Koňské útulky v ČR: Koňská záchytka

9. 02. 2012 05:00

Obrázky: 3

Autor: Zuzana Kazdová Foto: webové stránky útulku Rubrika: Pomozte koním Počet přečtení: 11247 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Koňská záchytka Zuzany Kazdové a MUDr. Kateřiny Nyklové na Vysočině slouží jako krátkodobý azyl pro 2-3 koně. Podívejme se dnes, jak funguje toto zařízení.

myJak dlouho se zabýváte péčí o týrané/zanedbané/nechtěné/problémové koně?
Koňská záchytka vznikla v roce 2010. S našimi koňmi žijeme asi 15 let, původně nám občas tak jako každému od koní přišli „potřební" koně do cesty náhodně, byl to jeden či dva. Pak jsme si řekli, že v rámci občanského sdružení a díky nadšení pár přátel, můžeme pomoct více takovým koním, pokud vymyslíme systém, jak je financovat, zázemí a v neposlední řadě umisťování v nových domovech, zpětnou vazbu na majitele, průběžnou kontrolu těchto koní.

Je vaše organizace oficiální útulek pro koně nebo má jiný název/zaměření/statut?
My jsme občanské sdružení, podléháme jen sami sobě, snažíme se vedle svých zaměstnání ve volném čase pomoct koním, kteří to potřebují. Oficiálně se nazýváme Koňská záchytka: http://www.konskazachytka.wbs.cz

Spolupracujete s KVS/obcemi/policií v případě řešení či zabavení koní kvůli týrání? Vědí o vás tyto instituce?
Ano, s KVS a veterináři spolupracujeme. Vědí o nás v rámci kraje v Havlíčkově Brodě (byli u nás i na kontrole, která měla pouze informační charakter). Splňujeme vše potřebné, ale nejsme útulek, jsme zájmový chov, při kterém se snažíme pomoct. Zpočátku pouze z vlastních zdrojů, nyní oslovujeme i veřejnost, děláme benefiční akce, aby se o nás vědělo, spojujeme navzájem stáje, trenéry přirozené komunikace, útulky, právníky, veterináře.

Jak se prezentujete na veřejnosti, jak o sobě dáváte vědět veřejnosti a oficiálním institucím?
Ač jsme začínající občanské sdružení, koně máme 15 let a stále samozřejmě sbíráme zkušenosti. Hned první rok jsme ale zorganizovali 1. ročník benefiční akce pro podporu koňské záchranné stanice na Vysočině a seznámení veřejnosti s naší činností. Akce se konala na Q Ranchi v Bezděkově, kde bylo dostatečné zázemí pro návštěvníky i koně. Akci podpořil i pan Václav Vydra se svými koňmi, z trenérů přirozené komunikace se účastnila Jana Vija Plačková se svým koněm Cookiem, Pepa Jaromiš a další. Benefice byla koncipována jako rodinné odpoledne, děti do 10 let měly vstup zdarma a ti ostatní vstupenkou podpořili činnost koňské záchytky. Nechyběl doprovodný program pro děti, malování na kamínky, skákací hrad Rádia ČR1, atd. V současné době se chystá už 2. ročník, všem, kdo se snaží pomoct, moc děkujeme, více je na našem webu:-).
Spolupracujeme také s médii, tiskem, v poslední době např. pořad Chcete mě?

Kolik koní aktuálně máte?
Naším cílem není u nás nahromadit např. 40 koní bez odpovídajícího zázemí, máme koně vlastní, kteří na začátku hlavně dotovali koně ze záchytky. Najednou zde můžou být maximálně 2-3 koně, snažíme se dát je fyzicky (odčervení, nakrmení, očkování, průkaz atd.) a psychicky (což je někdy běh na delší trať) do pořádku a koníkovi najít vhodný domov. V tomto směru bych ráda zmínila, že lidé jsou zodpovědní za koně, kterého vlastní, pokud jsou ve finanční tísni, doporučujeme jednat a nečekat až se z koně stane kostra potažená kůží. Bohužel lidé často chtějí jen přenést odpovědnost na někoho jiného, což je smutné. Uvedu příklad: pán zavolal, že schvátil poníka, jestli si ho vezmeme. Toto není ojedinělé, bohužel. Jak už jsme předeslali, nejsme útulek, snažíme se pomoct koním především týraným, určeným na jatka, po úraze.. .fyzickém či psychickém. Vzhledem ke kapacitě můžeme dalším koním pomoct nepřímo, zprostředkovat přesun, prodej, kontakt na veterinární pomoc apod.

Je počet přiměřený vzhledem ke kapacitě (nebo máte nadstav či volno)?
Nyní máme plno, ale stav je pohyblivý, nikdo nám neplatí za to, že je u nás koník co nejdéle, v našem vlastním zájmu je koně umístit, ale tam, kde bude už napořád.

ritaJaké procento (či přesné číslo) je nějakým způsobem problematických, či vyžadujících speciální péči?
Co znamená problematický? Má problém kůň nebo člověk, jenž s ním z neznalosti, nebo agresivity nezachází dobře? Samozřejmě většinou koně bez problémů každý prodá, bohužel se množí případy vyhublých koní (majitel nemá na krmení, na veterinární péči nebo na oboje, neřeší to, koník strádá, strádá a zejména v případě staršího koně se těžko pak vše dohání). Nejhorší asi je nečinnost a přehlížení problémů majiteli i okolím, množí se i případy dušných koní...příběhy jsou si podobné jako vejce vejci...bohužel.

Uvedu jako příklad dvě kobylky u nás, obě starší, ta první (ze soukromé stáje) žrala pod sebou piliny ze zoufalství, byla bez krmení, začervená, neprodejná. Druhá (z provozní jízdárny) již nevydělávala a byla rok v izolaci na pastvině bez trávy, sena, krmení, 3/4 roku s chronickým průjmem, neléčeným výhřezem konečníku a zánětem dělohy. Pan veterinář z ní na etapy vyčerpal 15 litrů hnisavého výtoku. K nám se dostala na podzim, zimu by jistě už nepřežila. Zase se vracíme k tomu, že i o starého koně je třeba se postarat a k vlastnímu svědomí, navíc takovíto chovatelé porušují hned několik zákonů platných v ČR a vystavují se nemalé pokutě a zákazu činnosti.

Jaké koně přijímáte? Jaká jsou kritéria a podmínky přijetí?
Podmínky jsou individuální, dle aktuální situace na obou stranách.

Vykupujete zanedbané/nechtěné koně?
Ano, vykupujeme, pokud je majitel rozumný a dá se s ním domluvit. Nikde nezveřejňujeme jméno majitele, o to nám nejde, chceme pomoct koni. Pokud je kůň silně zanedbaný či podvyživený, řešíme to darovací smlouvou, pokud se dá s majitelem domluvit. Naše náklady jsou i tak vysoké, obecně se dá říct, že se pohybují do 10 000 Kč za koně - většinou řešíme převoz, opakované odčervení a odběr trusu, odběr krví, veterináře - dle stavu zranění, nemoci. Po vyléčení očkování, které většinou chybí, stejně tak jako průkaz a evidence. Většinou je zanedbána i podkovářská péče, pokud se jedná o psychické problémy, přidružené, je to pak ještě celé o dost složitější.

Umisťujete koně? Pokud ano, za jakých podmínek?
Ano, jak už jsme předeslali, koně umisťujeme, pokud možno svižně, po všech náležitostech a zaléčení, všichni koně od nás už mají svého soukromého majitele, až na poslední kobylku po zánětu dělohy, ta má ale štěstí na adoptivní rodinu: maminku se dvěma holčičkami, které k nám pravidelně začaly jezdit a berou ji na procházky, přispívají jí na krmení, kobylka však zatím zůstala v majetku o.s., je to pořád kostra potažená kůží. Bohužel její stav byl dlouhodobě tak špatný, že to bude asi trvat déle, ale je silná duchem a tak všichni věříme, že se z toho dostane. Je zvláštní, že přestože proběhla reportáž ve Chcete mě právě s touto kobylkou, kde bylo vidět, v jakém je stavu, volali nám dva zájemci, zda je to kůň na ježdění!

Zájemce o koně osobně objíždíme, je to časově náročnější, ale je to důležité, někdy je zázemí na místě zcela jiné. Nebo volají handláci apod. Hledáme pouze zodpovědné majitele, s kvalitním zázemím, maximální možností pohybu pro koně, smluvně je vše podloženo, včetně předkupního práva, pokud by se majitel dostal do špatné situace nebo koně už nechtěl/nemohl mít. Koně pravidelně osobně objíždíme.

Jaká je kapacita vašeho zařízení?
Pro zachycené koně 2-3, pokud koníka umístíme, uvolní se místo, většinou to je do dvou měsíců, někdy i dřív, opravdu individuálně.

Jakým způsobem jsou koně ustájeni (24/7; výběh den a box na noc; volná stáj...)?
U nás je možnost 24/7 i boxů, ale koně staří, vyhublí, kteří většinou navíc přijdou z boxu, potřebují box s neustálým přísunem k senu a výběh postupně dle stavu, přes den. Doba se prodlužuje a pokud je koník v pořádku, umístíme jej.

Kolik máte k dispozici boxů/přístřešků/prostoru ve volné stáji?
Boxy máme pro tyto koně 3. Pak máme ještě pro naše koně, také 4 přístřešky na pastvinách a počítáme, že jeden přístřešek uděláme v menším výběhu zvlášť pro tyto koníky.

Jaká je rozloha využívaných výběhů/pastvin?
Přes 3 hektary a jako malý výběh používáme i naši zahradu a zahradu sousedů, kteří nám to nabídli.

Čím krmíte?
Podle potřeb koní, individuálně, základ je kvalitní seno neomezeně, dáváme do přístřešků i boxů velké balíky sena a koník si tak sám dlabe.:-) 2x denně jádro - podle potřeb granule, šrot, oves, otruby, tvrdé pečivo, mrkev, řepa, probiotika, vitaminy, bylinková směs pro starší koně, to vše je u nás v krmírně a dávku mícháme na míru - součástí každého boxu a přístřešku je také solný liz a vědro či vana s vodou.

Jakým způsobem je organizováno krmení, napájení?
Viz předchozí otázka, ráno a večer jádro, přes den seno/pastva, voda, napaječky nemáme, ale máme od letoška vyvedenou vodu až na pastviny.

Jaký mají koně denní režim?
Ráno krmení 6.00, pastvina, výběh, místování, pokud je koník na delší dobu v boxu, tak pravidelné procházky v odpoledních hodinách, večer krmení. Každý den kontrolujeme stav všech koní průběžně.

Kolik lidí se stará o vaše koně a areál? Jedná se o stálé/dlouhodobé pracovníky nebo to jsou brigádníci/dočasní pomocníci?
O naše koně se stará většinou jedna osoba - já, mimo svoje zaměstnání, ale každý den se najde někdo, kdo pomůže, rodina, přátelé, brigádníci, jimž patří velký dík.

Kdo sestavuje krmné dávky koní a na základě čeho?
Krmnou dávku sestavujeme dle potřeb koně sami, konzultujeme s veterinářem a také máme velmi dobrou zkušenost s výživovým poradcem panem Ing. Novákem z Fitminu, který nám pomáhá v současné době „rozkrmit" i zmíněnou kobylku po zánětu dělohy.

vsici

Z jakých zdrojů zařízení financujete? Uveďte prosím zdroje v pořadí dle důležitosti.
Největší příjem získává záchytka z benefiční akce. Na prvním ročníku se vybralo 24 000 Kč.

Pak ji financujeme průběžně ze svého, v současné době jsme ale mile překvapeni zájmem a podporou sponzorských darů, ač jednorázových. Je skvělé, že lidi nejsou lhostejní a můžou pomoct, veškeré výdaje těchto peněz také zveřejňujeme aktuálně na našem webu, aby bylo jasné, na co byly finance použity.

Jedná se o stabilní nebo nárazové příjmy?
Jednorázové, ale někdy i opakované, moc děkujeme všem, každá troška se počítá.:-)

Jsou tyto prostředky dostačující?
Zatím jsou dostačující na běžný provoz a péči. Snažíme se maximálně efektivně peníze využít pro dobro koní, kteří se u nás ocitnou, a protože nepodléháme žádné organizaci, ani nás záchytka neživí, máme svoje vlastní zaměstnání, myslím, že se nám daří maximum.

Máte nějaké finanční rezervy?
Na účtu o.s. je v současné době 28 000 Kč. Snažíme se umístit koníka za náklady a tak na účet průběžně dodávat finance odčerpané zase zpět. Poslední umístěná kobylka má na webu všechny náklady podrobně a i tak se vešla do 6900 Kč a za cenu 7000 Kč byla umístěna zdravá a v pořádku. Lidé, kteří přispějí, i veřejnost se můžou na nás také kdykoliv obrátit s dotazem, na co přesně byly použity právě jejich peníze, nebo na zveřejnění výpisů z účtu. Rádi také vystavíme potvrzení na sponzorský dar do daní.

Co vás k této náročné a prodělečné činnosti motivuje? :-)
Asi dobrý pocit, že pomůžeme těmto krásným zvířatům, kteří si sami pomoct nemůžou. Pocit, že pokud se naši soukromí koně mají dobře, pomůžeme aspoň trochu i dalším, kteří takové štěstí nemají. Občas nás kontaktuje někdo, že si taky vzal takového koně ze špatných podmínek a dal ho do pořádku, to je moc milé a je to motor dopředu. Naším cílem je hlavně udržet projekt dlouhodobě a s větším záběrem pomoci, než třeba může soukromý chovatel. Na začátku jsme si řekli, že zkusíme pomoct a když pomůžeme jen jednomu koníkovi, bude to úspěch. Nyní už je jich 6, dalších cca 20 řešíme, zprostředkováváme přesun do stájí, posíláme léky, apod. Někdy se dá pomoct i radou nebo kontaktem na někoho v dané části ČR, kde se koník nalézá.

Víte, lidé mají nedůvěru, otázky, pokud se nestará člověk jen sám o sebe a svoje statky, množí se hned spekulace, proč to dělá. Na to je nejlepší odpověď: „Přijeďte se k nám podívat, přijďte na 2. ročník benefiční akce a zjistíte, co jsme vlastně zač":-)

Pro peníze se tato činnost nedá dělat, ač se to asi nezdá, je to spousta práce navíc ve svém volném čase, spousta najetých km a benzínu z vlastních zdrojů, spousta kreditu při obtelefonovávání lidiček, spousta vlastní práce a úsilí, vedení dokumentace, času při veterinárních procedurách a převozech atd. atd., aspoň tak to vidíme my.:-) Ale lidé by si měli pomáhat navzájem a i zvířatům, pokud je to potřeba. Peníze jsou pouze prostředek, jak se dá něco uskutečnit, záleží, na co ty prostředky použijete. My uskutečňujeme smělou vizi s tím, co máme, a věříme tomu, že je takových lidí i v dnešní době ještě dost.:-)

Více informací o útulku a fotografií najdete na webu útulku: http://www.konskazachytka.wbs.cz

Připojené obrázky

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: