Kudy kam po EQUICHANNELU: Biomechanika ježdění a drezúry

17. 07. 2011 12:00

Obrázky: 1

Autor: Šárka Dolanská Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 2790 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Tuto neděli pro vás máme opět vzdělávací čtení (jinak to na EQUICHANNELu ani nejde), to abyste se mohli zdokonalovat v ježdění nejen teoreticky, ale i využít k praktickému procvičování dlouhých letních dnů.

Série článků, které pro vás překládala MVDr. Dominika Švehlová, se jmenuje Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce a najdete ho mezi seriály v sekci Výcvik koně a jezdce. Čeká tu na vás 30 dílů (+ dodatek), články začaly vycházet v prosinci 2002, poslední díl byl vydán počátkem května následujícího roku. A odkud vlastně překladatelka čerpala? Autorkou textů je Nancy Nicholson, Ph.D., která své studie zveřejňovala na svých internetových stránkách během přípravy knihy (kniha již vyšla, jak jsem pochopila právě z jejích stránek).

Její stránky o biomechanice ježdění se zabývají pohybem koně a působením jezdce na koně. Tyto studie Nancy plynule spojuje s praktickými ukázkami a cviky. Přestože celou dobu mluvíme hlavně o "drezurních pohybech", jedná se stále a jen o koně, takže poznatky, které zde přečtete, jistě upotřebíte i v jiných jezdeckých disciplínách. Nemusíte tedy být nějací drezurní přeborníci, tyto informace jsou velmi cenné pro každého, protože nám mnoho napoví i o "obyčejnějších" pohybech koní. Najdete tu výborně zpracované "anatomické" obrázky koní, názorné fotografie a videozáznamy doplněné hodnotným odborným a přitom zajímavým textem.

A co konkrétně tedy můžete v seriálu čekat?

Dle vlastních slov autorky: "Tento atlas má za úkol ukázat a vysvětlit jezdcům, co se děje v těle koně při reakci na jezdecké pomůcky. Představím anatomickou podstatu základních pohybů, jako je ohnutí, popíšu přechody v jejich přirozeném kontextu v rámci jednotlivých chodů. Všechny texty o jednotlivých chodech a přechodech doprovázejí animace a obrázky, které vysvětlují princip diagonálních párů končetin, základ přechodů. Popisuji také, jak správně jezdit přechody. Probírám zde také méně známá témata, jako je relativní vzpřímení a školní krok (pas d´ecole). Popisuji také vliv sedlání na pohodlí koně a jeho pohyby. O udidlech je psáno v rámci textu o tělesné stavbě a vlastnostech koní."

Equichannel.cz

Tak už nezbývá než se probrouzdat jednotlivými díly...

Než se Nancy pustí do konkrétních anatomických popisů, první díl věnuje harmonii, souznění jezdce s koněm. Víte, jak na této harmonii se svým koněm pracovat? Najdete tu rovnou 10 tipů, jak se naladit na jednu vlnu. Také by vás mohly zajímat základní principy práce této americké autorky s koňmi.

Potom už můžete sledovat, jak anatomicky vypadá drezurní sed, základní spirální sed a spirální sed pro krok. Možná to zní složitě, ale najdete tu i rozbor chyb v sedu jezdce, což se určitě bude hodit téměř každému, a také rady, jak zlepšit schopnost vcítit se do koňského kroku.

Seriál pokračuje jedním z věčných témat koňského světa - sedlem, správným sedláním a polohou sedla. A také tím, co se nazývá "citlivost na podbřišník" - čím je způsobena, jak se projevuje, i klinické případy.

Víte, co je to elastický kruh? To se dozvíte v dalším článku Nancy Nicholson - Atlas jezdce: Část 6 - Ježdění elastického kruhu. S tím také souvisí obsah dalšího dílu - Ohýbají se koně? Chcete-li vědět, k čemu přesně dochází v koňském těle při ohýbání, koukněte do 10. dílu seriálu.

Nancy také rozebírá některé pohyby koňského hřbetu, záhady koňského hřbetu a přes relativní vzpřímení a rozdíl v držení těla koně na přilnutí a na otěži se dostává v pokračování seriálu k popisu jednotlivých chodů koně:

Těmito rozbory chodů však autorka nekončí, najdete tu i užitečné cviky pro cval, srovnání drezurních kroků, pokračuje detailními rozbory letmých přeskoků ve cvalu, přechody mezi chody, prací na dvou stopách, pasáží a piafou. A to není zdaleka vše!

A na závěr ještě tip pro koňáky, kteří z nějakých důvodů nemohou do sedla - je tu také pár podnětů k zamyšlení (a vyzkoušení našich koňských miláčků) - pohledy do mysli koně a testy učení a sociální inteligence. A i tak to ještě není všechno:-), v seriálu toho najdete mnohem více.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: