Koňské novinky: Tetanus, vakcinace a věk koní

12. 11. 2008 The Horse

Možná někdo z vás zná americký časopis The Horse a jeho internetovou podobu TheHorse.com. Orientuje se na populárně zpracované odborné články na téma zdraví koní, výživa, reprodukce, wellfare apod. a nezapomíná seznamovat zainteresovanou veřejnost ani s novinkami v oblasti vědy a výzkumu. Myslím, že i čtenáří Equichannelu si zaslouží rozšířit obzory ve světě medicíny a chovu koní, proto jsme se rozhodli přinášet jim každý týden různorodé zajímavosti a novinky ze stránek The Horse.

autor původního textu: Christa Lesté-Lasserre
www.TheHorse.com, článek # 13002

Mladí koně jsou mnohem vnímavější na onemocnění tetanem než jejich starší kolegové a hrozí jim větší riziko, že následkem této nemoci uhynou. Tak to říká nový výzkum belgických vědců na univerzitě v Liege.

Jejich tým také odhalil, že - na rozdíl od obecného přesvědčení - není podání protitetanového séra 100% účinné jako prevence tetanu. Tyto názory nedávno publikovala vedoucí výzkumu Gaby van Galen, DVM, MSc v časopise Dutch veterinary health review.

Tetanus je vyvolán anaerobními baktériemi, které se nacházejí v půdě a trusu. Koně se infikují prostřednictvím rány. Klinické příznaky zahrnují křeče, ztuhlost, úzkost, pocení, natažené držení krku a hlavy, vyhřeznutí třetího víčka, stažení pysků a zvednuté držení ocasu. Koně, kteří mají problémy s dýcháním nebo už nemohou stát, jsou podle zmíněné studie výrazně více ohroženi smrtí následkem tetanu.

Při výzkumu se porovnával 30 koní a oslů, kteří byli s touto nemocí na klinice v letech 1991 až 2006. Tým van Galenové zjistil, že 84 % zvířat bylo ve věku 5 a méně let a že 77 % z těchto zvířat uhynulo nebo bylo utraceno do osmi dnů po diagnostice. Pro srovnání: tetanus nepřežilo 20 % koní starších 5 let. Celkem tuto nemoc přežilo 32 % equidů. Průměrný věk přeživších byl 6,7 let, průměrný věk uhynulých nebo utracených byl přibližně poloviční, a to 3,2 let. Žádný z těchto equidů nebyl podle uvedeného výzkumu pořádně vakcinovaný, přestože někteří z nich dostali preventivně protitetanové sérum (například před kastrací).

„Všem koním hrozí riziko tetanu“, říká van Galen. „Ale bohužel stále více lidí skutečně věří, že není žádný vážný důvod koně očkovat proti tetanu, že to je jen vrážení peněz do kapsy veterináře. Majitelé koní musí pochopit, že stačí jen velmi malá rána, často pro člověka neviditelná, která je zdrojem tetanu. Také nikdy by neměli nechat na svém koni provádět chirurgický zákrok – především kastraci – dokud kůň nebude řádně očkovaný. Nelze se spoléhat pouze na protitetanové sérum, to pořádná vakcinace šetří životy i peníze.“

Řádná vakcinace, jak říká, zahrnuje protitetanové sérum u novorozených hříbat, primovakcinaci ve věku 4-6 měsíců, revakcinaci o 30-60 dní později a potom další pravidelné revakcinace. Březí klisny se mají očkovat tři až pět týdnů před ohřebením, a to nejen pro nebezpeční zadržení lůžka jako zdroj tetanu, ale obecně i pro zajištění prostupu protilátek do mleziva a s ním do novorozeného hříběte. Protitetanové sérum je třeba podat každému koni, který nebyl řádně očkovaný, pokud je riziko tetanu vysoké (v případě poranění, kopytního abscesu, při akutních operacích atd.). „Ale i s tímto sérem je třeba koně co nejdříve řádně naočkovat,“ říká.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…