Koňské útulky v ČR: Koníci Liberec

25. 01. 2012 11:00

Obrázky: 3

Autor: Věra Jungmannová Spoluautoři: Katka Lipinská Foto: webové stránky útulku Rubrika: Pomozte koním Počet přečtení: 12653 Počet komentářů: 4 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 0 krát

Dnešní „zpovídanou“ osobou je Věra Jungmannová z Jitravy. Jedná se o útulek prakticky neznámý, ale napohled velmi sympatický. Majitelka se netají tím, že práce, kterou si zvolila, je velmi náročná zejména psychicky, a zvažuje, zda-li ve své činnosti pokračovat. Aktuální koně zde dožijí, ale nové koně nepřijímá.

holkyJak dlouho se zabýváte péčí o týrané/zanedbané/nechtěné/problémové koně?
Asi deset let.

Je vaše organizace oficiální útulek pro koně nebo má jiný název/zaměření/statut?
Nemám statut oficiální organizace, mám číslo hospodářství a jedná se o zájmovou činnost.

Spolupracujete s KVS/obcemi/policií v případě řešení či zabavení koní kvůli týrání? Vědí o vás tyto instituce?
Oficiálně s těmito organizacemi nespolupracuji, ale čas od času vypomůžu jako záchytný bod pro zatoulaného koně (naposled utekla kobylka z Polska) nebo třeba po silvestrovských ohňostrojích jiná kobyla (o několik vesnic dál má svoji stáj), jiné případy jsem zatím neřešila. Kdybych byla oslovená ze strany jmenovaných, pak určitě ráda opět poskytnu zázemí na potřebnou dobu. Myslím si, že o mě vědí, chodí na celkem pravidelné kontroly (cca 1 ročně), jak na kontrolu stavu zvířat ve stáji, tak i plemenářská inspekce.

Jak se prezentujete na veřejnosti, jak o sobě dáváte vědět veřejnosti a oficiálním institucím?
Mám spuštěný web, ale poslední dobou je trochu opomíjený z časových důvodů. Co se týká nejbližšího okolí, sousedé na Jítravě chodí navštěvovat zvířata, nejčastěji o prázdninách. Takže o sobě také víme. Navíc nabízejí různou pomoc, od místování stájí, tak při náhlých událostech, kdy je třeba koně postavit na nohy, se všichni ochotně sejdou a pomůžou, za to jsem velmi vděčná. Ale i lidé, kteří mě znají díky webu zasílají darem vybavení jako ohlávky a deky, obvazový materiál a desinfekce. Veřejně se ale příliš neprezentuji.

stajKolik koní aktuálně máte?
13.

Je počet přiměřený vzhledem ke kapacitě (nebo máte nadstav či volno)?
Momentální kapacita je 16 koní, ale snažím se stav snižovat, nebo přesněji, současní koně dožijí a nová zvířata jen tak přijímat nebudu, taktéž z časových důvodů. V současné době považuji ideální počet pět koní.

Jaké procento je nějakým způsobem problematických, či vyžadujících speciální péči?
Je to velmi nekonkrétní odpověď. 99,9 %, ale za sebe mohu říct, že přijímám pouze koně s nějakým problémem. Jediná Jíva byla koupena za účelem, abych díky ní mohla seznámit případnou návštěvu/zájemce se základy péče o koně a abych mohla poskytnout procházku na ohlávce po ohradě. Později už ani to ne, přeci jen už to byla dáma v letech. Vlastně jediné, co jí trápilo, byla letní vyrážka. Potíže ostatních jsou různé. Od zánětu šlach přes pohybové potíže vzniklé z nejrůznějších důvodů až po psychicky narušená zvířata (většinou kombinovaná s dalším hendikepem). Těm se ale snažím už vyhýbat, protože nemám dostatečné znalosti, podmínky a čas se jim věnovat, jak potřebují. Je to velmi individuální.

Jaké koně přijímáte?
Přijímám víceméně všechny koně, ale ne všem dokážu pomoci tak, jak bych si představovala.
Nejraději mám důchodce přes dvacet let.:-) Navíc mi i lépe zapadají do některé ze skupin, které se mi časem vytvořily.

Jaká jsou kritéria a podmínky přijetí?
Nemohu si dovolit přijmout agresivní zvíře, už jenom s přihlédnutím k možnosti úrazu jak mého, tak i dalších lidí.

Vykupujete zanedbané/nechtěné koně?
Ano.

Umisťujete koně? Pokud ano, za jakých podmínek?
Většinou koně na nějaký čas umístím na zkušební období a pak ve víceméně výjimečných případech mohu i koně odprodat, většinou je to za jednu korunu. Ne každý ovšem stojí o odkup, někteří jsou umístěni dočasně jako společnost pro dalšího koně, který by třeba jinak zůstal sám atp.

Jaká je kapacita vašeho zařízení?
16.

Jakým způsobem jsou koně ustájeni (24/7; výběh den a box na noc; volná stáj...)?
K dispozici je hlavní zděná stáj (předělaná z teletníku) na 4 boxy, navazující přímo na pastviny.
Dále je jeden velký, střední a menší venkovní přístřešek umístěný přímo na pastvinách. Ve stáji mám jeden box bez přístupu ven do výběhů, pro případ, že by musel být kůň ze zdravotních důvodů ubytovaný takto.

Jaká je rozloha využívaných výběhů/pastvin?
Minimálně cca 10 ha.

Čím krmíte?
Otruby, len, kukuřičné lupínky (Energys), granule Energys, řepné a vojtěškové úsušky (cca dva měsíce i senné úsušky), sladový květ, sezónně mrkev, jablka, ostropestřecové úsušky (expelery - doufám, že tak je to správně :-), kvasnice All-tech a Dromy pangamin, Equiherbs doplňky, základní směs vitamínů a minerálů ale i další krmné doplňky, olej, záleží, komu se krmí a v jaké podobě. Některý kůň může už pouze kašičky, jiný uvítá musli atd.

Jakým způsobem je organizováno krmení, napájení?
Krmení zajišťuji dvakrát denně, bohužel víckrát zatím není možné a seno mají trvale k dispozici v kulatých balících na pastvinách s přístupem k němu bez omezení.

Kolik lidí se stará o vaše koně a areál?
Trvale více méně brigádníci na úklid a já. Občas potřebuji technickou pomoc s ohradníky apod., takže ještě příležitostně jeden Ferda mravenec, když je třeba.

Kdo sestavuje krmné dávky koní a na základě čeho?
Krmné dávky sestavuji sama, často konzultuji s různými krmiváři nebo zkušenými chovateli. Krmení upravuji podle aktuálního zdravotního stavu, jinak to snad ani být nemůže. Takže se složení v průběhu mění.

pristrZ jakých zdrojů zařízení financujete?
Z vlastních. Finanční dary nepřijímám. Pokud mi někdo chce finančně vypomoci, pak požádám, aby mi sám objednal krmení nebo určitý doplněk a při závozu normálního krmení mi dodavatel předá dárek pro koně. Další způsob financování, kterého se mi dostává, je, že buď sponzorsky darem nebo za velmi výhodných podmínek obdržím krmné doplňky. Například zajímavé pro mě je, když mi paní Salivarová nabídla spolupráci formou bodového systému. Když lidé nakoupí nějaký výrobek, pak mají body, které si mohou buď nechat, nebo je přenechat našim koním.

Jedná se o stabilní nebo nárazové příjmy?
Stabilní.

Jsou tyto prostředky dostačující?
Prostředky jsou dostačující, ale už nezbývá na další rozvoj (můj tajný sen je aktivní stáj, tedy už není tak tajný, protože jsem navázala kontakt s panem Vyšínem - dodává technologie pro tento typ ustájení), takže až jednou budu ve vlastních prostorách (Zdislava), které čeká rekonstrukce, pak mám pomoc z jeho strany také zajištěnou.

Máte nějaké finanční rezervy?
Momentálně nemám dostačující rezervu.

Co vás k této náročné a prodělečné činnosti motivuje? :-)
Splnila jsem si dětský sen mít koně. Nemám jezdecké ambice (tedy ano - asi tak jednou za rok), takže se těším z jejich přítomnosti. A o zábavu se už postarají. Nejvíce mě těší, když se mi povede nějakému koni pomoci k lepšímu zdravotnímu stavu. Ale ne vždy je to úplně možné, přesto se pokaždé snažím o víc než maximum výsledku.

Více informací o útulku a fotografií najdete na webu útulku: http://www.konici.eu

Připojené obrázky

Připojené články

18.01. 2012 05:00 Koňské útulky v ČR: SOS Život pro koně

Komentáře

rozbalit všechny komentáře sbalit všechny komentáře

Seřadit komentáře: Od nejstaršího / Od nejnovějšího

 • 1. Eva Holubcová

  Potvrzuji

  11:08 - 25. 01. 2012

  V útulku jsem několikráte byla, mám fotky. Všichni koně ve výborném výživném stavu, výborná péče, režim. Krmení potvrzuji, řekla bych, že mají mnohem lepší a kvalitnější, jak drtivá většina hobíkářů :)

  Verča dokáže nemožné, vykrmit staré více jak 20leté koně do podoby koulí. Je to jeden z lidí, které hluboce obdivuji, má můj respekt. Má režim, který jí funguje.

 • 2. gamblerka

  Moc pěkné

  12:01 - 25. 01. 2012

  Koňský ráj to na pohled:)) Velmi příjemné prostředí, rozumný přístup, držím Vám palce.

 • 3. jitro

  znám

  13:15 - 25. 01. 2012

  V Jítravě se koně mají dobře :-)
  Tahle forma "útulku" pro koně se mi moc líbí a je to prostě o tom, že to dělá rozumný člověk. K ostatním koňským útulkům jsem skeptická a nechám se překvapit, jestli se najde ještě alespoň jeden, který bude dobrý.

 • 4. techeska

  Držím palce

  01:55 - 10. 02. 2012

  V útulku jsem byla osobně a velice mu fandím. Perfektní péče, příjemné prostředí, spokojení koníci i ostatní zvířata a neuvěřitelně starostlivá majitelka. Máme z útulku 5 koziček za které moc děkujeme. Držíme palce, ať se sny a přání splní a přejeme dostatek sil!!!
  Passerovna

Ohodnoť článek:

1 2 3 4 5

Čím více bodů, tím lepší hodnocení.

Článek hodnotilo 1 čtenářů. Celkový počet bodů: 5.

Linkuj na:

Sdílej článek na Linkuj.cz Sdílej článek na Jagg.cz Sdílej článek na De.licio.us Sdílej článek na Connotea.org Sdílej článek na Facebook.com


Equichannel na Facebooku

Děkujeme
našim
partnerům: