Koňské novinky: Vývoj a zdraví nejen hříbat

24. 12. 2008 The Horse

V dnešní vánoční nadílce vědeckých "objevů" se podívejme na tři zajímavá témata: Na čem asi závisí porodní hmotnost hříběte, jak se zjišťuje působení krmiv na výkony koní a zda je opravdu pobyt v útulné stáji pro koně zdravý.

Na čem závisí porodní hmotnost hříběte

autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
29. listopadu 2008, článek č. # 13170

Vědci pracující v Coolmore Stud v australském New South Walesu provedli výzkum, který zjistil, že hmotnost placenty a parita (počet hříbat, která už klisna měla) jsou přímo úměrné s hmotností hříběte. Naopak ani délka gestace ani věk klisny porodní hmotnost hříběte neovlivnily.

„Chovatelé plnokrevníků si uvědomují, že velké hříbě znamená velkého ročka, který bude prodán za více peněz, protože se u něho předpokládají vynikající dostihové schopnosti,“ vysvětluje Chris Elliott, BVSc (hons) z Main Ridge Veterinary Clinic v australské Victorii.

Předchozí výzkumy z USA a UK v této oblasti zjistily vztah mezi hmotností placenty, věkem, paritou a porodní hmotností hříběte; tyto údaje však nebyly prověřené u australských koní a nesledoval se podrobněji vztah mezi délkou gestace (délka březosti) a výslednou porodní hmotností a hmotností placenty.

Během chovatelské sezóny 2006 byly nasbírány údaje od 348 narozených hříbat. Jednalo se hmotnost hříběte, hmotnost placenty (tj. celá placenta včetně amnionového vaku, pupečního provazce a allantochorionu), délka gestace, věk klisny a parita v době porodu.

„Klíčovým nálezem tohoto výzkumu bylo zjištění, že ani délka gestace, ani věk klisny ani parita očividně nehrály důležitou roli pro hmotnost hříběte,“ říká Elliott. „Zjistili jsme však, že hmotnost placenty je přímo úměrná hmotnosti hříběte, ale pouze tehdy, pokud byla hmotnost placenty menší než 6,5 kg. U těžších placent už nebyla spojitost mezi těmito parametry významná.“

To znamená, že buď placenta o hmotnosti nižší než 6,5 kg omezuje porodní hmotnost hříběte nebo se její hmotnost zvyšuje současně s hmotností hříběte.

Elliott poznamenává, že tyto nálezy jsou mezi ostatními současnými výzkumy jedinečné; při nich se totiž  uvádělo společné zvyšování hmotnosti placenty i hříběte bez nějaké horní hranice.

Mezi paritou a hmotností hříběte je také příma úměra. Pravděpodobně je to aspoň částečně dáno tím, že s vyšší paritou roste právě hmotnost placenty.

Podle Elliotta z výzkumu vyplývá, že bez ohledu na délku gestace nebo věk, čím více hříbat klisna měla, tím pravděpodobněji bude každé další hříbě větší než to předešlé a se stále vyšší pravděpodobností se z něho stane velký, úspěšný plnokrevník.

Studie "Factors affecting foal birth weight in Thoroughbred horses" bude publikovaná v nadcházejícím čísle časopisu Theriogenology.

Jak se měří účinek krmiv na koně

autor původního textu: Nancy S. Loving, DVM
24. listopadu 2008, článek č. # 13160

Majitelé jsou ochotni koni dopřát cokoli, aby zlepšili jeho výživný stav, zvýšili výkonnost nebo zvýraznili lesk srsti. Na Purina Equine Veterinary Conference v St. Louis, která se konala 17.-19. října 2008 byla i zajímavá přednáška Stacie Appleton, PhD a Mika Jeriny, BS o "Měření fyziologické reakce na výživu". Přednášející tak posluchače seznámili s tím, jak jejich laboratoře měří účinky vyrobených krmiv.

Každý kůň v zařízení Purina Mills Equine Research je zahrnutý do jedné ze tří kategorií výzkumu: výzkum stravitelnosti, růstu a vývoje nebo zátěžové fyziologie.

V současné době je ve výzkumu růstu a vývoje 12 hříbat. Měří se u nich růst kostí, úroveň spontánní aktivity a výživný stav. Většinou jsou to hříbata quarter horse linií working cow horse. Každé hříbě je ve třech dnech věku kompletně zrentgenováno, což se pak opakuje každých 6 týdnů po dobu 2 let. Jsou také vybavená GPSkami, aby bylo možné monitorovat jejich aktivitu, čili zjistit, kdy jsou aktivní a kdy odpočívají. Podle těchto údajů vědci zjišťují, jak strava ovlivní jejich chování a úroveň aktivity. Ultrazvukem měří tloušťku tukové vrstvy na trupu, aby se zjistili výživný stav hříbat. Dále sledují hmotnost, vývoj kostí, citlivost na inzulin a glukózu a různé krevní parametry.

Na přednášce také Mike Jerina popisoval, jak probíhají výzkumy fyziologie zátěže dospělých koní, kteří nejsou ve fyzické kondici, jsou obézních (výživný stav 8), a jak zjišťují jejich reakci na krmiva určená pro hubnutí. Koně jsou po 8 rozděleni do tří skupin: jedna skupina kontrolní, další dostává sledované krmivo a třetí krmená sledovaným krmivem a zároveň podstupující zátěž.

Koně třetí uvedené skupiny se nejdříve navykli na zátěžový pás a všechny přístroje, tato fáze trvala 2 měsíce. Potom vědci provedli na pásu stresové testy a následně třikrát týdně po dobu 5 měsíců koně na pásu „trénovali“. Nakonec se zopakoval stresový test, aby se vyhodnotila získaná fyzická výkonnost. V místnosti s pásem bylo po celý rok 21°C, aby se vyloučil efekt klimatu a počasí. Jakmile jsou vědci spokojení s analýzou,ještě před uvedením výrobku na trh, vyzkoušejí ho na univerzitách, různých farmách a rančích, aby zjistili, že krmivo funguje i v různých klimatických podmínkách a u různých plemen. Takto mohou výrobek „doladit“ a tato informace jim také napomáhá odhadnout, zda majitelé koní dodržují krmný návod každého výrobku.

Kvalita vzduchu ve stáji a dýchání čerstvého... endotoxinu?

původní text: Stacey Oke, DVM, MSc
6. prosince 2008, článek č. # 13208

Pokud si myslíte, že budete raději hýčkat a chránit svého koně v jeho útulné a pohodlné stáji místo abyste ho dali do výběhu, chvíli přemýšlejte. Vědci z Michigan State University zjistili, že ustájení koně jsou vystaveni osmkrát většímu množství endotoxinu ve vzduchu, než jejich pastevně chovaní kolegové. Výsledek? Takto vysoká koncentrace endotoxinů může hrát roli při zánětech dýchacích cest u stájových koní, především u těch, kteří trpí opakovaným snížením průchodnosti dýchacích cest (RAO, dříve známé pod zkratkou COPD).

„V severních klimatických oblastech jsou koně často ustájení a krmeni senem, místo aby byli venku na pastvinách. Tato běžná praxe může být skutečně škodlivá, protože narušuje welfare koní a jejich výkonnost, protože jsou vystaveni působení patogenních a zánětlivých látek ze vzduchu,“ vysvětluje Frederik Derksen, DVM, PhD z Michigan State's Pulmonary Laboratory v Department of Large Animal Clinical Sciences.

Je známo, že záněty dýchacích cest zhoršují dostihovou výkonnost. Švýcarští vědci prokázali, že také u parkurových a drezurních koní jsou zanícené dýchací cesty spojené s nevýraznou výkonností. U koní s diagnostikovaným RAO může být vystavení organickým látkám ve stáji a sennému prachu, čili endotoxinům (pravděpodobně pocházejí z míst s vysokou koncentrací, například z hnoje) a produktům plísní, spouštěcím faktorem zánětu a snížení průchodnosti dýchacích cest.

Derksen a spol. chtěli zjistit rozdíl v koncentracích endotoxinů v dýchací zóně ustájených koní a na pastvině. Vybrali pro svůj výzkum šest koní, každého vybavili sběračem a ve vzorcích nasbíraného vzduchu měřili koncentrace endotoxinů.

U ustájených koní byla koncentrace endotoxinů 7,08 x 103 endotoxinových jednotek (EU)/m3, což bylo výrazně vyšší než 0,85 x 103 EU/m3 u pastevně chovaných koní. Nebyla pozorována žádná závoslist koncentrace endotoxinů na teplotě prostředí či relativní vlhkosti.

„Naměřené koncentrace endotoxinů jsou dostatečně velké na to, aby koně, kteří jsou jim vystaveni, především koně s RAO, onemocněnli zánětem dýchacích cest,“ shrnuje Derksen. „Koně se zánětem dýchacích cest se pravděpodobně necítí dobře a jejich výkonnost klesá. Proto je zdraví dýchacích cest koní důležité nejen pro ně, ale i pro jejich majitele!“

Studie "Endotoxin concentrations within the breathing zone of horses are higher in stables than on pasture" bude publikovaná v následujíccím čísle časopisu The Veterinary Journal.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.


 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…