Koňské novinky: Tasemnice a vitamín E

4. 2. 2009 The Horse

Dnešní novinka připomene majitelům koní význam odčervování svých svěřenců proti tasemnicím. Druhý text o bezpečnosti či nebepečnosti vitamínu E je sice trochu staršího data, jistě však stojí za přečtení.

Nezapomeňte na jaře odčervit proti tasemnicím

Editovaná tisková zpráva
30. ledna, článek č. 13541

Než koně vypustíte na jaře na pastvinu, nezapomeňte zkontrolovat, zda jste do svého odčervovacího programu včlenili i přípravky účinné proti tasemnicím.

Tasemnice se vyvíjejí v mezihostiteli, kterým jsou roztoči žijící na pastvinách. Koně je mohou při pasení pozřít a tím se infikují tasemnicí. Pokud k tomu dojde, za 2 až 4 měsíce tasemnice v jejich těle dospěje.

„Jaro je výborná doba pro přenos tasemnic,“ říká Hoyt Cheramie, DVM, MS, manažer veterinárního servisu fy Merial. „Koně jdou ven a začnou se pást a mohou se jimi infikovat, což může končit i kolikou.“

Některé výzkumy předpokládají, že tasemnice, především Anoplocephala perfoliata, hrají roli až v 80 % případů kolik vzniklých následkem neprůchodnosti kyčelníku. Tasemnice mohou způsobit mnoho dalších problémů v trávicím aparátu. Například se přichytí do oblasti přechodu kyčelníku ve slepé střevo a vyvolají zde zánět, vředy a zácpu. U mladých koní může infekce tasemnicemi způsobit i život ohrožující stavy známé jako intususcepce, což je situace, kdy se část střeva jako rukáv navleče na sousední úsek.

Cheramie varuje, že tyto zdravotní problémy se netýkají pouze omezené věkové skupiny koní nebo specifické geografické oblasti. Tasemnice napadají koně jakéhokoli věku a jsou častým parazitem pasoucích se zvířat v mnoha zemích. Podle jednoho amerického průzkumu měla až polovina koní tasemnici. Na Středním Západě je jí infikováno asi 95 % koní, v jižních státech USA asi 84,5 %.

„Nezáleží, kde žijete; tasemnice se pravděpodobně vyskytují i u vás,“ říká Cheranie. „Je důležité se proto ujistit, že váš program na kontrolu parazitů zahrnuje i účinný přípravek proti tasemnicím, přestože ani tak nemusíte zcela eliminovat riziko této infekce a dalších nemocí.“

Mnoho antiparazitik není účinných proti tasemnicím. Majitelé koní se mají pídit po účinné látce zvané praziquantel, který je často kombinován například s ivermektinem.

„Jaro je dobrá doba k překontrolování svého odčervovacího plánu a k zajištění zdraví koní po celý následující rok,“ říká Cheramie. „Léčba infekce tesemnicí může snadno a levně pomoct předejít potenciálním zdravotním problémům způsobeným těmito parazity.“

Nebezpečný vitamín E?

Autor původního textu: Marcia King
6. prosince 2004, článek č. 5254

Jeden nedávný výzkum zjistil, že lidé, kteří denně berou vysoké dávky vitamínu E byli ve zvýšeném riziku úmrtí. Odborníci na výživu koní však tvrdí, že tyto poznatky nelze převést na koně.

Vedoucí výzkumu a internista Edgar R. Miller III, MD, PhD, profesor na medicíně v The Johns Hopkins University School of Medicine říká: „Náš výzkum ukazuje, že příjem doplňků obsahujících vysoké dávky vitamínu E určitě nevede k prodloužení života, ale je dokonce spojen se zvýšeným rizikem úmrtí.“ Ve zprávě uvedené na CBSNews.com říká Miller, že riziko smrti začíná u denní dávky 150 IU (mezinárodních jednotek), a u denní dávky 400 IU, což je běžná dávka vitamínu E v kapslích, je riziko úmrtí následkem jakékoli příčiny asi o 10 % vyšší než u lidí, kteří tento vitamín neberou. U dávky 2000 IU vitamínu E je riziko vyšší o více než 20 %.

Raymond Gibbons, MD, kardiolog na Mayo Clinic a vedoucí konference American Heart Association, na níž byl výše zmíněný výzkum představen, dodává: „Příliš často jsou doplňky stravy jen málo podepřeny vědou. V této oblasti vědu máme. Vitamín E nefunguje.“

Naopak Carey A. Williams, PhD (výživa koní), specialistka na koně a asistentka profesorka na oddělení veterinární vědy na Rutgers University, která studovala účinky vitamínu E u koní, říká: „Nemyslím si, že můžeme použít výzkum Hopkinse pro náš průmysl.“

Humánní výzkum spočíval na analýze nezpracovaných údajů z 19 hlavních klinických experimentů zahrnujících více než 136000 pacientů, kteří byli rozděleni podle toho, zda brali vysoké nebo nízké dávky vitamínu E. Většina pacientů byla starších 60 let a měla již předtím nějaké zdravotní problémy, například onemocnění srdce, takže aplikace tohoto výzkumu na mladší a zdravé dospělé lidi může být omezená, jak poznamenávají Hopkinsovi vědci.

Co to znamená pro koně?

Sarah Ralston, VMD, PhD, Dipl. ACVN, profesorka veterinární vědy na Rutgers University, říká: „Obávala jsem se současné mánie podávat všem kategoriím koní více než 2000 IU vitamínu E, aniž by bylo prokázáno, že je to účinné. Zatímco se obecně předpokládá, že vitamín E je bezpečný, nadměrné množství může interferovat se vstřebáváním jiných vitamínů rozpustných v tucích a účinky vysokých dávek u koní nebyly zdokumentovány. Nemůžeme však převádět jeden (a trochu pochybný) humánní výzkum a tím vystrašit majitele koní!“

Williams, která studovala účinek vitamínu E u koní, říká: „V mnoha výzkumech vitamínu E u zdravých i nemocných lidí se ukázalo, že bezpečné jsou dávky do 3200 IU, a tyto výzkumy byly kontrolovány až 5 let! Výzkumy, které jsem prováděla u zdravých pracujících koní zjistily kladné účinky vitamínu E podávaného koním ve věku od 3 do 12 let.“

„Většina koní, kterým se doporučuje podávat 5000 IU vitamínu E denně, jsou koně intenzivně pracující, kteří jsou citlivější na bolest a/nebo poškození svalů a jejichž imunitní systém by mohl být potlačený stresem z velké zátěže,“ dodává. „Koním ve střední zátěži se obecně doporučuje okolo 2500 IU denně. Většina ostatní lehce pracujících nebo nepracujících normálně nepotřebuje žádné dodatečné dávky vitamínu E, pokud nejsou na omezené pastvě nebo nedostávají nekvalitní seno. Takže určitě souhlasím s větou Dr. Ralstona, ´Myslím, že maximální bezpečná dávka pro průměrného koně by neměla být vyšší než 2000 IU/den.´ Jen bych zdůraznila výraz průměrný kůň.“

„Myslím, že Dr. Ralston i já souhlasíme s tím, že Hopkinsův výzkum nelze přímo použít jako předlohu pro koně,“ pokračuje Williams. „Nezapomeňte, že tento výzkum se nezabývá přímo příčinami a důsledky a sleduje pouze korelaci z předešlých výzkumů u nezdravých jedinců. Chtěla bych ujistit majitele koní, že by neměli přestat s dodáváním vitamínu E svým koním.“

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…