Kudy kam po EQUICHANNELU: Chladnokrevníci

15. 05. 2011 12:00

Obrázky: 4

Autor: Šárka Dolanská Foto: Helena Görnerová Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 3217 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

V dnešním díle opustíme seriály a tentokrát zapátráme v hlubokých vodách rubrik. A nebudeme troškařit, začneme těžkou váhou - chladnokrevně.

Navštívíte-li rubriku Chladnokrevníci, čeká na vás 16 stran článků. Pro přehlednost je tato rubrika rozdělena do tří kategorií:

Vybrala jsem pro vás to nejzajímavější z jednotlivých oddílů a snad vás tím nalákám k dalšímu samostatnému prohlížení.

Co se děje v chladnokrevném chovu?

Chov, a to nejen chladnokrevníků, se samozřejmě nedá oddělit od jeho testace, proto se i články zařazené do kategorie Chov prolínají s ostatními kategoriemi. Při listování od nejstarších příspěvků tu jsou tedy i články představující například zcela projekt BEGAN. BEGAN byly speciální závody pro chladnokrevné koně, které (od r. 2004) pořádali manželé Svobodovi v chovu slezského norika na Hradčanech (Orlické hory). Premiérový BEGAN byl pilotním dílem pokusu o nový druh výkonnostních zkoušek, jeho mediálním partnerem a spolupořadatelem byl i EQUICHANNEL.cz. Klasický chladnokrevný trojboj (formanská jízda, ovladatelnost v kládě a těžký tah) měl absolvovat každý kůň, aby bylo možné vyhodnotit toho nejlepšího. Od dalších ročníků už byla tato událost přímo spojena s chovem - BEGAN se ve spolupráci s VÚŽV Uhříněves stal neoficiálními výkonnostními zkouškami chladnokrevných koní pro pětileté a starší. I poté se koním, kteří se zúčastňovali těchto závodů, zapisovaly a vyhodnocovaly výsledky v nově založeném Centru chovu a rozvoje slezského norika. Pojetí BEGANA jako výkonnostních zkoušek rozvířilo hladinu „chladných vod", objevily se diskuze a polemiky o tom, zda je nutné mít u chladnokrevníků vyšší stupeň testace, myšlenka postupných výkonnostních zkoušek chladnokrevných koní si své místo mezi chovateli ale nakonec nevydobila. Této problematice se věnují další články naší chldr rubriky od Jindřišky Svobodové a bouřlivé diskuze pod nimi.

Zkoušky výkonnosti chladnokrevných koní - vyšší stupeň? (1)

Zkoušky výkonnosti chladnokrevných koní - BEGAN 2008 ZV II. stupně (2)

Součástí kategorie Chov chladnokrevníků jsou samozřejmě také informace a reportáže o zkouškách výkonnosti chladnokrevných koní například v Tlumačově a Klokočově. Chovatelé zde najdou cenné výsledky i několik let staré. Zrovna tak jsou tu záznamy z předvýběrů a třídění chladnokrevných hřebců a také naskladňování nových ročníků.

Zkrátka nepřijdou ani klisny - Chladnokrevná miss 2008.

Bohužel jsou tu i dvě rozloučení s koňmi těžšího kalibru - krásný příběh impozantní klisny slezského norika SM 3566 Stanga a osudy známého ardénského hřebce Raleur de La Seille neboli Drsoně. Další post mortum najdete i v rubrice Práce s koňmi.

Slezští norici

Sport chladnokrevníků...

vychází z praxe, tedy z práce chladnokrevníků. Ovladatelnost v kládě, těžkém tahu a formanské jízdy. Fortuna Grand Prix, Podlesí, LESOP, Pohár mistra pracovních koní, Tatenice, BEGAN MOVE, Chlaďas, Hošťálková, Turčianská podkova, Hodějice, Dobšiná, Klačianská podkova, seriál kvalifikací na ME chladnokrevných koní nebo samotné ME na Slovensku či v Klokočově. To je jen prostý výčet projektů, událostí a lokalit (a jistě ne úplný), které jsme osobně navštívili a o kterých najdete informace právě u nás.

Zahraniční zastoupení českých koní v soutěžích popisuje také článek Čeští chladnokrevníci v Německu od paní Adély Košťálové.

Chladnokrevníci 2011V chladnokrevné sekci najdete také něco „trvalejšího" pro obdivovatele těchto impozantních koní. Na mysli mám již několik ročníků speciálního nástěnného kalendáře Chladnokrevníci, který propaguje právě chladnokrevné koně a jejich práci v lesích a zemědělství. Ten nejnovější, tedy Chladnokrevníci 2011 - Koně pro životní prostředí, si stále můžete zakoupit ZDE.

Odkaz vede na další aktivitu Heleny Görnerové, speciální a jediný e-shop v ČR, zaměřený na chladnokrevné koně: BEGAN-SHOP.

Kdo si nevzpomněl nebo ho informace minuly, loňského srpna vyšla také jedinečná obrazová kniha - IMPRESE - chladnokrevní koně plná fotografických momentů z práce chladnokrevných koní posledních devíti let.

Výčet článků rubriky chladnokrevníků by mohl pokračovat (najdou se zde samozřejmě i pozvánky a reportáže z různých setkání či soustředění zn. chldr.), ale kdo se chce dozvědět více, zapátrá si u pořádného kafe už sám :o)

Skokem přes vodu!

Nejkomentovanější článek: Imprese z Expedice Zakletý 2008

Nejčtenější článek: Nástěnný kalendář Chladnokrevníci 2009 je na světě

Příště se vrátíme opět k některému ze seriálů.

Připojené obrázky

Připojené články

08.05. 2011 12:00 Kudy kam po EQUICHANNELU

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: