově koupeným, když cítíte, že je potřeba komunikaci "doladit"), tu najde každý, možná si po přečtení i uvědomíte, že jste se někde něco naučili a ani nevíte, proč to děláte a hlavně, že by to šlo dělat jinak, lépe, účinněji.

Jak správně motivovat koně?

Velice důležitým aspektem v celém výcviku koně a vůbec soužití lidí a koní je motivace. Tomuto tématu se věnují další dva díly seriálu. Najdete tu i Katčin názor na poněkud kontroverzní odměňování pomocí pamlsků.

Ne vždy jde všechno jako po másle, vyskytnou se i situace, kdy je potřeba použít i tu negativní stránku věci - o tom, jak správně používat tresty a zda vůbec jich využívat, o tom je článek Co když je potřeba potrestat? a nejčastější chyby při trestání. Než začít koně trestat, je věci prospěšné zamyslet se, proč vůbec koně v různých fázích výcviku chybují, v článku o inteligenci koní se autorka zamýšlí nad nejčastějšími příčinami chyb a na co si dát pozor.

Z teoretického hlediska se v dalším článku probírají fáze výcvikového procesu, ne co kdy přesně udělat, to můžete nastudovat v odborné literatuře, ale tento článek vám pomůže uvědomit si, "jak na to".

Díl 17. a 18. pojednává o konkrétních řešeních již vzniklých problémů. Je správné začít hledat řešení vyloučením zdravotních problémů koně - bolestivost a nepohodlí totiž může být častou příčinou nedorozumění mezi jezdcem a koněm. Při odstraňování nesnází je důležité uvědomit si jednu základní věc: "Máme-li koně se špatnými zkušenostmi, nepomohou z dlouhodobého hlediska žádné zaručené rady ani postupy, jak konkrétní problém obejít, nýbrž vždy se musíme vrátit zpět (někdy až na začátek) a s velkou trpělivostí znovu (nebo poprvé pořádně) projít všemi výcvikovými stadii. Je jen velmi málo výcvikových problémů, které by se daly řešit izolovaně bez nutnosti kroku zpět."

Závěrečné články seriálu podávají rady k obsedání koní, zamyšlení nad spojením mladého koně a začátečníka, a také to, jak je důležité stanovit si cíl a postup výcviku.

Samotný závěr seriálu vyznívá možná trochu pesimisticky - "...pokud nejste dlouholetí trenéři (nebo takového nemáte), práce s koněm je nekonečná řada problémů, ke kterým neznáte řešení..." Ale myslím, že právě pro tu rozmanitost, pro to neustálé řešení a nalézání nových možností to děláme:-)

Seriál, který vycházel od června 2003 nepravidelně po následující dva roky, byl hodně čtený a také diskutovaný. Bohužel komentáře pod článkem po převedení EQUICHANNELu na nový systém jsou trochu nepřehledné, i tak ale text vhodně doplňují a místy se rozjela opravdu podnětná diskuze. Ještě připomínka, kde ho najdete - v kategorii seriálů Výcvik koně a jezdce. DOPORUČUJI!

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…