Kudy kam po EQUICHANNELU

8. 05. 2011 12:00

Obrázky: 1

Autor: Šárka Dolanská Rubrika: Z redakce Počet přečtení: 4403 Počet komentářů: 1 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Vody internetového portálu EQUICHANNEL.cz jsou velmi hluboké a široké – hluboké do minulosti a široké do výčtu témat, kterými se zabývá ve svých článcích a seriálech. Pojďme si zpříjemnit jarní a letní neděle tím, že budeme těmito vodami surfovat - představíme si jednotlivé rubriky i seriály, které zde najdete. Noví čtenáři získají přehled, jaké poklady na našem-vašem serveru najdou, staří mazáci si mohou zavzpomínat a osvěžit paměť.

Na EQUICHANNELu.cz najdete celkem 8 hlavních rubrik (také jako rychlé odkazy pod zelenou lištou) - Chladnokrevníci, Chov koní a etologie, Zdraví, Výcvik, Sport a závody, Volný čas, Zajímavosti a PR novinky. Jednotlivé rubriky se dále dělí, například Chov koní a etologie je rozdělena do 4 kategorií: Etologie koní, Chov koní, Plemeníci a Ustájení a péče o koně. Obsáhlá rubrika Zajímavosti má dokonce 18 kategorií! Vidíte, že EQUICHANNEL se může zdát pro neznalé složitý, možná až nepřehledný, proto jistě nebude na škodu si udělat trochu jasno.

Systém seriálů je o něco jednodušší - zde jsou 4 hlavní rubriky: Výcvik koně a jezdce, Zdraví koně a jezdce, Jezdecký sport a Ustájení a péče o koně. Do těchto rubrik se již potom řadí jednotlivé seriály, např. nejnovější seriál Šaty dělaj člověka, zapletení koně najdete v Ustájení a péče o koně. V dobré orientaci v článcích samozřejmě napomáhá výčet předchozích dílů seriálu vždy pod textem.

Logo EQUICHANNEL.cz

 

Ale pojďme rovnou na věc; nasaďte plachtu, skočte na prkno a vydejte se se mnou do vln první rubriky - dnes tedy seriálu.

Nejstarším seriálem uvedeným zde na EQUICHANNELu je Holistic Horsemanship - http://www.equichannel.cz/holistic-horsemanship - začal vycházet v prosinci 2001.

Pro EQUICHANNEL.cz ho připravila Katka Lipinská a jedná se o překlad vybraných problémů, které řeší ve své internetové poradně Dr. Jessica Jahiel. Jak je v úvodním slově seriálu napsáno: „Myslím si, že se jedná o velice kvalitní texty a měly by být přístupné i těm, kteří neovládají angličtinu natolik, aby si je přečetli v originále. V češtině se bohužel nic podobného nevyskytuje, o to jsou pro nás její rady cennější."

Domnívám se, že jazykové dovednosti jezdců a chovatelů se za ta léta přeci jen poněkud změnily, taktéž situace na trhu koňské literatury, ale obsah těchto textů bude jistě platný i po téměř deseti letech.

Dr. Jessica Jahiel je v Americe velmi známou trenérkou, instruktorkou a autorkou knih a článků o ježdění a vztahu ke koním. Vyučuje a trénuje podle klasických drezurních zásad. Snaží se pomáhat jezdcům, aby měli dobrý vztah ke svým koním, aby pro ně ježdění bylo potěšením a ne mukami. Její způsob tréninku je založen na navázání a podpoře komunikace mezi jezdcem a koněm. Součástí tohoto přístupu je i pohled na problém koňskýma očima.

Chcete-li se dozvědět více o jejím tzv. holistickém přístupu ke koni, podívejte se na: http://www.equichannel.cz/z-archivu-jessicy-jahiel-uvodni-slovo

Katka Lipinská zařadila do každého dílu vždy jeden dotaz na Dr. Jahiel a samozřejmě její odpověď. Jedná se o různá, často diskutovaná témata, která se řeší neustále a kdekoli (i na zdejších diskuzích jsou na skoro denním pořádku:-)

Týkají se výcviku a tréninku koně ze sedla - např. Přechody do nižšího ruchu, Ježdění z kopce nebo Jak připravovat remontu.

Na své si přijdou i nejezdci - Jak naučit koně couvat (ze země) či Práce ze země před započetím lonžování.

Část článků se také věnuje chování a povahám koní, chcete-li se dozvědět, co dělat s agresivitou koně při krmení, jak pracovat s koněm nervózním, také co dělat s ex-dostihovým koněm, nezbývá než prolistovat seriálem.

Pro začátečníky (nejen) by jistě bylo přínosné nastudovat díl s názvem Správné chování při ošetřování - paní Jahiel zde hezky vysvětluje, co by podle ní měl umět vychovaný kůň a hlavně jak ho to naučit. Paní Dr. Jahiel byl také položen „klasický" dotaz - Mám svého koně nechat okovat? Zajímá-li vás její odpověď, přečtěte si článek (zde).

Nejčtenější díl: J. Jahiel: Správné chování při ošetřování

Nejkomentovanější díl: vzhledem k tomu, že tento seriál vznikal ještě v systému, který nedovoloval přidávat pod články komentáře, není ani jeden díl seriálu okomentovaný, ale můžete to napravit!

Na závěr ještě připomenu stránky Dr. Jessicy Jahiel - http://www.horse-sense.org/.

Pokud vás tento seriál zaujal a máte pocit, že by stálo za to v překladech pokračovat, určitě nám dejte vědět, třeba by se s tím dalo něco dělat:-)


Příště se již podíváme na ochutnávku některé z rubrik.

Připojené obrázky

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

  • 1. Katka K.

    Re: Jessica Jahiel

    22:23 - 08. 05. 2011

    Jééé, já úplně zapomněla, že jsem kdy něco takového dělala... je to už 10 let! Jdu si to znovu přečíst, snad se moc nezděsím kvality překladu.:)

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: