Kudy kam po EQUICHANNELU: Chov koní a etologie

10. 07. 2011 12:00

Obrázky: 1

Autor: Šárka Dolanská Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 2409 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

S počátkem léta se připouštěcí sezona už chýlí spíše ke konci, přesto vám doporučuji prohlédnout rubriku Chov koní a etologie, je tam skutečně mnoho užitečného a zajímavého čtení.

Tato rubrika patří mezi ty rozsáhlejší - celá kategorie zabírá prostor 44 stran, tedy čtení ne pouze na jeden nedělní večer - ale máme ty prázdniny, tak zkuste mezi koupáním a výletováním (a bohužel i prací) zavítat.
Čtení si můžete dávkovat postupně - po jednotlivých podkategoriích:

Chov koní a Plemeníci se zabývají chovem v tom užším slova smyslu, zbylé dvě sekce pojímají problematiku obšírněji.

Pojďme se podívat, které články stojí za připomenutí. Samozřejmě v takto obsáhlé rubrice jde již o subjektivní výběr, upozornit nemůžeme na všechno, každý má možnost najít si to „své". A že je skutečně z čeho vybírat.

EQUICHANNEL.cz

Chováš, chovám, chováme...

Chov koní se začal plnit odpovídajícími články hned od vzniku EQUICHANNELu, nejstarší články jsou datované do roku 1997. Starší články jsou spíše obecnějšího a hlavně trvalejšího charakteru, píše se tu o plemenech a chovatelských zařízeních, např. Hafling a jeho chov u nás - historie plemene a dostupná literatura, 110 let hřebčína Napajedla, Shetlandský pony, Tajemství achaltekinských koní, Falabella - nejmenší kůň světa.

V rubrice Chov koní jsou i články o kabardinských koních, které v nedávné době opět připomněla svým povídáním o cestování do jejich domoviny chovatelka tohoto plemene, Eva Marková. Dalšími plemeny zde zastoupenými jsou fríští koně, arabové i shagya-arabové, pony, fjordové.

Velká pozornost je věnována starokladrubským koním a dění v NH Kladruby nad Labem v posledních pár letech. Diskuze k situaci v NH se rozjela pod mnohými články, komentáře jsou bohužel trochu zmatečné kvůli přechodu ze staršího systému na nový, přesto si z nich můžete vzít hodnotné doplňující informace. EQUICHANNEL.cz kauzu NH Kladruby dále sledoval a přinášel aktuální informace o stavu v hřebčíně, z těch nejdůležitějších (co se týče vedení hřebčína i koní) vybírám:

Jen pár let po uklidnění situace znovu došlo k převratným událostem - Ministr zemědělství dnes odvolá ředitelku NH ing. Lenku Gotthardovou a MVDr. J. Dražan představuje svoji koncepci v NHK.

Ovšem nejen kladrubskými záležitostmi je rubrika naplněna, jsou tu i informace pro chovatele - reportáže a aktuality ke Kritériím mladých koní, šampionátům mladých koní, šampionátům klisen, výběrům i přehlídkám hřebců, chovatelským přehlídkám, svodům klisen, plemenným knihám apod. O akcích a událostech zde také informují jednotlivé plemenné knihy a asociace.

Ještě krátce nahlédneme do části novější, do Etologie koní. Ze starších zajímavých článků uvedu například Když se koně přestanou bránit, Naučená bezmocnost: Kůň pod tlakem nebo třeba s letními dny aktuální tematika - Aby se kůň nebál spreje.

V celé rubrice toho najdete samozřejmě mnohem více, však nakoukněte sami:-)

A příště se vrátíme k některému ze seriálů.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: