Krmení koní a příjem energie

6. 01. 2010 05:00

Obrázky: 1

Autor: Oklahoma State University Rubrika: Zdraví a veterinární péče Zdroj: TheHorse.com Překladatel: Dominika Švehlová Počet přečtení: 14964 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Krmení koní jádrem a pící - to jsou evergreeny, věčná témata. Přesto stále dělá tolik majitelů další a další chyby, na které koně doplácejí svým zdravím. Pojďte se podívat na několik vysvětlení, rad a doporučení, jak zacházet s pící a jádrem, aby koni přinesly prospěch a ne trávicí problémy.

Kůň, který žere, nemusí být vždy šťastný kůň. Majitelé, kteří ignorují základy krmení svých koní, jim mohou vyrobit vážné trávicí problémy.

„Chtěl bych uvést několik krmných doporučení, který by mohly zajistit koni bezpečné dodání energie," uvádí Dave Freeman, PhD, PAS, Dipl. ACAN, specialista na koně z Oklahomské státní univerzity. „Většinou jsou v krmné dávce zdrojem energie cukry (uhlohydráty). Existují dva typy uhlohydrátů: „škroby, cukry" a „vláknina". Liší se v tom, jak a do jaké míry se ¨v koni tráví."

Vláknina

Jedním ze zdrojů energie, který koně využívají, je vláknina. Seno a pastva poskytují energii právě v této formě. Kůň by měl mít přístup k pastvě, senu nebo upravené píci, a to v denním minimálním množství dopovídajícím 0,75 % jeho tělesné hmotnosti. Toto doporučení chrání koně proti nadměrnému krmení cukry a škroby.

„Začlenění píce s dlouhými stonky do krmné dávky také zvyšuje velikost částeček, které kůň pozře, tím zpomaluje příjem krmiva a množství přijatých živin v jedné dávce," říká Freeman. „Zpomalení příjmu krmiva a snížení příjmu stravitelné energie v jedné dávce krmení může pomoct trávení v tenkém střevě koně."

Cukry a škroby

Oproti píci je jádro chudé na vlákninu. Zajišťuje však přísun velkého množství škrobu a cukrů. Pokud by k němu měli koně volný přístup, většina by ho sežrala tolik, že by to způsobilo trávicí problémy. Nejčastějším problémem spojeným s přežráním koně je právě nadměrný přísun škrobů a cukrů.

„Jádro obsahuje různé množství škrobu; například kukuřice ho má na jedno kilo více, než oves," pokračuje Freeman. „Pro sestavení krmné dávky koně a pokrytí jeho potřeb energie je nutné znát koncentraci energie v podávané směsi jádra."

Obecně čím vyšší je obsah vlákniny, tím nižší je obsah stravitelné energie. Údaje o množství hrubé vlákniny na obalech krmiv mohou z tohoto hlediska poskytnout velmi důležité informace. Přidaný tuk může zvýšit nebo udržet množství energie a přitom snížit množství škrobu.

Koně v pozitivní energetické bilanci si budou uskladňovat energii jako tuk. Tělesný tuk ubývá, když krmná dávka nedodá dostatečné množství živin pro udržení energetické rovnováhy. Přesné posouzení podkožního tuku koně umožní vizuální odhad jeho energetického stavu.

„Obecně by většina koní měla být krmená vyváženou dávkou, která zajistí střední až dobrou tělesnou kondici, čili zabrání vzniku kondice hubené či obézní."

Posouzení tělesné kondice koně

Je třeba rutinně posuzovat tělesnou kondici každého koně, protože v podobných výkonnostních i hmotnostních třídách se mohou jedinci lišit individuálními potřebami živin.

Freeman říká, že pokud se koně slučují do skupin s podobnou výkonností a hmotností, jedinci s abnormálně nízkou nebo vysokou tělesnou kondicí by měli být oddělení, aby se jim mohly zajistit jejich individuální potřeby. „Pokud jsou koně rozděleni do skupin, ošetřovatelé/majitelé musí zajistit vhodné zdroje energie, množství a využitelnost živin."

Freeman upozorňuje, že je důležité, aby se změny v přijímaném množství a fyzikální podobě krmné dávky prováděly postupně, doporučovaná doba přizpůsobování je několik dní až několik týdnů. Tento postup umožňuje trávicímu systému koní se adaptovat na rozdílné množství a formu živin.

„Postupné změny jsou důležité zvláště v případě krmní energeticky bohatého krmiva," říká. „Množství jádra se má zvyšovat postupně, pokud je potřeba koni dodat více energie; obecně se doporučuje zvyšovat dávku jádra rychlostí asi čtvrt kila každé dva až tři dny, až se dosáhne požadované energetické rovnováhy."

Tento postup je vhodný také v případě, že se kůň přivede na bohatou pastvu; podobně jako v jádru jsou i v travinách určité typy uhlohydrátů, které způsobují koliku a laminitidu, pokud jich kůň příjme hodně najednou. Jednoduše omezujte koni přístup na pastvu po dobu několika dní, pokud není na bohatou píci zvyklý.

„Pamatujte, že v době, kdy je pastva zvláště bohatá a ve velkém množství, měl by se omezit přístup i těm koním, kteří jsou zvyklí na příjem píce," upozorňuje Freeman.

Krmit podle hmotnosti, ne podle objemu

Velmi užitečné je krmit koně podle hmotnosti krmení, nikoli podle jeho objemu. „Krmit koně podle hmotnosti krmné dávky snižuje riziko překrmení, protože existují rozdíly v hmotnosti určitého objemu různých krmiv či metod jejich zpracování."

Například stejný objem kukuřice váží více než oves, stejný objem peletovaného krmiva váží více, než krmiva s původní texturou.

„Majitelé/ošetřovatelé by měli vážit krmiva pravidelně, aby zajistili přesné monitorování přísunu živin koním," doporučuje Freeman. „To je důležité především tehdy, když se mění zdroje krmiva; jednou z nejčastějších příčin trávicích problémů je překrmování energií v jedné dávce, protože nebyly zohledněné rozdíly ve hmotnosti jadrné směsi."

Úprava krmiv obvykle zvyšuje stravitelnost obilovin obalených tvrdou slupkou a pomáhá smíchat dohromady ingredience rozdílné velikosti částic. Peletování, mikronizace, vločkování, mačkání, šrotování, lisování a extruze jsou příklady různých úprav, které se používají při výrobě krmiv pro koně.

„Jádro sestávající z malých zrn s tvrdou slupkou, například čirok či pšenice, by mělo být upravováno, aby se zlepšilo využití jeho živin. Úprava zrn s měkkou slupkou, například ovsa, je už méně výhodná," říká Freeman.

Koně se špatným chrupem však mohou mít větší prospěch z upravených zrnin, než zdravá zvířata. Na to je třeba myslet při krmení starých koní. Prospěšnost úpravy jádra také roste, pokud se krmí velká množství jádra koním s omezenou kapacitou, například krmení rostoucích koní, kteří mají z krmiva vytěžit maximum.

„Z mnoha hledisek je trávicí aparát koní lépe uzpůsoben na kontinuální příjem malých dávek krmiva," pokračuje Freeman. „Jenže management, ustájení a výkonnost diktuje něco jiného: koně jsou většinou krmeni jen v několika dávkách."

Aby se vyhovělo potřebám koní i jejich majitelů, doporučuje Freeman rozdělit denní dávku jádra aspoň do dvou dílčích, pokud denní množství jádra překračuje 0,5 % tělesné hmotnosti daného koně (2,5 kg jádra na 500kilového koně). Pokud se kůň krmí větší denní dávkou jádra, než kolik odpovídá 1 % jejich tělesné hmotnosti, měla by se rozdělit aspoň do tří dílčích dávek za den.

V každém případě je třeba dávky rozvrhnout tak, aby mezi ranním a večerním krmením nebylo více než 10-12 hodin.

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 0 čtenářů. Celkový počet bodů: 0.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: